MSHSL Honor Rolls AAA Girls

As of May 27, 2022

Last updated May 27, 2022 10:02 AM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on boys



100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 11.67 Jedah Caldwell 2016 Laubenra Ben 12 Park Center 11.82 5/10 Section 4AAA True ===================== '21 Girls' Best 11.99 Maddie Dahlien ===================== '21 Girls' Best 11.99 Alexis Pratt ===================== '21 Aa State Meet Win 11.99 Maddie Dahlien Maddie Dahlen 12 Edina 12.06 5/10 Section 6AAA True Emily Anderson 12 Centennial 12.11 4/29 Hamline Elite Maddie Dahlien 12 Edina 12.14 5/20 True Team State Ch Jordyn Borsch 11 Maple Grove 12.14 5/10 Section 4AAA True Brenna Deason 11 Brainerd 12.22 4/29 Hamline Elite Sadie Strait 10 StMichael-Albertville 12.33 4/29 Hamline Elite Gabby Keefer 9 StMichael-Albertville 12.37 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 12.40 Jordan Grell 12 Waconia 12.45 4/29 Hamline Elite Mini Jallah 11 Wayzata 12.47 5/20 True Team State Ch 10 Diarra Chatham 11 East Ridge 12.47 5/10 Section 2AAA True Lauren Reynolds 10 Lakeville North 12.51 5/10 Section 1AAA True Norah D'Almeida 12 Bloomington Jefferson 12.54 5/10 Section 3AAA True Tamia Horton 12 North 12.58 5/10 Section 6AAA True Elliana Magnus 8 Hastings 12.66 5/10 Section 2AAA True Emelia Skistad 10 Monticello 12.67 5/10 Section 8AAA True Mikayla De Souza 11 Coon Rapids 12.67 5/10 Section 4AAA True Olivia Peal 11 StMichael-Albertville 12.67 4/29 Hamline Elite Megan Lund 10 Rochester Century 12.69 5/10 Section 1AAA True Zeal Kuku 9 Minnetonka 12.71 5/20 True Team State Ch 20 Lys-Aurele D'Almeida 9 White Bear Lake Area 12.73 5/10 Section 2AAA True Tenley Senden 1 Wayzata 12.74 5/20 True Team State Ch Avery Hennen 12 New Prague 12.74 5/10 Section 1AAA True Summer Lindquis 12 Moorhead 12.77 5/10 Section 8AAA True Favor Omoijuanfo 11 Rochester Century 12.77 5/10 Section 1AAA True Sasha Steinbach 10 Monticello 12.79 5/10 Section 8AAA True Mariahna Scott 10 Farmington 12.80 5/10 1AAA True Team Elange Seibure 12 Anoka 12.84 5/10 Section 4AAA True Ava Sullivan 11 Farmington 12.84 5/10 1AAA True Team Ashley Granger 12 Eastview 12.84 4/29 Hamline Elite 30 Josie Seehafer 9 Eagan 12.85 5/20 True Team State Ch Shay Payne 11 Rosemount 12.87 5/20 True Team State Ch Akexandra Duvick 11 Lakeville South 12.87 5/10 Section 1AAA True Ta'riah Henry 11 Mounds View 12.89 5/10 Section 6AAA True Thia Olson-Skog 9 Mounds View 12.90 5/10 Section 6AAA True Shynika Chapman 9 Park Center 12.92 5/10 Section 4AAA True Madison Simmers 12 Woodbury 12.92 5/10 Section 2AAA True Clara Lippert 12 Northfield/Artech 12.92 5/10 Section 1AAA True Catelyn Ketterling 10 Rosemount 12.93 5/20 True Team State Ch Alana Acker 11 Rochester J Marshall 12.93 5/10 Section 1AAA True 40 Ella Bailey 10 Eagan 12.94 5/10 Section 2AAA True Camille Tran 11 Mounds View 12.96 5/10 Section 6AAA True Jenna Johnson 12 Rosemount 12.97 5/20 True Team State Ch Anisa Thompson 12 Blake School 12.97 Elite entries Keyanna Graves 8 Rogers 12.99 5/10 Section 4AAA True Monet Garcia 9 Roseville Area 13.00 5/10 Section 6AAA True Eva Stafne 11 Stillwater Area 13.00 5/10 Section 2AAA True Mary Keleekai 12 Anoka 13.01 5/10 Section 4AAA True Riley Kennedy 11 Lakeville South 13.01 5/10 Section 1AAA True Clara Gerhard 7 Rochester Century 13.02 5/10 Section 1AAA True 50 Celeste Ryhn 12 Mounds View 13.03 5/20 True Team State Ch ======================= Honor Roll Standard 12.8 51 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

200 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 23.59 Jedah Caldwell 2016 Maddie Dahlen 12 Edina 24.39 5/10 Section 6AAA True ===================== '21 Girls' Best 24.45 Maddie Dahlien ===================== '21 Aa State Meet Win 24.45 Maddie Dahlien Jordyn Borsch 11 Maple Grove 24.69 5/10 Section 4AAA True Ava Cinnamo 12 Rosemount 25.06 5/10 Section 3AAA True Laubenra Ben 12 Park Center 25.14 5/10 Section 4AAA True Maddie Dahlien 12 Edina 25.31 5/20 True Team State Ch ======================= State Meet Automatic 25.36 Celeste Ryhn 12 Mounds View 26.08 5/10 Section 6AAA True Mariahna Scott 10 Farmington 26.10 5/10 1AAA True Team Zeal Kuku 9 Minnetonka 26.12 5/20 True Team State Ch Deidre Grimm 11 Lakeville South 26.17 5/10 Section 1AAA True Sadie Strait 10 StMichael-Albertville 26.20 5/10 Section 4AAA True 10 Elliana Magnus 8 Hastings 26.21 5/10 Section 2AAA True Elange Seibure 12 Anoka 26.22 5/10 Section 4AAA True Emelia Skistad 10 Monticello 26.24 5/10 Section 8AAA True Catelyn Ketterling 10 Rosemount 26.26 5/10 Section 3AAA True Jordan Grell 12 Waconia 26.30 Elite entries Jenna Johnson 12 Rosemount 26.34 5/10 Section 3AAA True Danielle Saydee 11 Osseo 26.40 5/10 Section 4AAA True Mikayla De Souza 11 Coon Rapids 26.42 5/10 Section 4AAA True Anisa Thompson 12 Blake School 26.42 Elite entries Megan Lund 10 Rochester Century 26.45 5/10 Section 1AAA True 20 Vanessa Ogumanam 8 Farmington 26.47 5/10 1AAA True Team Mini Jallah 11 Wayzata 26.48 5/20 True Team State Ch Josie Seehafer 9 Eagan 26.50 5/10 Section 2AAA True Olivia Peel 11 StMichael-Albertville 26.51 5/10 Section 4AAA True Allison Hookom 12 Anoka 26.52 5/10 Section 4AAA True Lauren Reynolds 10 Lakeville North 26.52 5/10 Section 1AAA True Madison Kennedy 12 Hastings 26.54 5/10 Section 2AAA True Emily Anderson 12 Centennial 26.54 Elite entries Molly Bennett 9 Edina 26.56 5/10 Section 6AAA True Eva Welsch 8 Lakeville South 26.58 5/10 Section 1AAA True 30 Madison Simmers 12 Woodbury 26.60 5/10 Section 2AAA True Laken Meier 10 Owatonna 26.60 5/10 Section 1AAA True Cayman Pagel 10 Stillwater Area 26.63 5/10 Section 2AAA True Ayva Tobias 9 Lakeville North 26.67 5/10 Section 1AAA True Tamia Horton 12 North 26.68 5/10 Section 6AAA True Lucy Hiller 11 Minnetonka 26.68 5/20 True Team State Ch Lillian Orf 12 Woodbury 26.72 5/10 Section 2AAA True ======================= Honor Roll Standard 26.5 37 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

