Section 6 Nordic Championships Boys Pursuit

Baker Regional Park

Feb. 3, 2010

Cloudy/sunny, under 10/high teens, calm,
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

 1* Hopkins                 370  100   99   90   81   80   73   66  28:00.6  2:38.8
  2* Eden Prairie            370   97   93   91   89   86   83   78  28:06.9  1:16.3
  3 Edina                   358   98   94   84   82   79   72   65  28:24.5  2:09.9
  4 Minneapolis Southwest   314   87   77   76   74   68   59   55  29:47.2  1:36.2
  5 Bloomington Jefferson   307   96   88   63   60   47   43   40  29:54.9  3:49.5
  6 St Louis Park           292   92   85   64   51   48   46   42  30:23.5  4:52.2
  7 Minnetonka              284   95   69   62   58   54   49   37  30:32.4  4:05.0
  8 Benilde-St Margaretís   273   75   71   70   57   53   44   39  31:02.5  2:04.0
  9 Chaska/Chanhassen       210   61   56   52   41   32   29   27  32:48.8  2:26.0
 10 Breck                   160   67   38   30   25   24   23       35:32.6  8:18.5
 11 Holy Family Catholic    144   45   35   33   31   28   26   22  35:06.9  3:12.6
 12 Blake                   141   50   36   34   21                 36:35.1 10:16.8
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME



1*. Hopkins
  100  Jack Hinkens, 12           26:49.5  
   99  Connor Benton, 11          27:13.0  
   90  Christian Ruud, 11         28:31.7  
   81  Jon Furlich, 11            29:28.3  
   80  Greg Furlich, 12           29:32.9  
   73  Jordan Taylor, 10          30:32.1  
   66  Ryan Hilliard, 12          30:57.6  
     Total Places = 370

2*. Eden Prairie
   97  Kyle Bratrud, 11           27:28.0  
   93  Aaron Bartnik, 11          27:55.4  
   91  Chris Mueller, 12          28:20.0  
   89  Adam Bartnik, 12           28:44.3  
   86  Blake Falk, 12             28:56.4  
   83  Rob Schaeppe, 12           29:20.1  
   78  Eric Roudabush, 12         29:44.9  
     Total Places = 370

3. Edina
   98  Ted McKlveen, 11           27:16.6  
   94  Benn Hulbert, 12           27:54.1  
   84  Michael Murney, 10         29:00.6  
   82  John Lucke, 12             29:26.5  
   79  Nels Thompson, 11          29:35.0  
   72  Michael Ellenberger, 12    30:33.1  
   65  Matthew Berntson, 10       31:07.8  
     Total Places = 358

4. Minneapolis Southwest
   87  Eli Johnson, 11            28:50.9  
   77  Evie Vermeer, 10           29:55.1  
   76  Nick Mahoney, 12           29:55.8  
   74  Tony Dahl, 12              30:27.1  
   68  Kelly Fisher, 10           30:53.6  
   59  Nate Dingels, 10           31:43.1  
   55  Sam Hills, 11              32:51.4  
     Total Places = 314

5. Bloomington Jefferson
   96  Jacob Sandry, 12           27:49.3  
   88  Jan Ketterson, 10          28:48.0  
   63  Justin Brickman, 12        31:23.7  
   60  Alex Eckberg, 11           31:38.8  
   47  Bryan Duerfeldt, 10        33:20.7  
   43  Jacob Weber, 9             33:44.4  
   40  Anthony Campana, 11        33:56.9  
     Total Places = 307

6. St Louis Park
   92  Michael Cork, 10           28:16.5  
   85  Cole Hendrickson, 12       28:57.7  
   64  Duncan Cleveland, 12       31:11.3  
   51  Nate Rumpza, 10            33:08.7  
   48  William Cramer, 12         33:18.4  
   46  Sam Dawson, 10             33:25.0  
   42  Ben Verhasselt, 10         33:50.2  
     Total Places = 292

7. Minnetonka
   95  Zach Goldberg, 10          27:53.0  
   69  Harrison Burton, 12        30:52.4  
   62  Marcus Speca, 10           31:26.4  
   58  Jake Lee, 12               31:57.9  
   54  Kyle Anderson, 10          32:58.4  
   49  Julian Hagberg, 10         33:17.9  
   37  Erik Weidner, 11           34:31.2  
     Total Places = 284

8. Benilde-St Margaretís
   75  Garrett Shaffer, 11        30:17.5  
   71  Anders Hendrickson, 11     30:38.9  
   70  Michael Sather, 12         30:52.0  
   57  Andrew Egger, 8            32:21.5  
   53  Drew Frenz, 12             33:02.7  
   44  Andy Renier, 8             33:39.9  
   39  Brian Tobelmann, 10        34:15.6  
     Total Places = 273

