Freedom Five 5K Road Race

Siren, WI

July 4, 2019

Use "Find" option of your browser to search for specific name, team, etc.

    Last updated Aug. 16, 2019 8:36 AM

Click here for Award winners

CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE 1 1 M20 Daniel Pederson, 21, Milwaukee, WI 16:13 5:13 2 2 M20 Andrew Ruiz, 20, Webster, WI 16:51 5:25 3 3 M20 Alex Binfet, 20, Balsam Lake, WI 17:06 5:30 4 1 M17 Trevor Lamirande, 17, Dresser, WI 17:35 5:39 5 4 M20 Matthew Smith, 24, Webb Lake, WI 17:42 5:42 6 2 M17 Andrew Schlitz, 17, Eau Claire, WI 17:45 5:43 7 3 M17 Jason Franzwa, 17, River Falls, WI 17:46 5:43 8 5 M20 Spencer Davis, 26, Chaska, MN 18:26 5:56 9 4 M17 Anders Brandt, 19, Shoreview, MN 18:29 5:57 1 1 W20 Janine Orvis, 20*, Crystal Lake, IL 18:33 5:58 10 6 M20 Ian Bednarek, 20, Rice Lake, WI 18:33 5:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11 1 M13 Chase Doornink, 15, Grantsburg, WI 18:39 6:00 12 7 M20 Patrick Ives, 27, Roscoe, IL 18:43 6:01 13 1 M30 Cole Meyers, 32, Des Moiines, IA 18:43 6:01 14 8 M20 Erland Olson, 23, Grantsburg, WI 18:51 6:04 15 5 M17 Tate Pappas, 17, Delano, MN 19:00 6:07 16 9 M20 John Ward, 23, Chesterton, IN 19:01 6:07 2 2 W20 McKenzie Kelly Klitz, 28*, New Richmond, WI 19:14 6:11 17 2 M30 Erik Anderson, 33, New Richmond, WI 19:16 6:12 18 3 M30 Jeremy Heimerl, 30, Fitchburg, WI 19:18 6:13 19 4 M30 Eric Januszewski, 31, Staples, MN 19:29 6:16 20 5 M30 Brian Kutz, 32, Minneapolis, MN 19:38 6:19 21 6 M17 Michael Sgmanski, 19, Coon Rapids, MN 19:49 6:22 22 2 M13 Joseph Simon, 16, Farmington, MN 19:53 6:24 23 1 M50 Mike McMonagle, 54, Eagan, MN 20:13 6:30 24 7 M17 Hunter Erickson, 18, Danbury, WI 20:17 6:31 3 1 W13 Elizabeth Weider, 13*, Shorewood, MN 20:20 6:32 25 6 M30 Mike Bekius, 34, Becker, MN 20:21 6:33 26 1 M60 Allen Pederson, 62, Spooner, WI 20:22 6:33 4 1 W30 Jamie Blumentritt, 31*, Minneapolis, MN 20:36 6:38 27 10 M20 Charlie Burns, 21, Minneapolis, MN 20:40 6:39 5 3 W20 Kit Kocha, 23*, Burlington, WI 20:45 6:41 28 7 M30 David Follette, 36, Amherst, MA 20:51 6:42 29 1 M40 Nathan Warden, 43, Jordan, MN 20:56 6:44 6 4 W20 Andrea Louwagie, 26*, St Louis Park, MN 20:58 6:45 7 2 W13 Margaret Weider, 15*, Shorewood, MN 21:04 6:47 30 11 M20 Brandon Ryan, 24, Grantsburg, WI 21:08 6:48 8 1 W17 Rebecca Orvis, 18*, Crystal Lake, IL 21:12 6:49 31 8 M17 Hayden Bradbury, 18, New Richmond, WI 21:12 6:49 32 3 M13 Eli Puchner, 14, St Louis Park, MN 21:16 6:51 33 9 M17 Benjamin Rosenow, 19, Shoreview, MN 21:17 6:51 34 12 M20 Stephen Tripicchio, 22, Hudson, WI 21:20 6:52 35 8 M30 Kyle Schaffer, 33, Hudson, WI 21:21 6:52 36 4 M13 Connor Whealy, 15, Plymouth, MN 21:21 6:52 37 2 M50 Chris Whealy, 51, Plymouth, MN 21:22 6:52 38 9 M30 John Groess, 32, St Paul, MN 21:24 6:53 9 1 W40 Pamela Orvis, 48*, Crystal Lake, IL 21:28 6:54 39 2 M40 Chad Thomas, 46, Frederic, WI 21:30 6:55 10 5 W20 Sydney Brodt, 21*, North Oaks, MN 21:40 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11 6 W20 Jaylynn Lauer, 21*, Mankato, MN 21:52 7:02 40 10 M30 Jordan Rumpel, 30, Eau Claire, WI 21:54 7:03 41 11 M30 Chris Ryan, 35, Siren, WI 21:55 7:03 42 3 M40 Jesse Barondeau, 40, Mitchell, SD 21:56 7:03 43 1 JrM Tristan Blancarte, 11, Ashland, WI 22:00 7:05 44 10 M17 Sawyer Sawotin, 17, Grantsburg, WI 22:05 7:06 45 12 M30 Mark Brice, 36, Minneapolis, MN 22:08 7:07 12 7 W20 Morgan Kelly, 25*, New Richmond, WI 22:15 7:09 46 3 M50 Richard Swenson, 56, Woodbury, MN 22:15 7:10 47 4 M40 Chris Suedbeck, 40, Blaine, MN 22:19 7:11 13 2 W40 Melissa Ulrich, 41*, Dresser, WI 22:19 7:11 48 13 M20 Bryce Ryan, 24, La Crosse, WI 22:21 7:12 49 14 M20 Brady Stoffel, 20, Eden Priarie, MN 22:26 7:13 50 15 M20 Richard Skibsted, 29, Lino Lakes, MN 22:26 7:13 51 2 M60 Ray Riley, 62, Woodbury, MN 22:32 7:15 52 11 M17 Mac Staloch, 18, St Paul, MN 22:34 7:16 53 4 M50 David Weider, 55, Shorewood, MN 22:41 7:18 54 5 M13 Connor Hassing, 15, Inver Grove Heigh, MN 22:42 7:18 55 6 M13 Otto Gustafson, 13, New Richmond, WI 22:43 7:19 14 2 W30 Carrie Myers, 31*, Siren, WI 22:45 7:19 56 5 M40 Jeff Markes, 42, Shakopee, MN 22:49 7:20 57 13 M30 Holgen Guerisma, 36, Wausau, WI 22:56 7:23 58 14 M30 Jason Jude, 33, Fridley, MN 23:02 7:25 15 3 W30 Kristina Heimerl, 30*, Fitchburg, WI 23:06 7:26 16 2 W17 Kaylie Lyga, 17*, Schofield, WI 23:07 7:26 17 3 W40 Heather Andrew, 42*, Milwaukee, WI 23:07 7:26 18 3 W13 Molly Novotny, 14*, Ramsey, MN 23:09 7:27 19 4 W13 Makayla Harmer, 15*, Elk River, MN 23:09 7:27 59 6 M40 Nathanael Roe, 49, Portland, OR 23:10 7:27 20 3 W17 Sydney Peterson, 17*, Lake Elmo, MN 23:11 7:27 60 5 M50 Timm Stoffel, 51, Medina, MN 23:11 7:28 61 16 M20 Tony Louwagie, 25, Minneapolis, MN 23:12 7:28 21 5 W13 Rachel Franzwa, 13*, River Falls, WI 23:20 7:31 62 3 M60 Bart Kocha, 61, Burlington, WI 23:23 7:31 63 15 M30 Heath Anderson, 31, New Richmond, WI 23:35 7:35 64 7 M40 Tim Lyga, 48, Schofield, WI 23:39 7:37 65 8 M40 Joseph Baron, 41, Rosemount, MN 23:41 7:37 66 17 M20 David Miller, 22, St Paul, MN 23:44 7:38 67 9 M40 Matt Judd, 43, Siren, WI 23:55 7:42 22 4 W30 Amanda Pherson, 39*, Elon, NC 23:59 7:43 68 7 M13 Jacob Stephen, 14, Deer Park, IL 24:01 7:44 23 8 W20 Caroline Hunt, 21*, Apple Valley, MN 24:03 7:44 69 10 M40 Sean Merewood, 43, Madison, WI 24:07 7:46 70 16 M30 Eric Komorouski, 37, Woodbury, MN 24:10 7:47 24 9 W20 Carly Crist, 25*, Edina, MN 24:13 7:47 71 17 M30 Michael Tarman, 33, New Richmond, WI 24:14 7:48 25 5 W30 Missy Petrangelo, 32*, St Paul, MN 24:16 7:49 72 1 M70 Greg Buse, 71, St Paul, MN 24:19 7:49 73 4 M60 Jeff Dunagan, 65, Wichita, KS 24:20 7:50 74 11 M40 Ken Franzwa, 48, River Falls, WI 24:23 7:51 26 10 W20 Ashley Christensen, 21*, St Paul, MN 24:41 7:56 75 12 M40 Chris Zieg, 46, New Brighton, MN 24:42 7:57 76 13 M40 Steve Harrold, 43, New Richmond, WI 24:42 7:57 77 18 M20 Will Cooper, 22, Madison, WI 24:44 7:58 78 2 JrM Ronald Hatch, 10, Siren, WI 24:45 7:58 79 19 M20 Blake Ford, 21, Friendswood, TX 24:46 7:58 80 18 M30 Alfred Moore, 32, New Richmond, WI 24:47 7:58 27 4 W17 Victoria Thorson, 17*, Duluth, MN 24:49 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