400 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 53.96 Honour Finley 2016 ===================== '21 Girls' Best 55.48 Maddie Dahlien ===================== '21 Aa State Meet Win 55.48 Maddie Dahlien Jordyn Borsch 11 Maple Grove 55.88 5/10 Section 4AAA True Maddie Dahlien 12 Edina 56.54 5/20 True Team State Ch Laubenra Ben 12 Park Center 57.25 5/10 Section 4AAA True ======================= State Meet Automatic 57.86 Grace Weber 11 Wayzata 58.01 4/29 Hamline Elite Allison Hookom 12 Anoka 58.41 4/29 Hamline Elite Ava Ligtenberg 9 Eagan 58.45 5/20 True Team State Ch Jenna Johnson 12 Rosemount 58.48 5/10 Section 3AAA True Emma Kvant 8 StMichael-Albertville 58.75 5/20 True Team State Ch Kate LeBlanc 12 Minnetonka 58.79 5/20 True Team State Ch Mariahna Scott 10 Farmington 58.97 5/20 True Team State Ch 10 Clara Lippert 12 Northfield/Artech 58.99 4/29 Hamline Elite Elizabeth Hallum 12 Eastview 59.24 5/10 Section 3AAA True Molly Bennett 9 Edina 59.36 5/20 True Team State Ch Penelopea Gordon 12 Rochester Century 59.52 5/10 Section 1AAA True Ellie Moore 9 St Paul Highland Park 59.58 5/10 Section 6AAA True Lauren Kath 10 Mounds View 59.80 5/20 True Team State Ch Mya Cinnamo 11 Rosemount 60.04 5/20 True Team State Ch Kaela Skistad 9 Monticello 60.21 5/10 Section 8AAA True Elsa Utoft 10 Edina 60.38 5/10 Section 6AAA True Vane Oguamanam 8 Farmington 60.39 5/20 True Team State Ch 20 Ara Warren 9 Moorhead 60.47 5/10 Section 8AAA True Ella Niznik 12 Forest Lake 60.49 5/20 True Team State Ch Addison Clarey 12 Rochester Century 60.57 5/10 Section 1AAA True Vanessa Ogumanam 8 Farmington 60.69 5/10 1AAA True Team Maisie Pederson 11 Bloomington Kennedy 60.78 5/10 Section 3AAA True Ivy Nystrom 8 Mounds View 60.90 5/20 True Team State Ch Rose Schaeffel 10 Wayzata 60.95 5/20 True Team State Ch Shannon Chen 10 Rochester Mayo 61.03 5/10 Section 1AAA True Zoe Dundon 12 Burnsville 61.07 5/10 Section 3AAA True Charlott Roehl 10 Minnetonka 61.25 5/20 True Team State Ch 30 Ayva Tobias 9 Lakeville North 61.28 5/10 Section 1AAA True Kate Roeber 9 Mounds View 61.34 5/20 True Team State Ch Alexa Davis 12 Osseo 61.45 5/10 Section 4AAA True Ella Erickson 11 Lakeville South 61.48 5/20 True Team State Ch Katelyn Porter 11 White Bear Lake Area 61.51 5/10 Section 2AAA True Kayla Nelson 12 Stillwater Area 61.62 5/10 Section 2AAA True ======================= Honor Roll Standard 61.5 36 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 2:03.43 Ruby Stauber 2016 ===================== '21 Girls' Best 2:10.54 Zoie Dundon ===================== '21 Aa State Meet Win 2:10.54 Zoie Dundon Teegan Anderson 11 Wayzata 2:13.52 5/20 True Team State Ch Zoie Dundon 12 Burnsville 2:14.16 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 2:15.89 Penelopea Gordon 12 Rochester Century 2:16.52 4/29 Hamline Elite Maya Mor 11 Minnetonka 2:17.09 5/20 True Team State Ch Ellie Hanowski 11 Forest Lake 2:17.74 5/20 True Team State Ch Isabella Roemer 12 Chanhassen 2:17.92 Elite entries Isabel Wyatt 11 Minneapolis Southwest 2:18.02 5/10 Section 6AAA True Taylor Heimerl 11 Rosemount 2:18.55 5/20 True Team State Ch Taylor Isabel 11 Mounds View 2:18.77 5/10 Section 6AAA True Marissa Long 10 Chanhassen 2:19.01 Elite entries 10 Alexandra Weimer 12 StMichael-Albertville 2:19.53 5/10 Section 4AAA True Lauren Lansing 7 Farmington 2:19.77 5/20 True Team State Ch Kate LeBlanc 12 Minnetonka 2:20.19 5/20 True Team State Ch Isabelle Reinders 8 Prior Lake 2:20.20 5/10 Section 3AAA True Halle Mestery 12 East Ridge 2:20.35 5/10 Section 2AAA True Rina Aschemann 12 Eagan 2:20.52 5/20 True Team State Ch Grace Weber 11 Wayzata 2:20.87 5/20 True Team State Ch Morgan Peterman 11 Stillwater Area 2:21.01 5/10 Section 2AAA True Alexa Davis 12 Osseo 2:21.11 Elite entries Megan Lee 11 Bloomington Jefferson 2:21.28 5/10 Section 3AAA True 20 Audrey Cole 12 Mounds View 2:21.50 5/10 Section 6AAA True Ellie Moore 9 St Paul Highland Park 2:21.86 5/10 Section 6AAA True Kate Roeber 9 Mounds View 2:22.00 5/10 Section 6AAA True Emma Ecker 12 Alexandria 2:22.01 5/20 True Team State Ch Ella Graham 10 Minnetonka 2:22.45 5/20 True Team State Ch Kasey Soderholm 9 Alexandria 2:24.06 5/10 Section 8AAA True Hanna Wilsey 10 St Louis Park 2:24.24 5/10 Section 6AAA True ======================= Honor Roll Standard 2:24.0 27 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

