MIAC Men's Indoor Championships

Saint John's University, Collegeville

March 7-8, 2008

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Chris Bradford, So, St. Thomas 6.51Q 2 Andrew Yokom, Jr, Macalester 6.57q 3 Kevin Williams, Jr, Macalester 6.65q 4 Aaron Gibson, So, Gustavus 6.70 5 Perry Patterson, So, Concordia Moorhead 6.76 6 Drew Goede, Jr, Saint John's 6.78 7 Jason Sather, So, Concordia Moorhead 6.79 8 Troy Clintsman, Fr, Saint John's 6.85 Round 1, Heat 2 1 Joe DeFrance, Jr, St. Thomas 6.54Q 2 Clarence Suttle, Fr, Hamline 6.54q 3 Xavier Carroll, So, Concordia Moorhead 6.70 4 Javan Copley, Fr, Hamline 6.70 5 Adrian Hawkins, Fr, St. Olaf 6.76 6 Nick Cesarek, Jr, Carleton 6.78 7 Colby Citrowske, Fr, Gustavus 6.81 8 Ryan Sunderland, Fr, Hamline 6.84 Round 1, Heat 3 1 James Ewer, Jr, St. Thomas 6.51Q 2 Sam Moen, So, St. Thomas 6.57q 3 Nick Ward, Fr, Augsburg 6.63q 4 D J. Wendell, Jr, Augsburg 6.71 5 Eric Bjorklund, So, Bethel 6.77 6 Joel Quick, So, Bethel 6.78 7 Dan Holmgren, Fr, Hamline 6.79 8 Dustin Potter, So, St. Thomas 6.87 Final 1 James Ewer, Jr, St. Thomas 6.34 NCAA automatic NCAA provisional 2 Chris Bradford, So, St. Thomas 6.45 NCAA provisional 3 Joe DeFrance, Jr, St. Thomas 6.46 NCAA provisional 4 Clarence Suttle, Fr, Hamline 6.47 NCAA provisional 5 Andrew Yokom, Jr, Macalester 6.54 6 Nick Ward, Fr, Augsburg 6.55 7 Sam Moen, So, St. Thomas 6.59 8 Kevin Williams, Jr, Macalester 6.69
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

200 Meter Dash 1 Joe DeFrance, Jr, St. Thomas 22.23 H4 2 James Ewer, Jr, St. Thomas 22.49 H4 3 Dan Monroe, So, St. Olaf 22.64 H3 4 Javan Copley, Fr, Hamline 22.83 H4 5 Eddie Moore, Fr, Saint Mary's 22.86 H2 6 Tom Ballinger, Jr, Carleton 22.98 H1 6 Sam Moen, So, St. Thomas 22.98 H3 8 Chris Bradford, So, St. Thomas 23.12 H3 9 John Kelly, Fr, Saint Mary's 23.17 H2 10 Nick Cesarek, Jr, Carleton 23.25 H1 11 Josiah Ryks, So, Saint Mary's 23.29 H4 12 Clarence Suttle, Fr, Hamline 23.41 H1 13 Aaron Gibson, So, Gustavus 23.53 H2 14 Joe Rohlfing, So, St. Thomas 23.66 H3 15 Adrian Hawkins, Fr, St. Olaf 23.68 H4 16 Zach Schlegel, Fr, Bethel 23.84 H1 17 Ben Kitt, Jr, Saint John's 24.09 H2 18 Zach Dahl, So, St. Olaf 24.09 H4 19 Scott Mattke, Sr, St. Thomas 24.17 H3 20 Dave Schutt, Fr, Gustavus 24.18 H2 21 Shaun Kober, Fr, Saint John's 24.44 H1 22 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 25.43 H2 Tyler Etheridge, So, Saint John's DQ H1 Eric Bjorklund, So, Bethel DNC H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

400 Meter Dash 1 Tom Ballinger, Jr, Carleton 49.74 H3 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 50.22 H3 3 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 50.70 H1 4 Josh Smith, Sr, Concordia Moorhead 50.74 H3 5 Josh Otto, Sr, Bethel 50.86 H3 6 Josiah Ryks, So, Saint Mary's 50.96 H1 7 Andy Marnach, So, Hamline 51.28 H2 8 John Kelly, Fr, Saint Mary's 51.35 H3 9 Cole Carlson, So, Gustavus 51.35 H2 10 Eric Rhode, So, Bethel 51.41 H3 11 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 51.82 H1 12 Zach Schlegel, Fr, Bethel 52.02 H1 13 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 52.04 H1 14 Tyson Molitor, Fr, Hamline 52.13 H2 15 Dan Monroe, So, St. Olaf 52.26 H2 16 Matt Leeb, Fr, Gustavus 52.66 H2 17 Adrian Hawkins, Fr, St. Olaf 52.71 H1 18 James Strand, So, Augsburg 54.64 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

