Apple Raceberry JaM

Computer Services and Software for Road Races
and Track and Cross Country Meets


Is Apple Raceberry JaM Your Best Bet for Scoring Cross Country?

I can't say, myself; I've never used anything else. Click here for a few endorsements in the affirmative. Newly updated to handle latest TFRRS requirements.



Apple Raceberry JaM returns to the Mac!

Finally, after years of existing only on Windows (except for an ancient Mac OS9 version), ARJaM software is now available for OSX (specifically, for OS 10.7 and later). Check out the online manual. Send me an email and I'll get you a demo.


Welcome! Last updated November 21, 2016

Cross Country

Apple Raceberry JaM prefers race numbers from Rainbow Racing System
For Iowa race schedules and results, check out fitnesssports.com.
The Harrier
Cross Country Journal
About this site...
Summer Camps
Click here for a list of track and cross country camps in or near Minnesota.
To post a listing for your camp, click here.

Coaching Opportunities
Click here for a list of openings for track and cross country coaches in Minnesota or within commuting distance.
To post a new opening, click here.


Schedule

Results

Archives

Polls
The results section below covers the current/past season. Our archives include links to all NCAA Championships since 2000 (plus a few others), MIAC and MSHSL Championships since 1991.
We also have archived past results of many invitationals of at least local interest. Click here to browse through them, or here to search for particular meets.

NCAA Division III History
Maintained by Kirk Reynolds.


Schedule

Results

Archives

Polls


Schedule

Results

Archives

Polls
  • 2016 Minnesota High School coaches' polls.
    Final polls released October 31 show places in sections and indicate qualifiers for state meet.


    Schedule

    Meet Results

    Archives

    Polls
    For Iowa race schedules and results, check out fitnesssports.com.

    November

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • NCAA Division II Championships, Tampa Bay, FL, Nov. 19

  • NCAA Division III Championships, Louisville, KY, Nov. 19.

  • NCAA Division I Championships, Terra Haute, IN, Nov. 19

  • MSHSL Championships, St. Olaf College, Northfield, Nov. 5
    Results courtesy mtec RESULTS. With scores and places at mile and 3200m splits.

    October

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • MIAC Championships, Como Golf Course, St. Paul, Oct. 29
    Results courtesy of Wayzata Results.

  • Minnesota State High School League Qualifiers, Oct. 26-28. The first two teams and first eight individuals not on those teams qualify for the state championships on Nov. 1.
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.
  • WIAA Division 1 Section 1 Championships, Chippewa Falls, October 22
    Chippewa Falls, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Holmen, Hudson, La Crosse Central, La Crosse Logan, Menomonie, New Richmond, Onalaska, River Falls, Superior

  • Metro East Championships, St Croix Bluffs Regional Park, Hastings, Oct. 18.
    Hastings, Henry Sibley, Hill-Murray, Mahtomedi, North St Paul, Simley, South St Paul, St Thomas Academy, Tartan

  • Tomahawk All Conference Meet, Winthrop, October 18
    G-F-W, Minn Valley Lutheran, Springfld/CedarMtn/C, St Mary's-Sleepy Eye, Wabasso

  • Northwest Suburban Conference Championships, Elk River, Oct. 13.
    Andover, Anoka, Blaine, Centennial, Champlin Park, Coon Rapids, Elk River, Irondale, Maple Grove, Osseo, Park Center, Robbinsdale Armstrong, Spring Lake Park, Totino-Grace

  • Alexandria Lions Invitational, Oct. 8.
    Alexandria, Becker, Buffalo, Chanhassen, Chaska, Marshall, Minnehaha Academy, Monticello, Mounds View, Park Center, Red Wing, Roseville Area, Sartell-St Stephen, SiouxFalls Washington, St Cloud Apollo, St Cloud Cathedral, St Thomas Academy, Stillwater, Thief River Falls, White Bear Lake, Willmar, Windom Area

