UMN Design of Medical Devices 5.10K

Coffman Memorial Union, University of Minnesota

April 9, 2018

Partly Sunny, 30's
Results by Apple Raceberry JaM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on Teams

                                     Last updated April 10, 2018 1:29 AM
         CLASS      
 PLACE   PLACE           FINISHER          TIME     PACE        TEAM         

    1    1 M20  Justin Jones, 23           19:19    6:13  Minnetronix          
    2    2 M20  Lars Mattison, 28          19:32    6:17  University Of Minn   
    3    1 M30  Ben Mullin, 38             19:40    6:20  Minnetronix          
    4    3 M20  Timothy Druyos, 27         19:42    6:20  Boston Scientific    
    5    4 M20  Ryan Rinehart, 25          20:06    6:28  Minnetronix          
    6    5 M20  Jacob Pittman, 26          20:24    6:34  University Of Minn   

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

7 6 M20 Erik Gaasedelen, 24 21:56 7:03 University Of Minn 1 1 W20 Alyssa Rinehart, 24 22:15 7:10 Minnetronix 8 2 M30 Yu Feng, 34 22:37 7:16 Oklahoma State 9 1 M40 Keith Tromiczak, 40 22:38 7:17 Fairview Health Serv 10 1 M50 Kirt Goetzke, 57 22:47 7:20 Run 'n Fun 11 7 M20 Alex Mattson, 26 23:41 7:37 University Of Minn 2 1 W30 Starr Phothirath, 39 24:18 7:49 Cyclovaxc 12 8 M20 Martin Kuntz, 28 24:19 7:49 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

3 2 W20 Mikayle Holm, 24 25:20 8:09 University Of Minn 13 9 M20 Kevin Knapp, 24 25:24 8:10 Minnetronix 14 10 M20 Ian Anderson, 25 25:26 8:11 Minnetronix 4 3 W20 Mackenzie Jett Bender, 23 25:40 8:15 Minnetronix 15 3 M30 Benjamin Bangasser, 31 25:54 8:20 Sherwin-Williams 16 2 M40 Bruce Forsyth, 48 26:22 8:29 Boston Scientific 17 1 JrM Jonah Forsyth, 17 26:23 8:29 Buffalo High School 18 11 M20 Nick Nazarian, 27 26:34 8:33 Minnetronix 19 2 M50 Richard Nazarian, 56 26:40 8:35 Minnetronix 20 3 M50 Douglas Franz, 58 26:57 8:40 Interyl Labs 21 12 M20 Jorge Zhinge, 24 27:33 8:52 University Of Minn 5 4 W20 Raihida Taskin, 22 27:34 8:52 University Of Minn 22 13 M20 Bryce Johnson, 24 27:49 8:57 Minnetronix 6 5 W20 Nicole Finley, 24 27:50 8:57 University Of Minn
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

23 14 M20 Michael Kennedy, 23 28:07 9:03 Minnetronix 24 3 M40 Tim Tripp, 45 28:22 9:08 University Of Minn 7 6 W20 Nicole Delaney, 29 29:21 9:27 Ecolab 25 4 M30 Jake Johnson, 30 29:21 9:27 Minnetronix 26 1 M60 Art Erdman, 73 29:36 9:32 8 7 W20 Layne Kortbein, 22 29:39 9:33 Antea Group 27 4 M40 Michael Fry, 49 29:41 9:33 Minnetronix 28 5 M40 Chris Nalty, 49 29:42 9:33 Top Flight Marketing 29 6 M40 Christopher Turoski, 46 29:46 9:35 University Of Minn 30 7 M40 Michael Tvedt, 49 30:46 9:54 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

31 8 M40 Venkat Parameshwaran, 48 31:16 10:04 Altair Engineering 9 1 W40 Katie McMahon, 47 34:03 10:57 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

10 8 W20 Rachael Kuntz, 26 34:20 11:03 Minnetronix 11 9 W20 Katie Hazlewood, 24 34:21 11:03 Minnetronix 32 4 M50 Paul Rothweiler, 57 35:58 11:34 University Of Minn
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

12 10 W20 Sripradha Krishnarathna, 24 38:23 12:21 University Of Minn 13 11 W20 Emily Bienias, 28 38:57 12:32 University Of Minn 33 15 M20 Kevin Bienias, 29 39:00 12:33 Teamvantage Molding 34 2 M60 George O'Clock, 78 39:07 12:35 University Of Minn 35 9 M40 Eric Rurgraff, 44 39:14 12:37 Aerotek 36 5 M50 Daniel Mooradian, 59 39:24 12:41 University Of Minn 14 2 W40 Stacy Miller, 47 39:24 12:41
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

37 16 M20 Nick Montelibano, 23 40:49 13:08 Minnetronix 38 17 M20 Andrew Hostetler, 23 40:50 13:08 Usp/Mitek 15 12 W20 Si Yen Ng, 24 41:23 13:19 National Cheng Kung U 39 5 M30 Chi-Lun Lin, 39 41:25 13:20 National Cheng Kung U 16 13 W20 Emily Alexander, 25 42:25 13:39 Abbott 40 18 M20 Ian Pierson, 24 42:26 13:39 Abbott
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

41 19 M20 John Gohman, 27 45:00 14:29 Minnetronix 17 1 W60 Sheryl O'Connor, 63 45:01 14:29 Us Bank 18 14 W20 Hesat Menheer, 21 45:24 14:37 University Of Minn 42 2 JrM Avery Butler, 10 45:41 14:42 Minnetronix 43 6 M50 Chris Butler, 50 45:46 14:44 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

44 20 M20 Andrew Serrian, 29 50:27 16:14 Minnetronix 19 15 W20 Andrea Serrian, 29 50:29 16:15 Carmichael Lynch 20 16 W20 Amy Seibert, 24 50:30 16:15 Patterson Thuente 21 17 W20 Lexie Montelibano, 24 50:31 16:15 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

45 3 M60 Jeff Clark, 62 53:22 17:10 Minnetronix 22 2 W60 Lori Clark, 62 53:23 17:11 Minnetronix
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

23 1 W50 Ellen Langsetmo, 54 58:44 18:54 Majikatek Llc 2 finishers among Men Under 20 20 finishers among Men 20 - 29 5 finishers among Men 30 - 39 9 finishers among Men 40 - 49 6 finishers among Men 50 - 59 3 finishers among Men 60 & Up 17 finishers among Women 20 - 29 1 finishers among Women 30 - 39 2 finishers among Women 40 - 49 1 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 & Up 45 male finishers 23 female finishers 68 total finishers
Click here for data on Teams

Return to home page.