MSHSL Section 6AA Cross Country Championships Girls

Gale Woods Farm, Minnetrista

Oct. 24, 2018

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on boys

                                  Last updated Oct. 24, 2018 9:56 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Wayzata                  41    2    5    8   12   14   18   25  18:21.1  0:45.8
  2 Edina                    50    7    9   10   11   13   24   30  18:28.7  0:23.3
  3 Eden Prairie             83    4   16   19   21   23   32   46  18:49.3  1:02.8
  4 Mpls Washburn           113    1    3   20   42   47   49   57  19:05.1  3:54.3
  5 Minnetonka              139   15   22   28   34   40   43   44  19:33.3  1:54.9
  6 St. Louis Park          146    6   31   33   35   41   52   58  19:43.4  2:26.2
  7 Mpls Southwest          167   17   26   37   39   48   56   62  19:55.6  2:05.0
  8 Hopkins                 175   27   29   36   38   45   50   59  20:05.8  1:17.7
  9 Robbinsdale Armstrong   273   51   53   54   55   60   65   66  21:18.9  0:47.0
 10 Benilde - St. Margare   323   61   63   64   67   68   69   70  22:26.9  1:06.9

Incomplete Teams: Mpls Roosevelt, Mpls South, Robbinsdale Cooper, DeLaSalle 
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME



1. Wayzata
    2  Emma Atkinson, Jr        17:57.4  
    5  Abbey Nechanicky, 8      18:13.7  
    8  Caroline Sasson, Jr      18:18.1  
   12  Emelia Arnone, So        18:32.8  
   14  Lauren McCollor, So      18:43.2  
   18  Rhynn Paulsen, Jr        18:51.0  
   25  Grace Link, So           19:18.0  
Total Time = 1:31:45.2     Total Places = 41


2. Edina
    7  Morgan Richter, Jr       18:16.8  
    9  Maria Rickman, Sr        18:25.9  
   10  Macy Iyer, 9             18:27.9  
   11  Margaret Wagner, 9       18:32.6  
   13  Sadie Schreiner, Jr      18:40.1  
   24  Lauren Cossack, 8        19:17.4  
   30  Madeline Lawler, Sr      19:44.1  
Total Time = 1:32:23.3     Total Places = 50

3. Eden Prairie
    4  Liesl Paulsen, Jr        18:12.6  
   16  Ella Bakken, So          18:44.9  
   19  Ananya Vegesna, Sr       18:52.0  
   21  Abby Jirele, Jr          19:01.3  
   23  Lizzy Jester, Fr         19:15.4  
   32  Raina Moorjani, Jr       19:48.2  
   46  Nadia English, Sr        20:50.1  
Total Time = 1:34:06.2     Total Places = 83

4. Mpls Washburn
    1  Emily Covert, Sr         16:56.4  
    3  Grace Dickel, Sr         17:57.9  
   20  Chloe Garcia Grafing, So 18:58.2  
   42  Cailin Hartney, 8        20:42.3  
   47  Molly McChesney, Sr      20:50.7  
   49  Olivia Bergen, 9         21:02.7  
   57  Audrey Cronin, So        21:29.1  
Total Time = 1:35:25.5     Total Places = 113

5. Minnetonka
   15  Kate LeBlanc, Fr         18:43.8  
   22  Anna Cherian, So         19:04.3  
   28  Annalise Johnson, So     19:29.8  
   34  Margaret Weider, Fr      19:49.5  
   40  Kylie Melz, Jr           20:38.7  
   43  Alli Bertagnoli, Sr      20:46.1  
   44  Julia Terrell, Fr        20:46.2  
Total Time = 1:37:46.1     Total Places = 139

6. St. Louis Park
    6  Josie Mosby, Fr          18:15.7  
   31  Kaia Myers, Jr           19:47.9  
   33  Ruby Massie, 7           19:48.3  
   35  Jersey Miller, 7         20:03.0  
   41  Erin Brousseau, So       20:41.9  
   52  Lucy Zumbrunnen, So      21:07.9  
   58  Carissa Prestholdt, Jr   21:41.6  
Total Time = 1:38:36.8     Total Places = 146