  • Old Abe Invitational, Eau Claire, WI, Oct. 8.
    Altoona, Chippewa Falls, Colfax (WI), DC Everest, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Eau Claire Regis, Fall Creek, Glenwood City, Hudson, Immanuel Lutheran, McDonell Central, Menomonie, New Richmond, Rice Lake
    2016 results

  • Blaine Invitational, Oct. 6.
    Andover, Blaine, Breck, Centennial, Chippewa Middle Schoo, Concordia Academy, Coon Rapids, Coon Rapids M S, Cretin-Derham Hall, East Ridge, Forest Lake, Henry Sibley, Hill-Murray, Irondale, Jackson Middle School, Mahtomedi, Minneapolis Edison, Minneapolis Henry, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, Mounds Park Academy, Moundsview M S, North St Paul, Northdale MS, Osseo, Spring Lake Park, St Francis, St Paul Acad Summit, St Paul Como Park, St Paul Harding, St Paul Highland Park, St Paul Johnson, St. Paul Central, Tartan, Woodbury

  • Thundering Royal Elk Invitational, Elk River, October 6
    DeLaSalle, Elk River, Fridley, Heritage Christian, Mound Westonka, Park Cottage Grove, Providence Academy, Rogers, St Anthony Village, St Louis Park, White Bear Lake, Zimmerman

  • Victoria Lions Invitational, Chaska, Oct. 4
    Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Chaska, Dassel-Cokato, Eagan boys, Eden Prairie, Eden Prairie CMS, Edina, Farmington, Hopkins, Lakeville North, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minnetonka, New Prague, Prior Lake, Richfield, Shakopee, Stillwater, Waconia

  • Sauk Centre Invitational, Oct. 4
    LongPrairie-GreyEagle, Melrose, Morris Area, Osakis, Pierz, Rocori, Royalton, Sauk Centre, St Cloud Cathedral, St John's Prep, Staples Motley

  • Running of the Cows, Carleton College, October 1
    Augsburg, Carleton, Central College (IA), Concordia Moorhead, Cornell College, Grinnell College, Gustavus, Loras College, Luther, Macalester women, Saint Mary's, Simpson College, St. Scholastica, St. Thomas, Wisconsin-Superior

    September

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • Hutchinson Invitational, September 27.
    Buffalo, Chaska, Heritage Christian, Hutchinson, Mankato East, Mankato West, Marshall, Minnetonka girls, New Prague, New Prague M S, Olathe North, Orono, Prior Lake, Waseca

  • Eagle Invitational, Apple Valley High School, Sept. 24.
    All Saints Lakeville, Apple Valley, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Eagan boys, Eastview boys, Eden Prairie, Edina girls, Fargo (ND) North, Lakeville South, Richfield, Robbinsdale Armstrong boys, Shakopee, Simley, Wayzata boys, Willmar

  • Roy Griak High School Invitational, University of Minnesota, St. Paul, Sept. 24
    Results courtesy of mtec results.

  • Mustang Invitational, Chippewa Middle School, North Oaks, Sept. 23.
    Bismarck, Chippewa MiddleSchool, Coon Rapids, Cretin-Derham Hall, Dowling Catholic girls, Dowling Middle School boys, EP Harrier Club, Eau Claire Memorial girls, Elk River, Fargo Davies, Forest Lake girls, Irondale, Johnston (IA), Mandan girls, Math&Science Academy, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, Mounds View, Moundsview M S, Shanley, Shorewood girls, Spring Lake Park, St Paul Central, Wayzata boys, Williston (ND), Winnipeg Optimists girls

  • Melrose Area Cross Country Invite, September 20.
    Melrose, Sauk Centre, Benson, Long Prairie, Litchfield

  • Hudson Cross Country Raider Invitational, September 20.
    Chippewa Falls, Farmington, Forest Lake, Hastings, Hudson, Mahtomedi, Menomonie, New Richmond, North Branch, North St Paul, Osceola, River Falls, South St Paul, St Croix Prep, St Thomas Academy, Tartan
    All Races 5K

