MSHSL Honor Rolls A Girls

As of May 14, 2021

Last updated May 14, 2021 9:46 AM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on boys



100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 11.67 Jedah Caldwell 2016 ======================= '19 Girls' Best 11.77 Shaliciah Jones ======================= '19 State Meet Winner 12.37 MaeLea Harmon ======================= State Meet Automatic 12.67 Mehlayna Straub 10 Southwest Christian 12.82 5/11 MRC Quad #5 Hannah Cornelius 12 Braham Area 12.6 5/11 Braham Varsity Mee Lizzy Schmidt 12 Belle Plaine 12.90 4/15 MRC Quad at LSH Monique Udo 10 Twin Cities Academy 12.92 5/6 Harding Quad Lindsey Root 12 St Charles 12.92 4/23 PEM Invite Emily Rengo 11 Esko 12.94 4/30 Esko Invite 4-30-2 Gracie Zewiske 12 Luverne 13.05 4/23 Redwood Valley Mee Zoe Rahberg 11 Twin Cities Academy 13.08 5/6 Harding Quad Samantha Rist 12 LkCrystWellMem/Nicllt 13.14 4/10 LCWMN Quad Bella Haefner 10 Belle Plaine 13.17 5/11 MRC Tri at BP 10 Rylee Burnett 12 Chatfield 13.29 5/13 PEM 5/13 Shakyla Smith 9 Northom/Kellhr/Blkdck 13.1 5/11 Northome Invitatio Maggie Larson 12 Maple Lake 13.1 5/6 Maple Lake Triangul ======================= Honor Roll Standard 13.1 13 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

200 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 23.59 Jedah Caldwell 2016 ======================= '19 Girls' Best 24.36 Shaliciah Jones Shaina Zinter 11 Concordia Academy 25.02 5/13 Skyline Meet May 1 ======================= '19 State Meet Winner 25.46 Anisa Thompson ======================= State Meet Automatic 25.94 Mehlayna Straub 10 Southwest Christian 26.2 5/11 MRC Quad #5 Lindsey Root 12 St Charles 26.59 4/30 St. Charles Invite Hannah Cornelius 12 Braham Area 26.8 5/11 Braham Varsity Mee Maggie Larson 12 Maple Lake 26.9 5/6 Maple Lake Triangul Brielle Ruen 11 Lanesboro/FillmoreCen 27.20 4/30 R-P/H April 30 Lauren Dimler 11 Janesvl-Waldrf-Pmbrtn 27.28 5/11 Valley Conference Gracie Zewiske 12 Luverne 27.2 4/8 Buc Quad #1 ======================= Honor Roll Standard 27.3 8 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

400 METER DASH ======================= All-Time Girls' Best 53.96 Honour Finley 2016 ======================= '19 Girls' Best 55.39 Claire Howell ======================= '19 State Meet Winner 56.31 Robbie Grace ======================= State Meet Automatic 58.67 Ellie Kuechle 10 EdenVally-Watkns/Kimb 58.8 4/29 Tiger Invite Lizzy Schmidt 12 Belle Plaine 59.86 5/11 MRC Tri at BP Brielle Ruen 11 Lanesboro/FillmoreCen 61.08 4/30 R-P/H April 30 Hannah Cornelius 12 Braham Area 61.19 4/23 Eagle Invitational ======================= Honor Roll Standard 62.5 4 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 2:03.43 Ruby Stauber 2016 ======================= '19 Girls' Best 2:11.99 Elizabeth Acheson ======================= '19 State Meet Winner 2:13.33 Ava Hill Shaina Zinter 11 Concordia Academy 2:17.75 4/17 St. Francis Meet # ======================= State Meet Automatic 2:19.35 Malina Koepp 11 Belle Plaine 2:27.81 5/11 MRC Tri at BP Laura Thompson 11 Fairmont 2:28.6 5/4 Fairmont Dual Julia Kuhnke 10 Braham Area 2:28.9 5/11 Braham Varsity Mee Jenna DeBates 9 Luverne 2:29.36 4/29 Luverne Cardinal R Tenley Nelson 11 Luverne 2:30.23 4/23 Redwood Valley Mee Ella Sell 10 Pine City 2:30.0 4/29 Hinckley Invite ======================= Honor Roll Standard 2:30.0 7 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

