NCAA Division III Outdoor Championships Women

La Crosse, Wis.

May 24-26, 2018

Last updated May 27, 2018 5:57 PM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men
Click here for data on heptathlon



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -2.9 m/s 1 Tyra Abraham, Sr, ClaremontMuddScripps 12.05Q 2 Dani Bland, Jr, Emory 12.14q 3 Aaniyah Robinson, So, Rowan 12.42q 4 Andrea Hyde, So, Illinois 12.48q 5 Kayla Truesdel, Sr, Frostburg St 12.57 6 Jessica Kelosky, Sr, Geneva 12.59 7 Katie Murray, Sr, St. Thomas 13.07 Round 1, Heat 2 Wind = -3.8 m/s 1 Karmin Shute, Sr, Birmingham-South 12.31Q 2 Kennedy Green, Jr, Williams 12.45q 3 Sara Turner, Fr, George Fox 12.55 4 Michaela Burrell, So, Rochester 12.58 5 Celeste Madda, Jr, Wis -Whitewater 12.62 6 Elisabeth Plympton, So, Plattsburgh 12.67 7 Amber Celen, Sr, Bridgewater 12.68 8 Nirel JonesMitchell, So, ClaremontMuddScripps 12.70 Round 1, Heat 3 Wind = -3.3 m/s 1 Quinn Harlan, Fr, Roanoke 12.38Q 2 Jada Newkirk, Fr, Occidental 12.51q 3 Hannah Willhite, So, Augustana (Ill) 12.52q 4 LaShauna Porter, So, Occidental 12.65 5 Nkolika Nweke, Sr, Trinity (Texas) 12.67 6 Chyenne Kimble, So, Redlands 12.74 7 Emma Yudelevitch, Jr, Occidental 12.82 Final Wind = -0.6 m/s 1 Tyra Abraham, Sr, ClaremontMuddScripps 11.87 2 Dani Bland, Jr, Emory 11.97 3 Quinn Harlan, Fr, Roanoke 12.05 4 Karmin Shute, Sr, Birmingham-South 12.08 5 Hannah Willhite, So, Augustana (Ill) 12.15 6 Andrea Hyde, So, Illinois 12.26 7 Jada Newkirk, Fr, Occidental 12.28 8 Kennedy Green, Jr, Williams 12.34 9 Aaniyah Robinson, So, Rowan 12.38
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -2.6 m/s 1 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 23.71Q Meet record Was 23.72; Rhondale Jones, Lincoln University, 1999 2 Dani Bland, Jr, Emory 24.79q 3 Kennedy Taube, Fr, George Fox 25.07q 4 Hannah Willhite, So, Augustana (Ill) 25.24q 5 Aliyah Gillespie, Jr, Millsaps 25.47 6 Taryn Prutsman, Sr, Brockport State 25.56 7 Amber Celen, Sr, Bridgewater 25.70 Round 1, Heat 2 Wind = -1.9 m/s 1 Tyra Abraham, Sr, ClaremontMuddScripps 24.72Q 2 Gina Dello Russo, So, Stevens Inst 24.88q 3 LaShauna Porter, So, Occidental 25.10q 4 Jada Newkirk, Fr, Occidental 25.26 5 Nirel JonesMitchell, So, ClaremontMuddScripps 25.31 6 Sophie Stokes Cerkveni, Jr, Colby 25.65 7 Katie Murray, Sr, St. Thomas 26.19 8 Rachael Adams, So, Mount Union 27.00 Round 1, Heat 3 Wind = -2.8 m/s 1 Sarah King, Jr, George Fox 24.90Q 2 Karmin Shute, Sr, Birmingham-South 25.01q 3 Celeste Madda, Jr, Wis -Whitewater 25.30 4 Katie Eastburn, So, Augustana (Ill) 25.37 5 Teylor Jones, Jr, Wartburg 25.55 6 Catherine Berry, Jr, Hamilton 25.80 7 Elisabeth Plympton, So, Plattsburgh 26.20 Final Wind = -1.9 m/s 1 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 23.90 2 Karmin Shute, Sr, Birmingham-South 24.63 3 Dani Bland, Jr, Emory 24.66 4 Tyra Abraham, Sr, ClaremontMuddScripps 24.86 5 Sarah King, Jr, George Fox 24.88 6 Hannah Willhite, So, Augustana (Ill) 24.91 7 Gina Dello Russo, So, Stevens Inst 25.29 8 LaShauna Porter, So, Occidental 25.334 9 Kennedy Taube, Fr, George Fox 25.340
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 53.53Q 2 Christina Cook, Sr, Thomas More 55.14q 3 Kaylee Jones, Jr, Nebraska Wesleyan 55.29q 4 Abbie Felton, Jr, Wis -Whitewater 55.30q 5 Alexandria Rheaume, So, Ithaca 55.80 6 Abby Stets, Sr, St. Olaf 56.53 7 Erin Andrewlevich, So, Mary Washing 57.06 Round 1, Heat 2 1 Gina Dello Russo, So, Stevens Inst 54.65Q 2 Elizabeth Jones, Jr, Nebraska Wesleyan 55.12q 3 Katie Eastburn, So, Augustana (Ill) 56.28 4 Delia Labatt, So, Bethel 56.33 5 myiah sturdivant, Fr, Rowan 56.92 6 Erin Lukens, Jr, Millikin 57.35 7 Ashura Powell, Jr, John Carroll 58.03 8 Taylor Wiederrecht, So, Messiah 58.61 Round 1, Heat 3 1 Sarah King, Jr, George Fox 55.10Q 2 Nicole Vacaguzman, Jr, U. of Chicago 55.45q 3 Hannah Sonsalla, Sr, Macalester 55.61q 4 Megan Powell, So, Williams 56.50 5 Brittany Feldman, Sr, Fredonia 56.56 6 Erica Goldman, Sr, Emory 56.59 7 Leah Trempe, Sr, Wis -Stevens Pt 57.78 Final 1 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 54.09 2 Gina Dello Russo, So, Stevens Inst 54.56 3 Elizabeth Jones, Jr, Nebraska Wesleyan 54.761 4 Sarah King, Jr, George Fox 54.763 5 Kaylee Jones, Jr, Nebraska Wesleyan 54.94 6 Christina Cook, Sr, Thomas More 55.18 7 Nicole Vacaguzman, Jr, U. of Chicago 55.37 8 Abbie Felton, Jr, Wis -Whitewater 55.64 9 Hannah Sonsalla, Sr, Macalester 56.13
