MSHSL Section 6AA Cross Country Championships Boys

Gale Woods Farm, Minnetrista

Oct. 24, 2018

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

                                 Last updated Oct. 24, 2018 10:00 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Wayzata                  54    2    8   10   14   20   26   31  16:01.6  0:50.7
  2 Edina                    61    1    5   12   19   24   36       16:01.3  0:57.3
  3 Hopkins                  76    4    9   15   23   25   37   56  16:10.4  0:41.7
  4 Eden Prairie             81    6   11   16   21   27   28   35  16:12.8  0:36.9
  5 Minnetonka              135    7   18   29   39   42   44   49  16:34.6  0:57.5
  6 Mpls Washburn           165    3   17   45   46   54   59   75  16:45.7  1:59.1
  7 Robbinsdale Armstrong   174   30   32   33   38   41   43   51  16:47.3  0:19.0
  8 Benilde - St. Margare   247   13   40   52   64   78   79   96  17:30.0  2:34.2
  9 St. Louis Park          279   34   48   55   66   76   81   84  17:42.6  1:52.6
 10 Mpls Southwest          281   22   61   62   67   69   82   86  17:43.4  2:02.5
 11 Mpls South              306   47   57   60   65   77   93   94  17:54.3  1:24.0
 12 DeLaSalle               338   53   58   73   74   80   87   97  18:15.1  1:10.3
 13 Robbinsdale Cooper      344   50   68   71   72   83   89   92  18:18.0  1:26.5
 14 Mpls Roosevelt          422   63   85   88   91   95   99  102  19:04.5  1:59.7
 15 Mpls Patrick Henry      459   70   90   98  100  101  103  104  20:15.7  3:13.7
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME



1. Wayzata
    2  Andrew Brandt, Sr        15:27.6  
    8  Cameron Arkesteyn, Sr    16:03.5  
   10  Luke Sharpe, Sr          16:07.3  
   14  Luke Maly, Sr            16:10.9  
   20  Patrick Leonard, Sr      16:18.3  
   26  Zach Miller, Sr          16:29.4  
   31  Grant Price, Sr          16:41.5  
Total Time = 1:20:07.6     Total Places = 54


2. Edina
    1  Maxwell Manley, Sr       15:26.6  
    5  Willem Gokemeijer, Sr    15:48.2  
   12  Lucas Jessen, Sr         16:09.4  
   19  Russell Gokemeijer, Jr   16:18.0  
   24  Lucas Selman, Sr         16:23.9  
   36  Augustus Hubbell, Jr     16:48.7  
Total Time = 1:20:06.1     Total Places = 61

3. Hopkins
    4  Eli Hoeft, Sr            15:46.4  
    9  Penn Sagedahl, Sr        16:03.9  
   15  Aleksander Wormuth, Sr   16:12.5  
   23  Benjamin Haberman, So    16:20.8  
   25  Leo Goodman, So          16:28.1  
   37  Colby Branch, Jr         16:52.6  
   56  Nikolai Schmanski, Jr    17:42.0  
Total Time = 1:20:51.7     Total Places = 76

4. Eden Prairie
    6  Jake Derouin, Jr         15:53.1  
   11  Jack Larson, Sr          16:08.3  
   16  Wes Donaldson, Sr        16:13.7  
   21  Mohamed Mohamud, Jr      16:18.6  
   27  Jack Gschwendtner, So    16:30.0  
   28  Bryce Whitley, Sr        16:38.4  
   35  Aidan St. George, Sr     16:45.8  
Total Time = 1:21:03.7     Total Places = 81

5. Minnetonka
    7  Max Lauerman, Jr         16:01.2  
   18  Reese Thompson, Jr       16:17.9  
   29  Harry Koeppen, Jr        16:38.9  
   39  Adam McCollor, Sr        16:56.2  
   42  Zakaree Crawford, Jr     16:58.7  
   44  Fausto Chongmemije, So   17:02.2  
   49  Nate Kusar, So           17:25.0  
Total Time = 1:22:52.9     Total Places = 135

6. Mpls Washburn
    3  Caleb Haugland, Sr       15:40.0  
   17  Thomas Kessens, Sr       16:15.8  
   45  Alex Bion, Jr            17:06.6  
   46  Tristin Voigt, Jr        17:06.9  
   54  Leif Rozycki, Sr         17:39.1  
   59  Sharmarke Ismael, So     17:44.8  
   75  William Steiner, Sr      18:37.9  
Total Time = 1:23:48.4     Total Places = 165