7. Mpls Southwest
   17  Maddie Hannan, Sr        18:45.8  
   26  Nicole Ryden, Sr         19:23.2  
   37  Lily Richmond, Jr        20:16.2  
   39  Katy Scott, Jr           20:21.7  
   48  Audrey Cole, Fr          20:50.8  
   56  Alison Bode, So          21:25.0  
   62  Summer Johnson, Fr       22:05.0  
Total Time = 1:39:37.7     Total Places = 167

8. Hopkins
   27  Laci Provenzano, So      19:29.8  
   29  Grace Burgess, So        19:39.3  
   36  Lily Provenzano, Sr      20:12.2  
   38  Lauren Krake, Sr         20:20.1  
   45  Lucy Avenson, Sr         20:47.5  
   50  Anna Bachmeier, Sr       21:03.2  
   59  Cassidy Allen, So        21:42.6  
Total Time = 1:40:28.9     Total Places = 175

9. Robbinsdale Armstrong
   51  Noelle Brandes, Fr       21:05.3  
   53  Margo Heuisler, Jr       21:09.4  
   54  Mio Aoki-Sherwood, So    21:12.1  
   55  Graciela Wiegert, So     21:15.3  
   60  Sydney Brost, 8          21:52.3  
   65  Kathryn Madson, Jr       22:29.0  
   66  Machaira Huberty, Fr     22:31.5  
Total Time = 1:46:34.4     Total Places = 273

