MSHSL Honor Rolls AA Girls

As of May 27, 2022

Last updated May 27, 2022 10:03 AM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on boys



100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 11.67 Jedah Caldwell 2016 ===================== '21 Girls' Best 11.99 Maddie Dahlien ===================== '21 Girls' Best 11.99 Alexis Pratt ===================== '21 Aa State Meet Win 11.99 Maddie Dahlien Ashley Fisher 10 Academy Of HolyAngels 12.16 4/29 Hamline Elite Cassia Cady 12 Rockford 12.38 5/21 State True Team Ch ======================= State Meet Automatic 12.45 Callie Coughlin 12 Southwest Christian 12.56 5/10 GSL Invite Abby Larson 11 Detroit Lakes 12.57 4/11 Otter Invite Brooke Hohenecker 10 Providence Academy 12.58 4/29 Hamline Elite Emelia Skistad 10 Monticello 12.67 5/10 Section 8AAA True Mehlayna Straub 11 Southwest Christian 12.68 5/17 WCC East Champions Ellie Sonju 11 Glencoe-Silver Lake 12.73 4/29 Hamline Elite Avery Hennen 12 New Prague 12.74 5/10 Section 1AAA True Sasha Steinbach 10 Monticello 12.79 5/10 Section 8AAA True 10 Chloe Nelson 12 Rocori 12.89 5/21 State True Team Ch Piper Osborne 11 Foley 12.91 5/10 Section 5AA True T Ella Sukup 12 Visitation 12.91 4/19 Tri Metro TT Adriana Brenegen 9 Winona 12.94 5/10 Section 1AA True T Olivia Amundson 12 Byron 12.96 5/21 State True Team Ch Sophia Thorsen 7 North Branch 13.06 5/21 State True Team Ch Anisa Thompson 12 Blake 13.06 5/21 State True Team Ch Brielle Kuechle 11 EdenVally-Watkns/Kimb 13.09 5/21 State True Team Ch Kiya Gilliand 10 Benilde-St Margaret's 13.09 5/12 Section 4AA True T Naja Giles 10 DeLaSalle 13.10 5/12 Section 4AA True T 20 Sierra Halverson 11 St Anthony Village 13.12 5/12 Section 4AA True T Ava Maly 11 Minneapolis Roosevelt 13.12 5/12 Section 3AA True T Jada Bierschbach 11 Rocori 13.14 5/21 State True Team Ch Tavisha Hill 10 Belle Plaine 13.16 5/10 Section 2AA True T Dakota Esget 9 North Branch 13.17 5/21 State True Team Ch Bella Haefner 11 Belle Plaine 13.20 5/21 State True Team Ch I'Tianna Salaam 12 DeLaSalle 13.21 5/12 Section 4AA True T Janiya Moore 10 Richfield 13.23 5/12 Section 4AA True T Corene Moeller 11 Fairmont 13.0 3/12 Blue Earth triangu ======================= Honor Roll Standard 13.0 29 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

200 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 23.59 Jedah Caldwell 2016 ===================== '21 Girls' Best 24.45 Maddie Dahlien ===================== '21 Aa State Meet Win 24.45 Maddie Dahlien ======================= State Meet Automatic 25.53 Ashley Fisher 10 Academy Of HolyAngels 25.73 Elite entries Cassia Cady 12 Rockford 25.92 5/21 State True Team Ch Mehlayna Straub 11 Southwest Christian 25.95 5/17 WCC East Champions Ella Sukup 12 Visitation 25.98 4/19 Tri Metro TT Paige Halder 10 Byron 26.12 5/10 Section 1AA True T Thalia Mendoza-brunotte 12 Monticello 26.15 5/17 Twilight Meet Emelia Skistad 10 Monticello 26.24 5/10 Section 8AAA True Brooke Hohenecker 10 Providence Academy 26.24 Elite entries Callie Coughlin 12 Southwest Christian 26.33 5/10 GSL Invite Cecelia Woods 11 Rocori 26.34 5/21 State True Team Ch 10 Adriana Brenegen 9 Winona 26.46 5/10 Section 1AA True T Olivia Amundson 12 Byron 26.78 5/10 Section 1AA True T Kylie Hartel 8 Providence Academy 26.91 5/10 Section 4A True Te Brooklyn ScheitelTaylor 12 Worthington 26.92 5/10 Section 2AA True T Corene Moeller 11 Fairmont 27.01 5/10 Section 2AA True T Tavisha Hill 10 Belle Plaine 27.02 5/10 Section 2AA True T I'Tianna Salaam 12 DeLaSalle 27.07 5/12 Section 4AA True T ======================= Honor Roll Standard 26.9 17 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