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Phoebe Aguiar, Jr, Macalester 2:08.30Q 2 Sydney Packard, So, Wpi 2:08.67Q 3 Ashley Rynard, So, Texas Luther 2:09.80q 4 Betsy Duehr, Sr, Wartburg 2:10.18q 5 Anna Passannante, So, Williams 2:11.48 6 Mackenzie Dixon, Fr, Millikin 2:11.84 7 Bailey Tregoning, Jr, Mit 2:11.88 8 Erika Johnson, Jr, Wheaton (Ill) 2:12.20 Round 1, Heat 2 1 Emily Richards, Sr, Ohio Northern 2:08.97Q 2 Danielle Griffin, Sr, Amherst 2:08.98Q 3 Stephanie Boucher, Sr, Plattsburgh 2:09.79q 4 Doyin Ogundiran, Jr, Brandeis 2:11.92 5 Lea Strangio, Sr, Wpi 2:13.40 6 Carly Danoski, So, Moravian 2:13.53 7 Kristen Madeia, Jr, Springfield 2:15.75 Round 1, Heat 3 1 Annalise Wagner, Sr, Washington U 2:09.68Q 2 Kelly Brennan, So, Baldwin Wall 2:10.06Q 3 Leanne Weaver, So, Messiah 2:11.35 4 Hannah Helstad, Sr, St. Thomas 2:12.64 5 Sarah Cook, Sr, Carnegie Mellon 2:13.23 6 Margaret Trautner, So, Mit 2:14.19 7 Rachel Atchison, Sr, Wis -La Crosse 2:15.39 Final 1 Emily Richards, Sr, Ohio Northern 2:04.22 2 Phoebe Aguiar, Jr, Macalester 2:07.22 3 Annalise Wagner, Sr, Washington U 2:07.86 4 Sydney Packard, So, Wpi 2:09.65 5 Danielle Griffin, Sr, Amherst 2:10.30 6 Kelly Brennan, So, Baldwin Wall 2:10.65 7 Betsy Duehr, Sr, Wartburg 2:11.04 8 Stephanie Boucher, Sr, Plattsburgh 2:11.58 9 Ashley Rynard, So, Texas Luther 2:15.43
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Emily Richards, Sr, Ohio Northern 4:35.57Q 2 Katherine Diekema, Jr, Calvin 4:35.88Q 3 Kaelia Neal, Sr, Linfield 4:36.06Q 4 Lilly Price, So, Swarthmore 4:36.76Q 5 Brianna Bourne, Fr, Williams 4:37.15q 6 Ali Glassbrenner, Sr, St. Thomas 4:37.54q 7 Taylor Domro, Sr, St. Norbert 4:39.65 8 Caroline Shipley, So, Bowdoin 4:40.21 9 Alainna Chretien, Sr, Berry 4:40.56 10 Katie Sullivan, Sr, Haverford 4:40.65 Tasha Greene, Fr, Middlebury DNC Round 1, Heat 2 1 Gabrielle Stravach, Sr, Emory 4:36.60Q 2 Marissa McPhillips, So, Mit 4:36.74Q 3 Therese Olshanski, Fr, Johns Hopkins 4:37.03Q 4 Emma Knudson, Sr, Linfield 4:37.05Q 5 Veronica Kordrupel, Jr, Buffalo State 4:37.09q 6 Katie Bacher, So, Mit 4:37.63q 7 Jordan Lutz, Sr, St. Olaf 4:37.67 8 Natalie Deacon, So, Lynchburg 4:44.42 9 Marissa Coombs, Sr, Virginia Wesleyan 4:48.43 10 Katie Glew, Fr, Middlebury 4:51.97 11 Sarah Gayer, Fr, Amherst 5:03.17 Final 1 Emily Richards, Sr, Ohio Northern 4:25.08 2 Gabrielle Stravach, Sr, Emory 4:28.61 3 Kaelia Neal, Sr, Linfield 4:29.06 4 Katherine Diekema, Jr, Calvin 4:29.60 5 Emma Knudson, Sr, Linfield 4:31.27 6 Ali Glassbrenner, Sr, St. Thomas 4:31.66 7 Marissa McPhillips, So, Mit 4:33.58 8 Lilly Price, So, Swarthmore 4:33.98 9 Katie Bacher, So, Mit 4:34.24 10 Brianna Bourne, Fr, Williams 4:35.19 11 Veronica Kordrupel, Jr, Buffalo State 4:37.45 12 Therese Olshanski, Fr, Johns Hopkins 4:37.88
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Bryn McKillop, Sr, ClaremontMuddScripps 16:36.17 2 Helen Guo, So, Pomona-Pitzer 16:39.75 3 Taryn Cordani, Sr, Ithaca 16:52.79 4 Ashlyn Bagge, Sr, Wartburg 17:09.37 5 Aly Wayne, Sr, Washington U 17:14.23 6 Hannah Roeske, Fr, Wheaton (Ill) 17:16.54 7 Paige Lawler, So, Washington U 17:18.59 8 Ellie Clawson, Jr, Johns Hopkins 17:25.01 9 Khia Kurtenbach, Sr, U. of Chicago 17:31.49 10 Kaitlyn Mooney, Fr, Coast Guard 17:42.76 11 Kristen Homeyer, Sr, Suny Geneseo 17:44.55 12 Jaime Lord, Sr, Rpi 17:45.76 13 Emily Bryson, Jr, Brandeis 17:50.88 14 Elise Ramirez, Jr, Suny Geneseo 17:58.93 15 Rebecca Grusby, So, Johns Hopkins 18:04.03 16 Felicia Koerner, Jr, Johns Hopkins 18:07.68 17 Brittany Bowman, Sr, Tufts 18:16.46 18 Kayla Leland, Sr, Whitworth 18:29.59 19 Casey Hovland, Sr, St. Scholastica 18:36.15 20 Emily Forner, Jr, Allegheny 18:41.68 21 Claire Lamb, Jr, Otterbein 19:09.00 22 Julissa Tobias, Sr, Whittier 19:19.99
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Taryn Cordani, Sr, Ithaca 35:03.20 2 Katherine Cook, Sr, Bates 35:17.48 3 Paige Lawler, So, Washington U 35:58.38 4 Aly Wayne, Sr, Washington U 36:02.84 5 Ashlyn Bagge, Sr, Wartburg 36:13.62 6 Emily Thompson, Sr, Nazareth 36:33.89 7 Ellie Clawson, Jr, Johns Hopkins 36:35.59 8 Carina Collet, Fr, Wartburg 36:37.24 9 Sam Slattery, So, Wis -Eau Claire 36:43.01 10 Veronica Wheeler, Sr, DeSales 37:02.04 11 Brittany Bowman, Sr, Tufts 37:29.71 12 Sofia Canning, Sr, Dickinson 37:34.62 13 Rachel House, Sr, Heidelberg 37:47.31 14 Aryn Embretson, Jr, Wheaton (Ill) 37:49.47 15 Jessica Iribe, Sr, Whittier 38:11.47 16 Rebecca Voss, Jr, Wis -La Crosse 38:14.45 17 Mary Eccles, Sr, Mit 38:16.03 18 Victoria Drake, Sr, Illinois Wes 38:39.17 19 Cassie Vince, Jr, Albion 38:45.47 20 Linsey Tolkkinen, Jr, Wis -River Falls 39:28.10 21 Clare Schoen, So, Misericordia 39:55.83 Khia Kurtenbach, Sr, U. of Chicago DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = -3.9 m/s 1 Nicole Bartoletta, Sr, Geneva 14.60Q 2 Raevyn