10. Benilde - St. Margare
   61  Meagan Steck, Sr         21:55.4  
   63  Sage Waymire-Rozman, So  22:18.7  
   64  Lily Peterson, 8         22:19.9  
   67  Becan Gage, 8            22:38.2  
   68  Camden Gage, 8           23:02.3  
   69  Maggie Amaris, Fr        23:22.4  
   70  Ava Peterson, Jr         24:25.2  
Total Time = 1:52:14.5     Total Places = 323
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Emily Covert, Sr 16:56.4 Mpls Washburn 2 2 Emma Atkinson, Jr 17:57.4 Wayzata 3 3 Grace Dickel, Sr 17:57.9 Mpls Washburn 4 4 Liesl Paulsen, Jr 18:12.6 Eden Prairie 5 5 Abbey Nechanicky, 8 18:13.7 Wayzata 6 6 Josie Mosby, Fr 18:15.7 St. Louis Park 7 7 Morgan Richter, Jr 18:16.8 Edina 8 8 Caroline Sasson, Jr 18:18.1 Wayzata 9 9 Maria Rickman, Sr 18:25.9 Edina 10 10 Macy Iyer, 9 18:27.9 Edina 11 11 Margaret Wagner, 9 18:32.6 Edina 12 12 Emelia Arnone, So 18:32.8 Wayzata 13 13 Sadie Schreiner, Jr 18:40.1 Edina 14 14 Lauren McCollor, So 18:43.2 Wayzata 15 15 Kate LeBlanc, Fr 18:43.8 Minnetonka 16 16 Ella Bakken, So 18:44.9 Eden Prairie 17 17 Maddie Hannan, Sr 18:45.8 Mpls Southwest 18 18 Rhynn Paulsen, Jr 18:51.0 Wayzata 19 19 Ananya Vegesna, Sr 18:52.0 Eden Prairie 20 20 Chloe Garcia Grafing, So 18:58.2 Mpls Washburn 21 21 Abby Jirele, Jr 19:01.3 Eden Prairie 22 22 Anna Cherian, So 19:04.3 Minnetonka 23 23 Lizzy Jester, Fr 19:15.4 Eden Prairie 24 24 Lauren Cossack, 8 19:17.4 Edina 25 25 Grace Link, So 19:18.0 Wayzata 26 26 Nicole Ryden, Sr 19:23.2 Mpls Southwest 27 27 Laci Provenzano, So 19:29.8 Hopkins 28 28 Annalise Johnson, So 19:29.8 Minnetonka 29 29 Grace Burgess, So 19:39.3 Hopkins 30 30 Madeline Lawler, Sr 19:44.1 Edina 31 31 Kaia Myers, Jr 19:47.9 St. Louis Park 32 32 Raina Moorjani, Jr 19:48.2 Eden Prairie 33 33 Ruby Massie, 7 19:48.3 St. Louis Park 34 34 Margaret Weider, Fr 19:49.5 Minnetonka 35 35 Jersey Miller, 7 20:03.0 St. Louis Park 36 36 Lily Provenzano, Sr 20:12.2 Hopkins 37 37 Lily Richmond, Jr 20:16.2 Mpls Southwest 38 38 Lauren Krake, Sr 20:20.1 Hopkins 39 39 Katy Scott, Jr 20:21.7 Mpls Southwest 40 40 Kylie Melz, Jr 20:38.7 Minnetonka 41 41 Erin Brousseau, So 20:41.9 St. Louis Park 42 42 Cailin Hartney, 8 20:42.3 Mpls Washburn 43 43 Alli Bertagnoli, Sr 20:46.1 Minnetonka 44 44 Julia Terrell, Fr 20:46.2 Minnetonka 45 45 Lucy Avenson, Sr 20:47.5 Hopkins 46 46 Nadia English, Sr 20:50.1 Eden Prairie 47 47 Molly McChesney, Sr 20:50.7 Mpls Washburn 48 48 Audrey Cole, Fr 20:50.8 Mpls Southwest 49 49 Olivia Bergen, 9 21:02.7 Mpls Washburn 50 50 Anna Bachmeier, Sr 21:03.2 Hopkins 51 51 Noelle Brandes, Fr 21:05.3 Robbinsdale Armstrong 52 52 Lucy Zumbrunnen, So 21:07.9 St. Louis Park 53 53 Margo Heuisler, Jr 21:09.4 Robbinsdale Armstrong 54 54 Mio Aoki-Sherwood, So 21:12.1 Robbinsdale Armstrong 55 55 Graciela Wiegert, So 21:15.3 Robbinsdale Armstrong 56 56 Alison Bode, So 21:25.0 Mpls Southwest 57 Keriann Cooper, So 21:25.5 Mpls Roosevelt 58 Jocelyn Ferguson, Jr 21:27.2 Mpls South 59 57 Audrey Cronin, So 21:29.1 Mpls Washburn 60 58 Carissa Prestholdt, Jr 21:41.6 St. Louis Park 61 59 Cassidy Allen, So 21:42.6 Hopkins 62 60 Sydney Brost, 8 21:52.3 Robbinsdale Armstrong 63 61 Meagan Steck, Sr 21:55.4 Benilde - St. Margare 64 62 Summer Johnson, Fr 22:05.0 Mpls Southwest 65 Stephine Sorenson, Sr 22:11.2 Robbinsdale Cooper 66 63 Sage Waymire-Rozman, So 22:18.7 Benilde - St. Margare 67 64 Lily Peterson, 8 22:19.9 Benilde - St. Margare 68 65 Kathryn Madson, Jr 22:29.0 Robbinsdale Armstrong 69 66 Machaira Huberty, Fr 22:31.5 Robbinsdale Armstrong 70 67 Becan Gage, 8 22:38.2 Benilde - St. Margare 71 Jessica Omundson, Fr 22:47.7 Robbinsdale Cooper 72 Emily Mulhern, Jr 23:01.1 Mpls South 73 68 Camden Gage, 8 23:02.3 Benilde - St. Margare 74 Grace Hambike, So 23:17.6 Robbinsdale Cooper 75 69 Maggie Amaris, Fr 23:22.4 Benilde - St. Margare 76 Cecelia Kaufmann, Jr 23:27.1 Mpls South 77 Mae Kennedy, Fr 23:37.7 DeLaSalle  78 Ella Hoch-Robinson, Fr 23:58.3 Mpls South 79 70 Ava Peterson, Jr 24:25.2 Benilde - St. Margare 80 Lucy Smit, 8 25:48.5 Robbinsdale Cooper 81 Magdalena McGee-Plouffe, Fr DNF Mpls South

Click here for data on boys

Return to home page.