400 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 53.96 Honour Finley 2016 ===================== '21 Girls' Best 55.48 Maddie Dahlien ===================== '21 Aa State Meet Win 55.48 Maddie Dahlien Ellie Kuechle 11 EdenVally-Watkns/Kimb 57.17 5/21 State True Team Ch Thalia Mendoza-brunotte 12 Monticello 58.13 5/10 Section 8AAA TT ======================= State Meet Automatic 58.16 Paige Halder 10 Byron 58.81 5/10 Section 1AA True T Ella Sukup 12 Visitation 59.35 4/29 Hamline Elite Ellie Moore 9 St Paul Highland Park 59.58 5/10 Section 6AAA True Hailee Zimpel 11 Zimmerman 59.94 5/17 Granite Ridge Conf Kaela Skistad 9 Monticello 60.21 5/10 Section 8AAA True Corene Moeller 11 Fairmont 61.19 5/10 Section 2AA True T Kylie Hartel 8 Providence Academy 61.33 5/10 Section 4A True Te Brooke Hohenecker 10 Providence Academy 61.63 5/10 Section 4A True Te 10 Macy Hass 9 St Francis 61.67 4/19 North Branch Conf Lauren Eilers 9 Willmar 61.68 5/21 State True Team Ch Jane West 10 Rockford 61.69 5/21 State True Team Ch Brianna Simpson 11 Marshall 61.79 5/10 Section 2AA True T Hannah Quinn 10 Willmar 62.06 5/21 State True Team Ch Sierra Halverson 11 St Anthony Village 62.06 5/12 Section 4AA True T Kate Kariniemi 11 Rockford 62.16 5/21 State True Team Ch ======================= Honor Roll Standard 62.0 17 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 2:03.43 Ruby Stauber 2016 ===================== '21 Girls' Best 2:10.54 Zoie Dundon ===================== '21 Aa State Meet Win 2:10.54 Zoie Dundon ======================= State Meet Automatic 2:16.39 Katrina Sortland 11 Zumbrota-Mazeppa 2:16.82 5/10 Section 1AA True T Calia Chaney 10 Pequot Lakes 2:17.87 4/29 Hamline Elite Nina Dawson 12 Willmar 2:18.13 4/29 Hamline Elite Hailee Zimpel 11 Zimmerman 2:18.35 4/29 Hamline Elite Brookelyn Kuechle 10 EdenVally-Watkns/Kimb 2:21.67 5/21 State True Team Ch Ellie Moore 9 St Paul Highland Park 2:21.86 5/10 Section 6AAA True Emma Ecker 12 Alexandria 2:22.01 5/20 True Team State Ch Kendra Krueger 11 Jordan 2:22.17 5/10 Section 2AA True T Macy Hanson 9 Fairmont 2:23.56 5/21 State True Team Ch Addison Peed 11 Mankato East 2:23.93 5/21 State True Team Ch 10 Kasey Soderholm 9 Alexandria 2:24.06 5/10 Section 8AAA True Abby Daugherty 9 Providence Academy 2:25.68 5/10 Section 4A True Te Sam Christoffer 12 Willmar 2:26.15 5/21 State True Team Ch Lexi Rose 10 Becker 2:26.40 4/17 Twlight meet Ava Larsen 12 Rocori 2:26.53 5/21 State True Team Ch Isabel Mahoney 8 Monticello 2:26.92 5/17 Twilight Meet ======================= Honor Roll Standard 2:27.0 16 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