81 8 M13 Tomas Thorson, 15, Duluth, MN 24:54 8:01 28 11 W20 Ella Counihan, 23*, Minneapolis, MN 24:56 8:01 82 9 M13 Porter Staloch, 15, St Paul, MN 25:00 8:02 29 1 W50 Kristi Niles, 50*, Clear Lake, WI 25:00 8:03 30 6 W13 Catherine Duffy-Shaw, 15*, Minneapolis, MN 25:02 8:03 83 14 M40 Mark Staloch, 49, St Paul, MN 25:04 8:04 84 6 M50 Georg Jochum, 51, Frederic, WI 25:12 8:06 85 19 M30 Nick Schafer, 38, Taylors Falls, MN 25:13 8:07 31 7 W13 Abigail Yanez, 16*, Eagan, MN 25:18 8:08 32 8 W13 Colette Harrold, 16*, New Richmond, WI 25:20 8:09 86 12 M17 Matthew Verbeke, 17, Eagan, MN 25:21 8:09 33 4 W40 Kimberly Thompson, 47*, Duluth, MN 25:22 8:10 87 20 M30 Brett Anderson, 30, New Richmond, WI 25:24 8:10 34 2 W50 Mary Gorski, 53*, Forest Lake, MN 25:28 8:12 35 5 W40 Missy Dierks, 45*, St Paul, MN 25:29 8:12 36 9 W13 Sierra Braund, 15*, Cushing, WI 25:29 8:12 37 6 W40 Tammi Braund, 40*, Cushing, WI 25:29 8:12 38 7 W40 Debra Dunsmoor, 46*, Centuria, WI 25:29 8:12 39 5 W17 Jenna Ruiz, 17*, Webster, WI 25:36 8:14 88 10 M13 Bailey Carey, 16, Farmington, MN 25:38 8:15 89 20 M20 Austin Miller, 25, Burnsville, MN 25:39 8:15 40 12 W20 Rachel Kadidlo, 20*, Hudson, WI 25:39 8:15 41 8 W40 Karen Peterson, 46*, Stillwater, MN 25:46 8:18 90 5 M60 John Rebhorn, 61, Maple Grove, MN 25:48 8:18 91 21 M20 Mike Crist, 29, Minnetonka, MN 25:50 8:19 42 6 W17 Leah Surprenant, 18*, La Crosse, WI 25:53 8:20 92 7 M50 Kevin Knutson, 57, Eden Priarie, MN 25:56 8:21 93 3 JrM Landon Smestad, 11, Grantsburg, WI 25:58 8:21 94 15 M40 Corey Smestad, 47, Grantsburg, WI 25:58 8:21 95 22 M20 Kevin Carver, 28, Maplewood, MN 25:59 8:22 43 1 JrW Elle Treague, 11*, Danbury, WI 26:02 8:22 44 6 W30 Molly Hering, 34*, Hudson, WI 26:02 8:23 96 6 M60 Steve Brandt, 67, Minneapolis, MN 26:02 8:23 45 3 W50 Pia Bjorkbacka, 50*, Helsinki 26:08 8:24 97 8 M50 Jim Rosenow, 52, Shoreview, MN 26:08 8:24 98 9 M50 Todd Stoffel, 51, Eden Priarie, MN 26:09 8:25 99 13 M17 Matthew McCollor, 17, Woodbury, MN 26:10 8:25 46 9 W40 Carissa Sullivan, 40*, Lino Lakes, MN 26:13 8:26 100 21 M30 Ryan Hanson, 37, Esko, MN 26:15 8:27 47 10 W13 Sophia Haskett, 15*, Golden Valley, MN 26:16 8:27 48 4 W50 Jill Bennwitz, 59*, Verona, WI 26:16 8:27 49 11 W13 Bridgid Plunkett, 16*, Eagan, MN 26:18 8:28 101 11 M13 Ben Magnuson, 13, Oak Grove, MN 26:18 8:28 50 10 W40 Nicole Raimo, 40*, Moreland Hills, OH 26:24 8:30 51 7 W30 Jo Novacek, 30*, Minneapolis, MN 26:29 8:31 102 4 JrM Roland Barondeau, 11, Mitchell, SD 26:31 8:32 52 11 W40 Kate Harrold, 43*, New Richmond, WI 26:32 8:32 103 10 M50 Bill Brintz, 55, Lino Lakes, MN 26:36 8:34 104 11 M50 Mike McCollor, 56, Woodbury, MN 26:39 8:35 105 12 M50 Robert Blithe, 50, Webster, WI 26:42 8:35 53 8 W30 Heather Hartman, 37*, Lakeville, MN 26:48 8:37 106 22 M30 Pete Hartman, 35, Lakeville, MN 26:49 8:38 54 5 W50 Shawn Aherns, 53*, Hudson, WI 26:52 8:39 107 7 M60 Bill Rooney, 67, Red Wing, MN 26:52 8:39 55 6 W50 Cynthia Stennes, 53*, Maple Grove, MN 26:52 8:39 56 9 W30 Emily Bohmbach, 33*, Eagan, MN 26:53 8:39 108 14 M17 Dustin Kern, 19, Danbury, WI 26:53 8:39 109 15 M17 Jacob Hallen, 17, Savage, MN 26:54 8:39 110 12 M13 Brady Young, 13, Siren, WI 26:57 8:40 111 13 M50 Vince Louwagie, 58, Minneapolis, MN 26:58 8:41 112 23 M20 Mason Wilbanks, 23, Minneapolis, MN 26:59 8:41 57 12 W13 Grace Gustafson, 14*, New Richmond, WI 26:59 8:41 113 #4596 27:03 8:42 114 24 M20 Nicholas Brustad, 20, Shakopee, MN 27:08 8:44 115 5 JrM Cooper Foss, 11, St Paul, MN 27:09 8:44 116 14 M50 David Goodrich, 54, Deer Park, WI 27:12 8:45 117 15 M50 Tim Beedle, 50, Frederic, WI 27:12 8:45 58 10 W30 Marjolein Guerisma, 31*, Wausau, WI 27:12 8:45 59 13 W13 Miranda Bade, 16*, St Paul, MN 27:19 8:47 118 13 M13 Jacob Warden, 13, Jordan, MN 27:21 8:48 119 23 M30 Charlie Soukup, 33, Richfield, MN 27:22 8:48 60 11 W30 Sarah Karalus, 32*, Siren, WI 27:23 8:49 61 12 W30 Beth Burnett, 39*, Eagan, MN 27:24 8:49 120 14 M13 Carson Peterson, 13, Lake Elmo, MN 27:25 8:49 121 16 M50 Rod Beseman, 54, Woodbury, MN 27:34 8:52 122 24 M30 Nic Young, 34, Siren, WI 27:38 8:54 62 13 W30 Kate Follette, 36*, Amherst, MA 27:39 8:54 123 15 M13 Tate Anderson, 14, Elk Mound, WI 27:39 8:54 63 7 W17 Barb Kling, 17*, New Richmond, WI 27:40 8:54 64 13 W20 Emma Kling, 21*, New Richmond, WI 27:40 8:54 124 6 JrM Ryder Anderson, 10, Elk Mound, WI 27:41 8:54 125 7 JrM Joseph Hatch, 8, Siren, WI 27:41 8:54 65 14 W20 Chelsey Bechel, 24*, Afton, MN 27:43 8:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