Fontaine, Sr, Wheaton (Mas 14.62q 3 Jenna Dyksen, Sr, Calvin 14.62q 4 Darielle Cross, So, Rowan 14.77q 5 Anna Futterer, Sr, Hamline 15.15 6 Clair Shepardson, Fr, Wis -La Crosse 15.20 7 Annalisa DeBari, Sr, Tufts 15.26 Aspen McMillan, Jr, Rowan DQ Round 1, Heat 2 Wind = -2.9 m/s 1 Sophie Stokes Cerkveni, Jr, Colby 14.50Q 2 Annie Woolley, Sr, Fitchburg St 14.57q 3 Gabrielle Brown, Jr, Hamline 14.66q 4 Jayci Andrews, Jr, Bridgewater 14.68q 5 Sabrine Griffith, So, ClaremontMuddScripps 15.27 6 Kaila Carter, So, Tcnj 15.30 7 Izabelle Ith, Fr, Williams 15.37 Round 1, Heat 3 Wind = -2.6 m/s 1 Jessica Fields, So, Redlands 14.60Q 2 Catalina Lee Kim, Sr, La Verne 14.81 3 Sabrina Pray, Sr, Westfield St 14.85 4 Erin MacDougall, Jr, Suny Geneseo 14.88 5 Amber Edwards, Sr, Ithaca 15.12 6 Kylee Bartlett, Jr, Rochester 15.15 7 Favor Ezewuzie, So, Wheaton (Ill) 15.16 Final Wind = -0.6 m/s 1 Sophie Stokes Cerkveni, Jr, Colby 14.06 2 Jayci Andrews, Jr, Bridgewater 14.14 3 Annie Woolley, Sr, Fitchburg St 14.160 4 Nicole Bartoletta, Sr, Geneva 14.170 5 Jessica Fields, So, Redlands 14.28 6 Gabrielle Brown, Jr, Hamline 14.361 7 Jenna Dyksen, Sr, Calvin 14.364 8 Darielle Cross, So, Rowan 14.386 9 Raevyn Fontaine, Sr, Wheaton (Mas 14.390
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Hannah Chen, Sr, Mit 62.33Q 2 Aubree Taylor, Sr, Wartburg 62.45q 3 Jayci Andrews, Jr, Bridgewater 63.08 4 Erin Lukens, Jr, Millikin 63.83 5 Leda St Cyr, So, Rhodes 65.28 6 Kayley McGonagle, Sr, Williams 66.91 7 Alexa Popp, Jr, Westfield St 69.27 Round 1, Heat 2 1 Kate Kennedy, Jr, Williams 60.63Q 2 Lilah Drafts-Johnson, Sr, Oberlin 60.95q 3 Harley Wilson, Fr, Rit 61.44q 4 Sara Ory, Jr, Bowdoin 61.45q 5 Simone Wilson, Fr, Concordia Un 61.65q 6 Jessica Fields, So, Redlands 62.25q 7 Marissa Heath, So, Wheaton (Ill) 62.88 Round 1, Heat 3 1 Bella Solis, Jr, Loras 62.38Q 2 Lauren Bamford, Sr, Suny Geneseo 62.69 3 Dilys Osei, Jr, Emory 63.07 3 Isabelle Dunne, Sr, Occidental 3.50 Meet record Was 58.51; Ashante Little, Wheaton (Mass.), 2014 All-time DIII best Was 58.51; Ashante Little, Wheaton (Mass.), 2014 4 Ashleigh Buergi, Sr, Wis -Eau Claire 63.22 5 Tayler Dence, So, Saint John Fisher 63.45 7 Emily Ciesynski, Jr, Minnesota-Mo 64.13 Rachel Pell, Sr, Psu-Behrend DNC Final 1 Lilah Drafts-Johnson, Sr, Oberlin 59.34 2 Kate Kennedy, Jr, Williams 59.88 3 Aubree Taylor, Sr, Wartburg 60.47 4 Simone Wilson, Fr, Concordia Un 60.76 5 Bella Solis, Jr, Loras 60.93 6 Harley Wilson, Fr, Rit 60.94 7 Hannah Chen, Sr, Mit 61.25 8 Sara Ory, Jr, Bowdoin 61.30 9 Jessica Fields, So, Redlands 61.44
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

3000m Steeplechase Round 1, Heat 1 1 Kayla Leland, Sr, Whitworth 10:41.12Q 2 Jenna Melanson, So, Mit 10:41.37Q 3 Annie Rodenfels, Jr, Centre 10:41.39Q 4 Victoria Kingham, Sr, Williams 10:43.44Q 5 Ellie Beiermann, So, Nebraska Wesleyan 10:44.37Q 6 MariKate Murphy, Sr, Cornell 10:46.89q 7 Danielle Kulpins, Sr, Case Western 10:55.08q 8 Ellie Hawthorne, Sr, Wheaton (Ill) 10:58.41q 9 Abigail Martin, Jr, Washington U 11:00.44 10 Evie Kammeyer, Jr, Central 11:19.92 11 Bailey Scott, Sr, Whitworth 11:43.24 Round 1, Heat 2 1 Marissa Mount, So, Whitworth 10:47.60Q 2 Hannah Roeske, Fr, Wheaton (Ill) 10:48.00Q 3 Jessie Cardin, Sr, Westfield St 10:49.86Q 4 Molly McCullough, Jr, Trinity (Texas) 10:53.53Q 5 Alison Lindsay, Sr, Washington U 10:53.88Q 6 Hannah Swanson, Sr, Willamette 10:55.12q 7 Olivia Mamula, Sr, Allegheny 10:59.98 8 Hanna Hegemann, Jr, Nebraska Wesleyan 11:15.13 9 Erin Holzbaur, Jr, Tcnj 11:23.68 10 Caroline Smith, Sr, Johns Hopkins 11:34.88 11 Lauren Jacob, So, Johns Hopkins 11:35.61 Final 1 Annie Rodenfels, Jr, Centre 10:15.75 2 Kayla Leland, Sr, Whitworth 10:16.54 3 Hannah Roeske, Fr, Wheaton (Ill) 10:23.26 4 Marissa Mount, So, Whitworth 10:24.65 5 Alison Lindsay, Sr, Washington U 10:25.65 6 Victoria Kingham, Sr, Williams 10:32.25 7 Jessie Cardin, Sr, Westfield St 10:37.75 8 Jenna Melanson, So, Mit 10:41.30 9 Molly McCullough, Jr, Trinity (Texas) 10:46.56 10 Danielle Kulpins, Sr, Case Western 10:50.75 11 Ellie Beiermann, So, Nebraska Wesleyan 10:54.30 12 Ellie Hawthorne, Sr, Wheaton (Ill) 11:00.13 13 Hannah Swanson, Sr, Willamette 11:03.15 14 MariKate Murphy, Sr, Cornell 11:09.65