1600 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 4:41.42 Elizabeth Yetzer 2005 ===================== '21 Girls' Best 4:49.59 Analee Weaver ===================== '21 Aa State Meet Win 4:49.93 Alexandra Weimer Luna Scorzelli 10 St Paul Highland Park 5:02.11 4/29 Hamline Elite Olivia Goebel 10 Albany 5:02.93 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 5:04.26 Natasha Sortland 11 Zumbrota-Mazeppa 5:05.90 5/10 Section 1AA True T Emma Ecker 12 Alexandria 5:07.74 5/20 True Team State Ch Kendra Krueger 11 Jordan 5:07.85 5/10 Section 2AA True T Aleah Miller 12 Alexandria 5:08.37 5/10 Section 8AAA True Isabelle Schmitz 10 Hutchinson 5:10.10 4/29 Hamline Elite Laura Thompson 12 Fairmont 5:12.37 5/10 Section 2AA True T Isabel Mahoney 8 Monticello 5:15.68 5/10 Section 8AAA True Macy Hanson 9 Fairmont 5:16.12 5/21 State True Team Ch 10 Nina Dawson 12 Willmar 5:19.12 5/21 State True Team Ch Delia Johnson 11 St Paul Highland Park 5:19.48 5/10 Section 6AAA True Maggie McEllistrom 10 Two Rivers 5:21.45 5/10 Section 3AAA True Hailee Zimpel 11 Zimmerman 5:21.80 4/19 GRC Quad Lexi Rose 10 Becker 5:23.56 4/10 True Team section Emma Kelly 12 Providence Academy 5:23.96 5/10 Section 4A True Te Addison Peed 11 Mankato East 5:25.03 5/21 State True Team Ch Erin Eilers 9 Willmar 5:25.40 5/21 State True Team Ch Kiera Friedrich 8 St Peter 5:25.76 5/10 Section 2AA True T Ella McDonald 9 Becker 5:27.42 4/17 Twlight meet 20 Lauren Henkels 8 Mankato East 5:27.85 5/10 Section 2AA True T Molly Liston 12 Blake 5:28.27 5/21 State True Team Ch ======================= Honor Roll Standard 5:29.0 22 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

3200 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 10:06.19 Emily Covert 2018 ===================== '21 Girls' Best 10:15.26 Analee Weaver ===================== '21 Aa State Meet Win 10:15.26 Analee Weaver Laura Thompson 12 Fairmont 11:00.71 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 11:01.25 Luna Scorzelli 10 St Paul Highland Park 11:10.53 5/10 Section 6AAA True Lauren Eilers 9 Willmar 11:13.43 4/29 Hamline Elite Aleah Miller 12 Alexandria 11:14.28 5/20 True Team State Ch Isabel Mahoney 8 Monticello 11:23.5 5/10 Section 8AAA True Hannah Boese 8 Spectrum 11:27.78 4/29 Hamline Elite Emma Ecker 12 Alexandria 11:34.1 5/10 Section 8AAA True Ella McDonald 9 Becker 11:40.61 4/28 John H Reimer Clas Elise Hofer 8 Rocori 11:41.31 5/21 State True Team Ch Jaelyn Miller 10 Alexandria 11:45.36 5/20 True Team State Ch 10 Laina Viere 11 Rocori 11:48.09 5/21 State True Team Ch Mary Hanson 9 Fairmont 11:52.44 5/10 Section 2AA True T Lauren Henkels 8 Mankato East 12:04.22 5/10 Section 2AA True T ======================= Honor Roll Standard 12:07.0 13 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 13.94 Karina Joiner 2016 ===================== '21 Girls' Best 14.29 Shaina Zinter ===================== '21 Aa State Meet Win 14.49 Ava Cinnamo Cecelia Woods 11 Rocori 14.73 5/21 State True Team Ch Lauren Dimler 12 Mankato West 15.00 5/10 Section 1AAA True ======================= State Meet Automatic 15.01 Naomi Moore 9 Simley 15.42 5/21 State True Team Ch Brielle Kuechle 11 EdenVally-Watkns/Kimb 15.76 5/21 State True Team Ch Camille Ring 11 Waseca 15.91 5/19 Waseca Invite Hope Guertin 10 Monticello 15.99 5/10 Section 8AAA True Ellie Hernes 12 Fairmont 16.13 5/21 State True Team Ch Nicole Schaefer 11 Foley 16.16 5/10 Section 5AA True T Jocelyn Zoller 9 EdenVally-Watkns/Kimb 16.45 5/21 State True Team Ch Rylee Johnson 10 Detroit Lakes 16.50 5/21 State True Team Ch 10 Rachel Fode 11 Byron 16.65 5/21 State True Team Ch Sarah Woelfel 12 Becker 16.65 5/10 True Team section Brooke Cina 11 Totino-Grace 16.93 5/12 Section 4AA True T Ruby Gustofson 8 Sauk Rapids-Rice 17.01 5/10 Section 8AAA True Elena Hartung 9 PiNe Island 17.04 5/10 Section 1AA True T ======================= Honor Roll Standard 16.8 Annika Bruce 10 Providence Academy 17:39.0 5/10 Section 4A True Te 16 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