66 15 W20 Yareth Meza, 23*, Fox Point, WI 27:57 9:00 67 12 W40 Shelly Hatch, 41*, Siren, WI 28:00 9:01 126 25 M20 Austin Denotter, 24, Mount Laurel, NJ 28:05 9:02 68 8 W17 Annika Brodt, 19*, North Oaks, MN 28:06 9:02 127 26 M20 Jeffrey Norton, 29, Minneapolis, MN 28:17 9:06 69 14 W30 Stephanie Delkoski, 30*, Lakeville, MN 28:22 9:08 128 16 M40 Jamie Kelley, 48, Milwaukee, WI 28:23 9:08 70 14 W13 Winiona Warden, 15*, Jordan, MN 28:28 9:10 71 2 JrW Ella Jevne, 11*, Rice, MN 28:31 9:10 72 16 W20 Kennedy Kling, 22*, New Richmond, WI 28:31 9:11 73 9 W17 Sydney Hassing, 17*, Inver Grove Heigh, MN 28:33 9:11 129 17 M40 Gregg Hallen, 48, Savage, MN 28:35 9:12 74 3 JrW Eliza Treague, 11*, Danbury, WI 28:35 9:12 130 8 JrM Joshua Smith, 12, Danbury, WI 28:35 9:12 131 18 M40 Jonathan Beseman, 43, New Richmond, WI 28:38 9:13 132 27 M20 Zachary Aherns, 20, Hudson, WI 28:41 9:14 75 4 JrW Jacqueline Orvis, 11*, Crystal Lake, IL 28:43 9:14 133 16 M17 Matthew Frische, 17, Fulshear, TX 28:43 9:14 134 9 JrM Jamison Mogen, 11, Siren, WI 28:45 9:15 135 19 M40 Daniel McCullough, 42, Edina, MN 28:50 9:17 76 17 W20 Katelyn Rick, 20*, Maplewood, MN 28:53 9:18 77 13 W40 Jaime Lehmeyer, 41*, Farmington, MN 28:54 9:18 136 2 M70 Kent Teibel, 71, Oakdale, MN 28:56 9:19 78 14 W40 Maria Mau, 41*, Rosemount, MN 28:57 9:19 137 10 JrM Alan Otterson, 12, Mound, MN 29:00 9:20 79 18 W20 Michelle Eid, 29*, Edina, MN 29:00 9:20 80 19 W20 Ellie Eckman, 26*, Minneapolis, MN 29:09 9:23 138 17 M50 Phil Eckman, 53, Woodbury, MN 29:09 9:23 139 #4598 29:13 9:24 140 11 JrM Wyatt Stachowiak, 10, Lino Lakes, MN 29:13 9:24 81 7 W50 Lisa McKenney, 53*, Maple Grove, MN 29:14 9:24 141 18 M50 Chad McKenney, 54, Maple Grove, MN 29:14 9:24 142 17 M17 Trevor Stanford, 17, Siren, WI 29:15 9:25 82 20 W20 Elizabeth Stanford, 21*, Siren, WI 29:15 9:25 83 15 W40 Jennifer Schlitz, 49*, Eau Claire, WI 29:16 9:25 84 10 W17 Katherine Hunt, 18*, Apple Valley, MN 29:17 9:25 85 21 W20 Madeline Hunt, 23*, Apple Valley, MN 29:18 9:26 143 25 M30 Kristofer Wallace, 38, St Croix Falls, WI 29:20 9:26 144 16 M13 Kaeden Kern, 14, St Croix Falls, WI 29:27 9:29 86 16 W40 Pam Louwagie, 47*, Minneapolis, MN 29:31 9:30 87 22 W20 Lauren Crist, 21*, Edina, MN 29:32 9:30 88 15 W30 Stephanie Jensen, 38*, Beldenville, WI 29:32 9:30 145 19 M50 Kevin Karge, 54, Siren, WI 29:41 9:33 146 8 M60 Gary Dalsveen, 69, Stillwater, MN 29:45 9:34 89 8 W50 Laura Hallen, 50*, Savage, MN 29:49 9:36 90 16 W30 Sarah Haverkamp, 32*, Mendota Heights, MN 29:50 9:36 91 17 W30 Jessica Haverkamp, 31*, West St Paul, MN 29:52 9:37 92 17 W40 Carrie Stolp, 47*, Tallahassee, FL 29:53 9:37 147 28 M20 Marc Haverkamp, 29, West St Paul, MN 29:53 9:37 148 20 M50 Douglas Brustad, 56, Shakopee, MN 29:56 9:38 93 18 W40 Shannon Whealy, 49*, Plymouth, MN 29:57 9:38 149 29 M20 Tony Olson, 20, Vadnais Heights, MN 29:59 9:39 94 18 W30 Kristy Lenartz, 39*, Eagan, MN 29:59 9:39 150 21 M50 Ken Olson, 58, Vadnais Heights, MN 30:00 9:39 151 20 M40 Archie Montpetit, 41, Eagan, MN 30:04 9:41 95 15 W13 Annie Staloch, 13*, Minneapolis, MN 30:05 9:41 96 19 W40 Jennifer Haskett, 47*, Golden Valley, MN 30:07 9:41 97 19 W30 Alexandra Hourigan, 33*, Mendota Heights, MN 30:10 9:42 152 26 M30 Matthew Hourigan, 33, Mendota Heights, MN 30:12 9:43 98 20 W30 Jen Hilpisch, 35*, West St Paul, MN 30:14 9:44 99 20 W40 Katie Hilpisch, 42*, Cottage Grove, MN 30:14 9:44 100 21 W40 Autumn Warden, 42*, Jordan, MN 30:20 9:46 101 23 W20 Briana Linnerooth, 21*, Farmington, MN 30:23 9:46 102 9 W50 Kelli Linnerooth, 50*, Farmington, MN 30:23 9:46 103 22 W40 Holly Kellogg, 44*, Troutdale, OR 30:27 9:48 104 21 W30 Katie Mueller, 31*, Madison, WI 30:28 9:48 105 16 W13 Amaya Henderson, 13*, Grantsburg, WI 30:29 9:49 106 22 W30 Andrea Nightengale, 30*, Danbury, WI 30:30 9:49 107 24 W20 Jada Hamilton, 26*, Frederic, WI 30:30 9:49 108 10 W50 Patty Anderson, 53*, Oro Valley, AZ 30:33 9:50 109 17 W13 Annabelle Neurer, 15*, St Paul, MN 30:34 9:50 153 9 M60 Raymond Draxler, 68, Frederic, WI 30:34 9:50 110 23 W40 Jen Gallus, 44*, Minneapolis, MN 30:37 9:51 111 11 W50 Sarah Johanns, 50*, Minneapolis, MN 30:40 9:52 112 1 W60 Lorie Howe, 63*, Hudson, WI 30:47 9:54 154 12 JrM Blane Anderson, 10, Elk Mound, WI 30:49 9:55 155 17 M13 Grant Teuber, 16, Mahtomedi, MN 30:50 9:55 113 18 W13 Josie Lenartz, 16*, Eagan, MN 30:50 9:55 156 27 M30 Ruben Ruiz, 38, Webster, WI 30:52 9:56 114 2 W60 Mary Doll, 62*, Webster, WI 30:56 9:57 115 25 W20 Ashley Bjornstad, 26*, New Richmond, WI 30:59 9:58 116 5 JrW Lucy Braund, 11*, Cushing, WI 31:01 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