1600 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 4:41.42 Elizabeth Yetzer 2005 ===================== '21 Girls' Best 4:49.59 Analee Weaver ===================== '21 Aa State Meet Win 4:49.93 Alexandra Weimer Teegan Anderson 11 Wayzata 4:54.70 5/20 True Team State Ch Sydney Drevlow 9 Hopkins 4:56.52 4/29 Hamline Elite Isabella Roemer 12 Chanhassen 4:56.78 4/29 Hamline Elite Abbey Nechanicky 11 Wayzata 4:56.79 5/20 True Team State Ch Maya Mor 11 Minnetonka 4:57.37 5/20 True Team State Ch Taylor Isabel 11 Mounds View 4:57.57 5/20 True Team State Ch Alexandra Weimer 12 StMichael-Albertville 4:58.08 4/29 Hamline Elite Luna Scorzelli 10 St Paul Highland Park 5:02.37 5/10 Section 6AAA True ======================= State Meet Automatic 5:02.74 Marissa Long 10 Chanhassen 5:04.52 Elite entries Halle Mestery 12 East Ridge 5:05.32 5/10 Section 2AAA True 10 Emma Ecker 12 Alexandria 5:07.74 5/20 True Team State Ch Aleah Miller 12 Alexandria 5:08.37 5/10 Section 8AAA True Zoe Dundon 12 Burnsville 5:09.01 5/10 Section 3AAA True Iris Guider 12 St Paul Central 5:10.69 4/29 Hamline Elite Haley Rogers 10 Edina 5:11.55 Elite entries Lauren Lansing 7 Farmington 5:12.47 5/20 True Team State Ch Aly Kleyman 9 Wayzata 5:12.88 5/20 True Team State Ch Ella Graham 10 Minnetonka 5:14.58 5/20 True Team State Ch Isabel Mahoney 8 Monticello 5:15.68 5/10 Section 8AAA True Maggie Wagner 12 Edina 5:16.51 5/10 Section 6AAA True 20 Madelyn Miller 9 Brainerd 5:18.38 5/10 Section 8AAA True Delia Johnson 11 St Paul Highland Park 5:19.48 5/10 Section 6AAA True Norah Hushagen 9 Forest Lake 5:19.63 5/20 True Team State Ch Taylor Heimerl 11 Rosemount 5:20.20 5/20 True Team State Ch Isabel Wyatt 11 Minneapolis Southwest 5:20.37 5/10 Section 6AAA True Madalyn Dockend 10 Sartell 5:20.43 5/10 Section 8AAA True Emily Mehta 10 Mounds View 5:20.83 5/10 Section 6AAA True Claire Cashman 11 Minnetonka 5:21.25 5/20 True Team State Ch Maggie McEllistrom 10 Two Rivers 5:21.45 5/10 Section 3AAA True ======================= Honor Roll Standard 5:22.0 29 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

3200 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 10:06.19 Emily Covert 2018 ===================== '21 Girls' Best 10:15.26 Analee Weaver ===================== '21 Aa State Meet Win 10:15.26 Analee Weaver Abbey Nechanicky 11 Wayzata 10:31.33 5/20 True Team State Ch ======================= State Meet Automatic 10:56.53 Megan Lee 11 Bloomington Jefferson 11:06.01 4/29 Hamline Elite Luna Scorzelli 10 St Paul Highland Park 11:10.53 5/10 Section 6AAA True Iris Guider 12 St Paul Central /Open 11:13.83 5/10 Section 6AAA True Aleah Miller 12 Alexandria 11:14.28 5/20 True Team State Ch Abby Hibbs 9 Champlin Park 11:14.3 4/26 Champlin Park vs. Emily Mehta 10 Mounds View 11:16.50 5/10 Section 6AAA True Claire Cashman 11 Minnetonka 11:16.88 5/20 True Team State Ch Elsa Bergman 12 Hopkins 11:16.92 4/29 Hamline Elite Grace Mignone 11 Wayzata 11:17.56 4/29 Hamline Elite 10 Isabel Mahoney 8 Monticello 11:23.5 5/10 Section 8AAA True Norah Sjerven 9 Eagan 11:25.24 5/20 True Team State Ch Mackenzy Lippold 10 Farmington 11:26.50 4/29 Hamline Elite Caitlyn Osanai 10 Robbinsdale Armstrong 11:27.15 4/29 Hamline Elite Madeline Lage 10 Waconia 11:29.56 4/29 Hamline Elite Sophia Venning 8 Farmington 11:29.70 5/20 True Team State Ch Norah Hushagen 9 Forest Lake 11:31.68 4/29 Hamline Elite Lindsey Young 12 Maple Grove 11:33.18 5/10 Section 4AAA True Marasco-Johnson 9 Minnetonka 11:33.47 5/20 True Team State Ch Lauren Lansing 7 Farmington 11:34.07 4/21 Farmington Invite 20 Emma Ecker 12 Alexandria 11:34.1 5/10 Section 8AAA True Lilah Bartels 9 Eagan 11:35.26 5/20 True Team State Ch Isabel Grant 7 Andover 11:35.30 5/24 NWSC Prelims Mya Nelson 8 Elk River 11:35.51 5/10 Section 4AAA True Cara Back 7 Rogers 11:36.85 5/10 4AAA True Team Claire Vukovics 9 Lakeville South 11:39.77 5/10 Section 1AAA True Adeline Crow 10 Rochester Century 11:43.00 5/10 Section 1AAA True Linn Ousdigian 8 Mounds View 11:43.16 5/20 True Team State Ch Jaelyn Miller 10 Alexandria 11:45.36 5/20 True Team State Ch Malaina Brodin 9 Mounds View 11:47.76 5/20 True Team State Ch 30 Natalie Cocking 11 StMichael-Albertville 11:49.13 5/10 Section 4AAA True Ella Hinkie 10 Edina 11:50.09 5/20 True Team State Ch Olivia Bergin 12 Minneapolis Washburn 11:51.84 5/10 Section 6AAA True Hadley Knight 8 Eastview 11:52.25 4/21 Farmington Invite Ella Braufman 12 Wayzata 11:52.41 5/20 True Team State Ch Mia Hoffman 10 Bemidji 11:52.2 5/10 Section 8AAA True Jersey Miller 10 St Louis Park 11:52.50 5/10 Section 6AAA True Abigail Tri 7 Rochester J Marshall 11:53.09 5/10 Section 1AAA True ======================= Honor Roll Standard 11:54.0 38 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 13.94 Karina Joiner 2016 Ava Fitzgerald 12 Roseville Area 14.21 5/20 True Team State Ch Ava Cinnamo 12 Rosemount 14.24 Elite entries ===================== '21 Girls' Best 14.29 Shaina Zinter ===================== '21 Aa State Meet Win 14.49 Ava Cinnamo Kennedy Martinson 11 Coon Rapids 14.59 4/29 Hamline Elite Hannah Hanson 11 Rochester Mayo 14.67 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 14.90 Mary Keleekai 12 Anoka 15.00 5/10 Section 4AAA True Lauren Dimler 12 Mankato West 15.00 5/10 Section 1AAA True Narindwa Semakula 12 Irondale 15.12 4/29 Hamline Elite Ruby Pajibo 11 Minnetonka 15.14 5/20 True Team State Ch Emma Duerr 12 StMichael-Albertville 15.22 4/29 Hamline Elite Lauren Feddema 12 Buffalo 15.43 5/10 Section 8AAA True 10 Claire Kohler 10 Minnetonka 15.46 5/20 True Team State Ch Olivia Gentile 12 Roseville Area 15.78 5/20 True Team State Ch Addyson White 10 Prior Lake 15.91 5/10 Section 3AAA True Hope Guertin 10 Monticello 15.99 5/10 Section 8AAA True Kacie Claessens 8 Shakopee 16.08 5/19 Farmington Thelen Deidre Grimm 11 Lakeville South 16.09 5/10 Section 1AAA True Allie Barrett 12 Wayzata 16.13 5/20 True Team State Ch Sylvia Stephenson 12 Lakeville South 16.22 5/10 Section 1AAA True Sophia Roskoski 11 Stillwater Area 16.25 5/10 Section 2AAA True Maddy Koslosky 12 Owatonna 16.38 5/10 Section 1AAA True 20 Anna McKinney 10 Minnetonka 16.44 5/20 True Team State Ch Keira Waldrop 10 Eagan 16.48 5/10 Section 2AAA True Violet Goodwin 11 Brainerd 16.56 5/10 Section 8AAA True Megan Liebers 11 Farmington 16.59 5/10 1AAA True Team Lily Hamacher 12 St Paul Central /Open 16.60 5/10 Section 6AAA True Kylie Woods 12 Forest Lake 16.63 5/20 True Team State Ch Abby Williams 12 Eastview 16.63 4/21 Farmington Invite Kyra Marshall 10 Mounds View 16.67 5/20 True Team State Ch Elsa Peterson 11 Buffalo 16.72 5/10 Section 8AAA True Emilynn Molesky 11 StMichael-Albertville 16.73 5/10 Section 4AAA True 30 Greta Lauer 10 Lakeville North 16.73 5/10 Section 1AAA True Annie Church 9 Rochester Century 16.78 5/10 Section 1AAA True Ashtyn Gagner 12 Farmington 16.81 5/10 Section 1AAA True Abigail Williams 11 Eastview 16.82 5/10 Section 3AAA True ======================= Honor Roll Standard 16.6 34 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

