MHI 5K

Minneapolis Heart Institute, Edina

Aug. 15, 2010

Sunny, windy, 60s
Results by Apple Raceberry JaM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Click here for data on MDRA 15K

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE

    1    1 JrM  Drew Campbell, 15, Lake Elmo, MN           18:21    5:54
    2    1 M30  Andy Tate, 32, Minneapolis, MN             18:26    5:56
    3    1 M40  Timothy Pollis, 40, Richfield, MN          18:29    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

4 2 JrM Cal Lawton, 14, Eden Prairie, MN 18:44 6:02 5 2 M30 Jeff Krull, 37, Carver, MN 19:31 6:17 6 3 JrM Dan Holovnia, 15, Chanhassen, MN 19:41 6:20 7 4 JrM Carter Peterson, 17, Wyoming, MN 19:46 6:22 1 1 JrW Laura Lawton, 17*, Eden Prairie, MN 19:52 6:24 2 1 W30 Elisa Johnson, 32*, Janesville, MN 19:58 6:25 3 1 W50 Linda Benjamin Soucie, 50*, Coon Rapids, MN 20:14 6:31 4 2 JrW Alli Lynch, 15*, Shakopee, MN 21:10 6:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

8 1 M20 Aaron Gritz, 24, Rochester, MN 22:08 7:07 5 3 JrW Kelsey Mullen, 18*, Shorewood, MN 22:08 7:07 6 4 JrW Jessica Reeves, 17*, Midland, MI 22:45 7:19 9 2 M40 Bill Anderson, 43, Minneapolis, MN 22:46 7:19 10 3 M30 James Goldenstein, 31, Shakopee, MN 23:37 7:36 7 1 W40 Lorena Byerly, 46*, St. Paul, MN 23:39 7:36 11 1 M50 Tim Evavold, 50, Minneapolis, MN 23:54 7:41 12 5 JrM Robert McCandless, 17, Chanhassen, MN 24:09 7:46 13 3 M40 Sujit Varma, 42, Edina, MN 24:23 7:51 8 2 W40 Joellen Evavold, 41*, Minneapolis, MN 24:26 7:52 14 2 M50 Dave Gutzke, 52, Minneapolis, MN 24:27 7:52 15 4 M40 Robert Forcier, 45, Delano, MN 24:27 7:52 9 1 W20 Andrea Sweeney, 29*, Inver Grove Heigh, MN 24:33 7:54 16 3 M50 Kevin Graham, 57, Edina, MN 24:46 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

17 1 M60 Patrick Ryan, 62 24:55 8:01 10 2 W30 Sarah Tate, 30*, Minneapolis, MN 25:24 8:10 18 2 M60 Rick Recker, 66, Mpls, MN 26:02 8:22 11 3 W40 Christine Bent, 40*, Minneapolis, MN 26:17 8:27 19 4 M50 Tim Henry, 53, Minneapolis, MN 26:19 8:28 12 5 JrW Ashley Williams, 14*, Chaska, MN 26:37 8:34 20 6 JrM David Schwartz, 19, Edina, MN 26:41 8:35 21 4 M30 Jason Ross, 39, St. Louis Park, MN 26:43 8:36 22 5 M40 Sean Reardon, 49, Bloomington, MN 26:44 8:36 23 5 M50 Tom Lais, 56, Maplewood, MN 26:52 8:39 24 6 M40 Leon Spencer, 49, Caledonia, MN 26:54 8:39 13 3 W30 Krista Bernander, 30*, Brooklyn Park, MN 26:55 8:40 25 6 M50 Jeffrey Schwartz, 51, Edina, MN 27:08 8:44 26 7 M40 Kevin Harris, 49, Eden Prairie, MN 27:16 8:47 14 2 W20 Heather Lauersdorf, 29*, Minneapolis, MN 27:24 8:49 27 7 M50 William Hession, 59, Prior Lake, MN 27:30 8:51 28 2 M20 Ryan Lester, 29, Saint Paul, MN 27:35 8:53 15 4 W30 Marie Siemonsma, 30*, Chanhassen, MN 27:42 8:55 29 3 M60 Harry Farb, 66, Minnetonka, MN 27:46 8:56 16 5 W30 Melissa Wesolaski, 38*, Hugo, MN 27:50 8:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