7. Robbinsdale Armstrong
   30  Zach McShane, Sr         16:39.4  
   32  Carter Crawford, Sr      16:41.8  
   33  Ben Aoki-Sherwodd, Sr    16:43.3  
   38  Noah Weisjahn, So        16:53.6  
   41  Calvin Libra, Sr         16:58.4  
   43  Alex Omodt, 8            16:58.9  
   51  Sam Theisen, Sr          17:25.6  
Total Time = 1:23:56.5     Total Places = 174

8. Benilde - St. Margare
   13  Peter Lynch, Jr          16:09.6  
   40  Aidan Luebke, Sr         16:56.7  
   52  Sam Ryan, So             17:34.8  
   64  Walker Niebergall, Jr    18:04.8  
   78  Quetin Struwe, Sr        18:43.8  
   79  Mark Ramel, Jr           18:43.9  
   96  Justin Doll, So          20:07.2  
Total Time = 1:27:29.7     Total Places = 247

9. St. Louis Park
   34  Nebyu Bekele, Jr         16:45.7  
   48  Emmett Foner, Sr         17:19.7  
   55  Rodolfo Zarate, So       17:40.4  
   66  Jackson Thoe, So         18:08.6  
   76  Quinn Whitlow, Sr        18:38.3  
   81  David Klein, Jr          18:46.9  
   84  Creston Halstead, Sr     18:55.1  
Total Time = 1:28:32.7     Total Places = 279

10. Mpls Southwest
   22  Jakob Baatrap-Sabo, Jr   16:19.3  
   61  Mitchell Schroeder, Sr   17:46.2  
   62  Ruben Margolis, Fr       17:56.7  
   67  Owen Lindseth, Fr        18:12.8  
   69  Dylan Surprise, Sr       18:21.8  
   82  Charlie Vaaler, Jr       18:49.7  
   86  Owen Dean, Sr            19:01.1  
Total Time = 1:28:36.8     Total Places = 281

11. Mpls South
   47  Henry Holcomb, Sr        17:16.8  
   57  Cody West, 8             17:42.7  
   60  Jacob Hoekstra, So       17:45.2  
   65  Isaiah Bischoff, Jr      18:05.7  
   77  Cameron Ausland, Sr      18:40.8  
   93  Aiden Rathmann, So       19:35.9  
   94  Brennan Sele, Jr         19:51.6  
Total Time = 1:29:31.2     Total Places = 306

12. DeLaSalle 
   53  Alex Wenner, Sr          17:36.2  
   58  William Skelly, Fr       17:44.6  
   73  Jack Holthusen, Sr       18:31.3  
   74  Nathan Koplin, Jr        18:36.6  
   80  Henry Fisher, Jr         18:46.5  
   87  Nathan Omodt, Jr         19:03.6  
   97  Stewart Nelson, So       20:33.1  
Total Time = 1:31:15.2     Total Places = 338

13. Robbinsdale Cooper
   50  Dalmas Omwoyo, Sr        17:25.2  
   68  Max Rekela-Jasper, So    18:18.4  
   71  Ben Hunke, Jr            18:25.7  
   72  Thomas Hotvedt, Sr       18:28.6  
   83  Samuel Hernick, Jr       18:51.7  
   89  Nolan Boswell, Jr        19:08.0  
   92  Ethan Maki, Jr           19:33.3  
Total Time = 1:31:29.6     Total Places = 344

14. Mpls Roosevelt
   63  Noah Smith, Sr           18:00.1  
   85  Ethan Smith, Sr          18:57.6  
   88  Leo Dannersmith, So      19:04.7  
   91  Aidan Dobish, Jr         19:20.0  
   95  Nathan Stensaas, So      19:59.8  
   99  Neil Grube, So           21:10.8  
  102  Isaak Larsen, Fr         21:37.1  
Total Time = 1:35:22.2     Total Places = 422