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Wesley (Evelina Sloboh, Maysha Foster, Rakiya Taylor, Briana Artis) 46.58Q 2 Emory (Dilys Osei, Dani Bland, Erica Goldman, Rebekah Bondi) 47.02Q 3 ClaremontMuddScripps (Sabrine Griffith, Grace Pratt, Nirel JonesMitchell, Tyra Abraham) 47.12q 4 Wis -Whitewater (Chelsie Bence, Abbie Felton, Jordan Tokarski, Celeste Madda) 47.18q 5 Mount Union (Katie Goedecke, Alexianna Johnson, Steph Donley, Rachael Adams) 47.45 6 Brockport State (Molly Scarpello, Taryn Prutsman, Cynthia John-Ogam, Brianna Lawless) 47.69 7 Suny Geneseo (Hannah Madden, Camille Wutz, Shayna Held, Erin MacDougall) 47.91 8 Augustana (Ill) (Katie Eastburn, Hannah Willhite, Sydney Zaragoza, Amanda Peterson) 48.28 Round 1, Heat 2 1 Umass Boston (Lexy Bean, Wadeline Jonathas, Olivia Burnes, Taylor Driggers) 46.93Q 2 George Fox (Sarah King, Kennedy Taube, Sara Turner, Lis Larsen) 46.96Q 3 Ric (Jacklyn Xavier, Eleni Grammas, Nicole Grammas, Emma Landroche) 47.10q 4 Rowan (Darielle Cross, Aaniyah Robinson, Aspen McMillan, sidney mcleod-whitener) 47.19q 5 Wis -La Crosse (Elizabeth Harlos, Brittany Jaeger, Clair Shepardson, Savannah Rygiewicz) 47.31q 6 Dubuque (Alyssa Skrove, Brittany Burks, Asha Flowers, Alison Beeman) 47.64 7 Concordia Un (Crystal Holden, Kayla Armstrong, Chelsee Wilson, Simone Wilson) 47.73 8 Wis -Eau Claire (Amy Chen, Kelsey Worachek, Ashleigh Buergi, Tommie Brenner) 47.99 Final 1 George Fox (Sarah King, Kennedy Taube, Sara Turner, Lis Larsen) 46.55 2 Ric (Jacklyn Xavier, Eleni Grammas, Nicole Grammas, Emma Landroche) 46.82 3 Umass Boston (Lexy Bean, Wadeline Jonathas, Olivia Burnes, Taylor Driggers) 46.98 4 Emory (Dilys Osei, Dani Bland, Erica Goldman, Rebekah Bondi) 47.04 5 Wis -Whitewater (Chelsie Bence, Abbie Felton, Jordan Tokarski, Celeste Madda) 47.07 6 Wis -La Crosse (Elizabeth Harlos, Brittany Jaeger, Clair Shepardson, Savannah Rygiewicz) 47.16 7 Rowan (Darielle Cross, Aaniyah Robinson, Aspen McMillan, sidney mcleod-whitener) 47.28 8 ClaremontMuddScripps (Sabrine Griffith, Grace Pratt, Nirel JonesMitchell, Tyra Abraham) 48.23 Wesley (Evelina Sloboh, Maysha Foster, Rakiya Taylor, Briana Artis) DQ
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

4x400 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Emory (Dilys Osei, Kaitlyn Leonard, Dani Bland, Erica Goldman) 3:45.60Q 2 Williams (Kayley McGonagle, Kate Kennedy, Davis Collison, Megan Powell) 3:48.03Q 3 Wartburg (Betsy Duehr, Belle Tyynismaa, Teylor Jones, Aubree Taylor) 3:48.37q 4 Umass Boston (Taylor Driggers, Lexy Bean, Wadeline Jonathas, Olivia Burnes) 3:48.54q 5 Washington U (Nicky Althoff, Sophie Grigaux, Sara Mesiano, Annalise Wagner) 3:49.43q 6 Ohio Northern (Avery Ewing, Taylor Lavey, Taylor Fisher, Emily Richards) 3:51.22 7 Wheaton (Ill) (Marissa Heath, Natasha Brown, Erika Johnson, Rose Favino) 3:51.42 8 Whitworth (Kameha Medallada, Sarah Cool, Isabel Clark, Sarah Martinez) 3:52.61 Round 1, Heat 2 1 Nebraska Wesleyan (Anna Frazier, Elizabeth Jones, Aspen Rolfes, Kaylee Jones) 3:48.43Q 2 Bethel (Hannah Sankey, Delia Labatt, Erin Alpers, AddieKay Johnson) 3:49.77Q 3 Concordia Un (Simone Wilson, Courtney Lofink, Kayla Armstrong, Chelsee Wilson) 3:50.30q 4 Rowan (Dominique Peters, myiah sturdivant, Jackie Ansong, Brianna Angellella) 3:50.48q 5 Wis -Whitewater (Ashley Tijerina, Megan Hering, Enyo Amet, Abbie Felton) 3:51.82 6 Augustana (Ill) (Sydney Zaragoza, Madi Glatz, Valeria Melo, Katie Eastburn) 3:53.47 7 Suny Geneseo (Erin MacDougall, Lauren Bamford, Laura Zopf, Kayla Barber) 3:55.81 8 Wis -Eau Claire (Ashleigh Buergi, Lakyn Kummer, Sasha Riley, Tommie Brenner) 3:56.07 Final 1 Nebraska Wesleyan (Anna Frazier, Elizabeth Jones, Aspen Rolfes, Kaylee Jones) 3:42.15 2 Emory (Dilys Osei, Kaitlyn Leonard, Dani Bland, Erica Goldman) 3:42.97 3 Wartburg (Betsy Duehr, Belle Tyynismaa, Teylor Jones, Aubree Taylor) 3:45.34 4 Williams (Kayley McGonagle, Kate Kennedy, Davis Collison, Megan Powell) 3:45.56 5 Bethel (Hannah Sankey, Delia Labatt, Erin Alpers, AddieKay Johnson) 3:45.75 6 Concordia Un (Simone Wilson, Courtney Lofink, Kayla Armstrong, Chelsee Wilson) 3:46.29 7 Washington U (Nicky Althoff, Sophie Grigaux, Sara Mesiano, Annalise Wagner) 3:49.48 8 Umass Boston (Taylor Driggers, Lexy Bean, Wadeline Jonathas, Olivia Burnes) 3:49.90 Rowan (Dominique Peters, myiah sturdivant, Jackie Ansong, Brianna Angellella) DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Dakota Buhler, Sr, George Fox 19-2 1/2w[+2.2w] (5.85m)q 2 Cortnee Priour, Jr, Texas Luther 18-9 3/4w[+5.4w] (5.73m)q 3 Becca Dup, Jr, Saint Mary's 18-5 1/4w[+2.6w] (5.62m) 4 Chanyce Powell, Fr, Brockport State 18-3w[+4.0w] (5.56m) 5 Britney Sullivan, Sr, Trinity (Texas) 18-0 1/4w[+4.3w] (5.49m) 6 Megan Sievers, So, Ohio Wesleyan 17-11 3/4w[+2.8w] (5.48m) 7 Katherine Pitman, Sr, Ithaca 17-10 1/4w[+2.8w] (5.44m) 8 Sarah Lehman, Fr, Psu-Harrisburg 17-9w[+2.6w] (5.41m) 9 Tylea McCarthy-Walker, So, Oswego State 17-8w[+2.2w] (5.38m) 10 Lauren Wrensch, Jr, Wis -Oshkosh 17-7 