300 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 41.35 Meleah Biermaier 2016 ===================== '21 Girls' Best 42.54 Shaina Zinter ===================== '21 Aa State Meet Win 44.01 Ava Cinnamo Ava Cinnamo 12 Rosemount 44.04 5/10 Section 3AAA True Hannah Hanson 11 Rochester Mayo 44.77 5/10 Section 1AAA True ======================= State Meet Automatic 45.25 Addyson White 10 Prior Lake 45.31 5/10 Section 3AAA True Kennedy Martinson 11 Coon Rapids 45.39 5/10 Section 4AAA True Ava Fitzgerald 12 Roseville Area 45.86 5/10 Section 6AAA True Claire Kohler 10 Minnetonka 45.89 4/29 Hamline Elite Lauren Dimler 12 Mankato West 45.97 5/10 Section 1AAA True Lauren Berg 12 Bemidji 46.07 4/29 Hamline Elite Deidre Grimm 11 Lakeville South 46.10 5/10 Section 1AAA True Hannah Kvant 11 StMichael-Albertville 46.75 0 49.54 10 Hope Guertin 10 Monticello 46.78 5/10 Section 8AAA True Maddy Koslosky 12 Owatonna 46.81 5/10 1AAA True Team Sec Keira Waldrop 10 Eagan 47.49 5/10 Section 2AAA True Lauren Rocheford 12 Eagan 47.60 5/10 Section 2AAA True Ava Sullivan 11 Farmington 47.69 5/20 True Team State Ch Lily Hamacher 12 St Paul Central /Open 47.80 5/10 Section 6AAA True Lauren Feddema 12 Buffalo 47.80 5/10 Section 8AAA True Shay Payne 11 Rosemount 48.02 5/20 True Team State Ch Mya Cinnamo 11 Rosemount 48.11 5/10 Section 3AAA True Robyn Dayton 12 Eastview 48.25 4/21 Farmington Invite 20 Alexandra Singer 10 Lakeville North 48.36 5/10 Section 1AAA True Megan Liebers 11 Farmington 48.43 5/10 1AAA True Team Wesl MacMiller 12 Edina 48.53 5/10 Section 6AAA True Shalom Sulungaine 10 Blaine 48.4 4/26 Blaine Tri Elsa Peterson 11 Buffalo 48.65 5/10 Section 8AAA True Emma Duerr 12 StMichael-Albertville 48.72 5/10 Section 4AAA True Sophia Korynta 10 Alexandria 48.83 5/20 True Team State Ch Anna McKinney 10 Minnetonka 48.86 5/20 True Team State Ch Sylvia Stephenson 12 Lakeville South 48.90 5/20 True Team State Ch Chloe Angerman 9 Minneapolis Washburn 49.04 5/10 Section 6AAA True 30 Stephanie Kemo 12 Blaine 48.8 4/26 Blaine Tri Lauren Leick 11 Wayzata 49.12 5/20 True Team State Ch Hannah Cole 10 Prior Lake 49.14 5/10 Section 3AAA True Grace Estby 10 Wayzata 49.15 5/20 True Team State Ch ======================= Honor Roll Standard 49.0 34 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X100 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 47.21 Mpls Washburn '04 ===================== '21 Girls' Best 48.28 St. Michael-Albertvil ===================== '21 Aa State Meet Win 48.28 St. Michael-Albertvil Rochester Century Rochester Century 48.77 5/10 Section 1AAA True Wayzata Wayzata 49.12 5/20 True Team State Ch Minnetonka Minnetonka 49.21 5/20 True Team State Ch ======================= State Meet Automatic 49.35 StMichael-Albertville StMichael-Albertville 49.70 5/10 Section 4AAA True Prior Lake Prior Lake 49.78 5/10 Section 3AAA True Roseville Area Roseville Area 50.01 5/10 Section 6AAA True Rosemount Rosemount 50.09 5/20 True Team State Ch Owatonna Owatonna 50.22 5/10 1AAA True Team Sec Lakeville South Lakeville South 50.33 5/10 Section 1AAA True Eagan Eagan 50.38 5/20 True Team State Ch 10 Mounds View Mounds View 50.42 5/10 Section 6AAA True Buffalo Buffalo 50.59 4/29 Hamline Elite Woodbury Woodbury 50.60 5/10 Section 2AAA True Waconia Waconia 50.62 4/29 Hamline Elite Osseo Osseo 50.90 5/10 Section 4AAA True Moorhead Moorhead 51.15 5/10 Section 8AAA True Eastview Eastview 51.23 5/10 Section 3AAA True New Prague New Prague 51.26 5/10 Section 1AAA True Brainerd Brainerd 51.46 4/11 Alexandria Invite Lakeville North Lakeville North 51.47 5/10 Section 1AAA True 20 Rochester Mayo Rochester Mayo 51.49 5/10 Section 1AAA True Shakopee Shakopee 51.74 5/10 Section 3AAA True Edina Edina 51.77 5/20 True Team State Ch Maple Grove Maple Grove 51.86 5/10 Section 4AAA True Rogers Rogers 51.86 5/5 Spartan Invitationa Stillwater Area Stillwater Area 51.89 5/10 Section 2AAA True Champlin Park Champlin Park 52.04 5/10 Section 4AAA True Alexandria Alexandria 52.05 5/10 Section 8AAA True Mankato West Mankato West 52.26 5/10 Section 1AAA True Farmington Farmington 52.45 5/20 True Team State Ch 30 Bloomington Jefferson Bloomington Jefferson 52.57 5/10 Section 3AAA True ======================= Honor Roll Standard 52.5 31 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 1:39.20 North 2017 ===================== '21 Girls' Best 1:42.39 Park Center ===================== '21 Aa State Meet Win 1:42.39 Park Center ======================= State Meet Automatic 1:43.91 Rosemount Rosemount 1:44.30 4/29 Hamline Elite Edina Edina 1:44.84 4/29 Hamline Elite Minnetonka Minnetonka 1:45.50 5/20 True Team State Ch Wayzata Wayzata 1:45.62 5/20 True Team State Ch StMichael- Albertvill StMichael-Albertville 1:46.07 5/20 True Team State Ch Owatonna Owatonna 1:46.47 5/10 Section 1AAA True Mounds View Mounds View 1:46.67 5/20 True Team State Ch Buffalo Buffalo 1:46.71 5/10 Section 8AAA True Rochester Century Rochester Century 1:47.04 5/10 Section 1AAA True Hopkins Hopkins 1:47.28 4/29 Hamline Elite 10 Lakeville South Lakeville South 1:47.34 5/10 Section 1AAA True Roseville Area Roseville Area 1:47.75 4/29 Hamline Elite East Ridge East Ridge 1:47.99 5/10 Section 2AAA True Eagan Eagan 1:48.27 5/10 Section 2AAA True Osseo Osseo 1:48.38 5/10 Section 4AAA True Rogers Rogers 1:48.86 5/10 4AAA True Team Maple Grove Maple Grove 1:49.10 5/10 Section 4AAA True Eastview Eastview 1:49.15 5/10 Section 3AAA True Farmington Farmington 1:49.24 5/20 True Team State Ch Alexandria Alexandria 1:49.31 5/20 True Team State Ch 20 White Bear Lake Area White Bear Lake Area 1:49.39 5/10 Section 2AAA True Mankato West Mankato West 1:49.61 5/10 Section 1AAA True Stillwater Area Stillwater Area 1:50.00 5/10 Section 2AAA True Lakeville North Lakeville North 1:50.48 5/10 Section 1AAA True ======================= Honor Roll Standard 1:50.5 24 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X400 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 3:50.12 Lakeville South 2015 ===================== '21 Girls' Best 3:54.21 Edina ===================== '21 Aa State Meet Win 3:54.75 Edina Minnetonka Minnetonka 3:59.26 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 4:00.96 Eagan Eagan 4:03.05 5/20 True Team State Ch Farmington Farmington 4:04.24 4/29 Hamline Elite Edina Edina 4:04.44 5/10 Section 6AAA True Stillwater Area Stillwater Area 4:04.50 5/10 Section 2AAA True Rosemount Rosemount 4:05.69 4/29 Hamline Elite Mounds View Mounds View 4:06.57 4/29 Hamline Elite Rochester Century Rochester Century 4:06.79 5/10 Section 1AAA True Hopkins Hopkins 4:07.57 4/29 Hamline Elite Buffalo Buffalo 4:08.25 5/10 Section 8AAA True 10 Wayzata Wayzata 4:09.05 5/20 True Team State Ch Alexandria Alexandria 4:09.37 5/10 Section 8AAA True Bemidji Bemidji 4:10.50 4/29 Hamline Elite Mankato West Mankato West 4:10.98 5/10 Section 1AAA True Owatonna Owatonna 4:11.22 5/10 Section 1AAA True Lakeville South Lakeville South 4:11.84 5/10 Section 1AAA True Rochester Mayo Rochester Mayo 4:12.33 5/10 Section 1AAA True East Ridge East Ridge 4:12.61 5/10 Section 2AAA True Andover Andover 4:12.86 5/26 NWSC Championships Minneapolis Southwest Minneapolis Southwest 4:13.46 5/10 Section 6AAA True 20 StMichael- Albertvill StMichael-Albertville 4:13.58 5/20 True Team State Ch Monticello Monticello 4:13.84 5/10 Section 8AAA True Moorhead Moorhead 4:14.43 5/10 Section 8AAA True Roseville Area Roseville Area 4:14.44 5/10 Section 6AAA True ======================= Honor Roll Standard 4:15.0 24 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 8:59.69 Edina 2016 ===================== '21 Girls' Best 9:08.02 Wayzata ===================== '21 Aa State Meet Win 9:08.02 Wayzata ======================= State Meet Automatic 9:26.21 Eagan Eagan 9:28.55 5/20 True Team State Ch Wayzata Wayzata 9:30.94 4/29 Hamline Elite Edina Edina 9:33.28 4/29 Hamline Elite Forest Lake Forest Lake 9:42.13 4/29 Hamline Elite Minnetonka Minnetonka 9:42.40 4/19 Hopkins dual Alexandria Alexandria 9:42.95 5/20 True Team State Ch Stillwater Area Stillwater Area 9:49.48 Elite entries Mounds View Mounds View 9:50.39 4/29 Hamline Elite Prior Lake Prior Lake 9:50.99 Elite entries Woodbury Woodbury 9:52.59 4/29 Hamline Elite 10 Maple Grove Maple Grove 9:57.18 5/10 Section 4AAA True StMichael-AlbertvilleAl StMichael-Albertville 9:58.70 Elite entries Rosemount Rosemount 10:03.60 5/20 True Team State Ch Bloomington Jefferson Bloomington Jefferson 10:06.07 5/10 Section 3AAA True Rochester Century Rochester Century 10:06.96 5/10 Section 1AAA True Champlin Park Champlin Park 10:06.97 5/3 Blaine Invit. Moorhead Moorhead 10:08.7 5/10 Section 8AAA True ======================= Honor Roll Standard 10:10.0 17 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