  • Metro Invitational, Round Lake Park, Eden Prairie, Sept. 17.
    Chanhassen, Eden Prairie, Eden Prairie CMS, Edina, Henry Sibley, Maple Grove, Minneapolis Edison, Roseville Area, Wayzata

  • Eveleth Lions "A" and "AA" Invitational, September 15
    Carlton, Chisholm, Cloquet, Deer River/Northland, Dryden Ontario, Duluth Denfeld, Duluth East, East Central, Ely, Eveleth Gilbert, Fond du Lac, Hermantown, Hibbing, International Falls, Lakeview Christian, MarshallSchool Duluth, Mesabi East, Mountain Iron-Buhl, North Shore, Northern Lights, Proctor, South Ridge, Virginia, Wrenshall

  • Metro East Conference Preview, September 13
    Hastings, Henry Sibley, Hill-Murray, Mahtomedi, North St Paul, Simley, South St Paul, St Thomas Academy, Tartan

  • Long Prairie Invitational, September 12
    Benson/K-M-S, Clintn-Gracevl-Beards, LongPrairie-GreyEagle, Morris Area, Osakis, Paynesville, Royalton, Sauk Centre, St John's Prep

  • Faribault Invitational, Sept. 9.
    Albert Lea, Apple Valley, Bloomington Kennedy, Burnsville girls, Edina girls, Faribault, Farmington, Heritage Christian, Lakeville North, Mankato East girls, Mankato West, Minneapolis South, Owatonna, Rochester Century, Rochester Mayo, Shakopee, St Thomas Academy, Stillwater, Totino-Grace, Waseca, Winona

  • GNK Titan Invitational, Eagle Ridge Golf Course, Coleraine, September 8

  • Irish Invitational, Rosemount High School, Sept. 2
    Austin, Bloomington Kennedy, Chaska, Eagan Youth, EdeN PRAIRIE YOUTH, Eden Prairie, Eden Prairie CMS, Farmington, Forest Lake boys, Lakeville North, Mahtomedi, Math&Science Academy, MiNNETONKA YOUTH, Minnetonka, Mounds View boys, Northfield, Osceola, Prior Lake, River Falls, Robbinsdale Armstrong, Rochester Mayo, Rosemount, Rosemount AAA, Roseville Area, St Paul Highland Park, St Thomas Academy, St. Paul Central, Stillwater girls, Tartan, Totino-Grace, White Bear Lake
    All races 2 Miles except RAAC Mile

  • Maple Lake Invitational, Ney Park West, Sept. 2

    August

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • MDRA Como Park Relays 8X1 Mile, St. Paul, August 31
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.

  • Frederic Invitational, Frederic, WI, August 30.
    Cumberland, Frederic/Luck, Grantsburg, St Croix Falls, Unity MS, Unity

  • Academy of Holy Angels Invite, Powderhorn Park, August 27
    Academy of HolyAngels, Benilde-St Margaret's, Blake, Concordia Academy, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Forest Lake, Fridley, Hill-Murray, Holy Family Catholic, Providence Academy, Richfield, St Agnes, St Anthony Village, St Croix Lutheran, Visitation All races 3000m.

  • MDRA Como Park Relays 6X1 Mile #2, St. Paul, August 24
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.

  • Sherstad Invitational, Grantsburg, Aug. 25.
    Cameron, Cumberland, Elmwood, Luck/Frederic, Grantsburg, North St. Paul, Lac Courte Oreilles, St. Croix Falls, Shell Lake, Spooner, Unity

  • MDRA Como Park Relays 10X1K, St. Paul, August 17
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.

  • MDRA Como Park Relays 6X1 Mile, St. Paul, Aug. 10
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.

  • MDRA Como Park Relays 8X1K, St. Paul, August 3
    Click here to search for results from past years in the raceberryjam archives.

    2015 Results

    October

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • Wright County Conference East Championships, Hutchinson High School, Oct. 20.
    New Prague, Holy Family Catholic, Orono, Delano, Hutchinson, Waconia

  • Mankato East Invitational, Oct. 13
    Results by Craig Yotter.