157 30 M20 Frank See, 29, Stillwater, MN 31:03 10:00 117 24 W40 Jennifer Brugman, 41*, Webster, WI 31:04 10:00 118 26 W20 Dani Brintz, 25*, Maple Grove, MN 31:11 10:02 158 31 M20 Zach Brintz, 27, Maple Grove, MN 31:11 10:02 159 28 M30 Adam Vogel, 34, Eden Prairie, MN 31:14 10:03 119 19 W13 Claire Seckora, 14*, New Richmond, WI 31:14 10:03 120 6 JrW Ivy Sullivan, 11*, Lino Lakes, MN 31:15 10:03 121 20 W13 Kat Johanns, 16*, Minneapolis, MN 31:16 10:04 122 27 W20 Cassandra Beach, 23*, Menomonie, WI 31:17 10:04 160 21 M40 Kevin Sullivan, 43, Lino Lakes, MN 31:17 10:04 161 22 M40 Dan Seckora, 48, New Richmond, WI 31:19 10:05 162 18 M13 Christopher Abbas, 15, Webster, WI 31:22 10:06 163 22 M50 John Hunt, 59, Apple Valley, MN 31:27 10:07 164 13 JrM Nathanial Macomber, 12, Webster, WI 31:30 10:08 123 25 W40 Amy Ward, 42*, Milwaukee, WI 31:31 10:08 165 23 M40 Jon Stolp, 48, Tallahassee, FL 31:33 10:09 124 26 W40 Bridget Neurer, 49*, St Paul, MN 31:34 10:09 166 3 M70 Brent Howe, 70, Stacy, MN 31:35 10:10 125 12 W50 Kimberly Karge, 51*, Siren, WI 31:46 10:13 126 23 W30 Anna Crist, 30*, Eden Priarie, MN 31:49 10:14 127 27 W40 Elizabeth Carey, 43*, Farmington, MN 31:49 10:14 128 28 W40 Laura Magnuson, 43*, Oak Grove, MN 31:50 10:15 129 3 W60 Sherry Ryan, 60*, Grantsburg, WI 31:56 10:17 167 14 JrM Will McGuire, 12, Cottage Grove, MN 31:57 10:17 168 24 M40 Nathan McGuire, 44, Cottage Grove, MN 31:59 10:17 169 32 M20 Bryson Clemenson, 27, Luck, WI 32:04 10:19 170 23 M50 Rick Clemenson, 54, Venice, FL 32:06 10:20 130 28 W20 Frances Marin, 20*, St Paul, MN 32:07 10:20 131 29 W40 Angie Johnson, 49*, Eden Priarie, MN 32:09 10:21 171 10 M60 Bruce Anderson, 62, Minneapolis, MN 32:10 10:21 132 13 W50 Jeanne Taylor, 54*, Webster, WI 32:14 10:22 133 21 W13 Morgan Nylander, 14*, Oro Valley, AZ 32:14 10:22 134 30 W40 Erica Vonderheid, 43*, Pittsburg, PA 32:19 10:24 135 4 W60 Sue Schommer, 60*, Siren, WI 32:20 10:24 136 31 W40 Krissa Ward, 46*, Siren, WI 32:21 10:24 172 24 M50 Martin Dikkers, 52, Luck, WI 32:21 10:25 137 32 W40 Susan Beseman, 43*, New Richmond, WI 32:22 10:25 138 22 W13 Abigail Marshall, 15*, St Michael, MN 32:30 10:27 139 23 W13 Peyton Sawotin, 15*, Grantsburg, WI 32:32 10:28 173 25 M40 Chris Sawotin, 45, Grantsburg, WI 32:33 10:28 140 14 W50 Carol Anderson, 59*, San Francisco, CA 32:36 10:29 141 15 W50 Karen Meck, 53*, New Brighton, MN 32:47 10:33 142 24 W13 Mabrielle Kelm, 16*, Hudson, WI 32:48 10:33 174 15 JrM Jasper Foss, 9, St Paul, MN 32:54 10:35 175 19 M13 Konnor Kern, 15, St Croix Falls, WI 32:55 10:35 143 16 W50 Dorinda Lambrecht, 54*, New Richmond, WI 32:56 10:36 144 17 W50 Kim Beseman, 50*, Woodbury, MN 32:58 10:36 145 5 W60 Carol Maretka, 60*, Burlington, WI 33:02 10:38 146 29 W20 Emma Ekstrand, 25*, Luck, WI 33:05 10:39 147 24 W30 Kari Farnham, 32*, Fridley, MN 33:07 10:39 148 18 W50 Kathy Van Wegen, 57*, Green Bay, WI 33:07 10:39 149 30 W20 Cherish Rudolph, 28*, Farmington, MN 33:11 10:41 176 20 M13 Jack Suedbeck, 13, Blaine, MN 33:13 10:41 177 33 M20 Justin Myers, 25, Burlington, WI 33:18 10:43 150 33 W40 Caryn Stanford, 49*, Siren, WI 33:23 10:45 178 11 M60 Russ Chong, 67, Chesterfield, MO 33:36 10:49 179 12 M60 Jeff Tarman, 60, New Richmond, WI 33:47 10:52 151 25 W13 Gwendolyn Darrah, 15*, Moreland Hills, OH 33:48 10:53 152 7 JrW Claire Markes, 12*, Shakopee, MN 33:54 10:54 153 6 W60 Sue Lannoo, 60*, Terre Haute, IN 33:57 10:56 154 34 W40 Jill Cunningham, 41*, Kettering, OH 33:58 10:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

