CSB-SJU Indoor Invitational Men

McNeely Spectrum, Saint John's

Feb. 9, 2019

Last updated Feb. 9, 2019 4:20 PM




60 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Drew Schoenbauer, Sr, Saint John's 7.01Q 2 Jack Young, Fr, Saint John's 7.18q 3 Jackson Devereaux, So, Saint John's 7.27q 4 Taylor Rooney, So, Gustavus Adolphus 7.31 5 Mack Maroushek, Fr, Saint John's 7.50 6 John Barber, Fr, Minnesota-Morris 7.91 7 Minseob Lee, Jr, Minnesota Running Clu 7.93 8 Abraham Mendez-Robles, So, Minnesota-Morris 8.14 Round 1, Heat 2 1 Matt Gish, Fr, Saint John's 7.34Q 2 Randall Clintsman, Jr, Saint John's 7.37 3 Ben Frederickson, Sr, Saint John's 7.51 4 Aidan Ludlum, So, Minnesota Running Clu 7.53 5 Nick Steinhofer, So, Concordia-Moorhead 7.81 6 Alec Hanson, Fr, Minnesota Running Clu 8.76 7 Jonathan Rowe, Jr, Sioux Falls 10.33 Josiah Budiman, Jr, Minnesota Running Clu DNC Round 1, Heat 3 1 John Sandlass, Fr, Minnesota Running Clu 7.40Q 2 Tom Whiting, Jr, Concordia-Moorhead 7.57 3 Luke Lillehaugen, Sr, Concordia-Moorhead 7.72 Justin Pearson, So, Minnesota-Morris DNC Josiah Udo, Fr, Minnesota Running Clu DNC Bryar Topo, So, Saint John's DNC Ababio Serebour, Fr, Gustavus Adolphus DNC Round 1, Heat 4 1 Ryan Miller, So, Saint John's 7.01Q 2 Ikedi Abasi, So, Minnesota Running Clu 7.23q 3 Bryce Rasmussen, Sr, Minnesota Running Clu 7.23q 4 Marques Prior, Fr, Saint John's 7.40 5 Elijah Parker, Fr, Minnesota Running Clu 7.47 6 Cole Hagen, Southwest Minn State 7.66 7 Sam Tabla, Sr, Southwest Minn State 7.79 Final 1 Ryan Miller, So, Saint John's 6.93 Saint John's team record Was 6.7; Dave Lamm, 1968 2 Drew Schoenbauer, Sr, Saint John's 7.00 3 Ikedi Abasi, So, Minnesota Running Clu 7.09 4 Jack Young, Fr, Saint John's 7.15 5 Matt Gish, Fr, Saint John's 7.243 6 Bryce Rasmussen, Sr, Minnesota Running Clu 7.251 7 Jackson Devereaux, So, Saint John's 7.28 8 John Sandlass, Fr, Minnesota Running Clu 7.45

200 Meter Dash 1 Drew Schoenbauer, Sr, Saint John's 22.68 H1 2 Jack Young, Fr, Saint John's 22.81 H1 3 Ryan Miller, So, Saint John's 22.86 H1 4 Ikedi Abasi, So, Minnesota Running Clu 22.99 H4 5 Kyle Felling, Fr, Southwest Minn State 23.12 H3 6 Bryce Rasmussen, Sr, Minnesota Running Clu 23.40 H3 7 Max Martin, Sr, Saint John's 23.53 H6 8 Matt Gish, Fr, Saint John's 23.67 H2 9 Seth Cattoor, Fr, Saint John's 23.93 H4 10 Jack Blaney, Sr, Gustavus Adolphus 23.96 H3 11 Adarius Gallon, Fr, Southwest Minn State 24.16 H6 12 Tyler Johnson, So, Saint John's 24.169 H5 12 John Sandlass, Fr, Minnesota Running Clu 24.169 H3 14 Tom Whiting, Jr, Concordia-Moorhead 24.22 H2 15 Elijah Parker, Fr, Minnesota Running Clu 24.33 H1 16 Aidan Ludlum, So, Minnesota Running Clu 24.52 H5 17 Jake Evans, Sr, Southwest Minn State 24.55 H1 18 Randall Clintsman, Jr, Saint John's 24.56 H2 19 Charles Haik, So, Saint John's 24.70 H2 20 Andrew Nordquist, Fr, Southwest Minn State 24.90 H4 21 Nick Steinhofer, So, Concordia-Moorhead 25.62 H4 22 Brennen Meyer, Fr, Minnesota-Morris 25.86 H5 23 John Barber, Fr, Minnesota-Morris 26.54 H6 24 Abraham Mendez-Robles, So, Minnesota-Morris 27.57 H6 Ababio Serebour, Fr, Gustavus Adolphus DNC H5 Josh Goetz, Jr, Minnesota Running Clu DNC H4 Brendan Baker, Jr, Saint John's DNC H3 Danny Welshons, Fr, Saint John's DNC H2 Mohammed Konneh, So, Saint John's DNC H1 Issac Fischer, Fr, Southwest Minn State DNC H3 Marques Prior, Fr, Saint John's DNC H6 Minseob Lee, Jr, Minnesota Running Clu DNC H6 Josiah Udo, Fr, Minnesota Running Clu DNC H5 Cole Hagen, Southwest Minn State DNC H5 Colin Schuller, Fr, Concordia-Moorhead DNC H4