LONG JUMP ======================= All-Time Girls' Best 20-1 1/4 Anna Keefer 2017 ===================== '21 Girls' Best 20-0 1/2 Nyalaam Jok Maddie Dahlien 12 Edina 18-2 5/20 True Team State Ch ===================== '21 Aa State Meet Win 18-1 3/4 Olivia Peal Hemtti Apel 11 Roseville Area 17-7 5/10 Section 6AAA True Olivia Peal 11 StMichael-Albertville 17-5 1/4 5/10 Section 4AAA True Megan Clark 11 East Ridge 17-5 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 17-5 Jenna Johnson 12 Rosemount 17-4 1/2 5/20 True Team State Ch Abby Ryan 11 Farmington 17-4 1/2 5/10 1AAA True Team Kailee Kohrt 11 Wayzata 17-2 1/4 4/29 Hamline Elite Lillian Orf 12 Woodbury 17-1 1/2 5/10 Section 2AAA True Lauren Dimler 12 Mankato West 17-1 1/4 5/10 Section 1AAA True Ashlyn Jore 12 Prior Lake 17-1 1/4 4/29 Hamline Elite 10 Maren Sundberg 12 Eagan 17-0 3/4 5/20 True Team State Ch Robyn Dayton 12 Eastview 17-0 4/11 Farmington Tri Mari Saufferer 12 Lakeville South 16-10 1/4 5/20 True Team State Ch Cedar Jorgenson 11 Andover 16-9 4/26 Minnetonka Lane Ro Avah Shaw 8 Andover 16-8 3/4 5/24 NWSC Prelims Gabby Keefer 9 StMichael-Albertville 16-8 1/2 4/29 Hamline Elite Sarrah Lindner 12 Rochester Century 16-8 1/2 4/29 Hamline Elite Sami Solheid 11 New Prague 16-7 5/10 Section 1AAA True Rainna Jameson 9 Park Cottage Grove 16-6 1/2 5/24 SEC Championships Shynika Chapman 9 Park Center 16-6 1/2 5/10 Section 4AAA True 20 Hemetii Apet 11 Roseville Area 16-6 1/4 5/20 True Team State Ch Samantha Carr 8 Shakopee 16-6 1/4 5/3 SSC Relays Nora Gruman 10 Eastview 16-6 4/26 Eastview Tri Zeal Kuku 9 Minnetonka 16-5 1/2 5/20 True Team State Ch Mya Cinnamo 11 Rosemount 16-5 1/2 5/20 True Team State Ch Cayman Pagel 10 Stillwater Area 16-5 1/4 5/10 Section 2AAA True Hailie Kent 12 Alexandria 16-5 5/20 True Team State Ch Alison Krasky 9 Alexandria 16-5 5/20 True Team State Ch Laken Meier 10 Owatonna 16-5 4/22 Dean Bishop Invita Janet Addo 11 Roseville Area 16-4 3/4 5/20 True Team State Ch 30 Atoinette Blasingame 9 Osseo 16-4 1/4 5/10 Section 4AAA True Cas Gospodarek 10 Rosemount 16-3 1/4 5/20 True Team State Ch Mya Folken 10 Minnetonka 16-3 5/20 True Team State Ch Wesl MacMiller 12 Edina 16-2 3/4 5/20 True Team State Ch Alexis Olderbak 11 Moorhead 16-2 1/2 5/10 Section 8AAA True Raina Simat 10 StMichael-Albertville 16-2 5/10 Section 4AAA True Brianna Fleek 12 Blaine 16-2 4/26 Blaine Tri Thalia Mendoza- 12 Monticello 16-1 5/10 Section 8AAA True Brianna Villanti 11 Rogers 16-1 5/17 Rogers Tri Lauren Waypa 11 Owatonna 16-1 4/26 JM Big 9 Tri 40 Ella Bailey 10 Eagan 16-0 3/4 5/10 Section 2AAA True Alia Peterson 11 Minnetonka 16-0 1/4 5/20 True Team State Ch ======================= Honor Roll Standard 16-0 42 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