300 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 41.35 Meleah Biermaier 2016 ===================== '21 Girls' Best 42.54 Shaina Zinter ===================== '21 Aa State Meet Win 44.01 Ava Cinnamo ======================= State Meet Automatic 45.46 Cecelia Woods 11 Rocori 45.79 4/29 Hamline Elite Lauren Dimler 12 Mankato West 45.97 5/10 Section 1AAA True Haylie Strum 11 Stewartville 46.48 5/10 Section 1AA True T Hope Guertin 10 Monticello 46.78 5/10 Section 8AAA True Nicole Schaefer 11 Foley 47.44 5/10 Section 5AA True T Jillian Hiveley 12 Jordan 48.01 5/10 Section 2AA True T Annie Paulson 12 Detroit Lakes 48.11 5/10 Section 8AA True T Maddyn Greenway 8 Providence Academy 48.22 5/10 Section 4A True Te Elena Hartung 9 PiNe Island 48.53 5/10 Section 1AA True T Jocelyn Zoller 9 EdenVally-Watkns/Kimb 48.65 5/21 State True Team Ch 10 Emmy Schulz 11 Mankato East 48.77 5/10 Section 2AA True T Sophia Korynta 10 Alexandria 48.83 5/20 True Team State Ch Brooke Cina 11 Totino-Grace 48.91 5/12 Section 4AA True T Ellie Hernes 12 Fairmont 49.2 3/12 Blue Earth triangu Kaitlyn Wercinski 10 Southwest Christian 49.74 5/10 GSL Invite Mara Larson 11 St Anthony Village 49.75 5/12 Section 4AA True T Naomi Moore 9 Simley 49.78 5/21 State True Team Ch ======================= Honor Roll Standard 49.6 17 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X100 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 47.21 Mpls Washburn '04 ===================== '21 Girls' Best 48.28 St. Michael-Albertvil ===================== '21 Aa State Meet Win 48.28 St. Michael-Albertvil ======================= State Meet Automatic 49.44 Monticello Monticello 50.46 5/17 Twilight Meet Rockford Rockford 50.69 4/29 Hamline Elite DeLaSalle DeLaSalle 50.97 5/12 Section 4AA True T New Prague New Prague 51.26 5/10 Section 1AAA True Byron Byron 51.28 5/10 Section 1AA True T PiNe Island PiNe Island 51.59 5/10 Section 1AA True T Southwest Christian Southwest Christian 51.73 4/26 WCC Quad - HF Blake Blake 51.91 5/12 Section 4AA True T Alexandria Alexandria 52.05 5/10 Section 8AAA True Mankato East Mankato East 52.23 5/10 Section 2AA True T 10 Mankato West Mankato West 52.26 5/10 Section 1AAA True Foley Foley 52.38 5/17 Granite Ridge Conf Benilde-St Margaret's Benilde-St Margaret's 52.42 5/12 Section 4AA True T Waseca Waseca 52.50 5/12 Section 2AA True T Winona Winona 52.53 5/10 Section 1AA True T Kasson-Mantorville Kasson-Mantorville 52.85 5/10 Section 1AA True T Stewartville Stewartville 52.96 5/10 Section 1AA True T ======================= Honor Roll Standard 52.9 17 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 1:39.20 North 2017 ===================== '21 Girls' Best 1:42.39 Park Center ===================== '21 Aa State Meet Win 1:42.39 Park Center ======================= State Meet Automatic 1:44.18 Monticello Monticello 1:44.92 4/29 Hamline Elite Detroit Lakes Detroit Lakes 1:48.21 4/21 Rocori Ed Babcock Southwest Christian Southwest Christian 1:48.96 5/5 St. Croix Prep Invi Alexandria Alexandria 1:49.31 5/20 True Team State Ch Worthington Worthington 1:49.53 5/10 Section 2AA True T Mankato West Mankato West 1:49.61 5/10 Section 1AAA True Byron Byron 1:50.28 5/10 Section 1AA True T Providence Academy Providence Academy 1:51.15 5/10 Section 4A True Te South St Paul South St Paul 1:51.71 5/12 Section 3AA True T ======================= Honor Roll Standard 1:51.5 9 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X400 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 3:50.12 Lakeville South 2015 ===================== '21 Girls' Best 3:54.21 Edina ===================== '21 Aa State Meet Win 3:54.75 Edina ======================= State Meet Automatic 4:02.14 Zumbrota-Mazeppa Zumbrota-Mazeppa 4:08.68 5/10 Section 1AA True T Alexandria Alexandria 4:09.37 5/10 Section 8AAA True Mankato West Mankato West 4:10.98 5/10 Section 1AAA True Stewartville Stewartville 4:12.23 5/10 Section 1AA True T Mankato East Mankato East 4:13.36 5/10 Section 2AA True T Monticello Monticello 4:13.84 5/10 Section 8AAA True Fairmont Fairmont 4:14.72 5/10 Section 2AA True T Foley Foley 4:16.65 5/17 Granite Ridge Conf PiNe Island PiNe Island 4:17.27 5/10 Section 1AA True T Detroit Lakes Detroit Lakes 4:17.37 5/10 Section 8AA True T 10 Marshall Marshall 4:17.81 5/10 Section 2AA True T ======================= Honor Roll Standard 4:18.0 11 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 8:59.69 Edina 2016 ===================== '21 Girls' Best 9:08.02 Wayzata ===================== '21 Aa State Meet Win 9:08.02 Wayzata St Paul Highland Park St Paul Highland Park 9:18.12 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 9:27.73 Alexandria Alexandria 9:42.95 5/20 True Team State Ch Marshall Marshall 9:49.79 Elite entries Spectrum Spectrum 9:56.41 Elite entries Monticello Monticello 10:05.79 5/10 Section 8AAA TT Byron Byron 10:09.90 5/10 Section 1AA True T Becker Becker 10:14.43 5/5 Delano Invitational ======================= Honor Roll Standard 10:18.0 7 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