400 Meter Dash 1 Cal Wright, Fr, Concordia-Moorhead 50.25 H1 2 Brady Labine, So, Saint John's 50.59 H1 3 Omavi Collison, Fr, Saint John's 50.64 H1 4 Wyatt Quirring, Fr, Gustavus Adolphus 52.66 H1 5 David Russell, So, Saint John's 53.48 H2 6 Hayden Gagnon, Fr, Concordia-Moorhead 53.52 H1 7 Max Bauer, Sr, Gustavus Adolphus 53.70 H2 8 Gabriel Galamue, Jr, Southwest Minn State 53.77 H1 9 Andrew Nordquist, Fr, Southwest Minn State 54.68 H2 10 Brennen Meyer, Fr, Minnesota-Morris 54.80 H2 11 Issac Fischer, Fr, Southwest Minn State 55.27 H3 12 Logan Heinecke, So, Concordia-Moorhead 55.94 H3 13 Samuel Fandel, Jr, Minnesota Running Clu 57.62 H3 14 Evan Borgen, Fr, Concordia-Moorhead 60.08 H3 15 Issiah Amla, So, Gustavus Adolphus 60.96 H3 Will Bentz, So, Minnesota Running Clu DNC H3 Bobby Verchota, Sr, Gustavus Adolphus DNC H2 Cole DeWeese, Fr, Minnesota Running Clu DNC H2

600 Meter Dash 1 Garrett Bembenek, Sr, Minnesota Running Clu 1:24.20 H1 2 Hever Valenzuela, So, Southwest Minn State 1:25.18 H1 3 Jake Svenby, Fr, Concordia-Moorhead 1:26.67 H1 4 Jack Schugel, Sr, Gustavus Adolphus 1:27.19 H1 5 Jayden Slaba, Fr, Sioux Falls 1:28.53 H1 6 Justin Kringler, Fr, Concordia-Moorhead 1:29.19 H2 7 Brennan Gustafson, So, Gustavus Adolphus 1:29.38 H2 8 Jacob Reding, Fr, Saint John's 1:30.00 H2 9 Salvador Jaimes, Sr, Sioux Falls 1:32.66 H2

800 Meter Run 1 Kevin Lamb, Sr, Saint John's 1:59.27 H1 2 Justus Fast, Fr, Saint John's 2:02.51 H1 3 Nick Olfert, Fr, Gustavus Adolphus 2:04.48 H1 4 Dylan Pierson, Fr, Southwest Minn State 2:09.60 H1 5 Blake Rudd, Fr, Minnesota Running Clu 2:09.83 H1 6 Thomas Nelson, Jr, Saint John's 2:12.38 H1 7 Max Kivi, Fr, Minnesota-Morris 2:12.72 H1 8 Torbin Kittleson, Fr, Minnesota Running Clu 2:12.82 H2 9 Zane Michael, Fr, Gustavus Adolphus 2:14.38 H2 10 Jace Leabo, Fr, Minnesota-Morris 2:17.63 H2 11 Will Bentz, So, Minnesota Running Clu 2:19.25 H2 12 Jack McCabe, Fr, Gustavus Adolphus 2:20.83 H2 13 Matt James, Fr, Minnesota Running Clu 2:45.54 H2 John Wyatt Reece, Fr, Southwest Minn State DNC H2 Jesse Middendorf, Fr, Concordia-Moorhead DNC H1