155 8 JrW Abigail Carey, 11*, Farmington, MN 34:16 11:02 180 18 M17 Alexander Brustad, 17, Shakopee, MN 34:21 11:03 156 31 W20 Annie Kocha, 25*, Burlington, WI 34:22 11:03 181 13 M60 Craig Nielsen, 62, Minneapolis, MN 34:22 11:04 157 26 W13 Maddie Nielsen, 16*, Minneapolis, MN 34:22 11:04 158 27 W13 Lauryn Sawotin, 13*, Grantsburg, WI 34:23 11:04 159 35 W40 Jennifer Sawotin, 46*, Grantsburg, WI 34:24 11:04 160 9 JrW Fiona Kelley, 11*, Milwaukee, WI 34:26 11:05 182 21 M13 Kyle Cole, 14, Princeton, MN 34:29 11:06 183 22 M13 Elijah Braund, 13, Cushing, WI 34:32 11:07 184 16 JrM Anthony Suedbeck, 11, Blaine, MN 34:35 11:08 161 7 W60 Maureen O'Connell, 61*, St Paul, MN 34:41 11:10 162 19 W50 Janal Petersen, 51*, Plymouth, MN 34:47 11:12 163 1 W70 Mickey Nickelson, 74*, St Paul, MN 34:51 11:13 164 36 W40 Jennie Carlstrom, 42*, Siren, WI 34:51 11:13 165 10 JrW Malin Staloch, 12*, St Paul, MN 34:52 11:13 185 25 M50 Jim Johnson, 57, Troutdale, OR 34:53 11:14 166 37 W40 Heidi Staloch, 48*, St Paul, MN 34:55 11:14 186 34 M20 Peter Draxler, 28, St Paul, MN 34:57 11:15 167 38 W40 Emily Suedbeck, 40*, Blaine, MN 35:01 11:16 168 20 W50 Helen Ward, 59*, Chesterton, IN 35:03 11:17 187 26 M40 Michael Clemenson, 48, Pipe Creek, TX 35:07 11:18 169 39 W40 Tania Rodriguez, 41*, Pipe Creek, TX 35:07 11:18 188 17 JrM Kendric Curry, 11, Glen Allen, VA 35:09 11:19 170 21 W50 Susan Crist, 58*, Eden Priarie, MN 35:11 11:19 189 14 M60 Bob Horrisberger, 68, Woodbury, MN 35:21 11:23 190 15 M60 Bill Marion, 60, Danbury, WI 35:22 11:23 171 40 W40 Jen Kouri, 45*, Coon Rapids, MN 35:22 11:23 172 32 W20 Ali Rohde, 27*, Hudson, WI 35:22 11:23 191 35 M20 Jackson Rohde, 28, Hudson, WI 35:22 11:23 192 16 M60 Neal Lundeen, 67, Frederic, WI 35:24 11:23 173 33 W20 Morgan Clemenson, 26*, Luck, WI 35:28 11:25 174 25 W30 Heidi Scherrer, 36*, Webster, WI 35:31 11:26 193 18 JrM Gus Olson, 11, Webster, WI 35:31 11:26 175 34 W20 Kayla Wengronowitz, 28*, Woodbury, MN 35:37 11:28 176 11 JrW Grace Ratts, 11*, Eagan, MN 35:41 11:29 177 28 W13 Adeline Leger, 13*, Mound, MN 35:42 11:29 194 27 M40 Bill Ratts, 41, Eagan, MN 35:46 11:30 178 22 W50 Leah Leger, 50*, Mound, MN 35:46 11:31 195 26 M50 Darin Lunceford, 50, Pine City, MN 35:53 11:33 179 41 W40 Sally Lahners, 42*, Grantsburg, WI 36:00 11:35 180 35 W20 Torie Buberl, 26*, Stillwater, MN 36:01 11:35 181 8 W60 Raquel Counihan, 60*, Minneapolis, MN 36:07 11:37 196 19 JrM Joshua Stephen, 10, Deer Park, IL 36:08 11:38 197 23 M13 Sebastian Fisher, 13, Pelham, NY 36:13 11:39 182 29 W13 Emma Jensen, 14*, Luck, WI 36:15 11:40 183 30 W13 Britta Dueholm, 14*, Luck, WI 36:15 11:40 184 31 W13 Katia Marcellus, 16*, Luck, WI 36:15 11:40 185 32 W13 Maddy Becker, 15*, Luck, WI 36:15 11:40 186 33 W13 Rebecca Gaspord, 15*, Luck, WI 36:15 11:40 187 42 W40 Terri Lee, 46*, Grantsburg, WI 36:20 11:42 198 19 M17 Austin Stachowiak, 18, Lino Lakes, MN 36:32 11:45 199 24 M13 Nick Staloch, 14, Minneapolis, MN 36:46 11:50 188 34 W13 Madeline Nylander, 16*, Oro Valley, AZ 36:58 11:54 189 43 W40 Amy Dueholm, 42*, Luck, WI 37:12 11:58 190 44 W40 Melissa Edaburn, 46*, Grantsburg, WI 37:12 11:58 191 23 W50 Jackie Dimmick, 52*, Vadnais Heights, MN 37:16 11:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

192 36 W20 Hailey Kisch, 28*, Shafer, MN 37:21 12:01 193 45 W40 Brooke Mott, 41*, Frederic, WI 37:21 12:01 200 27 M50 James Crist, 59, Edina, MN 37:29 12:04 194 24 W50 Jodie Crist, 54*, Edina, MN 37:29 12:04 201 17 M60 Reid Johnson, 61, Minneapolis, MN 37:37 12:06 195 37 W20 Kayla Braun, 29*, Hopkins, MN 37:40 12:07 196 12 JrW Tabithah Butler, 12*, Danbury, WI 37:41 12:07 197 13 JrW Alexa Bridley, 7*, Webster, WI 37:41 12:07 202 29 M30 Andy Hurd, 32, Hopkins, MN 37:41 12:08 198 46 W40 Linda Taylor, 45*, Webster, WI 37:43 12:08 199 25 W50 Polly Foss, 55*, St Paul, MN 37:46 12:09 200 38 W20 Kaitlyn Myers, 25*, Burlington, WI 37:50 12:10 203 20 JrM Bennett Bednarczyk, 12, Andover, MN 37:58 12:13 201 35 W13 Mary Harrold, 13*, New Richmond, WI 37:58 12:13 204 21 JrM Joshua Formanek, 10, Siren, WI 37:58 12:13 202 14 JrW Lily Sodemann, 12*, Madison, WI 38:00 12:14 203 26 W30 Kristina Lee, 33*, Minneapolis, MN 38:00 12:14 204 47 W40 Jasmine Sodeman, 42*, Madison, WI 38:01 12:14 205 36 W13 Laura Hunt, 14*, Apple Valley, MN 38:04 12:15 206 26 W50 Jolene Buberl, 53*, Stillwater, MN 38:06 12:16 207 27 W30 Cristina Spurr, 33*, West St Paul, MN 38:07 12:16 208 28 W30 Shawna Tarman, 30*, New Richmond, WI 38:10 12:17 205 28 M40 Brad Barie, 40, Woodbury, MN 38:14 12:18 209 15 JrW Kinley Barie, 9*, North Branch, MN 38:15 12:19 210 16 JrW Haley Baron, 12*, Rosemount, MN 38:16 12:19 211 17 JrW Makenna VanMill, 10*, Janesville, IA 38:21 12:20 212 18 JrW Olivia Clemenson, 11*, Pipe Creek, TX 38:22 12:21 213 48 W40 Alison Goodwin, 44*, Woodbury, MN 38:24 12:21 214 37 W13 Hannah Taylor, 14*, Maple Grove, MN 38:28 12:23 215 27 W50 Kristi Hunt, 56*, Apple Valley, MN 38:37 12:26 216 29 W30 Alison Farnham, 34*, Minneapolis, MN 38:44 12:28 206 22 JrM Osten Olson, 9, River Falls, WI 38:44 12:28 207 29 M40 Jim Monner, 44, Robbinsdale, MN 38:46 12:28 217 49 W40 Karen Olson, 47*, River Falls, WI 38:46 12:29 218 19 JrW Nora Monner, 9*, Robbinsdale, MN 38:47 12:29 219 38 W13 Tobbi Plourde, 13*, Hudson, WI 38:50 12:30 220 28 W50 Laura Vander Wegen, 56*, St Paul, MN 38:54 12:31 208 28 M50 Tom Plourde, 54, Hudson, WI 38:57 12:32 209 23 JrM Jack Christensen, 11, Woodbury, MN 38:59 12:33 210 30 M30 Ben Christensen, 38, Woodbury, MN 39:01 12:33 221 50 W40 Rachelle Marshall, 44*, St Michael, MN 39:02 12:34 211 25 M13 Zachary Marshall, 13, St Michael, MN 39:02 12:34 212 18 M60 Mitch Ryan, 63, Grantsburg, WI 39:12 12:37 222 51 W40 Erica Wolf, 42*, Arden Hills, MN 39:18 12:39 223 2 W70 Marva Sahs, 70*, Spooner, WI 39:43 12:47 224 29 W50 Marcia Crist, 57*, Chanhassen, MN 39:44 12:47 213 19 M60 Tim Morehead, 69, St Paul, MN 39:52 12:50 214 24 JrM Elijiah Ward, 12, Siren, WI 39:57 12:51 225 20 JrW Gail Andrew, 8*, Milwaukee, WI 39:57 12:51 226 21 JrW Amelia Kelley, 9*, Milwaukee, WI 39:57 12:51 227 22 JrW Evelyn Andrew, 7*, Milwaukee, WI 39:57 12:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