LONG JUMP ======================= All-Time Girls' Best 20-1 1/4 Anna Keefer 2017 ===================== '21 Girls' Best 20-0 1/2 Nyalaam Jok Cassia Cady 12 Rockford 18-2 1/4 Elite entries ===================== '21 Aa State Meet Win 18-1 3/4 Olivia Peal Brielle Kuechle 11 EdenVally-Watkns/Kimb 17-11 5/21 State True Team Ch Ellie Kuechle 11 EdenVally-Watkns/Kimb 17-5 5/21 State True Team Ch ======================= State Meet Automatic 17-4 Elise Biorn 11 Rockford 17-2 5/21 State True Team Ch Lauren Dimler 12 Mankato West 17-1 1/4 5/10 Section 1AAA True Noelle Hackenmueller 12 St Cloud Apollo 17-1 Elite entries Thalia Mendoza-brunotte 12 Monticello 17-0 1/2 5/3 Buffalo Invite Ava Thoennes 10 Rocori 16-11 1/2 5/21 State True Team Ch Malina Koepp 12 Mankato East 16-10 3/4 5/10 Section 2AA True T Reese Koenen 10 PiNe Island 16-10 3/4 5/10 Section 1AA True T 10 Ellie Hernes 12 Fairmont 16-7 1/2 5/21 State True Team Ch Sami Solheid 11 New Prague 16-7 5/10 Section 1AAA True Haydon King 9 Detroit Lakes 16-6 1/2 4/21 Rocori Ed Babcock Olivia Keller 12 Academy Of HolyAngels 16-6 5/12 Section 4AA True T Rylie Hansen 9 Mankato East 16-5 1/4 5/10 Section 2AA True T Hailie Kent 12 Alexandria 16-5 5/20 True Team State Ch Alison Krasky 9 Alexandria 16-5 5/20 True Team State Ch Lexi Karge 12 Mankato East 16-5 5/21 State True Team Ch Paige Maunu 12 Becker 16-4 5/17 Twlight meet Sam Christoffer 12 Willmar 16-3 1/2 5/21 State True Team Ch 20 Madison Thompson 12 Waseca 16-3 5/19 Waseca Invite Maddie Thompson 12 Waseca 16-3 5/19 Waseca Invite Camille Ring 11 Waseca 16-2 1/2 5/12 Section 2AA True T Thalia Mendoza- 12 Monticello 16-1 5/10 Section 8AAA True Samantha Paulsen 11 Zimmerman 16-1 5/17 Granite Ridge Conf Bella Haefner 11 Belle Plaine 16-0 1/2 5/10 Section 2AA True T Asaysha Olson 9 North Branch 15-11 3/4 5/21 State True Team Ch Kate Holthaus 9 Rocori 15-9 3/4 5/21 State True Team Ch Elsa Bildtsen 11 Visitation 15-9 4/19 Tri Metro TT Cadence Thorson 12 Red Wing 15-8 3/4 5/10 Section 1AA True T 30 ======================= Honor Roll Standard 15-8 30 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