TRIPLE JUMP ======================= All-Time Girls' Best 41-2 1/4 Allyson Weiss 2018 ===================== '21 Girls' Best 40-10 1/2 Maggie Larson Ava Cinnamo 12 Rosemount 40-8 5/20 True Team State Ch ===================== '21 Aa State Meet Win 39-6 1/4 Samantha Barrett Laubenra Ben 12 Park Center 38-11 1/4 5/10 Section 4AAA True Hannah Hanson 11 Rochester Mayo 37-2 3/4 5/10 Section 1AAA True ======================= State Meet Automatic 36-11 Sarrah Lindner 12 Rochester Century 36-3 1/4 4/29 Hamline Elite Catelyn Ketterling 10 Rosemount 36-3 5/20 True Team State Ch Julia Dahl 11 Mounds View 36-0 1/4 5/20 True Team State Ch Hemetii Apet 11 Roseville Area 35-10 1/2 5/20 True Team State Ch Hailie Kent 12 Alexandria 35-9 5/20 True Team State Ch Gabby Keefer 9 StMichael-Albertville 35-8 3/4 5/10 Section 4AAA True Lucy Hiller 11 Minnetonka 35-6 3/4 5/20 True Team State Ch 10 Sienna Ifill 12 Eagan 35-5 4/26 Wildcat Invitation Ella Steussy 11 Alexandria 35-4 5/20 True Team State Ch Judsona Chea 10 StMichael-Albertville 35-3 1/2 5/10 Section 4AAA True Juslene Chea 9 StMichael-Albertville 35-2 3/4 5/20 True Team State Ch Claire Kohler 10 Minnetonka 35-0 5/20 True Team State Ch Keaira Walker 9 Rogers 34-10 1/4 5/10 4AAA True Team Maddy Boulanger 11 New Prague 34-9 5/10 Section 1AAA True Anna Gregg Escalante 12 St Paul Central /Open 34-5 3/4 5/10 Section 6AAA True Hillary Haarstad 12 Owatonna 34-5 3/4 4/22 Dean Bishop Invita Rainna Jameson 9 Park Cottage Grove 34-5 5/14 Simley Invite 20 Elange Seibure 12 Anoka 34-4 3/4 5/10 Section 4AAA True Alexand Duvick 11 Lakeville South 34-4 1/2 5/20 True Team State Ch Greta Lauer 10 Lakeville North 34-4 1/4 5/10 Section 1AAA True Raina Simat 10 StMichael-Albertville 34-3 1/4 5/10 Section 4AAA True Ally Amundson 12 Bloomington Jefferson 34-2 1/4 4/29 Hamline Elite Kamryn Peterson 12 Brainerd 33-11 4/21 Sartell Quad Ashtyn Gagner 12 Farmington 33-10 1/2 4/11 Farmington Triangu Baylee Mushitz 10 New Prague 33-10 5/10 Section 1AAA True Marisa Rousu 10 Alexandria 33-8 5/20 True Team State Ch Cas Gospodarek 10 Rosemount 33-8 5/20 True Team State Ch 30 Katryna Hansen 11 Moorhead 33-7 5/10 Section 8AAA True Annetke Adoga 12 Woodbury 33-6 1/2 5/10 Section 2AAA True Cedar Jorgenson 11 Andover 33-6 1/2 5/10 True Team Section ======================= Honor Roll Standard 33-4 33 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