1000 Meter Run 1 Jesse Middendorf, Fr, Concordia-Moorhead 2:37.28 2 Seth Jackson, So, Saint John's 2:40.52 3 Connor Haugrud, So, Concordia-Moorhead 2:40.66 4 Ryan Houseman, So, Saint John's 2:41.16 5 Christopher Stanek, So, Saint John's 2:41.45 6 Nolan Christenson, Fr, Concordia-Moorhead 2:42.43 7 Munir Isahak, So, Concordia-Moorhead 2:43.80 8 Dan Wilson, Fr, Concordia-Moorhead 2:46.69 9 Parker Zak, Fr, Saint John's 2:50.45 10 Tommy Froland, Jr, Concordia-Moorhead 2:51.88 11 Michael Kraimer, Fr, Concordia-Moorhead 2:56.49 Zach Paustian, So, Concordia-Moorhead DNC

Mile Run 1 Alex Wischnack, Sr, Gustavus Adolphus 4:29.74 H1 2 Noah Johnson, Fr, Gustavus Adolphus 4:37.43 H1 3 Andrew Wischnack, Jr, Gustavus Adolphus 4:38.14 H1 4 Dan Allen, Sr, Saint John's 4:44.46 H1 5 Dylan Pierson, Fr, Southwest Minn State 4:48.23 H1 6 Nathan Meyer, Fr, Saint John's 4:54.99 H1 7 Grant Matthews, Fr, Minnesota Running Clu 4:55.41 H1 8 Miles Priebe, Fr, Minnesota Running Clu 4:56.49 H1 9 Christian Thielke, So, Minnesota-Morris 4:58.14 H2 10 John Wyatt Reece, Fr, Southwest Minn State 4:59.05 H1 11 Matt Doberstein, Fr, Minnesota Running Clu 4:59.06 H1 12 Edmund Cease, Jr, Minnesota-Morris 4:59.45 H2 13 Tyler Stordahl, Sr, Gustavus Adolphus 5:02.80 H2 14 Hunter Link, Jr, Minnesota Running Clu 5:03.01 H2 15 Charlie Otto, Fr, Saint John's 5:05.63 H2 16 James Berg, So, Saint John's 5:05.74 H2 17 Andrew Stanek, So, Minnesota-Morris 5:08.16 H2 18 Michael Fogarty, Sr, Minnesota Running Clu 5:10.68 H2 19 Conner Fitzgerald, Fr, Minnesota-Morris 5:19.59 H2 20 Matthew Altmann, Fr, Minnesota Running Clu 5:31.55 H2 21 Ben Mladenich, Jr, Minnesota-Morris 6:04.29 H2 22 Matt James, Fr, Minnesota Running Clu 6:07.60 H2 23 Robert McBane, Jr, Minnesota-Morris 6:14.40 H2 Josh Wilson, Fr, Gustavus Adolphus DNC H2 Matt Tschida, Fr, Saint John's DNC H2 Raymond Abraham, Jr, Minnesota-Morris DNC H2 Josh Goetz, Jr, Minnesota Running Clu DNC H2 Maxwell Krause, So, Saint John's DNC H2 Peter Michalowicz, Fr, Minnesota Running Clu DNC H1

3000 Meter Run 1 Eric Wicklund, Jr, Concordia-Moorhead 9:01.85 2 Jack Degonda, Fr, Gustavus Adolphus 9:08.24 3 Shamus Zenk, Sr, Minnesota Running Clu 9:09.94 4 Nick Kerbeshian, So, Gustavus Adolphus 9:21.64 5 Ben Lattimore, Sr, Minnesota Running Clu 9:23.08 6 Luke Lindhorst, Fr, Concordia-Moorhead 9:26.36 7 Ryan Anderson, Jr, Minnesota-Morris 9:29.45 8 Nathan Scruggs, So, Gustavus Adolphus 9:34.08 9 Paul Swim, Sr, Minnesota Running Clu 9:34.39 10 Jacob Czech, So, Saint John's 9:34.53 11 John Miles, Sr, Saint John's 9:39.09 12 Olsen Pancoast, Jr, Concordia-Moorhead 9:47.36 13 Edmund Cease, Jr, Minnesota-Morris 10:24.15 14 Christian Thielke, So, Minnesota-Morris 10:30.34 Jake Kirsch, Sr, Saint John's DNC Ben Wicklund, Fr, Gustavus Adolphus DNC Dan Allen, Sr, Saint John's DNC Alex Wischnack, Sr, Gustavus Adolphus DNC