TRIPLE JUMP ======================= All-Time Girls' Best 41-2 1/4 Allyson Weiss 2018 ===================== '21 Girls' Best 40-10 1/2 Maggie Larson ===================== '21 Aa State Meet Win 39-6 1/4 Samantha Barrett Ellie Hernes 12 Fairmont 37-7 5/21 State True Team Ch Cassia Cady 12 Rockford 37-4 Elite entries ======================= State Meet Automatic 36-11 Noelle Hackenmueller 12 St Cloud Apollo 36-10 Elite entries Mehlayna Straub 11 Southwest Christian 36-3 1/2 5/17 WCC East Champions Malina Koepp 12 Belle Plaine 36-3 4/19 MRC Quad at BP Elianna Aberra 12 Spectrum 35-11 Elite entries Olivia Keller 12 Academy Of HolyAngels 35-10 Elite entries Hailie Kent 12 Alexandria 35-9 5/20 True Team State Ch Olivia Walsh 11 Austin 35-5 3/4 5/10 Section 1AA True T Ella Steussy 11 Alexandria 35-4 5/20 True Team State Ch 10 Elise Biorn 11 Rockford 35-3 5/21 State True Team Ch Ayisat Adebayo 9 Simley 34-11 5/12 Section 3AA True T Maddy Boulanger 11 New Prague 34-9 5/10 Section 1AAA True Elsa Bildtsen 11 Visitation 34-8 1/2 4/19 Tri Metro TT Lexi Karge 12 Mankato East 34-5 5/21 State True Team Ch Kate Van Erp 9 Rocori 34-2 5/21 State True Team Ch Jazlyn Geerdes 11 Fairmont 34-0 1/2 5/21 State True Team Ch Aneleise Martinson 12 Sauk Rapids-Rice 34-0 5/24 CLC Championship Baylee Mushitz 10 New Prague 33-10 5/10 Section 1AAA True Anna Lervick 11 Benilde-St Margaret's 33-9 1/2 5/12 Section 4AA True T 20 Marisa Rousu 10 Alexandria 33-8 5/20 True Team State Ch Emily Novak 10 Foley 33-7 5/17 Granite Ridge Conf Malia Miller 12 Simley 33-6 5/12 Section 3AA True T Ashlyn Hering 12 Mankato East 33-6 5/10 Section 2AA True T Lyndi Koosman 10 Willmar 33-4 1/2 5/21 State True Team Ch Lily Anderson 10 Detroit Lakes 33-4 5/10 Section 8AA True T Lauren Johnson 12 Cannon Falls 33-2 5/10 Section 1AA True T Sasha Sekundiak 12 Detroit Lakes 33-1 1/4 5/10 Section 8AA True T Maddie Thompson 12 Waseca 33-0 1/2 5/3 St. Charles Invite Lacey Croft 10 Belle Plaine 33-0 1/2 4/12 MRC Quad at LSH 30 Abagail Funt 12 Foley 33-0 5/17 Granite Ridge Conf Sasha Steinbach 10 Monticello 33-0 5/3 Buffalo Invite ======================= Honor Roll Standard 33-0 32 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