SHOT PUT ======================= All-Time Girls' Best 54-8 1/2 Maggie Ewen 2013 ===================== '21 Girls' Best 45-8 Delaney Smith Jordan Hecht 11 Rosemount 42-2 1/4 5/3 SSC Relays Hadley Scott 12 Mounds View 42-0 1/2 5/10 Section 6AAA True ===================== '21 Aa State Meet Win 41-4 1/4 Hadley Streit Ava Webster 12 Rosemount 41-1 1/4 5/3 SSC Relays Hadley Streit 12 Mounds View 40-10 3/4 5/20 True Team State Ch Adyson Kapitzke 12 Champlin Park 40-10 1/2 5/10 Section 4AAA True Adison Kapitzke 12 Champlin Park 40-5 1/4 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 40-2 Whitley Ronn 11 Lakeville South 38-7 3/4 5/20 True Team State Ch Oreoluwa Olusi 12 White Bear Lake Area 38-2 3/4 5/10 Section 2AAA True Kya Dixon 12 Owatonna 37-7 1/2 5/3 Owatonna Big9 Tri # Alysha Onwuneme 11 Eagan 37-4 1/4 5/10 Section 2AAA True 10 Shelby Svien 12 Northfield/Artech 37-2 4/29 Hamline Elite Nina Thomas 8 Osseo 36-11 3/4 4/29 Hamline Elite Erica Matey 12 Rochester Mayo 36-11 5/10 Section 1AAA True Hannah Bruskiewicz 11 Rogers 36-6 1/2 5/17 Rogers Tri Julia Matthews 12 Eden Prairie 36-5 4/29 Hamline Elite Carly Pfeffer 11 Minnetonka 36-4 3/4 5/20 True Team State Ch Aadra Peterson 9 Eagan 36-1 1/4 5/20 True Team State Ch Kennedy Smith 12 Bemidji 36-0 5/10 Section 8AAA True Hanna Caughey 12 Brainerd 35-9 4/29 Hamline Elite Jadyn McIntosh 12 Rosemount 35-7 1/4 5/20 True Team State Ch 20 Amaria Sowada 10 Alexandria 35-5 3/4 5/20 True Team State Ch Hann Heffernan 12 Roseville Area 35-4 1/4 5/20 True Team State Ch Jamie Kerkvliet 12 Rogers 35-3 5/17 Rogers Tri Anya Schmidt 9 Rogers 35-1 1/2 5/17 Rogers Tri Katherine Haug 12 Roseville Area 34-11 5/10 Section 6AAA True Hattie DeVries 12 Roseville Area 34-8 1/4 5/20 True Team State Ch Grace Banse 12 Mankato West 34-7 5/10 Section 1AAA True ======================= Honor Roll Standard 34-6 27 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

DISCUS THROW ======================= All-Time Girls' Best 175-9 Maggie Ewen 2013 Jordan Hecht 11 Rosemount Area 149-6 5/20 True Team State Ch ===================== '21 Girls' Best 142-9 Addy Kapitske Shelby Svien 12 Northfield/Artech 138-9 5/10 Section 1AAA True Adyson Kapitzke 12 Champlin Park 135-11 5/10 Section 4AAA True ===================== '21 Aa State Meet Win 134-11 Jordan Hecht Adison Kapitzke 12 Champlin Park 130-6 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 127-4 Elise Jensen 11 Rochester Century 125-10 5/10 Section 1AAA True Alysha Onwuneme 11 Eagan 122-11 5/10 Section 2AAA True Ava Webster 12 Rosemount 121-9 4/11 Rosemount Tri Olivia Duncan 11 Prior Lake 121-2 4/29 Hamline Elite Julia Matthews 12 Eden Prairie 121-1 4/29 Hamline Elite Oreoluwa Olusi 12 White Bear Lake Area 120-1 5/10 Section 2AAA True 10 Hadley Scott 12 Mounds View 120-0 5/10 Section 6AAA True Whitley Ronn 11 Lakeville South 119-9 5/10 Section 1AAA True Ava Wood 12 Eagan 119-7 5/20 True Team State Ch Hadley Streit 12 Mounds View 117-6 5/20 True Team State Ch Anya Schmidt 9 Rogers 115-7 5/17 Rogers Tri Melaina Hayes 12 Irondale 115-6 4/29 Hamline Elite Brooke Mushatt 10 Sauk Rapids 115-5 5/10 Section 8AAA True Aadra Peterson 9 Eagan 114-3 5/20 True Team State Ch Elise Maagard 10 Alexandria 112-11 5/20 True Team State Ch Hann Heffernan 12 Roseville Area 112-0 5/10 Section 6AAA True 20 Hailee Cullen 12 Sauk Rapids 111-7 5/10 Section 8AAA True Kendall Stadden 11 Blaine 111-4 4/29 Don Fineran Panthe Bro Vande Kamp 12 Farmington 111-0 5/20 True Team State Ch Erica Wright 11 Blaine 110-11 5/16 Armstrong Tri Olivia Bills 9 Rosemount Area 110-3 5/20 True Team State Ch Andi Mehrer 11 Elk River 109-11 5/10 Section 4AAA True Hattie DeVries 12 Roseville Area 109-10 5/10 Section 6AAA True Allison Banse 10 Mankato West 109-8 5/10 Section 1AAA True Jenna Krueger 12 Minnetonka 107-11 5/20 True Team State Ch Bailey Klute 10 Rochester Century 107-8 5/10 Section 1AAA True 30 ======================= Honor Roll Standard 107-6 30 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