228 30 W50 Dawn Lavigne, 52*, Maple Grove, MN 40:27 13:01 215 29 M50 Kurt Torbenson, 52, Lakeville, MN 40:29 13:02 229 11 W17 Megan Torbenson, 19*, Lakeville, MN 40:29 13:02 230 52 W40 Jeana Quimby, 42*, Grantsburg, WI 40:49 13:08 231 39 W13 Britta Hibbs, 16*, Frederic, WI 41:27 13:20 232 40 W13 Gabrielle Engstrand, 16*, Luck, WI 41:29 13:21 233 53 W40 Cynthia Mattson, 47*, Siren, WI 41:34 13:23 216 4 M70 Don Meck, 79, Siren, WI 41:37 13:24 234 39 W20 Jordan Christopherson, 26*, Siren, WI 41:59 13:31 217 36 M20 Chaz Heinz, 27, Webster, WI 41:59 13:31 235 40 W20 Ashley Heinz, 27*, Webster, WI 41:59 13:31 236 41 W13 Sommer Asper, 16*, Luck, WI 42:00 13:31 237 9 W60 Jayne Chong, 64*, Chesterfield, MO 42:15 13:36 238 10 W60 Claire Johnson, 65*, Grantsburg, WI 42:25 13:39 239 11 W60 Debbie Dunagan, 64*, Wichita, KS 42:29 13:40 218 25 JrM Nicholas Bosser, 9, Eagan, MN 42:42 13:45 240 42 W13 Grace Jensen, 16*, Luck, WI 42:43 13:45 219 20 M17 Adam McMonagle, 19, Eagan, MN 42:43 13:45 241 43 W13 Ruth Dikkers, 14*, Luck, WI 42:43 13:45 242 23 JrW Samantha Andrea, 12*, Hertel, WI 42:50 13:47 243 30 W30 Sarah Craig, 38*, St Paul, MN 42:57 13:49 244 12 W17 Abigail Stolp, 18*, Tallahassee, FL 43:20 13:57 245 13 W17 Lily Zieg, 17*, New Brighton, MN 43:21 13:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

246 31 W50 Chris Peterangelo, 55*, Webster, WI 43:29 14:00 247 3 W70 Judy Marek, 70*, Grantsburg, WI 43:29 14:00 248 12 W60 Cindy Bushey, 62*, Spring Lake Park, MN 43:29 14:00 249 31 W30 Emily Flaten, 39*, Spring Lake Park, MN 43:31 14:00 220 37 M20 Justin Aherns, 23, Hudson, WI 43:45 14:05 250 4 W70 Mary McDonough, 76*, Woodbury, MN 43:48 14:06 251 54 W40 Shannon Shostedt, 41*, Wyoming, MN 43:56 14:08 252 41 W20 Kelsey Eckerline, 28*, Plymouth, MN 44:00 14:09 253 24 JrW Hanna Baron, 12*, Rosemount, MN 44:01 14:10 254 32 W50 Mary Andrea, 50*, Hertel, WI 44:03 14:10 221 30 M50 Timothy Andrea, 53, Hertel, WI 44:03 14:11 222 26 M13 Donovan Stachowiak, 16, Lino Lakes, MN 44:05 14:11 223 27 M13 Avery Anderson, 14, Elk Mound, WI 44:08 14:12 255 32 W30 Jennifer Anderson, 37*, Elk Mound, WI 44:09 14:12 224 30 M40 Ashley Anderson, 42, Elk Mound, WI 44:16 14:15 256 13 W60 Vicky Anderson, 69*, Eau Claire, WI 44:17 14:15 225 5 M70 Dennis Mishuk, 77, Mahtomedi, MN 44:18 14:15 226 31 M40 Nathan Weaver Olson, 44, Little Canada, MN 44:40 14:22 257 25 JrW Natalie Weaver Olson, 11*, Little Canada, MN 44:40 14:23 227 6 M70 Thomas Hassmann, 73, Andover, MN 44:50 14:26 258 14 W60 Kris Tjader, 61*, Germantown, WI 45:03 14:30 259 33 W50 Shelley Aherns, 52*, Hudson, WI 45:04 14:30 260 26 JrW Hannah Braund, 9*, Cushing, WI 45:18 14:35 261 14 W17 Trinity Olguin, 18*, Webster, WI 45:21 14:36 262 55 W40 Sabrina Kempton, 40*, Webster, WI 45:22 14:36 263 56 W40 Wendy Marek, 43*, Luck, WI 45:26 14:37 264 34 W50 Lisa Hunter, 52*, Luck, WI 45:27 14:38 228 20 M60 Gary Boylan, 68, Siren, WI 45:30 14:39 265 27 JrW Zariah Braund, 6*, Cushing, WI 45:32 14:39 229 26 JrM Owen Fabyanske, 7, Centerville, MN 45:40 14:42 230 31 M30 Tyson Fabyanske, 31, Centerville, MN 45:42 14:42 231 27 JrM Caden Fabyanske, 11, Centerville, MN 45:42 14:42 266 5 W70 Mary Kelly Weise, 79*, Spooner, WI 45:43 14:43 267 33 W30 Katie Fabyanske, 31*, Centerville, MN 45:44 14:43 232 28 JrM Kolton Kern, 11, St Croix Falls, WI 46:13 14:52 268 28 JrW Kylah Kern, 9*, St Croix Falls, WI 46:25 14:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