1600 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 4:41.42 Elizabeth Yetzer 2005 ======================= '19 Girls' Best 4:50.64 Lauren Ping ======================= '19 State Meet Winner 4:59.07 Grace Ping ======================= State Meet Automatic 5:09.66 Laura Thompson 11 Fairmont 5:12.4 5/11 Fairmont triangula Mary Miller 12 Maple Lake 5:18.4 5/11 Maple Lake CMC qua Jenna DeBates 9 Luverne 5:23.30 4/23 Redwood Valley Mee Ella Sell 10 Pine City 5:24.7 5/11 Braham Invite Sophie Pribyl 11 Maple Lake 5:27.0 5/11 Maple Lake CMC qua Grace Moeller 11 LkCrystWellMem/Nicllt 5:28.79 5/11 Valley Conference Macy Hanson 8 Fairmont 5:32.3 5/13 Blue Earth Quad Kwynn Krause 7 Janesvl-Waldrf-Pmbrtn 5:32.89 5/11 Valley Conference Molly Saboo 11 Isle / Onamia 5:34.0 4/29 Hinckley Invite Tenley Nelson 11 Luverne 5:34.29 5/7 Fairmont Meet 10 ======================= Honor Roll Standard 5:35.0 10 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

3200 METER RUN ======================= All-Time Girls' Best 10:06.19 Emily Covert 2018 ======================= '19 Girls' Best 10:32.04 Lauren Ping ======================= '19 State Meet Winner 10:39.34 Lauren Ping Jade Rypkema 10 Nevis 10:45.6 4/30 Walker May Day Laura Thompson 11 Fairmont 11:02.9 5/13 Blue Earth Quad Jenna DeBates 9 Luverne 11:16.82 5/7 Fairmont Meet ======================= State Meet Automatic 11:19.75 Mary Miller 12 Maple Lake 11:35.3 5/11 Maple Lake CMC qua Tenley Nelson 11 Luverne 11:46.96 5/10 Pipestone Conferen Macy Hanson 8 Fairmont 11:57.03 5/7 Fairmont triangular Grace Moeller 11 LkCrystWellMem/Nicllt 12:06.93 5/11 Valley Conference Savanna DeYoung 12 Belle Plaine 12:14.28 4/27 MRC Quad at BP ======================= Honor Roll Standard 12:20.0 8 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

100 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 13.94 Karina Joiner 2016 ======================= '19 Girls' Best 14.39 Evelyn Adams Shaina Zinter 11 Concordia Academy 15.00 5/4 Skyline Meet May 4t ======================= '19 State Meet Winner 15.09 Ailsa Gilbert Nyalaam Jok 12 Annandale 15.34 4/27 AHS Quad ======================= State Meet Automatic 15.60 Lauren Dimler 11 Janesvl-Waldrf-Pmbrtn 15.72 5/11 Valley Conference Brielle Kuechle 10 EdenVally-Watkns/Kimb 15.9 4/29 Tiger Invite Ellie Hernes 11 Fairmont 16.2 5/13 Blue Earth Quad Kira Fallert 12 Concordia Academy 16.47 5/13 Skyline Meet May 1 Elle Geislinger 12 EdenVally-Watkns/Kimb 16.6 4/29 Tiger Invite Regan Feit 12 Luverne 16.88 4/23 Redwood Valley Mee Emmarie Byom 12 La Crescent 16.91 4/23 Rushford Quad Chloe Staub 12 Triton 17.21 4/22 Byron Varsity Meet 10 ======================= Honor Roll Standard 17.0 10 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