HIGH JUMP ======================= All-Time Girls' Best 6-0 Nyallam Jok 2021 ===================== '21 Girls' Best 6-0 Nyalaam Jok ===================== '21 Aa State Meet Win 5-8 Niamya Holloway Rainna Jameson 9 Park Cottage Grove 5-6 5/19 Park Last Chance Riley Ruland 11 Blaine 5-5 5/16 Armstrong Tri Niamya Holloway 12 Eden Prairie 5-5 4/29 Hamline Elite Meredith Smith 12 Minneapolis Southwest 5-4 5/10 Section 6AAA True Avah Shaw 8 Andover 5-4 5/24 NWSC Prelims Ali Dehnicke 8 Andover 5-4 5/24 NWSC Prelims Winona Stone 11 Minnetonka 5-4 5/20 True Team State Ch Julia Gordon 11 Farmington 5-4 4/21 Farmington Invite ======================= State Meet Automatic 5-4 Tilia Iverson 10 Roseville Area 5-2 5/10 Section 6AAA True Ava Fitzgerald 12 Roseville Area 5-2 5/10 Section 6AAA True 10 Mya Folken 10 Minnetonka 5-2 5/20 True Team State Ch Lauren Dubois 11 Shakopee 5-2 5/10 Section 3AAA True Shalom Sulungaine 10 Blaine 5-2 5/16 Armstrong Tri Desiree Loyd 11 Blaine 5-2 5/16 Armstrong Tri Samara Jones 11 Tartan 5-2 5/10 Section 2AAA True Jada Mitchell 8 Lakeville South 5-2 5/10 Section 1AAA True Paris Juarez 11 Eagan 5-2 5/10 Section 2AAA True Sylvia Stephenson 12 Lakeville South 5-2 4/29 Hamline Elite Lily Birks 12 Brainerd 5-2 4/11 Alexandria Invite Megan Schoenke 10 Minneapolis Southwest 5-0 5/10 Section 6AAA True 20 Kayla Thomas 11 Edina 5-0 5/10 Section 6AAA True Sydney Reining 10 Rogers 5-0 5/24 Northwest Suburban Samantha Carr 8 Shakopee 5-0 5/3 SSC Relays Ella Johnson 11 Elk River 5-0 5/10 Section 4AAA True Cail Jahnke 8 StMichael-Albertville 5-0 5/10 Section 4AAA True Danielle Urey 11 Anoka 5-0 5/10 Section 4AAA True Anika Hatlevig 10 New Prague 5-0 5/10 Section 1AAA True Kate Krahn 9 Eagan 5-0 4/26 Wildcat Invitation Sophia Mahnke 10 Rogers 5-0 5/5 Spartan Invitationa Robyn Dayton 12 Eastview 5-0 4/26 Eastview Tri 30 ======================= Honor Roll Standard 5-0 30 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

POLE VAULT ======================= All-Time Girls' Best 13-9 1/4 Julia Fixsen 2018 ===================== '21 Girls' Best 12-7 Julia Gherardi ===================== '21 Aa State Meet Win 12-6 Julia Gherardi Jalyyn Ahlberg 12 Mounds View 12-0 5/10 Section 6AAA True Olivia Gentile 12 Roseville Area 11-6 5/20 True Team State Ch Sophia Roskoski 11 Stillwater Area 11-6 4/29 Hamline Elite Sofia Condon 11 Anoka 11-6 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 11-1 Jaylyn Ahlberg 12 Mounds View 11-0 5/20 True Team State Ch Jenna Sikel 12 Mankato West 11-0 5/10 Section 1AAA True Kennedy Martinson 11 Coon Rapids 11-0 4/29 Hamline Elite Kajsa Thrawl 12 Eagan 10-6 5/20 True Team State Ch Annika Gunderson 12 Forest Lake 10-6 5/20 True Team State Ch Jacqueline Bergeron 10 StMichael-Albertville 10-6 5/20 True Team State Ch 10 Abby Olenius 12 Mankato West 10-6 5/10 Section 1AAA True Brenna Deason 11 Brainerd 10-3 4/11 Alexandria Invite Jayda Wilson 8 Roseville Area 10-0 5/20 True Team State Ch Alyssa Nehring 11 StMichael-Albertville 10-0 5/20 True Team State Ch Jada Dahlheimer 10 StMichael-Albertville 10-0 5/20 True Team State Ch McKenna Schreiber 11 Mankato West 10-0 5/10 Section 1AAA True Paige Ophus 12 New Prague 10-0 5/10 Section 1AAA True Hannah Maccarone 12 Eagan 10-0 5/10 Section 2AAA True Madison Habberstad 11 Rochester Century 10-0 4/29 Hamline Elite Lucita Zoya 12 North 9-6 5/10 Section 6AAA True 20 Ella Brown 12 Edina 9-6 5/10 Section 6AAA True Hailey Westrup 11 Sartell 9-6 5/10 Section 8AAA True Marcella Wait 11 Stillwater Area 9-6 5/10 Section 2AAA True Peyton Pfannenstein 7 Stillwater Area 9-6 5/10 Section 2AAA True Izzy Anderson 12 Farmington 9-6 5/10 Section 1AAA True Izzy Kent 12 Alexandria 9-0 5/20 True Team State Ch Hana Dorsey 11 Edina 9-0 5/20 True Team State Ch Makayla Miles 10 Forest Lake 9-0 5/20 True Team State Ch Mari Saufferer 12 Lakeville South 9-0 5/20 True Team State Ch Harley Wock 9 Minnetonka 9-0 5/20 True Team State Ch 30 Kalea Dale 11 Wayzata 9-0 5/20 True Team State Ch Kins Hoversten 10 Wayzata 9-0 5/20 True Team State Ch Briehyn Lewando 11 Sartell 9-0 5/10 Section 8AAA True Lara Deshler 12 Hastings 9-0 5/10 Section 2AAA True Karin Sackett 11 Owatonna 9-0 5/10 Section 1AAA True Sidney Petersen 12 Northfield/Artech 9-0 5/10 Section 1AAA True Erika Nesseth 10 Northfield/Artech 9-0 5/10 Section 1AAA True Jadyn Klein 11 New Prague 9-0 5/10 Section 1AAA True ======================= Honor Roll Standard 9-0 38 entrants
Click here for data on boys

Return to home page.