9. Chaska/Chanhassen
   61  Spencer Davis, 11          31:30.4  
   56  Nathan Jackels, 10         32:42.0  
   52  chad claybaugh, 12         33:06.4  
   41  Spencer Mertes, 10         33:56.3  
   32  Allen Andrys, 12           35:54.0  
   29  Evan Moore, 9              37:43.7  
   27  Justin Eddy, 11            37:57.4  
     Total Places = 210

10. Breck
   67  Brandon Onopa, 12          30:58.3  
   38  Henry Bell, 12             34:28.4  
   30  Addison Weiler, 11         37:27.1  
   25  Joe Kuhns, 9               39:16.8  
   24  David Parrin, 10           40:51.0  
   23  Nicholas Thyr, 9           41:16.3  
     Total Places = 160

11. Holy Family Catholic
   45  Jensen Orlow, 10           33:35.9  
   35  Will LaVelle, 12           34:51.0  
   33  Tyler Thompson, 10         35:12.2  
   31  Tom Larson, 10             36:48.4  
   28  Matt Lerick, 10            37:45.3  
   26  Connor Oberle, 10          38:24.5  
   22  Erik Elton, 11             42:16.1  
     Total Places = 144

12. Blake
   50  Kent Carlson, 12           33:09.9  
   36  Erik Floren, 12            34:36.4  
   34  Sean Tyree, 12             35:07.4  
   21  Jeff Schroeder, 12         43:26.7  
     Total Places = 141
        TEAM                               Classic    Freestyle     FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME     TIME      TIME        TEAM