1/2w[+2.8w] (5.37m) Jada Newkirk, Fr, Occidental ND Round 1, Flight 2 1 Amelia Glueck, Sr, Illinois Wes 19-10 1/4w[+3.0w] (6.05m)q 2 Favor Ezewuzie, So, Wheaton (Ill) 19-2 1/2[+1.7w] (5.85m)q 3 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 19-2w[+2.7w] (5.84m)q 4 Taylor Driggers, Sr, Umass Boston 19-0 3/4w[+3.1w] (5.81m)q 5 Camille Wutz, Sr, Suny Geneseo 18-9 3/4w[+3.1w] (5.73m)q 6 Alexianna Johnson, Fr, Mount Union 18-8w[+2.9w] (5.69m)q 7 Maya Hammonds, Jr, Johns Hopkins 18-8w[+2.1w] (5.69m)q 8 Avery Maillet, Fr, Ccny 18-6 1/2w[+2.6w] (5.65m) 9 Jerica Kotarak, Jr, Msoe 18-4 1/2w[+3.4w] (5.60m) 10 Kaylee Prather, Sr, Ut-Tyler 17-11 1/2w[+2.2w] (5.47m) 11 Alycia Atwell-Chwazik, Jr, Nazareth 17-8w[+2.1w] (5.38m) Final 1 Amelia Glueck, Sr, Illinois Wes 19-10 1/4w[+3.0w] (6.05m) (6.05, 5.80, 5.84, 5.77, 5.85, 5.94) 2 Camille Wutz, Sr, Suny Geneseo 19-3 1/4w[+3.3w] (5.87m) (F, F, 5.73, F, 5.87, F) 3 Dakota Buhler, Sr, George Fox 19-2 1/2w[+2.2w] (5.85m) (5.85, 5.50, F, 5.57, 5.79, 5.59) 4 Favor Ezewuzie, So, Wheaton (Ill) 19-2 1/2[+1.7w] (5.85m) (5.85, 5.75, 5.69, 4.69, F, 5.66) 5 Wadeline Jonathas, So, Umass Boston 19-2w[+2.7w] (5.84m) (5.84, 5.81, P, 5.68, F, 5.79) 6 Taylor Driggers, Sr, Umass Boston 19-0 3/4w[+3.1w] (5.81m) (5.81, 5.75, 5.49, F, 5.25, F) 7 Cortnee Priour, Jr, Texas Luther 18-9 3/4w[+5.4w] (5.73m) (5.73, 5.60, 5.17, 5.70, 5.60, 5.51) 8 Alexianna Johnson, Fr, Mount Union 18-8w[+2.9w] (5.69m) (5.69, 5.63, 5.54, 5.48, 5.60, F) 9 Maya Hammonds, Jr, Johns Hopkins 18-8w[+2.1w] (5.69m) (5.69, 5.57, F, 5.13, 5.48, 5.38)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Kayla Brase, Sr, Whitworth 39-8 3/4[-0.8w] (12.11m)q 2 Heidi Nassos, Jr, Washington U 38-4 1/4[+0.7w] (11.69m)q 3 Hannah Manley, Sr, Nebraska Wesleyan 38-2 3/4[+1.5w] (11.65m) 4 Tess Miller, Jr, Wis -La Crosse 38-0[+0.5w] (11.58m) 5 Adela Kalilwa, So, Southern Maine 37-11 1/2[+0.5w] (11.57m) 6 Damali Britton, Sr, Carleton 37-10 3/4[-0.8w] (11.55m) 7 Nicole Weenink, So, Eastern 37-10[+0.5w] (11.53m) 8 Marissa Wustrack, Sr, Wis -La Crosse 37-8 3/4[+1.2w] (11.50m) 9 Jerica Kotarak, Jr, 37-8 1/2[+1.1w] (11.49m) 10 Vicky-Marie Addo-Ash, So, Pomona-Pitzer 37-7 3/4[+0.5w] (11.47m) 11 Brea Blackwell, Fr, Millikin 37-4 1/2[+1.3w] (11.39m) Round 1, Flight 2 1 Taylor Driggers, Sr, Umass Boston 39-6 3/4[-0.8w] (12.06m)q 2 Amber Edwards, Sr, Ramapo 39-5[+0.6w] (12.01m)q 3 Sarah Lehman, Fr, Psu-Harrisburg 38-8 3/4[+0.1w] (11.80m)q 4 Becca Dup, Jr, Saint Mary's 38-8 1/4[+1.5w] (11.79m)q 5 Britney Sullivan, Sr, Trinity (Texas) 38-6 3/4[-0.5w] (11.75m)q 6 Dakota Buhler, Sr, George Fox 38-5[+0.3w] (11.71m)q 7 Elizabeth Harlos, Jr, Wis -La Crosse 38-4 1/4[-0.9w] (11.69m)q 8 Betsy Schreier, Jr, Wis -La Crosse 37-11 1/2[+0.3w] (11.57m) 9 Cara Volz, So, Wis -Oshkosh 37-10 1/2[-0.4w] (11.54m) 10 Eva Laun-Smith, Fr, Beloit 37-9 1/4[+0.2w] (11.51m) 11 Elizabeth Akindolie, Sr, Wheaton (Mas 36-1 1/4[+1.0w] (11.00m) Final 1 Taylor Driggers, Sr, Umass Boston 41-2 1/2[+1.1w] (12.56m) (F, 12.06, 11.87, F, 12.26, 12.56) 2 Kayla Brase, Sr, Whitworth 39-8 3/4[-0.8w] (12.11m) (11.90, 11.53, 12.11, 11.88, 11.75, 12.02) 3 Amber Edwards, Sr, Ramapo 39-7 3/4[+1.2w] (12.08m) (11.98, F, 12.01, 11.87, 11.68, 12.08) 4 Dakota Buhler, Sr, George Fox 39-3 1/4[+1.3w] (11.97m) (10.52, 11.71, 10.94, 11.73, 11.97, 11.96) 5 Sarah Lehman, Fr, Psu-Harrisburg 39-2 1/2w[+2.4w] (11.95m) (11.69, 11.68, 11.80, 11.73, 11.95, 11.83) 6 Becca Dup, Jr, Saint Mary's 38-8 1/4[+1.5w] (11.79m) (11.79, 10.36, 11.65, 11.73, F, F) 7 Britney Sullivan, Sr, Trinity (Texas) 38-6 3/4[-0.5w] (11.75m) (11.73, 11.75, 11.57, 11.59, 11.38, 11.29) 8 Heidi Nassos, Jr, Washington U 38-4 1/4[+0.7w] (11.69m) (11.64, F, 11.69, F, 11.66, 11.69) 9 Elizabeth Harlos, Jr, Wis -La Crosse 38-4 1/4[-0.9w] (11.69m) (11.68, 11.69, 11.57, 11.38, 11.54, 11.59)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Jillian Korgeski, Jr, King's (Pa ) 45-11 3/4 (14.01m)q 2 Sarah Schmidt, So, Carthage 44-6 1/4 (13.57m)q 3 Karen Wethal, Jr, Wis -Stevens Pt 44-5 1/4 (13.54m)q 4 Elizabeth Willis, So, Carthage 43-11 1/4 (13.39m) 5 Mia Bennett, Sr, Carthage 43-10 3/4 (13.38m) 6 SteaVen Becker, Sr, Nebraska Wesleyan 43-6 1/2 (13.27m) 7 Audrey Miller, Sr, Brockport State 43-5 1/4 (13.24m) 8 Burabari Kabari, So, Trinity 43-3 (13.18m) 9 Sam Holtz, Sr, Wartburg 41-8 1/2 (12.71m) 10 Addisen Knetzer, Sr, Waynesburg 40-10 1/4 (12.45m) 11 Kira Gilbreath, Jr, Bridgewater 40-4 1/4 (12.30m) Round 1, Flight 2 1 Victoire Kothor, Sr, Brockport State 52-0 (15.85m)q 2 Monique Newton, Sr, Oberlin 48-6 (14.78m)q 3 Tanasha Atwater, Sr, Dubuque 47-7 (14.50m)q 4 Reyna Ta'amu, Sr, Redlands 46-8 (14.22m)q 