  • Trinity Invitational, Farmington, October 8.
    Results courtesy of Craig Yotter.

  • Jaguar All-Terrain Challenge, Hyland Park Reserve, Oct. 1
    Benilde-St Margaret's boys, Blake, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, DeLaSalle, Eagan girls, Eastview girls, Edina girls, Fridley, Heritage Christian, Minneapolis Edison, Minneapolis Henry, Nova Classical Academy, Olson M S, Owatonna boys, Providence Academy, Richfield, St Louis Park, St Paul Humboldt boys, St Thomas Academy

  • Fr. Otto Invitational, St. John's Prep, October 1.
    Results by Craig Yotter.

    September

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • Pierz Pioneer Stampede, September 21
    Albany, Annandale, Braham Area, Brainerd, East Central, EdenVally-Watkns/Kimb, Foley, Hinckley-Finlayson, Little Falls, Maple Lake, Mille Lacs, Osakis, Pierz, Pine City, Royalton, St Cloud Cathedral, St John's Prep, Zimmerman

  • Myron Ahle Lucky Lindy CC Invitational, Little Falls, September 17.
    Alexandria, Becker, Bemidji, Brainerd, Detroit Lakes, Fergus Falls, Foley, Grand Rapids, Greenway/Nashwk-Kewtn, Hopkins, Little Falls, Monticello, Moorhead, Perham, Rocori, Roseau, Sartell-St Stephen, Sauk Rapids-Rice, St Cloud Apollo, St Cloud Cathedral, St Cloud Tech, United North Central

  • Private School Championships, St. Kate's, Sept. 17
    Results by Craig Yotter.

  • Ron Kretsch Invitational, Bassett Creek Park, Sept. 12.
    Academy of HolyAngels, Benilde-St Margaret's, Blake, Breck, Concordia Roseville, DeLaSalle, Hill-Murray, Holy Family Catholic, Mankato East, Minneapolis Edison, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnehaha Academy, Mounds Park Academy, Nova Classical Academy, Orono, Southwest Christian, St Croix Lutheran, St Louis Park, St Paul Acad Summit, Trinity River Ridge, Visitation
    All races 3200m. Teams scored by best seven times from all races.

  • St. Olaf High School Showcase, Sept. 4
    Results courtesy of mtec.

    August

     

    Go to August | September | October | November | December | Top

  • St. Paul Central Open, St. Kate's, August 28.
    Results by Craig Yotter.

    About This Site

    This site is maintained by Apple RaceberryJaM, a Computer Services company based in Edina, Minnesota. We serve track and cross country meets and road races, mostly in Minnesota, but also do the NCAA Division III Indoor and Outdoor Track & Field Championships (since 1997) and occasionally an NCAA Cross Country Championship as well (DI, DII, and DIII). The software we use is Apple RaceberryJaM, which is used by discerning meet and race directors (as well as other computer service companies) around the world. All the good-looking results posted at this site were produced by Apple RaceberryJaM. We also link to results done with less capable software that are posted elsewhere; those are the ones that don't look so good.

     Road race results that are scored with Apple Raceberry JaM are usually posted by 6 p.m. on the evening of the event. Track and cross country meet results may take longer, depending on the duration and location of the meet.

     Our aim is to make this site a regional resource, posting entry information and results (or links thereto) for events in the upper midwest regardless of whether or not they are scored with Apple Raceberry JaM. Results of races on certified courses in Minnesota are posted gratis provided we receive them (along with the documentation required for record keeping) within a week of the race. Results of other road races are published for $10 per race ($20 if there are more than 500 finishers, in which case the men's and women's results are separated). There is a small fee for posting entry information ($10 or one entry fee, whichever is greater).

    The frame is designed to help you find something posted at this site more quickly. However, with the frame up you lose the "Back"command, at least with my browser. You may wish to lose the frame instead.

    To check out the usage of this site, click here. We get over 2 million hits a month.

    email For information on how we may serve your event or to comment on this service, send a message to Jack Moran (jack@raceberryjam.com).


    Top