269 35 W50 Diane Heintz, 56*, New Richmond, WI 46:38 15:00 270 15 W60 Lori Brekken, 60*, Lake Mills, IA 46:38 15:00 271 42 W20 Molly Dolch, 29*, Stuart, IA 46:38 15:00 233 29 JrM Elias Eric Omann, 7, Afton, MN 46:47 15:03 272 57 W40 Laura Formanek, 46*, Siren, WI 46:51 15:05 234 32 M30 Ethan Eid, 31, Edina, MN 46:52 15:05 235 28 M13 August Teuber, 13, Mahtomedi, MN 46:53 15:05 273 36 W50 Ann Gilbert, 56*, Becker, MN 46:58 15:07 274 58 W40 Angel Rau, 48*, St Croix Falls, WI 47:21 15:14 275 37 W50 Angie Cottor, 52*, Osceola, WI 47:21 15:14 276 29 JrW Sarah Formanek, 12*, Siren, WI 47:22 15:15 277 59 W40 Cindy Baron, 41*, Rosemount, MN 47:35 15:19 278 38 W50 Theresa Novotny, 52*, Blaine, MN 47:35 15:19 279 43 W20 Alyssa Justice, 27*, Smyrna, GA 47:44 15:22 236 31 M50 Carl Nordin, 58, Peachtree City, GA 47:44 15:22 237 38 M20 Sean Raimo, 26, Duluth, MN 47:54 15:25 280 39 W50 Bonnie Boucher, 53*, Forest Lake, MN 48:06 15:29 281 16 W60 Debbie Maloney, 60*, Webster, WI 48:11 15:30 238 32 M50 Tim Maloney, 59, Webster, WI 48:11 15:30 282 44 W20 Danielle Formanek, 23*, Webster, WI 48:11 15:30 283 40 W50 Robyn Formanek, 51*, Webster, WI 48:11 15:30 284 60 W40 Jodi Hassing, 49*, Inver Grove Heigh, MN 48:38 15:39 239 32 M40 Paul Hassing, 49, Inver Grove Heigh, MN 48:38 15:39 285 34 W30 Megan Montpetit, 36*, Eagan, MN 48:49 15:43 286 45 W20 Rachel Bekius, 28*, Becker, MN 48:51 15:43 287 41 W50 Kathryn Bauer, 57*, Inver Grove Heigh, MN 49:26 15:55 240 33 M50 Frank Taylor, 50, Webster, WI 49:38 15:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

241 30 JrM Jp Thorson, 8, Duluth, MN 49:47 16:01 288 17 W60 Ellen Peck, 67*, Webster, WI 49:51 16:03 289 44 W13 Kayla Stachowiak, 15*, Lino Lakes, MN 50:05 16:07 242 21 M60 Bob Burington, 69, Lindstrom, MN 50:10 16:09 243 29 M13 Anthony Stachowiak, 13, Lino Lakes, MN 50:23 16:13 290 61 W40 Alyson Thorson, 49*, Duluth, MN 50:26 16:14 244 33 M40 Tim Thorson, 49, Duluth, MN 50:26 16:14 291 35 W30 Amy Batchelder, 36*, Bloomington, MN 51:07 16:27 245 33 M30 John Raisanen, 36, Bloomington, MN 51:07 16:27 246 31 JrM Braxton Achtenberg, 11, Prior Lake, MN 51:29 16:34 292 45 W13 Kelly Torbenson, 14*, Lakeville, MN 51:29 16:34 293 42 W50 Kate Forster, 59*, Richfield, MN 51:31 16:35 294 30 JrW Sofia Omann, 11*, Afton, MN 51:34 16:36 295 62 W40 Erin Omann, 45*, Afton, MN 51:34 16:36 296 43 W50 Brenda Staloch, 58*, Minneapolis, MN 51:43 16:39 247 34 M30 Mitch Stachowiak, 39, Lino Lakes, MN 51:47 16:40 297 46 W13 Kelsey Forrest, 13*, Lino Lakes, MN 51:47 16:40 248 22 M60 Thomas Anderson, 67, Minneapolis, MN 51:54 16:42 298 36 W30 Kate Babcock, 36*, Ankeny, IA 52:02 16:45 249 23 M60 Don Olson, 64, Coon Rapids, MN 52:06 16:46 250 34 M40 Kevin Black, 42, Apple Valley, MN 52:08 16:47 299 6 W70 Barb Hughes, 71*, Hugo, MN 52:15 16:49 251 7 M70 Lyle Babcock, 71, Webster, WI 52:22 16:51 252 39 M20 Wyatt Clemenson, 22, Platteville, WI 52:23 16:51 300 46 W20 Beth Strangstalien, 21*, Platteville, WI 52:23 16:51 253 8 M70 Collin Eid, 75, Siren, WI 52:29 16:53 301 47 W20 Helen Stennes, 24*, Maple Grove, MN 52:39 16:57 254 34 M50 Scott Stennes, 57, Maple Grove, MN 52:39 16:57 302 44 W50 Kerry Brintz, 55*, Lino Lakes, MN 52:40 16:57 303 63 W40 Denise Teuber, 49*, Mahtomedi, MN 52:42 16:58 255 35 M50 Kevin Teuber, 55, Mahtomedi, MN 52:43 16:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

256 32 JrM Drew Puchner, 12, New Germany, MN 52:53 17:01 304 47 W13 Shelby Wilson, 15*, Shakopee, MN 52:53 17:01 305 31 JrW Katrina Thorson, 12*, Duluth, MN 52:58 17:03 306 18 W60 Sandi Olson, 61*, Coon Rapids, MN 53:05 17:05 307 19 W60 Mary Hager, 61*, Siren, WI 53:21 17:10 308 45 W50 Patty Ann Sandberg, 58*, Siren, WI 53:23 17:11 257 36 M50 Tom Dooher, 56, Brooklyn Park, MN 53:26 17:12 309 64 W40 Annette Burington, 49*, Danbury, WI 53:27 17:12 310 20 W60 Laurie Burington, 65*, Lindstrom, MN 53:28 17:12 311 37 W30 Sarah Brewster, 34*, Frederic, WI 53:36 17:15 258 9 M70 Jerry Curnow, 76, Frederic, WI 54:19 17:29 259 37 M50 Kelly Schultz, 54, Siren, WI 54:24 17:30 312 46 W50 Pam Schultz, 51*, Siren, WI 54:24 17:30 313 48 W13 Anna Schultz, 14*, Siren, WI 54:27 17:31 260 38 M50 Todd Schultz, 55, Siren, WI 54:28 17:32 261 40 M20 Kent Hutchison, 23, Edina, MN 54:31 17:33 262 24 M60 Jim Porath, 66, Shoreview, MN 55:11 17:45 263 10 M70 Jim Paine, 73, Cambridge, MN 55:11 17:46 264 11 M70 Robert Skalicky, 78, Owatonna, MN 55:19 17:48 314 47 W50 Denise Dooher, 57*, Brooklyn Park, MN 55:41 17:55 265 33 JrM Elijah Thorson, 10, Duluth, MN 55:41 17:55 315 65 W40 Kathryn Dikkers, 49*, Luck, WI 55:50 17:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

316 66 W40 Jessica Anderson, 49*, Minneapolis, MN 56:07 18:04 317 49 W13 Kylie Buck, 15*, Webster, WI 56:12 18:05 318 50 W13 Morgan Shetler, 15*, Siren, WI 56:13 18:05 319 32 JrW Olivia Shetler, 12*, Siren, WI 56:13 18:05 266 35 M30 James Murray, 30, St Paul, MN 56:13 18:06 320 7 W70 Judy Curnow, 75*, Frederic, WI 56:18 18:07 267 35 M40 Matthew Golke, 44, Spooner, WI 56:18 18:07 268 30 M13 Darien Butenhoff, 15, Spooner, WI 56:18 18:07 321 33 JrW Amelia Stephen, 8*, Deer Park, IL 56:31 18:11 322 48 W50 Genevieve Emery, 54*, Siren, WI 56:33 18:12 323 67 W40 Julie Shetler, 42*, Siren, WI 56:34 18:12 324 48 W20 Amber Fahlin, 29*, Hertel, WI 56:38 18:14 325 49 W50 Laura Elm, 50*, Webster, WI 56:46 18:16 326 68 W40 Bethany Stephen, 40*, Deer Park, IL 56:46 18:16 327 21 W60 Elaine Spurr, 64*, St Paul, MN 56:46 18:16 269 39 M50 Kevin Shetler, 50, Siren, WI 56:54 18:19 270 25 M60 Duane Emery, 61, Siren, WI 56:55 18:19 328 38 W30 Shannon Stachowiak, 36*, Lino Lakes, MN 57:00 18:21 329 39 W30 Jennifer Stachowiak, 36*, Lino Lakes, MN 57:01 18:21 330 69 W40 Stephanie Wedin, 41*, Webster, WI 57:23 18:28 331 70 W40 Alice Denotter, 48*, Hertel, WI 57:24 18:28 271 12 M70 Gerald Vogel, 72, Webster, WI 57:29 18:30 332 22 W60 Jacklyn Enke, 66*, St Joseph, MN 57:55 18:38 333 40 W30 Jeniler Rowley, 34*, St Paul, MN 58:28 18:49 334 23 W60 Mary Roen, 65*, Webster, WI 58:29 18:49 335 8 W70 Rosemary Bilgrien, 71*, Burlington, WI 58:33 18:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