Top

1 1 Jack Hinkens, 12 14:06.00 12:43.46 26:49.5 Hopkins 2 2 Connor Benton, 11 14:16.00 12:56.94 27:13.0 Hopkins 3 3 Ted McKlveen, 11 14:21.00 12:55.58 27:16.6 Edina 4 4 Kyle Bratrud, 11 14:34.00 12:53.93 27:28.0 Eden Prairie 5 5 Jacob Sandry, 12 14:43.00 13:06.26 27:49.3 Bloomington Jefferson 6 6 Zach Goldberg, 10 15:05.00 12:47.93 27:53.0 Minnetonka 7 7 Benn Hulbert, 12 15:02.00 12:52.10 27:54.1 Edina 8 8 Aaron Bartnik, 11 14:55.00 13:00.35 27:55.4 Eden Prairie 9 9 Michael Cork, 10 15:06.00 13:10.47 28:16.5 St Louis Park 10 10 Chris Mueller, 12 15:28.00 12:51.93 28:20.0 Eden Prairie 11 11 Christian Ruud, 11 15:06.00 13:25.61 28:31.7 Hopkins 12 12 Adam Bartnik, 12 15:03.00 13:41.21 28:44.3 Eden Prairie 13 13 Jan Ketterson, 10 15:49.00 12:58.98 28:48.0 Bloomington Jefferson 14 14 Eli Johnson, 11 15:21.00 13:29.87 28:50.9 Minneapolis Southwest 15 15 Blake Falk, 12 15:21.00 13:35.34 28:56.4 Eden Prairie 16 16 Cole Hendrickson, 12 15:34.00 13:23.63 28:57.7 St Louis Park 17 17 Michael Murney, 10 15:43.00 13:17.58 29:00.6 Edina 18 18 Rob Schaeppe, 12 15:58.00 13:22.03 29:20.1 Eden Prairie 19 19 John Lucke, 12 15:38.00 13:48.48 29:26.5 Edina 20 20 Jon Furlich, 11 15:58.00 13:30.23 29:28.3 Hopkins 21 21 Greg Furlich, 12 15:59.00 13:33.83 29:32.9 Hopkins 22 22 Nels Thompson, 11 15:48.00 13:46.92 29:35.0 Edina 23 23 Eric Roudabush, 12 15:42.00 14:02.87 29:44.9 Eden Prairie 24 24 Evie Vermeer, 10 16:03.00 13:52.09 29:55.1 Minneapolis Southwest 25 25 Nick Mahoney, 12 16:03.00 13:52.76 29:55.8 Minneapolis Southwest 26 26 Garrett Shaffer, 11 16:05.00 14:12.49 30:17.5 Benilde-St Margaretís 27 27 Tony Dahl, 12 16:05.00 14:22.05 30:27.1 Minneapolis Southwest 28 28 Jordan Taylor, 10 16:44.00 13:48.06 30:32.1 Hopkins 29 29 Michael Ellenberger, 12 16:26.00 14:07.10 30:33.1 Edina 30 30 Anders Hendrickson, 11 16:23.00 14:15.82 30:38.9 Benilde-St Margaretís 31 31 Michael Sather, 12 16:28.00 14:23.95 30:52.0 Benilde-St Margaretís 32 32 Harrison Burton, 12 16:57.00 13:55.31 30:52.4 Minnetonka 33 33 Kelly Fisher, 10 16:54.00 13:59.54 30:53.6 Minneapolis Southwest 34 34 Brandon Onopa, 12 16:23.00 14:35.25 30:58.3 Breck 35 35 Ryan Hilliard, 12 16:39.00 14:18.60 30:57.6 Hopkins 36 36 Matthew Berntson, 10 16:30.00 14:37.73 31:07.8 Edina 37 37 Duncan Cleveland, 12 16:40.00 14:31.30 31:11.3 St Louis Park 38 38 Justin Brickman, 12 17:26.00 13:57.61 31:23.7 Bloomington Jefferson 39 39 Marcus Speca, 10 17:06.00 14:20.39 31:26.4 Minnetonka 40 40 Spencer Davis, 11 16:41.00 14:49.34 31:30.4 Chaska/Chanhassen 41 41 Alex Eckberg, 11 16:57.00 14:41.76 31:38.8 Bloomington Jefferson 42 42 Nate Dingels, 10 16:51.00 14:52.08 31:43.1 Minneapolis Southwest 43 43 Jake Lee, 12 16:54.00 15:03.88 31:57.9 Minnetonka 44 44 Andrew Egger, 8 16:59.00 15:22.48 32:21.5 Benilde-St Margaretís 45 45 Nathan Jackels, 10 17:04.00 15:37.97 32:42.0 Chaska/Chanhassen 46 46 Sam Hills, 11 17:45.00 15:06.35 32:51.4 Minneapolis Southwest 47 47 Kyle Anderson, 10 17:59.00 14:59.40 32:58.4 Minnetonka 48 48 Drew Frenz, 12 18:09.00 14:53.69 33:02.7 Benilde-St Margaretís 49 49 chad claybaugh, 12 17:55.00 15:11.40 33:06.4 Chaska/Chanhassen 50 50 Nate Rumpza, 10 17:45.00 15:23.63 33:08.7 St Louis Park 51 51 Kent Carlson, 12 17:14.00 15:55.88 33:09.9 Blake 52 52 Julian Hagberg, 10 18:28.00 14:49.90 33:17.9 Minnetonka 53 53 William Cramer, 12 17:46.00 15:32.31 33:18.4 St Louis Park 54 54 Bryan Duerfeldt, 10 18:11.00 15:09.68 33:20.7 Bloomington Jefferson 55 55 Sam Dawson, 10 17:47.00 15:37.91 33:25.0 St Louis Park 56 56 Jensen Orlow, 10 17:39.00 15:56.82 33:35.9 Holy Family Catholic 57 57 Andy Renier, 8 18:16.00 15:23.84 33:39.9 Benilde-St Margaretís 58 58 Jacob Weber, 9 18:26.00 15:18.32 33:44.4 Bloomington Jefferson 59 59 Ben Verhasselt, 10 18:07.00 15:43.11 33:50.2 St Louis Park 60 60 Spencer Mertes, 10 18:04.00 15:52.30 33:56.3 Chaska/Chanhassen 61 61 Anthony Campana, 11 18:29.00 15:27.83 33:56.9 Bloomington Jefferson 62 62 Brian Tobelmann, 10 18:17.00 15:58.53 34:15.6 Benilde-St Margaretís 63 63 Henry Bell, 12 18:13.00 16:15.36 34:28.4 Breck 64 64 Erik Weidner, 11 17:19.00 17:12.12 34:31.2 Minnetonka 65 65 Erik Floren, 12 18:28.00 16:08.38 34:36.4 Blake 66 66 Will LaVelle, 12 18:40.00 16:10.92 34:51.0 Holy Family Catholic 67 67 Sean Tyree, 12 19:04.00 16:03.38 35:07.4 Blake 68 68 Tyler Thompson, 10 18:54.00 16:18.14 35:12.2 Holy Family Catholic 69 69 Allen Andrys, 12 19:00.00 16:53.92 35:54.0 Chaska/Chanhassen 70 70 Tom Larson, 10 19:51.00 16:57.39 36:48.4 Holy Family Catholic 71 71 Addison Weiler, 11 20:27.00 17:00.01 37:27.1 Breck 72 72 Evan Moore, 9 20:42.00 17:01.70 37:43.7 Chaska/Chanhassen 73 73 Matt Lerick, 10 20:43.00 17:02.28 37:45.3 Holy Family Catholic 74 74 Justin Eddy, 11 19:44.00 18:13.33 37:57.4 Chaska/Chanhassen 75 75 Connor Oberle, 10 20:59.00 17:25.43 38:24.5 Holy Family Catholic 76 76 Joe Kuhns, 9 21:02.00 18:14.75 39:16.8 Breck 77 77 David Parrin, 10 22:15.00 18:35.97 40:51.0 Breck 78 78 Nicholas Thyr, 9 21:56.00 19:20.26 41:16.3 Breck 79 79 Erik Elton, 11 23:22.00 18:54.07 42:16.1 Holy Family Catholic 80 80 Jeff Schroeder, 12 23:41.00 19:45.65 43:26.7 Blake

Click here for data on girls

Return to home page.