15. Mpls Patrick Henry
   70  Jackson Sonquist, Jr     18:23.1  
   90  Quinlan Brogdan, Sr      19:08.5  
   98  Tevi Lawson, Jr          20:50.7  
  100  Duncan Kleinsasser, Jr   21:19.2  
  101  Kellen Sonquist, Fr      21:36.8  
  103  Baraka Gordon, So        21:50.2  
  104  Allen Hayward, So        22:29.2  
Total Time = 1:41:18.3     Total Places = 459
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Maxwell Manley, Sr 15:26.6 Edina 2 2 Andrew Brandt, Sr 15:27.6 Wayzata 3 3 Caleb Haugland, Sr 15:40.0 Mpls Washburn 4 4 Eli Hoeft, Sr 15:46.4 Hopkins 5 5 Willem Gokemeijer, Sr 15:48.2 Edina 6 6 Jake Derouin, Jr 15:53.1 Eden Prairie 7 7 Max Lauerman, Jr 16:01.2 Minnetonka 8 8 Cameron Arkesteyn, Sr 16:03.5 Wayzata 9 9 Penn Sagedahl, Sr 16:03.9 Hopkins 10 10 Luke Sharpe, Sr 16:07.3 Wayzata 11 11 Jack Larson, Sr 16:08.3 Eden Prairie 12 12 Lucas Jessen, Sr 16:09.4 Edina 13 13 Peter Lynch, Jr 16:09.6 Benilde - St. Margare 14 14 Luke Maly, Sr 16:10.9 Wayzata 15 15 Aleksander Wormuth, Sr 16:12.5 Hopkins 16 16 Wes Donaldson, Sr 16:13.7 Eden Prairie 17 17 Thomas Kessens, Sr 16:15.8 Mpls Washburn 18 18 Reese Thompson, Jr 16:17.9 Minnetonka 19 19 Russell Gokemeijer, Jr 16:18.0 Edina 20 20 Patrick Leonard, Sr 16:18.3 Wayzata 21 21 Mohamed Mohamud, Jr 16:18.6 Eden Prairie 22 22 Jakob Baatrap-Sabo, Jr 16:19.3 Mpls Southwest 23 23 Benjamin Haberman, So 16:20.8 Hopkins 24 24 Lucas Selman, Sr 16:23.9 Edina 25 25 Leo Goodman, So 16:28.1 Hopkins 26 26 Zach Miller, Sr 16:29.4 Wayzata 27 27 Jack Gschwendtner, So 16:30.0 Eden Prairie 28 28 Bryce Whitley, Sr 16:38.4 Eden Prairie 29 29 Harry Koeppen, Jr 16:38.9 Minnetonka 30 30 Zach McShane, Sr 16:39.4 Robbinsdale Armstrong 31 31 Grant Price, Sr 16:41.5 Wayzata 32 32 Carter Crawford, Sr 16:41.8 Robbinsdale Armstrong 33 33 Ben Aoki-Sherwodd, Sr 16:43.3 Robbinsdale Armstrong 34 34 Nebyu Bekele, Jr 16:45.7 St. Louis Park 35 35 Aidan St. George, Sr 16:45.8 Eden Prairie 36 36 Augustus Hubbell, Jr 16:48.7 Edina 37 37 Colby Branch, Jr 16:52.6 Hopkins 38 38 Noah Weisjahn, So 16:53.6 Robbinsdale Armstrong 39 39 Adam McCollor, Sr 16:56.2 Minnetonka 40 40 Aidan Luebke, Sr 16:56.7 Benilde - St. Margare 41 41 Calvin Libra, Sr 16:58.4 Robbinsdale Armstrong 42 42 Zakaree Crawford, Jr 16:58.7 Minnetonka 43 43 Alex Omodt, 8 16:58.9 Robbinsdale Armstrong 44 44 Fausto Chongmemije, So 17:02.2 Minnetonka 45 45 Alex Bion, Jr 17:06.6 Mpls Washburn 46 46 Tristin Voigt, Jr 17:06.9 Mpls Washburn 47 47 Henry Holcomb, Sr 17:16.8 Mpls South 48 48 Emmett Foner, Sr 17:19.7 St. Louis Park 49 49 Nate Kusar, So 17:25.0 Minnetonka 50 50 Dalmas Omwoyo, Sr 17:25.2 Robbinsdale Cooper 51 51 Sam Theisen, Sr 