WIAA Menomonie Division 1 Sectional Girls
                                 Last updated Oct. 20, 2018 1:35 PM Preliminary results
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Onalaska                 32    1    4    8    9   10   20   31           1:09.0
  2 Hudson                   71    2   11   15   18   25   29   42           1:42.5
  3 Eau Claire Memorial      85    3   16   19   21   26   39   45           1:37.0
  4 Menomonie                94   13   14   17   23   27   30   35           0:57.5
  5 Chippewa Falls          120    5    6   32   37   40   67                1:44.9
  6 New Richmond            152    7   22   36   41   46   47   50           1:46.7
  7 River Falls             188   24   28   34   44   58   59   64           1:52.7
  8 Eau Claire North        222   12   48   49   52   61   65   68           2:49.4
  9 La Crosse Central       259   33   43   54   57   72   74   77           2:33.9
 10 Superior                285   51   53   55   56   70   78   80           1:22.6
 11 Holmen                  305   38   62   63   69   73   75   79           2:33.1
 12 Sparta                  354   60   66   71   76   81   82                2:52.9


 PLACE         FINISHER          TIME        TEAM         

    1  Kora Malaceck, So        18:35.6    Onalaska             
    2  Rachel Ball, Jr          19:01.3    Hudson               
    3  Jillian Heth, Fr         19:08.4    Eau Claire Memorial  
    4  Lydia Malaceck, So       19:16.5    Onalaska             
    5  Ella Behling, So         19:27.3    Chippewa Falls       
    6  Haley Mason, Fr          19:37.0    Chippewa Falls       
    7  Willa Rogers, So         19:37.3    New Richmond         
    8  Amalia Malaceck, So      19:38.8    Onalaska             
    9  Aubrey Clements, So      19:41.7    Onalaska             
   10  Ellie Smith, So          19:44.6    Onalaska             
   11  Anna Czupryna, Jr        19:45.1    Hudson               
   12  Aubrie Ecker, Fr         19:49.1    Eau Claire North     
   13  Kaylynn Imsande, Sr      19:50.2    Menomonie            
   14  Paige Anderson, Fr       19:57.8    Menomonie            
   15  Emma Filipiak, Jr        20:07.2    Hudson               
   16  Mea Hanson, Fr           20:08.7    Eau Claire Memorial  
   17  Isabella Jacobsen, Fr    20:14.6    Menomonie            
   18  Alicia Belany, So        20:22.2    Hudson               
   19  Sabrina Hagstrom, Jr     20:25.6    Eau Claire Memorial  
   20  Claudia Delgado, So      20:29.1    Onalaska             
   21  Ava Pankratz, So         20:31.8    Eau Claire Memorial  
   22  Kayla Harris, So         20:31.8    New Richmond         
   23  Ali Ruch, Fr             20:31.8    Menomonie            
   24  Allison Weissinger, So   20:38.7    River Falls          
   25  Ella Young, Jr           20:43.8    Hudson               
   26  Hailey Sorensen, So      20:45.4    Eau Claire Memorial  
   27  Madeline Palmer, Fr      20:47.7    Menomonie            
   28  Morgan Prigge, Fr        20:49.5    River Falls          
   29  Abbi Faust, Sr           20:49.5    Hudson               
   30  Emily Schwartz, Jr       20:50.4    Menomonie            
   31  Carolin Kearns, So       20:51.0    Onalaska             
   32  Tess Pitsch, Fr          20:52.4    Chippewa Falls       
   33  Jane Pinkowski, Sr       20:54.6    La Crosse Central    
   34  Calla Dexheimer, Sr      20:56.5    River Falls          
   35  Emma Mommsen, Fr         20:58.1    Menomonie            
   36  Barb Kling, So           21:04.6    New Richmond         
   37  Hannah Sillman, Sr       21:05.6    Chippewa Falls       
   38  Elle Stussy, Fr          21:11.2    Holmen               
   39  Morgan Priem, Jr         21:11.3    Eau Claire Memorial  
   40  Gabrielle Sweitzer, Fr   21:12.2    Chippewa Falls       
   41  Maggie Bau, So           21:14.0    New Richmond         
   42  Karina Gilson, Sr        21:15.5    Hudson               
   43  Megan Degenhardt, Sr     21:17.8    La Crosse Central    
   44  Elsa Putzier, Sr         21:21.9    River Falls          
   45  Savanna Garborg, Sr      21:23.4    Eau Claire Memorial  
   46  Amanda Johnson, Sr       21:24.0    New Richmond         
   47  Colette Harrold, Jr      21:36.8    New Richmond         
   48  Lauren Flynn, Jr         21:40.7    Eau Claire North     
   49  Katrina Mousel, Sr       21:48.3    Eau Claire North     
   50  Erika Emerson, Jr        21:55.6    New Richmond         
   51  Chloe Kintop, Sr         21:57.5    Superior             
   52  Hannah Brunner, Sr       22:02.2    Eau Claire North     
   53  Jennifer Nummi, Sr       22:04.0    Superior             
   54  Eden Winga, So           22:13.9    La Crosse Central    
   55  Amelia Evavold, Sr       22:21.0    Superior             
   56  Shannon McCoshen, Sr     22:23.7    Superior             
   57  Kacy Eckhardt, So        22:29.2    La Crosse Central    
   58  Megdaline Weideman, Jr   22:31.3    River Falls          
   59  Kaya Hanson, So          22:34.9    River Falls          
   60  Morgan Intihar, Fr       22:37.4    Sparta               
   61  Nicole Samuelson, Fr     22:38.4    Eau Claire North     
   62  Lydia Addison, So        22:43.5    Holmen               
   63  Michaela Bertram, Fr     22:44.7    Holmen               
   64  Haley Lindaman, Jr       22:53.1    River Falls          
   65  Karsten Hancock, Sr      22:58.2    Eau Claire North     
   66  Angie Talsky, Sr         23:05.9    Sparta               
   67  Hailie Pedersen, Fr      23:12.9    Chippewa Falls       
   68  Marissa Mannhardt, So    23:13.3    Eau Claire North     
   69  Sophia Hoch, So          23:13.7    Holmen               
   70  Hallie Barker, So        23:20.0    Superior             
   71  Emma Blackdeer, Fr       23:27.0    Sparta               
   72  Macey Heath, Jr          23:28.5    La Crosse Central    
   73  Jayda Nelson, Sr         23:44.3    Holmen               
   74  Katie Arlt, Fr           23:45.9    La Crosse Central    
   75  Grace Filips, Fr         23:47.7    Holmen               
   76  Emma Smith, Sr           24:25.6    Sparta               
   77  Tessa Edge, Sr           24:30.9    La Crosse Central    
   78  Shea Callaghan, So       24:51.6    Superior             
   79  Brookelyn Lewis, Sr      24:55.0    Holmen               
   80  Kennedy Flowers, Fr      25:07.5    Superior             
   81  Nadia Laufenberg, Fr     25:30.3    Sparta               
   82  Amanda Jaeger, Fr        26:41.8    Sparta               

Return to home page.