SHOT PUT ======================= All-Time Girls' Best 54-8 1/2 Maggie Ewen 2013 ===================== '21 Girls' Best 45-8 Delaney Smith ===================== '21 Aa State Meet Win 41-4 1/4 Hadley Streit ======================= State Meet Automatic 39-8 Grace Banse 12 Mankato West 37-11 1/2 Elite entries Amaria Sowada 10 Alexandria 35-5 3/4 5/20 True Team State Ch Brianna Schneider 9 Rocori 35-5 5/21 State True Team Ch Mandy Duellman 10 Winona 35-2 5/10 Section 1AA True T Leah Lenz 12 Belle Plaine 35-1 4/19 MRC Quad at BP Hailee Cullen 12 Sauk Rapids-Rice 34-11 3/4 5/7 Mega Meet Lena Roubinek 10 Pine City 34-11 5/10 Section 7AA True T Kate Gurrola 12 St Peter 34-10 5/10 Section 2AA True T Caraline Schlaefer 11 Totino-Grace 34-8 5/12 Section 4AA True T Sam Azure 11 Waseca 34-6 1/2 5/19 Waseca Invite 10 ======================= Honor Roll Standard 34-3 10 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

DISCUS THROW ======================= All-Time Girls' Best 175-9 Maggie Ewen 2013 ===================== '21 Girls' Best 142-9 Addy Kapitske ===================== '21 Aa State Meet Win 134-11 Jordan Hecht Brooke Mushatt 10 Sauk Rapids-Rice 125-9 5/24 CLC Championship ======================= State Meet Automatic 125-0 Lauren Rott 11 Plainview-Elgn-Millvl 119-0 5/10 Section 1AA True T Ella Duevel 10 Foley 117-11 5/17 Granite Ridge Conf Logan Paulsen 11 Holy Family Catholic 115-10 5/10 Section 6AA True T Grace Counts 11 Providence Academy 115-1 5/12 True Team Section Dana Struffert 12 Foley 114-3 5/17 Granite Ridge Conf Elise Maagard 10 Alexandria 112-11 5/20 True Team State Ch Makenzie Gibson 12 Simley 112-8 5/21 State True Team Ch Grace Banse 12 Mankato West 112-2 Elite entries Maggie Smetana 11 Pine City 111-11 4/29 Pine City 10 Hailee Cullen 12 Sauk Rapids 111-7 5/10 Section 8AAA True Brianna Schneider 9 Rocori 111-6 5/21 State True Team Ch Jacee Hauser 11 Detroit Lakes 111-5 5/21 State True Team Ch Mackenzie Gibson 12 Simley 111-2 5/12 Section 3AA True T Kate Gurrola 12 St Peter 110-0 5/10 Section 2AA True T Allison Banse 10 Mankato West 109-8 5/10 Section 1AAA True Reese Jorgenson 11 St Francis 109-1 4/11 Princeton Quad Rylie Olive 10 Byron 108-8 5/21 State True Team Ch Madilyn Schoer 11 St Francis 107-4 5/21 Terry Nutter Class ======================= Honor Roll Standard 107-3 19 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