5000 Meter Run 1 Brendan Sage, Sr, Unat 15:20.12 2 James Mathison, Sr, Saint John's 15:22.74 3 Andrew Stumbo, So, Gustavus Adolphus 15:49.00 4 Garet Grant, Fr, Gustavus Adolphus 15:49.07 5 Matt Payne, Fr, Gustavus Adolphus 15:56.14 6 Sam Friesen, Sr, Unat 15:57.44 7 Noah Kneeskern, So, Concordia-Moorhead 15:59.17 8 Tyler Sassenberg, Sr, Minnesota-Morris 15:59.71 9 Ben Wicklund, Fr, Gustavus Adolphus 16:01.83 10 Casey Olson, So, Gustavus Adolphus 16:06.15 11 Jace Galley, Sr, Minnesota Running Clu 16:15.81 12 Ben Broze, Sr, Southwest Minn State 16:16.73 13 Kaden Cameron, Fr, Southwest Minn State 16:27.08 14 Benjamin Barnack, Jr, Minnesota-Morris 16:35.29 15 Clayton Hartle, So, Southwest Minn State 16:47.96 16 Josh Bailey, So, Minnesota Running Clu 16:52.77 17 Brett Attenberger, Fr, Southwest Minn State 16:58.48 18 Bryce Knutson, Fr, Gustavus Adolphus 16:58.95 19 Jake Kirsch, Sr, Saint John's 17:08.24 Andy Goldsmith, Fr, Saint John's DNC

60 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Matt Bye, Jr, Concordia-Moorhead 8.63Q 2 Max Martin, Sr, Saint John's 8.77q 3 Danny Welshons, Fr, Saint John's 9.17q 4 Jake Probst, Sr, Concordia-Moorhead 9.60q 5 Omot Toung, Jr, Minnesota Running Clu 10.10 Brendan Baker, Jr, Saint John's DNC Round 1, Heat 2 1 Jacob Morse, Jr, Sioux Falls 8.49Q 2 Willie Julkes, Jr, Concordia-Moorhead 9.59q 3 Dan Wilson, Fr, Concordia-Moorhead 9.69q 4 Nelson Finne, Sr, Gustavus Adolphus 9.74q 5 Ethan Holm, Fr, Sioux Falls 11.52 Albert Unruh, Sr, Minnesota Running Clu DNC Final 1 Matt Bye, Jr, Concordia-Moorhead 8.50 2 Jacob Morse, Jr, Sioux Falls 8.53 3 Max Martin, Sr, Saint John's 8.64 4 Danny Welshons, Fr, Saint John's 9.04 5 Jake Probst, Sr, Concordia-Moorhead 9.56 Nelson Finne, Sr, Gustavus Adolphus DNC Willie Julkes, Jr, Concordia-Moorhead DNC Dan Wilson, Fr, Concordia-Moorhead DNC

800 Meter Relay 1 Southwest Minn State 1:31.86 2 Minnesota Running Club 1:34.26 3 Gustavus Adolphus 1:39.93 Minnesota Running Club DNC Concordia-Moorhead DNC Saint John's Blue DNC

4x400 Meter Relay 1 Saint John's 3:26.48 H1 2 Concordia-Moorhead 3:27.03 H1 3 Saint John's Green 3:40.46 H2 4 Concordia-Moorhead D 3:41.33 H2 5 Minnesota Running Club 3:41.50 H2 6 Gustavus Adolphus 3:42.39 H1 7 Concordia-Moorhead C 3:46.08 H2 8 Gustavus Adolphus B 3:47.09 H2 9 Minnesota-Morris 3:50.21 H1 10 Gustavus Adolphus D 3:51.23 H3 11 Minnesota Running Club 3:54.38 H3 12 Minnesota Running Club 4:17.59 H3 Minnesota Running Club DNC H3 Concordia-Moorhead B DNC H3 Saint John's White DNC H1