17 1 W60 Julie Rohr, 63*, Minnetonka, MN 28:03 9:02 18 6 W30 Amanda Greene, 31*, Elko, MN 28:12 9:05 19 6 JrW Linnea Moat, 17*, Chanhassen, MN 28:14 9:05 20 7 W30 Andrea Stephens, 34*, Saint Paul, MN 28:15 9:05 21 7 JrW Kelsie Nelson, 16*, Delano, MN 28:23 9:08 30 3 M20 Tom Neel, 29, Brooklyn Park, MN 28:24 9:08 22 4 W40 Gretchen Peichel, 41*, Edina, MN 28:27 9:09 31 8 M40 Jerry Pietz, 46, Maple Grove, MN 28:29 9:10 23 3 W20 Kelly Wickstrom, 23*, Isanti, MN 28:30 9:10 32 5 M30 Mark Korpela, 31, Minneapolis, MN 28:30 9:10 24 8 W30 Nicole Lynch, 37*, Blaine, MN 28:32 9:11 25 9 W30 Karen Kaspari, 31*, Lakeville, MN 28:33 9:11 26 5 W40 Kelly Benning, 42*, Lakeville, MN 28:34 9:12 27 6 W40 Renee Johnson, 41*, Farmington, MN 28:41 9:14 28 4 W20 Lindsey Niswanger, 27*, Minneapolis, MN 28:50 9:17 29 7 W40 Linda McGerr, 49*, Victoria, MN 28:53 9:18 30 2 W50 Diane Chandler, 50*, Shelburne, VT 29:04 9:21 31 8 W40 Julie Harrison, 46*, Eden Prairie, MN 29:35 9:31 33 7 JrM Rafael Osuna, 9, Plymouth, MN 30:04 9:40 34 8 JrM Kiran Goswitz, 14, St. Paul, MN 30:05 9:41 35 9 M40 Joseph Goswitz, 48, St. Paul, MN 30:17 9:45 32 10 W30 Margaret Krull, 35*, Carver, MN 30:18 9:45 33 9 W40 Magdaline Aagard, 48*, Prior Lake, MN 30:25 9:47 34 5 W20 Sydney Chandler, 21*, Shelburne, VT 30:43 9:53 35 3 W50 Dorothy Whelan, 50*, Edina, MN 30:45 9:54 36 10 M40 Stephen Schaefer, 47, Minneapolis, MN 30:45 9:54 36 11 W30 Stephanie Moran, 35*, St. Louis Park, MN 31:03 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

37 10 W40 Christine Fuhrmann, 42*, Minneapolis, MN 31:03 10:00 38 6 W20 Crystal Tschida Lester, 27*, Saint Paul, MN 31:06 10:00 39 11 W40 Tamara Castanias, 45*, Carver, MN 31:08 10:01 40 12 W30 Brenda Petcoff, 32*, Coon Rapids, MN 31:10 10:02 41 7 W20 Tamie Jo Zyskowski, 29*, Oakdale, MN 31:58 10:17 37 9 JrM Alec Scotting, 16, Baltic, SD 32:29 10:27 42 12 W40 Heather Jax, 49*, St. Paul, MN 32:43 10:32 43 8 JrW Ashley Scotting, 18*, Baltic, SD 32:54 10:35 38 6 M30 Glenn Scotting, 37, Baltic, SD 32:55 10:35 44 1 W70 Dorothy Marden, 73*, Minneapolis, MN 33:00 10:37 39 4 M60 Greg Madera, 63, Sharon, MA 33:07 10:39 40 11 M40 Paul Royer, 42, Bloomington, MN 33:22 10:44 45 13 W40 Gretchen Dargatz, 48*, Minneapolis, MN 33:24 10:45 41 12 M40 John Gomez, 43, Richfield, MN 33:47 10:52 46 8 W20 Annie Kline, 29*, Montgomery, MN 33:47 10:52 47 9 JrW Melissa Reeves, 14*, Midland, MI 33:51 10:54 48 9 W20 Cheryl Neel, 28*, Brooklyn Park, MN 33:56 10:55 49 14 W40 Kelly Anderson, 46*, Blue Earth, MN 34:00 10:56 42 8 M50 Joel Hulke, 52, St. Peter, MN 34:00 10:56 50 13 W30 Kimberly Kelly, 37*, Edina, MN 34:04 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