336 24 W60 Paulette Groshens, 65*, Shell Lake, WI 59:05 19:01 337 25 W60 Suzanne Andre, 68*, Rockford, MI 59:05 19:01 338 50 W50 Anne Susag, 58*, Bloomington, MN 59:07 19:02 339 9 W70 Mary Babcock, 70*, Webster, WI 59:13 19:03 272 36 M40 Scott Babcock, 40, Mt Juliet, TN 59:14 19:04 340 26 W60 Dawn Davey, 62*, Osceola, WI 59:51 19:16 273 37 M40 Randy Burington, 45, Danbury, WI 59:52 19:16 274 13 M70 Bill Brice, 72, Shoreview, MN 59:58 19:18 341 34 JrW Justyce Wedin, 12*, Webster, WI 1:00:10 19:22 275 34 JrM Zaidyn Wedin, 11, Webster, WI 1:00:13 19:23 342 71 W40 Lizzie Wareham, 44*, St Paul, MN 1:00:54 19:36 343 10 W70 Pamela Berg, 75*, Maple Grove, MN 1:00:54 19:36 344 27 W60 Gloria Wilkie, 60*, Woodbury, MN 1:01:26 19:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

345 51 W50 Lisa Smith, 54*, Burnsville, MN 1:02:22 20:04 346 28 W60 Julie Erickson, 67*, Oakdale, MN 1:02:23 20:05 * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 34 finishers among Men Under 13 30 finishers among Men 13 - 16 20 finishers among Men 17 - 19 40 finishers among Men 20 - 29 35 finishers among Men 30 - 39 37 finishers among Men 40 - 49 39 finishers among Men 50 - 59 25 finishers among Men 60 - 69 13 finishers among Men 70 & Up 34 finishers among Women Under 13 50 finishers among Women 13 - 16 14 finishers among Women 17 - 19 48 finishers among Women 20 - 29 40 finishers among Women 30 - 39 71 finishers among Women 40 - 49 51 finishers among Women 50 - 59 28 finishers among Women 60 - 69 10 finishers among Women 70 & Up 275 male finishers 346 female finishers 621 total finishers Top

CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M20 Daniel Pederson, 21, Milwaukee, WI 16:13 5:13 Open Women 1 1 W20 Janine Orvis, 20, Crystal Lake, IL 18:33 5:58 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men Under 13 43 1 Tristan Blancarte, 11, Ashland, WI 22:00 7:05 78 2 Ronald Hatch, 10, Siren, WI 24:45 7:58 93 3 Landon Smestad, 11, Grantsburg, WI 25:58 8:21 Men 13 - 16 11 1 Chase Doornink, 15, Grantsburg, WI 18:39 6:00 22 2 Joseph Simon, 16, Farmington, MN 19:53 6:24 32 3 Eli Puchner, 14, St Louis Park, MN 21:16 6:51 Men 17 - 19 4 1 Trevor Lamirande, 17, Dresser, WI 17:35 5:39 6 2 Andrew Schlitz, 17, Eau Claire, WI 17:45 5:43 7 3 Jason Franzwa, 17, River Falls, WI 17:46 5:43 Men 20 - 29 1 1 Daniel Pederson, 21, Milwaukee, WI 16:13 5:13 2 2 Andrew Ruiz, 20, Webster, WI 16:51 5:25 3 3 Alex Binfet, 20, Balsam Lake, WI 17:06 5:30 Men 30 - 39 13 1 Cole Meyers, 32, Des Moiines, IA 18:43 6:01 17 2 Erik Anderson, 33, New Richmond, WI 19:16 6:12 18 3 Jeremy Heimerl, 30, Fitchburg, WI 19:18 6:13 Men 40 - 49 29 1 Nathan Warden, 43, Jordan, MN 20:56 6:44 39 2 Chad Thomas, 46, Frederic, WI 21:30 6:55 42 3 Jesse Barondeau, 40, Mitchell, SD 21:56 7:03 Men 50 - 59 23 1 Mike McMonagle, 54, Eagan, MN 20:13 6:30 37 2 Chris Whealy, 51, Plymouth, MN 21:22 6:52 46 3 Richard Swenson, 56, Woodbury, MN 22:15 7:10 Men 60 - 69 26 1 Allen Pederson, 62, Spooner, WI 20:22 6:33 51 2 Ray Riley, 62, Woodbury, MN 22:32 7:15 62 3 Bart Kocha, 61, Burlington, WI 23:23 7:31 Men 70 & Up 72 1 Greg Buse, 71, St Paul, MN 24:19 7:49 136 2 Kent Teibel, 71, Oakdale, MN 28:56 9:19 166 3 Brent Howe, 70, Stacy, MN 31:35 10:10 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women Under 13 43 1 Elle Treague, 11, Danbury, WI 26:02 8:22 71 2 Ella Jevne, 11, Rice, MN 28:31 9:10 74 3 Eliza Treague, 11, Danbury, WI 28:35 9:12 Women 13 - 16 3 1 Elizabeth Weider, 13, Shorewood, MN 20:20 6:32 7 2 Margaret Weider, 15, Shorewood, MN 21:04 6:47 18 3 Molly Novotny, 14, Ramsey, MN 23:09 7:27 Women 17 - 19 8 1 Rebecca Orvis, 18, Crystal Lake, IL 21:12 6:49 16 2 Kaylie Lyga, 17, Schofield, WI 23:07 7:26 20 3 Sydney Peterson, 17, Lake Elmo, MN 23:11 7:27 Women 20 - 29 1 1 Janine Orvis, 20, Crystal Lake, IL 18:33 5:58 2 2 McKenzie Kelly Klitz, 28, New Richmond, WI 19:14 6:11 5 3 Kit Kocha, 23, Burlington, WI 20:45 6:41 Women 30 - 39 4 1 Jamie Blumentritt, 31, Minneapolis, MN 20:36 6:38 14 2 Carrie Myers, 31, Siren, WI 22:45 7:19 15 3 Kristina Heimerl, 30, Fitchburg, WI 23:06 7:26 Women 40 - 49 9 1 Pamela Orvis, 48, Crystal Lake, IL 21:28 6:54 13 2 Melissa Ulrich, 41, Dresser, WI 22:19 7:11 17 3 Heather Andrew, 42, Milwaukee, WI 23:07 7:26 Women 50 - 59 29 1 Kristi Niles, 50, Clear Lake, WI 25:00 8:03 34 2 Mary Gorski, 53, Forest Lake, MN 25:28 8:12 45 3 Pia Bjorkbacka, 50, Helsinki 26:08 8:24 Women 60 - 69 112 1 Lorie Howe, 63, Hudson, WI 30:47 9:54 114 2 Mary Doll, 62, Webster, WI 30:56 9:57 129 3 Sherry Ryan, 60, Grantsburg, WI 31:56 10:17 Women 70 & Up 163 1 Mickey Nickelson, 74, St Paul, MN 34:51 11:13 223 2 Marva Sahs, 70, Spooner, WI 39:43 12:47 247 3 Judy Marek, 70, Grantsburg, WI 43:29 14:00

Return to home page.