300 METER HURDLES ======================= All-Time Girls' Best 41.35 Meleah Biermaier 2016 Shaina Zinter 11 Concordia Academy 42.54 5/13 Skyline Meet May 1 ======================= '19 Girls' Best 43.08 Erika Townley ======================= '19 State Meet Winner 43.11 Jaylen Struck-Schmitz ======================= State Meet Automatic 46.45 Regan Feit 12 Luverne 48.23 4/16 Cardinal Relays Lauren Dimler 11 Janesvl-Waldrf-Pmbrtn 48.27 4/30 Sibley East Invite Ellie Hernes 11 Fairmont 48.57 5/7 Fairmont triangular Kira Fallert 12 Concordia Academy 50.23 4/17 St. Francis Meet # ======================= Honor Roll Standard 50.2 5 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X100 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 47.21 Mpls Washburn '04 ======================= '19 Girls' Best 48.19 North ======================= '19 State Meet Winner 49.62 Rochester Lourdes ======================= State Meet Automatic 50.75 Belle Plaine Belle Plaine 52.65 5/11 MRC Tri at BP Fairmont Fairmont 53.0 5/13 Blue Earth Quad ======================= Honor Roll Standard 53.2 2 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 1:39.20 North 2017 ======================= '19 Girls' Best 1:41.76 Minnetonka ======================= '19 State Meet Winner 1:44.47 GrandMeadow/LeRoy-Ost ======================= State Meet Automatic 1:46.23 Luverne Luverne 1:52.48 4/29 Luverne Cardinal R ======================= Honor Roll Standard 1:52.4 1 entrant
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X400 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 3:50.12 Lakeville South 2015 ======================= '19 Girls' Best 3:51.89 Rosemount ======================= '19 State Meet Winner 3:59.56 Pelican Rapids ======================= State Meet Automatic 4:03.89 Belle Plaine Belle Plaine 4:16.26 5/11 MRC Tri at BP Lanesboro/FillmoreCen Lanesboro/FillmoreCen 4:16.75 5/7 St. Charles Varsity Luverne Luverne 4:17.93 4/23 Redwood Valley Mee EdenVally-Watkns/Kimb EdenVally-Watkns/Kimb 4:19.0 4/29 Tiger Invite ======================= Honor Roll Standard 4:20.0 4 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

4X800 METER RELAY ======================= All-Time Girls' Best 8:59.69 Edina 2016 ======================= '19 Girls' Best 9:19.47 Hastings ======================= '19 State Meet Winner 9:22.92 Luverne ======================= State Meet Automatic 9:46.44 Luverne Luverne 10:03.78 5/10 Pipestone Conferen Lanesboro/FillmoreCen Lanesboro/FillmoreCen 10:20.36 5/7 St. Charles Varsity Fairmont Fairmont 10:23.64 5/7 Fairmont triangular ======================= Honor Roll Standard 10:25.0 3 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

LONG JUMP ======================= All-Time Girls' Best 20-1 1/4 Anna Keefer 2017 ======================= '19 Girls' Best 19-10 1/4 Robbie Grace Nyalaam Jok 12 Annandale 19-5 5/3 WCC Quad GSL ======================= '19 State Meet Winner 19-1 1/2 Robbie Grace Maggie Larson 12 Maple Lake 18-1 4/15 Maple Lake CMC tri Brielle Kuechle 10 EdenVally-Watkns/Kimb 17-8 4/29 Tiger Invite Shaina Zinter 11 Concordia Academy 17-7 4/12 Howard Lake Meet Jackie Cole 9 Medford 17-6 5/10 Blooming Prairie I Lindsey Root 12 St Charles 17-5 4/16 Lewiston Invite ======================= State Meet Automatic 17-0 Ellie Hernes 11 Fairmont 16-8 1/2 5/7 Fairmont triangular Ellie Kuechle 10 EdenVally-Watkns/Kimb 16-4 1/4 4/29 Tiger Invite Bella Haefner 10 Belle Plaine 16-1 5/11 MRC Tri at BP Ellary Peterson 10 New London-Spicer 15-11 5/3 WCC Quad- GSL 10 Emily Rengo 11 Esko 15-9 1/4 4/30 Esko Invite 4-30-2 Julia Redwing 12 Holy Family Catholic 15-9 4/26 WCC Quad- Delano ======================= Honor Roll Standard 15-7 12 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

TRIPLE JUMP ======================= All-Time Girls' Best 41-2 1/4 Allyson Weiss 2018 ======================= '19 Girls' Best 39-9 3/4 Tori LaBerge Maggie Larson 12 Maple Lake 39-8 5/11 Maple Lake CMC qua ======================= '19 State Meet Winner 38-7 Maggie Larson Ellie Hernes 11 Fairmont 37-3 1/2 5/11 Fairmont triangula ======================= State Meet Automatic 36-2 Malina Koepp 11 Belle Plaine 35-3 1/2 4/20 MRC Quad at BP Ashlyn Olson 12 New London-Spicer 34-8 1/2 4/29 WCC Quad-NLS Julia Redwing 12 Holy Family Catholic 34-4 1/2 4/20 WCC Quad- Holy Fam Emily Frank 11 Fairmont 33-5 5/7 Fairmont triangular Chloe Staub 12 Triton 33-3 1/2 4/22 Byron Varsity Meet Mehlayna Straub 10 Southwest Christian 33-0 5/11 MRC Quad #5 ======================= Honor Roll Standard 32-9 8 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