51 15 W40 Sheila Knight, 49*, Minneapolis, MN 34:21 11:03 52 16 W40 Lisa Raddatz, 49*, Lakeville, MN 34:38 11:09 53 17 W40 Kathy Forcier, 44*, Delano, MN 34:38 11:09 43 13 M40 Robert Tidd, 44, Minneapolis, MN 35:07 11:18 44 14 M40 Richard Anderson, 48, Minneapolis, MN 35:11 11:19 45 15 M40 Michael Lee, 47, Houston, TX 35:12 11:20 54 18 W40 Michele Thomson Tidd, 40*, Minneapolis, MN 35:17 11:21 55 10 W20 Angela Leicht, 29*, St. Paul, MN 36:17 11:41 56 4 W50 Kate Blau, 57*, Minneapolis, MN 36:25 11:43 57 19 W40 Anne-Marie Holst, 45*, Minneapolis, MN 36:30 11:45 58 20 W40 Elizabeth Smith, 47*, Maple Plain, MN 36:31 11:45 59 14 W30 Angela Syverson, 31*, Cottage Grove, MN 36:35 11:46 60 15 W30 Dawn Price, 31*, Cottage Grove, MN 36:35 11:46 61 11 W20 Ashley Ochsner, 26*, Minneapolis, MN 37:14 11:59 62 12 W20 Katie McLaughlin, 28*, Mpls, MN 37:15 11:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

63 16 W30 Rhonda Centers, 39*, Hugo, MN 37:45 12:09 64 2 W60 Lynaa Leahy, 60*, Shoreview, MN 38:40 12:27 46 9 M50 Michael Desanctis, 57, Eden Prairie, MN 38:50 12:30
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

47 7 M30 Andrew Swenson, 32, Northfield, MN 40:24 13:00 65 17 W30 Laura Swenson, 30*, Northfield, MN 40:25 13:00 66 5 W50 Gail Pharis, 57*, Minneapolis, MN 42:01 13:31 67 18 W30 Rachel Goetzmann, 39*, Edina, MN 43:16 13:55 68 13 W20 Alysha Hop, 24*, Minneapolis, MN 43:17 13:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

69 6 W50 Margaret Sweeney, 51*, Inver Grove Heigh, MN 46:00 14:48 70 Amy Sweeney*, South St. Paul, MN 46:00 14:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

71 19 W30 Heather Uriell, 31*, Shakopee, MN 47:06 15:09 72 20 W30 Nancy Bezanson, 31*, Shakopee, MN 47:07 15:10 73 7 W50 Darlene Helmer, 59*, Eden Prairie, MN 47:22 15:14 74 14 W20 Amy Robare, 26*, Eden Prairie, MN 47:27 15:16 75 8 W50 Linda Lemke, 58*, Wayzata, MN 47:30 15:17 76 21 W40 Rhea Kontas, 46*, Prior Lake, MN 47:48 15:23 77 9 W50 Karen Edwards, 56*, Prior Lake, MN 48:30 15:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

48 Therese Neszaros, Edina, MN 50:43 16:19 78 22 W40 Fasching, 45*, Edina, MN 50:49 16:21 79 23 W40 Monique Ross, 45*, Eden Prairie, MN 50:49 16:21 49 16 M40 Al Ross, 44, Eden Prairie, MN 50:50 16:21
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

80 15 W20 Jenna Kneepkens, 25*, St. Paul, MN 58:24 18:48 81 21 W30 Keilee-Rae Miller, 30*, Richfield, MN 58:24 18:48 50 4 M20 Craig Zimmer, 29, Brooklyn Park, MN 58:31 18:50 82 16 W20 Meghan Zimmer, 29*, Brooklyn Park, MN 58:32 18:50 83 10 W50 Sheila White, 54*, Coon Rapids, MN 58:40 18:53 84 2 W70 Jacqueline Teisberg, 73*, Minneapolis, MN 58:41 18:53 85 11 W50 Ruth Lindquist, 56*, Lakeville, MN 58:44 18:54 86 12 W50 Sally Carlson, 57*, Bloomington, MN 58:45 18:54 87 3 W60 Kay Schwarzrock, 63*, St. Paul, MN 58:46 18:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

88 4 W60 Janet Kopp, 69*, Edina, MN 1:15:15 24:13 89 3 W70 Margaret Stewart, 81*, Minneapolis, MN 1:15:23 24:16 90 24 W40 Heather Christie, 47*, Minneapolis, MN 1:15:24 24:16 * indicates females 1 finishers among Males (no age given) 9 finishers among Men Under 20 4 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 16 finishers among Men 40 - 49 9 finishers among Men 50 - 59 4 finishers among Men 60 - 69 9 finishers among Women Under 20 16 finishers among Women 20 - 29 21 finishers among Women 30 - 39 24 finishers among Women 40 - 49 12 finishers among Women 50 - 59 4 finishers among Women 60 - 69 3 finishers among Women 70 & Up 1 finishers among Females (no age given) 50 male finishers 90 female finishers 140 total finishers
Click here for data on MDRA 15K

Return to home page.