5 Isabella Samuels, Jr, Wis -Oshkosh 45-1 (13.74m)q 6 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 45-1 (13.74m)q 7 Katie Weeks, Jr, Stevens Inst 44-1 1/2 (13.45m) 8 Kaylynne Terry, Fr, Rockford 43-10 3/4 (13.38m) 9 Erica Oawster, Jr, Wis -Eau Claire 43-8 3/4 (13.33m) 10 Koko Mensah, So, Connecticut 42-11 (13.08m) 11 JoHannah Theisen, Sr, Wis -Eau Claire 42-0 1/2 (12.81m) Final 1 Victoire Kothor, Sr, Brockport State 52-1 1/4 (15.88m) (14.64, 15.85, 15.36, 15.28, 14.76, 15.88) 2 Monique Newton, Sr, Oberlin 48-6 (14.78m) (F, 14.07, 14.78, 13.97, 13.90, 13.71) 3 Tanasha Atwater, Sr, Dubuque 47-7 (14.50m) (13.55, 13.42, 14.50, F, F, F) 4 Reyna Ta'amu, Sr, Redlands 47-3 (14.40m) (13.44, 14.22, 13.97, 14.40, 13.55, 14.17) 5 Jillian Korgeski, Jr, King's (Pa ) 47-1 (14.35m) (13.09, 14.01, F, 13.21, F, 14.35) 6 Isabella Samuels, Jr, Wis -Oshkosh 46-8 (14.22m) (13.74, 13.48, F, 13.13, 14.22, 13.95) 7 Sarah Schmidt, So, Carthage 45-9 (13.94m) (12.92, 13.11, 13.57, 12.76, 13.94, F) 8 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 45-1 (13.74m) (12.41, F, 13.74, 12.52, 12.92, 13.66) 9 Karen Wethal, Jr, Wis -Stevens Pt 44-5 1/4 (13.54m) (12.97, 13.54, 13.17, F, 13.36, 13.39)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Jessie Juenemann, So, Hamline 146-1 (44.54m)q 2 Ariela Slutsky, Sr, Mit 145-5 (44.33m)q 3 Katie Weeks, Jr, Stevens Inst 144-4 (44.01m) 4 Ana Richardson, Sr, Oberlin 141-7 (43.16m) 5 Shelby Lane, Jr, Dubuque 139-9 (42.61m) 6 Larkin Hoepner, So, Wis -Stevens Pt 138-2 (42.13m) 7 Kayla Slowick, Fr, Dubuque 137-5 (41.90m) 8 SteaVen Becker, Sr, Nebraska Wesleyan 134-4 (40.96m) 9 Maddie Fitzgibbons, Jr, Nebraska Wesleyan 133-5 (40.66m) 10 Emily Bassett, Sr, ClaremontMuddScripps 132-5 (40.37m) 11 Hope Duenas, So, Willamette 129-4 (39.42m) Round 1, Flight 2 1 Monique Newton, Sr, Oberlin 158-0 (48.16m)q 2 Erica Oawster, Jr, Wis -Eau Claire 153-8 (46.84m)q 3 Arlesha Cospy, Sr, Denison 152-8 (46.54m)q 4 Karen Wethal, Jr, Wis -Stevens Pt 151-11 (46.30m)q 5 Heidi Lieffort, Sr, Wis -Stout 150-8 (45.93m)q 6 Hannah Meager, Sr, Aurora 150-5 (45.86m)q 7 Elanta Slowek, Sr, Carthage 148-2 (45.17m)q 8 Emily Finnegan, Jr, Otterbein 144-2 (43.95m) 9 Mia Bennett, Sr, Carthage 140-9 (42.91m) 10 Sarah Schmidt, So, Carthage 121-6 (37.04m) Lydia Meier, Sr, Wis -Stout ND Final 1 Monique Newton, Sr, Oberlin 164-6 (50.14m) (43.55, 42.23, 48.16, F, 50.14, F) 2 Erica Oawster, Jr, Wis -Eau Claire 162-7 (49.56m) (46.84, 45.12, 46.18, 43.64, 49.56, 46.14) 3 Hannah Meager, Sr, Aurora 155-1 (47.27m) (45.01, 44.34, 45.80, 47.27, 43.82, 46.69) 4 Arlesha Cospy, Sr, Denison 152-8 (46.54m) (F, 42.57, 46.54, F, 39.87, F) 5 Karen Wethal, Jr, Wis -Stevens Pt 151-11 (46.30m) (F, 44.49, 46.30, 40.31, 41.32, F) 6 Heidi Lieffort, Sr, Wis -Stout 150-8 (45.93m) (F, 45.93, F, F, 43.92, 45.86) 7 Elanta Slowek, Sr, Carthage 148-2 (45.17m) (44.41, 44.08, 45.17, 44.81, 38.58, F) 8 Jessie Juenemann, So, Hamline 146-1 (44.54m) (F, 44.54, F, 40.90, F, 40.62) 9 Ariela Slutsky, Sr, Mit 145-5 (44.33m) (44.21, F, F, 44.33, 41.29, 42.83)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Kara Eck, Sr, Trine 176-0 (53.64m)q 2 Kayla Pabst, Sr, Wis -Stout 174-3 (53.13m)q 3 Naomi Yamane, Jr, North Central 171-10 (52.39m) 4 Sarah Schmidt, So, Carthage 171-10 (52.37m) 5 Destinee Barrett, Sr, Ric 170-8 (52.03m) 6 Jodi Koellner, Sr, Nebraska Wesleyan 166-3 (50.67m) 7 Bailey Hovland, Sr, Concordia-Moorhead 165-5 (50.42m) 8 Jocelyn Ocon, So, Aurora 165-5 (50.42m) 9 Chelsea Yang, Fr, Ric 160-8 (48.98m) 10 Jessica Wilson, Jr, Concordia Un 159-3 (48.55m) 11 Allison Reuter, Jr, Widener 159-2 (48.53m) Round 1, Flight 2 1 Emily Bassett, Sr, ClaremontMuddScripps 205-1 (62.51m)q 2 Mia Bennett, Sr, Carthage 195-0 (59.44m)q 3 Lydia Meier, Sr, Wis -Stout 185-6 (56.55m)q 4 Lindsay Chase, Sr, Wis -Whitewater 182-10 (55.72m)q 5 Tanasha Atwater, Sr, Dubuque 178-10 (54.51m)q 6 Rebecca Burmahl, Jr, Dubuque 176-2 (53.70m)q 7 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 174-6 (53.19m)q 8 Victoire Kothor, Sr, Brockport State 171-0 (52.12m) 9 Ariela Slutsky, Sr, Mit 169-11 (51.80m) 10 Hannah Meager, Sr, Aurora 166-1 (50.63m) Monique Newton, Sr, Oberlin ND Final 1 Emily Bassett, Sr, ClaremontMuddScripps 205-1 (62.51m) (59.30, 60.29, 62.51, 60.71, F, F) 2 Mia Bennett, Sr, Carthage 195-9 (59.68m) (F, 56.16, 59.44, F, F, 59.68) 3 Lydia Meier, Sr, Wis -Stout 193-6 (58.98m) (54.88, 53.07, 56.55, 58.69, 58.98, 58.90) 4 Kara Eck, Sr, Trine 185-8 (56.60m) (F, 51.59, 53.64, 56.60, F, F) 5 Lindsay Chase, Sr, Wis -Whitewater 182-10 (55.72m) (F, 55.72, 53.21, F, F, F) 6 Tanasha Atwater, Sr, Dubuque 178-10 (54.51m) (53.15, 