Apple Raceberry JaM

Minnesota High School Cross Country Polls

2020 Polls

Polls are conducted by the State coaches associations (compiled by Howie Cook, , Lake City, Class A Boys and Girls; Dave Emmans, Wayzata, Class AA Girls); and Jamie Kirkpatrick, Edina, Boys Class AA.

Preseason polls released Aug. 17.

Girls Class AA


Class AA Boys | Class A Girls | Class A Boys


Teams

RankTeamSectionPlace in
2019 State
1Edina61
2Wayzata 62
3Farmington 17
4St Paul Highland Park46
5St Michael Albertville53
6Stillwater45
7Willmar88
8Minnetonka6--
9Rosemount 312
10Alexandria84
11Forest Lake711
12Marshall210

Individuals

RankRunnerTeamSectionPlace in
2019 State
1 Analee Weaver, 12 Stillwater41
2 Abbey Nechanicky, 10 Wayzata62
3 Anna Fenske, 12 Farmington13
4 Ali Weimer, 11 St Michael Albertville 54
5 Sydney Drevlow, 8 Hopkins65
6 Molly Moening, 11 St Paul Highland Park46
7 Iris Guider, 11 St Paul Central 48
8 Katie Sigerud, 10 Saint Michael-Albertville59
9 Maggie Wagner, 11 Edina610
10 Lauren Cossack, 10 Edina611
11 Halle Mestery, 11 East Ridge312
12 Mariah Fenske, 9 Farmington115

Boys Class A


Class AA Girls | Class AA Boys | Class A Girls


Teams

RankTeamSectionPlace in
2019 State
1.West Central Area62
2.Perham81
3.Staples-Motley65
4.Lac Qui Parle Valley34
5.Lake City18
6.Greenway/NK79
7Nova Classic Academy46
8.St. James Area23
9.Lewiston-Altura/Rushford-Peterson115
10.Minnehaha Academy47
11.St. Cloud Cathedral511
12East Grand Forks810

Individuals

RankRunnerTeamSectionPlace in
2019 State
1.Geno Uhrbom, 12Greenway/NK71
2.Emmett Anderson, 12Staples-Motley62
3.Jacob McCleary, 11Perham84
4.Cameron Stocke, 10Rock Ridge76
5.Luke Swanson,11NW Nighthawks511
6.Tyson Mahar, 12East Grand Forks814
7Luke O’Hare, 12Lewiston-A/R-P 117
8.Alex Salwasser, 11West Central Area619
9.Caleb Rivera, 12St. James221
10.Isaac Swanson, 12North Shore725
11.Michael Moran, 12St. Paul Academy432
12Zeke Sather, 12Lac Qui Parle Valley333

Girls Class A


Class AA Boys | Class AA Girls | Class A Boys


Teams

RankTeamSectionPlace in
2019 State
1.Perham81
2.Luverne32
3.Murray County Central/F34
4.Staples-Motley65
5.Pequot Lakes78
6.Howard Lake-Waverly-W53
7.Albany67
8.Fairmont211
9.Lake City16
10Cotter1--
11.Hawley813
12.Blake415

Individuals

RankRunnerTeamSectionPlace in
2019 State
1.Morgan Gehl, 12Murray County Cent. 32
2.Jade Rypkema, 10Nevis83
3.Tenley Nelson, 11Luverne 34
4.Addison HoofLester Prairie-HT-ML56
5.Kyanna Burton, 9Staples-Motley67
6.Kira Sweeney, 12Wadena-Deer Creek88
7.Calia Chaney, 9Pequot Lakes79
8.Jacey Majerus, 10Lake City111
9.Natasha Sortland, 10ZMKW179
10Grace Drietz, 11Canby/Minneota31
11.Maddie LeSage, 9Redwood Area313
12.Rian Zutter, 9Pequot Lakes 714