Long Jump 1 Casey Hackett, Fr, Sioux Falls 21-6 1/4 (6.56m) 2 Collin Trout, Jr, Saint John's 20-8 1/2 (6.31m) 3 Adarius Gallon, Fr, Southwest Minn State 20-6 1/2 (6.26m) 4 Isaiah Nelson, So, Southwest Minn State 20-3 (6.17m) 5 Michael Wallace, Fr, Saint John's 20-2 1/2 (6.16m) 6 Jack Blaney, Sr, Gustavus Adolphus 19-10 3/4 (6.06m) 7 Xavier Scarlett, Sr, Sioux Falls 19-6 3/4 (5.96m) 8 Matthew Montplaisir, Jr, Gustavus Adolphus 19-4 (5.89m) 9 Jalen Coleman, Fr, Southwest Minn State 19-2 3/4 (5.86m) 10 Nelson Finne, Sr, Gustavus Adolphus 18-11 1/4 (5.77m) 11 Gerrit Christenson, Fr, Minnesota Running Clu 18-9 (5.71m) 12 Hunter Westman, Fr, Saint John's 18-7 3/4 (5.68m) 13 Jake LePard, So, Concordia-Moorhead 17-2 1/4 (5.24m) Marques Prior, Fr, Saint John's ND Josiah Budiman, Jr, Minnesota Running Clu DNC Nicolas Negron, Fr, Gustavus Adolphus DNC Cooper Wood, So, Sioux Falls DNC

Triple Jump 1 Michael Wallace, Fr, Saint John's 44-10 3/4 (13.68m) 2 Collin Trout, Jr, Saint John's 43-9 1/4 (13.34m) 3 Cooper Wood, So, Sioux Falls 43-4 1/4 (13.21m) 4 Isaiah Nelson, So, Southwest Minn State 43-1 (13.13m) 5 Jake Probst, Sr, Concordia-Moorhead 42-6 (12.95m) 6 Casey Hackett, Fr, Sioux Falls 41-9 3/4 (12.74m) 7 Ryan Thompson, So, Saint John's 39-10 (12.14m) 8 Matthew Montplaisir, Jr, Gustavus Adolphus 39-2 1/2 (11.95m) 9 Willie Julkes, Jr, Concordia-Moorhead 35-3 3/4 (10.76m) 10 Omot Toung, Jr, Minnesota Running Clu 35-3 3/4 (10.76m) Gerrit Christenson, Fr, Minnesota Running Clu DNC John Barber, Fr, Minnesota-Morris DNC