HIGH JUMP ======================= All-Time Girls' Best 6-0 Nyallam Jok 2021 ===================== '21 Girls' Best 6-0 Nyalaam Jok ===================== '21 Aa State Meet Win 5-8 Niamya Holloway Ainsley Hansen 12 Fergus Falls 5-6 1/2 Elite entries ======================= State Meet Automatic 5-4 Ellie Becker 9 EdenVally-Watkns/Kimb 5-2 5/21 State True Team Ch Paige Halder 10 Byron 5-2 5/10 Section 1AA True T Sonja Laaksonen 9 Holy Family Catholic 5-2 5/3 Providence Invitati Danica Pederson 8 New London-Spicer 5-2 4/19 WCC Quad- Annandal Bryn Greenwaldt 12 Foley 5-2 4/21 Foley Invite Grace Gunderson 10 Detroit Lakes 5-2 4/11 Otter Invite Ruby Gustofson 8 Sauk Rapids-Rice 5-1 4/21 Rum River Revival Anika Hatlevig 10 New Prague 5-0 5/10 Section 1AAA True Lexi Karge 12 Mankato East 5-0 5/21 State True Team Ch 10 Madalyn Rondorf 8 Monticello 5-0 5/10 Section 8AAA TT Ella Runyon 12 Hill-Murray 5-0 5/12 Section 3AA True T Olivia Walsh 11 Austin 5-0 5/10 Section 1AA True T Maddie Seymour 10 Zumbrota-Mazeppa 5-0 5/10 Section 1AA True T Ava Knott 10 PiNe Island 5-0 5/10 Section 1AA True T Rylee Johnson 10 Detroit Lakes 5-0 5/10 Section 8AA True T Madison Baron 11 Foley 5-0 4/29 EVWK Invite Aaliyah Dumoulin 12 Columbia Heights 5-0 4/19 Tri Metro True Tea Bridget Gerber 12 Visitation 5-0 4/19 Tri Metro TT ======================= Honor Roll Standard 5-0 19 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

POLE VAULT ======================= All-Time Girls' Best 13-9 1/4 Julia Fixsen 2018 ===================== '21 Girls' Best 12-7 Julia Gherardi ===================== '21 Aa State Meet Win 12-6 Julia Gherardi Julia Gherardi 12 Hibbing 11-6 Elite entries Rylie Hansen 9 Mankato East 11-3 5/21 State True Team Ch Jenna Sikel 12 Mankato West 11-0 5/10 Section 1AAA True Abby Olenius 12 Mankato West 11-0 4/29 Hamline Elite ======================= State Meet Automatic 10-10 Taylar Bockoven 8 Milaca 10-6 4/29 Hamline Elite Alexandra Schloeder 9 Rockford 10-3 5/21 State True Team Ch Paige Ophus 12 New Prague 10-0 5/10 Section 1AAA True McKenna Schreiber 11 Mankato West 10-0 5/10 Section 1AAA True MacKenzie Bakken 12 Rockford 10-0 5/21 State True Team Ch Ava Johnson 11 Hill-Murray 9-6 5/12 Section 3AA True T 10 Samara Johnson 12 Waseca 9-6 5/12 Section 2AA True T Jerzie Horner 11 Detroit Lakes 9-6 5/10 Section 8AA True T Lauren Woelfel 10 Becker 9-6 4/28 John H Reimer Clas Jadyn Klein 11 New Prague 9-0 5/10 Section 1AAA True Izzy Kent 12 Alexandria 9-0 5/20 True Team State Ch Lyndi Koosman 10 Willmar 9-0 5/21 State True Team Ch Grace Haugen 12 Willmar 9-0 5/21 State True Team Ch Katelyn Motter 10 Rocori 9-0 5/21 State True Team Ch Brooke Giese 8 North Branch 9-0 5/21 State True Team Ch Ella Dick 8 North Branch 9-0 5/21 State True Team Ch 20 Addison Peed 11 Mankato East 9-0 5/21 State True Team Ch Vanessa Bliesmer 12 Fairmont 9-0 5/21 State True Team Ch Rachel O'Connor 12 Fairmont 9-0 5/21 State True Team Ch Leya Teicher 11 EdenVally-Watkns/Kimb 9-0 5/21 State True Team Ch Betsy Fries 12 Blake 9-0 5/21 State True Team Ch Jordan Ehnert 12 Detroit Lakes 9-0 5/10 Section 8AA True T ======================= Honor Roll Standard 8-11 26 entrants
Click here for data on boys

Return to home page.