17:25.6 Robbinsdale Armstrong 52 52 Sam Ryan, So 17:34.8 Benilde - St. Margare 53 53 Alex Wenner, Sr 17:36.2 DeLaSalle  54 54 Leif Rozycki, Sr 17:39.1 Mpls Washburn 55 55 Rodolfo Zarate, So 17:40.4 St. Louis Park 56 56 Nikolai Schmanski, Jr 17:42.0 Hopkins 57 57 Cody West, 8 17:42.7 Mpls South 58 58 William Skelly, Fr 17:44.6 DeLaSalle  59 59 Sharmarke Ismael, So 17:44.8 Mpls Washburn 60 60 Jacob Hoekstra, So 17:45.2 Mpls South 61 61 Mitchell Schroeder, Sr 17:46.2 Mpls Southwest 62 62 Ruben Margolis, Fr 17:56.7 Mpls Southwest 63 63 Noah Smith, Sr 18:00.1 Mpls Roosevelt 64 64 Walker Niebergall, Jr 18:04.8 Benilde - St. Margare 65 65 Isaiah Bischoff, Jr 18:05.7 Mpls South 66 66 Jackson Thoe, So 18:08.6 St. Louis Park 67 67 Owen Lindseth, Fr 18:12.8 Mpls Southwest 68 68 Max Rekela-Jasper, So 18:18.4 Robbinsdale Cooper 69 69 Dylan Surprise, Sr 18:21.8 Mpls Southwest 70 70 Jackson Sonquist, Jr 18:23.1 Mpls Patrick Henry 71 71 Ben Hunke, Jr 18:25.7 Robbinsdale Cooper 72 72 Thomas Hotvedt, Sr 18:28.6 Robbinsdale Cooper 73 73 Jack Holthusen, Sr 18:31.3 DeLaSalle  74 74 Nathan Koplin, Jr 18:36.6 DeLaSalle  75 75 William Steiner, Sr 18:37.9 Mpls Washburn 76 76 Quinn Whitlow, Sr 18:38.3 St. Louis Park 77 77 Cameron Ausland, Sr 18:40.8 Mpls South 78 78 Quetin Struwe, Sr 18:43.8 Benilde - St. Margare 79 79 Mark Ramel, Jr 18:43.9 Benilde - St. Margare 80 80 Henry Fisher, Jr 18:46.5 DeLaSalle  81 81 David Klein, Jr 18:46.9 St. Louis Park 82 82 Charlie Vaaler, Jr 18:49.7 Mpls Southwest 83 83 Samuel Hernick, Jr 18:51.7 Robbinsdale Cooper 84 84 Creston Halstead, Sr 18:55.1 St. Louis Park 85 85 Ethan Smith, Sr 18:57.6 Mpls Roosevelt 86 86 Owen Dean, Sr 19:01.1 Mpls Southwest 87 87 Nathan Omodt, Jr 19:03.6 DeLaSalle  88 88 Leo Dannersmith, So 19:04.7 Mpls Roosevelt 89 89 Nolan Boswell, Jr 19:08.0 Robbinsdale Cooper 90 90 Quinlan Brogdan, Sr 19:08.5 Mpls Patrick Henry 91 91 Aidan Dobish, Jr 19:20.0 Mpls Roosevelt 92 92 Ethan Maki, Jr 19:33.3 Robbinsdale Cooper 93 93 Aiden Rathmann, So 19:35.9 Mpls South 94 94 Brennan Sele, Jr 19:51.6 Mpls South 95 95 Nathan Stensaas, So 19:59.8 Mpls Roosevelt 96 96 Justin Doll, So 20:07.2 Benilde - St. Margare 97 97 Stewart Nelson, So 20:33.1 DeLaSalle  98 98 Tevi Lawson, Jr 20:50.7 Mpls Patrick Henry 99 99 Neil Grube, So 21:10.8 Mpls Roosevelt 100 100 Duncan Kleinsasser, Jr 21:19.2 Mpls Patrick Henry 101 101 Kellen Sonquist, Fr 21:36.8 Mpls Patrick Henry 102 102 Isaak Larsen, Fr 21:37.1 Mpls Roosevelt 103 103 Baraka Gordon, So 21:50.2 Mpls Patrick Henry 104 104 Allen Hayward, So 22:29.2 Mpls Patrick Henry 105 Noah Koelbl, Jr DNF Edina

Click here for data on girls

Return to home page.