Shot Put Round 1, Flight 1 20 Andrew Bradley, Fr, Gustavus Adolphus 37-7 1/4 (11.46m) 21 Jt Kripotos, So, Saint John's 37-5 (11.40m) 23 Jake Kerzman, Fr, Concordia-Moorhead 35-9 1/2 (10.91m) 24 Zach Synstelien, Fr, Concordia-Moorhead 33-9 1/2 (10.30m) 25 Jeffrey McEarchern, So, Minnesota-Morris 33-1 (10.08m) 26 Dan Wilson, Fr, Concordia-Moorhead 31-11 1/2 (9.74m) 27 Ryan Thompson, So, Saint John's 31-10 1/4 (9.71m) 28 Jackson Lennox, So, Minnesota-Morris 30-9 3/4 (9.39m) 29 Mason Stevens, Fr, Minnesota-Morris 29-6 3/4 (9.01m) 30 Ethan Holm, Fr, Sioux Falls 29-3 1/4 (8.92m) 31 Howard Zuniga, Fr, Concordia-Moorhead 27-3 3/4 (8.32m) Kiefer Miller, Jr, Concordia-Moorhead DNC Round 1, Flight 2 10 Cameron Murphy, Fr, Saint John's 41-6 (12.65m) 11 Alex Boyd, So, Minnesota-Morris 41-3 (12.57m) 15 Hunter Berggren, So, Concordia-Moorhead 39-5 1/4 (12.02m) 16 Ryan Reiter, Sr, Saint John's 39-3 1/4 (11.97m) 17 Seamus Wilson, Jr, Gustavus Adolphus 39-1 3/4 (11.93m) 18 Justin Robinson, Fr, Minnesota-Morris 38-11 3/4 (11.88m) 19 Ryan Murphy, So, Saint John's 37-11 1/2 (11.57m) 22 Eli Mollet, Fr, Saint John's 37-1 3/4 (11.32m) Matt Bye, Jr, Concordia-Moorhead DNC Albert Unruh, Sr, Minnesota Running Clu DNC Luke Olley, Sr, Saint John's DNC Lukas Petersen, Fr, Minnesota-Morris DNC Round 1, Flight 3 1 Kai Barber, So, Saint John's 52-3 3/4 (15.94m)q 2 Michael Hensch, Sr, Gustavus Adolphus 51-4 1/2 (15.66m)q 3 Connor Wigand, So, Southwest Minn State 50-5 1/4 (15.37m)q 4 Steven Orzolek, Fr, Gustavus Adolphus 48-6 (14.78m)q 5 Jake Steiner, So, Concordia-Moorhead 48-1 3/4 (14.67m)q 6 Chandler Nelson, Sr, Sioux Falls 45-5 (13.84m)q 7 Trent Merkins, Jr, Minnesota-Morris 44-8 (13.61m)q 8 Patrick Hagan, So, Sioux Falls 43-1 3/4 (13.15m)q 9 Christian Gruschin, Sr, Sioux Falls 42-7 (12.98m)q 12 Ben Schelske, So, Concordia-Moorhead 41-3 (12.57m) 13 Calvin Knapp, Fr, Southwest Minn State 40-6 (12.34m) 14 Kevin Wolfe, Jr, Concordia-Moorhead 40-0 (12.19m) Josh Behning, Sr, Southwest Minn State DNC Final 1 Kai Barber, So, Saint John's 52-3 3/4 (15.94m) 2 Michael Hensch, Sr, Gustavus Adolphus 52-0 (15.85m) 3 Connor Wigand, So, Southwest Minn State 50-5 1/4 (15.37m) 4 Jake Steiner, So, Concordia-Moorhead 48-11 3/4 (14.93m) 5 Steven Orzolek, Fr, Gustavus Adolphus 48-6 (14.78m) 6 Chandler Nelson, Sr, Sioux Falls 46-6 1/4 (14.18m) 7 Trent Merkins, Jr, Minnesota-Morris 44-8 (13.61m) 8 Christian Gruschin, Sr, Sioux Falls 44-2 1/2 (13.47m) 9 Patrick Hagan, So, Sioux Falls 43-1 3/4 (13.15m)

Weight Throw Round 1, Flight 1 14 Justin Robinson, Fr, Minnesota-Morris 42-5 1/4 (12.93m) 15 Calvin Knapp, Fr, Southwest Minn State 42-0 (12.80m) 16 Steven Orzolek, Fr, Gustavus Adolphus 41-3 1/4 (12.58m) 17 Cameron Murphy, Fr, Saint John's 41-1 3/4 (12.54m) 18 Ryan Reiter, Sr, Saint John's 41-0 1/2 (12.51m) 19 Hunter Berggren, So, Concordia-Moorhead 40-2 1/4 (12.25m) 20 Howard Zuniga, Fr, Concordia-Moorhead 34-7 3/4 (10.56m) 21 Lukas Petersen, Fr, Minnesota-Morris 34-3 1/2 (10.45m) 22 Jt Kripotos, So, Saint John's 33-9 1/4 (10.29m) 23 Jake Kerzman, Fr, Concordia-Moorhead 33-6 3/4 (10.23m) 24 Zach Synstelien, Fr, Concordia-Moorhead 32-1 1/2 (9.79m) 25 Jackson Lennox, So, Minnesota-Morris 28-11 1/4 (8.82m) 26 Mason Stevens, Fr, Minnesota-Morris 28-7 (8.71m) Jeffrey McEarchern, So, Minnesota-Morris ND Round 1, Flight 2 1 Michael Hensch, Sr, Gustavus Adolphus 57-7 (17.55m)q 2 Patrick Hagan, So, Sioux Falls 54-1 (16.48m)q 3 Connor Wigand, So, Southwest Minn State 53-7 3/4 (16.35m)q 4 Kai Barber, So, Saint John's 53-0 (16.15m)q 5 Christian Gruschin, Sr, Sioux Falls 49-7 1/4 (15.12m)q 6 Chandler Nelson, Sr, Sioux Falls 49-6 1/2 (15.10m)q 7 Ben Schelske, So, Concordia-Moorhead 49-2 3/4 (15.00m)q 8 Jake Steiner, So, Concordia-Moorhead 48-10 (14.88m)q 9 Alex Boyd, So, Minnesota-Morris 46-10 (14.27m)q 10 Eli Mollet, Fr, Saint John's 46-0 (14.02m) 11 Trent Merkins, Jr, Minnesota-Morris 45-0 1/4 (13.72m) 12 Kiefer Miller, Jr, Concordia-Moorhead 43-2 1/2 (13.17m) 13 Ryan Murphy, So, Saint John's 42-9 1/2 (13.04m) Luke Olley, Sr, Saint John's DNC Final 1 Michael Hensch, Sr, Gustavus Adolphus 60-5 1/4 (18.42m) McNeely Spectrum record Was 58-8 (17.88m); Bryan Thell, St. Thomas, 2014 2 Christian Gruschin, Sr, Sioux Falls 54-1 (16.48m) 3 Patrick Hagan, So, Sioux Falls 54-1 (16.48m) 4 Connor Wigand, So, Southwest Minn State 53-7 3/4 (16.35m) 5 Kai Barber, So, Saint John's 53-0 (16.15m) 6 Jake Steiner, So, Concordia-Moorhead 49-11 (15.21m) 7 Chandler Nelson, Sr, Sioux Falls 49-6 1/2 (15.10m) 8 Ben Schelske, So, Concordia-Moorhead 49-2 3/4 (15.00m) 9 Alex Boyd, So, Minnesota-Morris 46-10 (14.27m)