54.51, F, F, F, F) 7 Rebecca Burmahl, Jr, Dubuque 177-9 (54.18m) (F, 53.70, F, 52.85, 54.18, 52.20) 8 Kayla Pabst, Sr, Wis -Stout 175-1 (53.38m) (51.42, 53.13, F, 53.38, 51.04, 48.93) 9 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 174-6 (53.19m) (53.19, F, 48.92, 50.01, 50.02, 50.59)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 144-0 (43.90m)q 2 Jessica Finn, Sr, Pomona-Pitzer 133-3 (40.63m)q 3 Cathryn MacGregor, Jr, Wheaton (Mas 131-4 (40.05m)q 4 Francesca Kaspar, Fr, DeSales 129-11 (39.60m)q 5 Savannah Fox Tree, Jr, Roger Williams 129-2 (39.38m) 6 Sabrina Degnan, Jr, Occidental 127-0 (38.73m) 7 Dana Brooks, Fr, Linfield 125-8 (38.31m) 8 Madi Schulenberg, Sr, Monmouth (Ill) 123-0 (37.50m) 9 Britney Carnagie, Fr, Adrian 122-10 (37.44m) 10 Payton Passantino, So, Millsaps 118-11 (36.24m) 11 Allison Rozell, So, Calvin 108-0 (32.92m) Round 1, Flight 2 1 Machaela Graddy, Sr, Pacific Lutheran 150-3 (45.80m)q 2 Katy McClellan, Jr, Smith 142-11 (43.56m)q 3 Mary Kate Duncan, Sr, Moravian 140-3 (42.76m)q 4 Alex Grubbs, So, Wis -Stevens Pt 138-6 (42.23m)q 5 Tristen Wiles, Sr, Muskingum 131-0 (39.92m)q 6 Abigail Willis, Sr, Dubuque 129-8 (39.53m) 7 Cayle Spencer, So, King's (Pa ) 128-3 (39.09m) 8 Audrey Miller, Sr, Brockport State 125-11 (38.39m) 9 Elanta Slowek, Sr, Carthage 125-2 (38.16m) 10 Isabel Clark, Jr, Whitworth 120-2 (36.64m) 11 Lia Negra, Sr, Montclair State 113-6 (34.59m) Final 1 Machaela Graddy, Sr, Pacific Lutheran 150-3 (45.80m) (40.59, 45.80, 42.83, 40.80, 40.31, 43.65) 2 Karly Goodman, Sr, Illinois Wes 144-0 (43.90m) (43.06, 43.90, F, 42.62, F, 39.54) 3 Mary Kate Duncan, Sr, Moravian 143-4 (43.69m) (F, 37.64, 42.76, 39.34, 37.26, 43.69) 4 Katy McClellan, Jr, Smith 142-11 (43.56m) (39.97, F, 43.56, 37.66, 39.30, 40.68) 5 Alex Grubbs, So, Wis -Stevens Pt 138-6 (42.23m) (42.23, F, 41.44, F, F, F) 6 Jessica Finn, Sr, Pomona-Pitzer 136-0 (41.47m) (40.45, 40.63, 40.27, 41.06, 41.47, 38.73) 7 Cathryn MacGregor, Jr, Wheaton (Mas 131-4 (40.05m) (37.48, 40.05, 38.45, 39.42, 39.66, 36.77) 8 Tristen Wiles, Sr, Muskingum 131-0 (39.92m) (39.72, 39.92, 36.26, 37.54, 34.67, 38.03) 9 Francesca Kaspar, Fr, DeSales 129-11 (39.60m) (F, 37.41, 39.60, 39.28, 39.57, 37.08)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

High Jump 1 Cirrus Robinson, So, Ohio Wesleyan 5-8 1/2 (1.74m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68, 1.71[3], 1.74[3]) 2 Emma Egan, So, Williams 5-7 1/4 (1.71m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68, 1.71) 3 Stacy Kozlowski, So, George Fox 5-7 1/4 (1.71m) (1.52, 1.57, 1.62[3], 1.65, 1.68[2], 1.71) 4 Mara Briggs, Jr, Roanoke 5-7 1/4 (1.71m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68, 1.71[2]) 4 Lauren Wilson, Fr, Pacific Lutheran 5-7 1/4 (1.71m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68, 1.71[2]) 6 Helene Hall, Sr, Williams 5-6 (1.68m) (1.62, 1.65, 1.68) 6 Vanessa Blanchard, Sr, Redlands 5-6 (1.68m) (1.57, 1.62, 1.65, 1.68) 8 Molly McGraw, Sr, Illinois Wes 5-6 (1.68m) (1.57, 1.62, 1.65, 1.68[2]) 8 Ade Ayoola, Sr, U. of Chicago 5-6 (1.68m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68[2]) 10 Alexandra Thompson, Jr, U. of Chicago 5-6 (1.68m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65, 1.68[3]) 11 Laura Darcey, So, U. of Chicago 5-6 (1.68m) (1.52, 1.57, 1.62[2], 1.65, 1.68[3]) 12 Grace Bordson, Jr, St. Thomas 5-6 (1.68m) (1.52, 1.57, 1.62[2], 1.65[2], 1.68[3]) 13 Hannah Hall, Sr, Denison 5-5 (1.65m) (1.52, 1.57, 1.62, 1.65) 14 Laura Pullins, Fr, Marietta 5-5 (1.65m) (1.57, 1.62[2], 1.65) 15 Savannah Fox Tree, Jr, Roger Williams 5-5 (1.65m) (1.57, 1.62, 1.65[2]) 16 Summer-Solstice Thom, So, Williams 5-5 (1.65m) (1.52, 1.57, 1.62[3], 1.65[3]) 17 Caroline Banas, Fr, Scranton 5-3 3/4 (1.62m) (1.52, 1.57, 1.62) 17 Jaclyn Setina, Sr, Rose-Hulman 5-3 3/4 (1.62m) (1.52, 1.57, 1.62) 19 Carolyn Webster, Jr, Wooster 5-3 3/4 (1.62m) (1.52, 1.57, 1.62[3]) 20 Sarah Couperus, Sr, Fredonia 5-1 3/4 (1.57m) (1.57) 21 Sara Kate Capel, So, Rhodes 5-1 3/4 (1.57m) (1.52, 1.57[3]) Sarah Glidden, Sr, Wis -Eau Claire NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Pole Vault 1 Madison Reed, Jr, Ohio Northern 12-11 1/2 (3.95m) (3.75[3], 3.80, 3.85, 3.90, 3.95) 2 Heidi Nassos, Jr, Washington U 12-5 1/2 (3.80m) (3.50, 3.65, 3.75[2], 3.80) 3 Kari Stromhaug, So, Mit 12-3 1/2 (3.75m) (3.50, 3.65[2], 3.75) 4 Kaitlyn Dermen, Sr, Stockton 12-3 1/2 (3.75m) (3.50[2], 3.65, 3.75[2]) 5 Ashley Craig, Sr, Westfield St 12-3 1/2 (3.75m) (3.50, 3.65, 3.75[3]) 6 Zoe Rubinstein, Sr, Smith 12-3 1/2 (3.75m) (3.50, 3.65[2], 3.75[3]) 6 Jacqueline Ahrens, Fr, Mit 12-3 1/2 (3.75m) (3.50, 3.65[2], 