SHOT PUT ======================= All-Time Girls' Best 54-8 1/2 Maggie Ewen 2013 ======================= '19 Girls' Best 47-2 Mya Lesnar ======================= '19 State Meet Winner 43-11 1/4 Desera Engholm Monica Johnson 11 Northom/Kellhr/Blkdck 43-4 1/2 5/11 Northome Invitatio Madison Johnston 12 Hayfield 39-8 1/2 4/15 NRHEG Meet ======================= State Meet Automatic 39-8 Kiley Kranz 10 Osakis 37-11 4/29 Osakis Quad Lydia Hernandez 12 LkCrystWellMem/Nicllt 37-6 4/27 LCWM/N Quad Olivia Schwarzrock 11 G-F-W 37-0 5/4 Redwood Valley Invi Emily Lorentz 11 LkCrystWellMem/Nicllt 36-2 5/6 LCWM/N Quad Jocelyn Hart 10 Luverne 36-0 4/29 Luverne Cardinal R Alexa Cuadros 12 Holy Family Catholic 35-9 3/4 5/3 WCC Quadrangular- J Natalie Tonne 12 Fairmont 35-9 1/2 5/7 Fairmont triangular Zoie Johnson 12 Esko 35-9 1/2 4/30 Esko Invite 4-30-2 10 Leah Lenz 11 Belle Plaine 35-3 4/27 MRC Quad at BP Julia Redwing 12 Holy Family Catholic 34-10 4/20 WCC Quad- Holy Fam Natalie Neumann 11 Maple Lake 34-3 5/11 Maple Lake CMC qua ======================= Honor Roll Standard 34-0 13 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

DISCUS THROW ======================= State Meet Automatic 396-0 ======================= All-Time Girls' Best 175-9 Maggie Ewen 2013 ======================= '19 Girls' Best 158-4 Michaela Hawkins ======================= '19 State Meet Winner 131-4 Desera Engholm Olivia Schwarzrock 11 G-F-W 122-10 5/10 Sleepy Eye Meet Zoie Johnson 12 Esko 115-10 4/20 Polar Meet 4-20 @ Julia Redwing 12 Holy Family Catholic 114-9 5/11 New Prague Invitat Zayda Priebe 11 Chatfield 111-10 5/13 PEM 5/13 Lydia Hernandez 12 LkCrystWellMem/Nicllt 111-4 4/27 LCWM/N Quad Monica Johnson 11 Northom/Kellhr/Blkdck 110-3 5/6 Northwoods Conferen Kiley Kranz 10 Osakis 109-1 5/6 Warrior Meet ======================= Honor Roll Standard 107-0 7 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

HIGH JUMP ======================= All-Time Girls' Best 5-11 Taylor Wiebke 2014 & Ma ======================= '19 Girls' Best 5-11 Madison Schmidt Nyalaam Jok 12 Annandale 5-10 5/3 WCC Quad GSL ======================= '19 State Meet Winner 5-4 Madi Schirmer Katie Dailey 12 St Charles 5-2 5/7 St. Charles Invite ======================= State Meet Automatic 5-2 Kelly Ristau 12 Lanesboro/FillmoreCen 5-0 5/7 St. Charles Varsity Jaelyn Laplante 8 Chatfield 5-0 5/7 Lewiston-Altura Inv Shaina Zinter 11 Concordia Academy 5-0 5/4 Skyline Meet May 4t Allison Thornton 12 Esko 5-0 4/30 Esko Invite 4-30-2 Allyse Schletty 10 St Croix Lutheran 5-0 4/28 Tri-Metro Quad Elizabeth Wagner 10 Luverne 5-0 4/23 Redwood Valley Mee Elissa Moonen 11 Belle Plaine 5-0 4/15 MRC Quad at LSH ======================= Honor Roll Standard 5-0 9 entrants
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | 4X100 | 4X200 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV | Top

POLE VAULT ======================= All-Time Girls' Best 13-9 1/4 Julia Fixsen 2018 ======================= '19 Girls' Best 13-6 Julia Fixsen ======================= '19 State Meet Winner 12-7 Ashley Hokanson ======================= State Meet Automatic 10-8 Julia Redwing 12 Holy Family Catholic 10-0 5/3 WCC Quadrangular- J Elise Jarchow 12 Luverne 9-0 5/10 Pipestone Conferen ======================= Honor Roll Standard 8-11 2 entrants
Click here for data on boys

Return to home page.