High Jump 1 Joseph Kirkebak, Sr, Sioux Falls 6-5 1/2 (1.97m) 2 Jalen Coleman, Fr, Southwest Minn State 6-2 (1.88m) 3 Hayden Gagnon, Fr, Concordia-Moorhead 6-0 (1.83m) 4 Joe Anyasike, Fr, Saint John's 6-0 (1.83m) 5 Sam Rademacher, Fr, Saint John's 5-10 (1.78m) 6 Hunter Westman, Fr, Saint John's 5-10 (1.78m) 7 Danny Welshons, Fr, Saint John's 5-6 (1.68m) 8 Gabe Eisenbacher, So, Concordia-Moorhead 5-6 (1.68m) 9 Ryan Thompson, So, Saint John's 5-4 1/4 (1.63m) 10 Zach Paustian, So, Concordia-Moorhead 5-2 1/4 (1.58m) 10 Omot Toung, Jr, Minnesota Running Clu 5-2 1/4 (1.58m) Ethan Holm, Fr, Sioux Falls NH Cole DeWeese, Fr, Minnesota Running Clu DNC Matthew Kingland, Sr, Minnesota-Morris DNC Albert Unruh, Sr, Minnesota Running Clu DNC Willie Julkes, Jr, Concordia-Moorhead NH Alec Hanson, Fr, Minnesota Running Clu DNC Mack Maroushek, Fr, Saint John's NH Jake LePard, So, Concordia-Moorhead NH

Pole Vault 1 Tristan Zawadzki, Jr, Sioux Falls 16-4 3/4 (5.00m) McNeely Spectrum record Was 16-1 1/4 (4.91m); Steve White, Flightdeck, 2005 2 Connor DeJong, Sr, Sioux Falls 15-0 1/4 (4.58m) 3 Sam Haley, Sr, Concordia-Moorhead 13-6 1/2 (4.13m) 4 Matt Bye, Jr, Concordia-Moorhead 13-0 3/4 (3.98m) 5 Nelson Finne, Sr, Gustavus Adolphus 12-0 3/4 (3.68m) 6 Bryar Topo, So, Saint John's 12-0 3/4 (3.68m) 7 Zach Paustian, So, Concordia-Moorhead 11-7 (3.53m) 8 Jonathan Olson, Fr, Saint John's 9-1 1/2 (2.78m) 9 Mack Maroushek, Fr, Saint John's 9-1 1/2 (2.78m) Zion Zaloudek, So, Minnesota-Morris NH Josh Olson, Sr, Saint John's NH Jake Person, Fr, Sioux Falls NH

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 60 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run , Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run , 60 Meter Hurdles, 800 Meter Relay , 4x400 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault 1 Saint John's 216.0 2 Gustavus Adolphus 122.0 3 Concordia-Moorhead 116.0 4 Sioux Falls 81.0 5 Southwest Minn State 67.0 6 Minnesota Running Clu 60.0 7 Minnesota-Morris 13.0

Return to home page.