3.75[3]) 8 Maggie Krause, So, Ohio Northern 11-11 3/4 (3.65m) (3.50, 3.65) 8 Michelle Karabin, So, Carnegie Mellon 11-11 3/4 (3.65m) (3.50, 3.65) 10 Erin Trimpe, Jr, Hanover 11-11 3/4 (3.65m) (3.50[3], 3.65) 11 Kyleigh Dumas, So, Salisbury 11-11 3/4 (3.65m) (3.50[2], 3.65[2]) 12 Julia Dannenbaum, Fr, Washington U 11-11 3/4 (3.65m) (3.50[2], 3.65[3]) 12 Mackenzie Butcher, Jr, Augustana (Ill) 11-11 3/4 (3.65m) (3.50[2], 3.65[3]) 14 Olivia McDaniel, Jr, Linfield 11-5 3/4 (3.50m) (3.50) 14 Amanda Widen, Sr, Redlands 11-5 3/4 (3.50m) (3.50) 14 Sophia Schuessler, Jr, Wis -La Crosse 11-5 3/4 (3.50m) (3.50) 14 Melissa Braun, Jr, Occidental 11-5 3/4 (3.50m) (3.50) 18 Hailey Hall, Sr, Westminster 11-5 3/4 (3.50m) (3.50[2]) 18 Haley Yenchik, Jr, Psu-Behrend 11-5 3/4 (3.50m) (3.50[2]) Megan Leahy, Jr, Wis -Oshkosh NH Katherine Pitman, Sr, Ithaca NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

Heptathlon 1 Kylee Bartlett, Jr, Rochester 4716 (15.06, 1.54, 10.85, 27.48, 5.38, 37.77, 2:31.92) 2 Annie Wright, Jr, George Fox 4678 (16.30, 1.57, 11.80, 26.92, 5.09, 38.59, 2:28.74) 3 Emily Lavarnway, Fr, Suny Geneseo 4663 (15.38, 1.54, 11.13, 27.20, 5.05, 30.09, 2:17.73) 4 Shayna Held, Jr, Suny Geneseo 4662 (14.97, 1.51, 8.76, 26.06, 5.42, 34.60, 2:29.24) 5 Caitlin Ubl, Jr, Williams 4636 (15.01, 1.48, 8.96, 26.73, 5.53, 28.23, 2:18.14) 6 Isabel Clark, Jr, Whitworth 4598 (15.31, 1.45, 10.68, 26.56, 4.94, 37.10, 2:25.26) 7 Chyenne Kimble, So, Redlands 4566 (14.56, 1.48, 9.84, 25.56, 5.55, 20.86, 2:30.15) 8 Megan Wallace, Fr, Wis -Eau Claire 4487 (15.73, 1.57, 9.98, 26.88, 5.41, 30.87, 2:35.88) 9 Sylviann Momont, So, Wis -Stevens Pt 4397 (15.54, 1.66, 10.23, 27.57, 5.25, 28.10, 2:42.89) 10 Sarah Cool, So, Whitworth 4397 (16.23, 1.54, 9.79, 26.61, 4.95, 28.12, 2:21.93) 11 Jenn Su, Sr, Johns Hopkins 4357 (15.63, 1.45, 11.21, 27.81, 5.18, 31.37, 2:32.34) 12 Rae Rae Taylor, Fr, Psu-Harrisburg 4240 (16.69, 1.45, 9.95, 27.17, 5.33, 31.38, 2:32.36) 13 Laura Eischens, Sr, St. Thomas 4206 (15.36, 1.48, 11.33, 28.47, 5.27, 35.67, 2:58.14) 14 Eileen Bequette, Fr, Rochester 4200 (15.72, 1.51, 7.87, 27.76, 4.89, 28.66, 2:21.98) 15 Nicole Kitchen, Sr, Wheaton (Ill) 4199 (16.00, 1.60, 8.18, 27.65, 5.00, 21.52, 2:21.53) 16 Libby Schnoor, Sr, Cornell 4188 (17.56, 1.54, 10.98, 29.21, 4.99, 39.35, 2:34.16) 17 Megan Sundstrom, Sr, St. Benedict 4169 (16.62, 1.45, 9.98, 26.50, 4.96, 26.07, 2:26.98) 18 Alison Rich, Sr, Hope 4139 (16.17, 1.48, 8.90, 28.94, 5.19, 33.62, 2:31.71) 19 Madeline Hammer, Sr, Suny Geneseo 4098 (16.50, 1.45, 10.01, 27.82, 4.85, 31.69, 2:31.43) 20 Kelsey Rouse, Jr, Cal Lutheran 4010 (16.34, 1.57, 8.41, 27.59, 5.24, 25.01, 2:43.10) 21 Emily Close, Jr, Southern Maine 4007 (16.10, 1.54, 8.96, 26.39, 5.08, 13.08, 2:31.75) 22 Amanda Wiebke, So, Wis -La Crosse 3973 (15.70, 1.51, 10.58, 27.30, 5.23, NM, 2:28.38)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ | PV HEP | 100H | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 100 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Heptathlon 1= Umass Boston 44.0 1= George Fox 44.0 3 Washington U 38.0 4 ClaremontMuddScripps 36.0 5 Emory 35.0 6 Williams 31.5 7 Ohio Northern 30.5 8 Oberlin 28.0 9= Wartburg 24.0 9= Whitworth 24.0 11 Nebraska Wesleyan 20.0 12 Illinois Wes 19.5 13 Suny Geneseo 19.0 14 Ithaca 16.0 15 Pacific Lutheran 14.5 16 Wheaton (Ill) 14.0 17= Mit 13.5 17= Redlands 13.5 19 Birmingham-South 13.0 20 Carthage 12.0 21= Pomona-Pitzer 11.0 21= Dubuque 11.0 23 Roanoke 10.5 24= Colby 10.0 24= Wis -Stout 10.0 24= Ohio Wesleyan 10.0 24= Centre 10.0 24= Linfield 10.0 24= Stevens Inst 10.0 24= Brockport State 10.0 24= Rochester 10.0 32= Wis -Whitewater 9.0 32= Wis -Eau Claire 9.0 34= Ric 8.0 34= Concordia Un 8.0 34= Bates 8.0 34= Macalester 8.0 34= Bridgewater 8.0 34= Wis -Stevens Pt 8.0 40 Smith 7.5 41= Calvin 7.0 41= Augustana (Ill) 7.0 43= Aurora 6.0 43= Ramapo 6.0 43= Westfield St 6.0 43= Fitchburg St 6.0 43= Moravian 6.0 48= Trine 5.0 48= Stockton 5.0 48= Denison 5.0 48= Wpi 5.0 48= Geneva 5.0 53= King's (Pa ) 4.0 53= Loras 4.0 53= Hamline 4.0 53= Amherst 4.0 53= Bethel 4.0 53= Psu-Harrisburg 4.0 59= Saint Mary's 3.0 59= Wis -Oshkosh 3.0 59= Rit 3.0 59= Nazareth 3.0 59= Baldwin Wall 3.0 59= Thomas More 3.0 59= Occidental 3.0 59= Illinois 3.0 59= Rowan 3.0 59= Wis -La Crosse 3.0 59= Johns Hopkins 3.0 59= St. Thomas 3.0 71 U. of Chicago 2.5 72= Wheaton (Mas 2.0 72= Texas Luther 2.0 72= Trinity (Texas) 2.0 75= Muskingum 1.0 75= Swarthmore 1.0 75= Bowdoin 1.0 75= Mount Union 1.0 75= Plattsburgh 1.0 80 Carnegie Mellon 0.5
Click here for data on men
Click here for data on heptathlon

Return to home page.