600 Yard Dash 1 Tom Ballinger, Jr, Carleton 1:12.48 H3 McNeely Spectrum record Was 1:12.57; Eric Schmeckpeper, Hamline, 2000 2 Josh Smith, Sr, Concordia Moorhead 1:13.63 H2 3 Tom Hoffman, Fr, Saint John's 1:13.70 H3 4 Michael Sanders, So, Carleton 1:14.18 H2 5 Josh Otto, Sr, Bethel 1:14.21 H3 6 Jack Delehanty, Jr, Carleton 1:14.41 H2 7 Brian Sames, Jr, St. Thomas 1:14.52 H3 8 Mitch Gesell, Jr, Saint John's 1:14.65 H3 9 Dan Varley, So, St. Olaf 1:14.78 H2 10 Dennis Meints, Fr, Bethel 1:14.97 H2 11 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 1:15.05 H1 12 Greg Dowe, Jr, St. Thomas 1:15.68 H1 13 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 1:15.96 H2 14 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 1:16.01 H1 15 Andrew Rice, Jr, Bethel 1:16.39 H1 16 Tony Hanf, Sr, Bethel 1:16.59 H1 17 Steven Strom, Jr, Bethel 1:16.64 H1 Tyson Molitor, Fr, Hamline DQ H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

800 Meter Run 1 Brian Sames, Jr, St. Thomas 1:54.68 H3 NCAA provisional 2 Mitch Gesell, Jr, Saint John's 1:55.21 H3 3 Cullen O'Neill, Jr, St. Olaf 1:55.87 H3 4 Ian Campbell, Fr, Hamline 1:58.25 H3 5 Dennis Meints, Fr, Bethel 1:58.30 H3 6 Jack Delehanty, Jr, Carleton 1:58.40 H3 7 Michael Sanders, So, Carleton 1:59.26 H3 8 Sam Husted, Jr, Saint John's 1:59.36 H2 9 Justin Lund, Fr, Gustavus 2:01.94 H2 10 Will Kennedy, Sr, Macalester 2:02.10 H2 11 Rob McMillan, Jr, Saint John's 2:02.78 H1 12 David Anderson, So, St. Olaf 2:02.86 H2 13 Nathan Swenson, So, St. Olaf 2:02.88 H1 14 Matt Neufeld, Fr, Bethel 2:03.48 H2 15 Chaz Mathers, So, Concordia Moorhead 2:03.91 H2 16 Brian Burseth, Jr, St. Olaf 2:03.97 H1 17 Jake Zander, Fr, Saint John's 2:04.89 H1 18 Marty Howard, Jr, Saint Mary's 2:04.90 H2 19 Eric Baumgartner, Sr, St. Thomas 2:05.59 H1 20 Michael Drinane, Sr, St. Olaf 2:05.78 H1 21 Jeremy Bock, So, Gustavus 2:05.95 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

1000 Meter Run 1 Neil Atzinger, Sr, St. Thomas 2:33.48 H3 2 Kyle Brandon, Jr, St. Thomas 2:34.34 H3 3 Cullen O'Neill, Jr, St. Olaf 2:34.56 H3 4 Ian Campbell, Fr, Hamline 2:34.79 H3 5 Jeremy Sutton, Sr, Saint John's 2:35.38 H3 6 Sam Husted, Jr, Saint John's 2:35.40 H3 7 Tyler Hinrichs, Jr, Bethel 2:35.59 H2 8 Evan Schwartz, Jr, St. Thomas 2:35.80 H3 9 Tim Drahn, Jr, St. Olaf 2:35.82 H2 10 David Green, Jr, St. Olaf 2:36.38 H3 11 Wade Eckstrom, So, Macalester 2:36.99 H2 12 Tyson Morgan, Jr, Macalester 2:37.23 H2 13 Nicholas George, So, St. Thomas 2:37.26 H2 14 Mark Felice, Sr, Carleton 2:37.38 H2 15 Josh Springer, Sr, Macalester 2:38.94 H2 16 John Kennedy, So, Gustavus 2:39.01 H1 17 Erik Bostrom, Sr, Bethel 2:39.63 H1 18 David Anderson, So, St. Olaf 2:39.82 H1 19 Will Kennedy, Sr, Macalester 2:39.87 H1 20 Justin Shobe, Sr, Concordia Moorhead 2:40.10 H1 21 Paul Lillehaugen, Fr, Concordia Moorhead 2:40.13 H1 22 Tim Barnaby, Sr, St. Thomas 2:40.15 H1 23 Jimmy Backes, Fr, Saint John's 2:40.16 H1 24 John Vallez, So, Saint Mary's 2:40.90 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Mile Run 1 Neil Atzinger, Sr, St. Thomas 4:16.29 H3 McNeely Spectrum record Was 4:16.55; Chris Erichsen, Saint Johnís, 2007 Meet record Was 4:17.38; Kyle Brandon, St. Thomas, 2007 2 Carl Gladitsch, Jr, Bethel 4:17.10 H3 Betters old Meet record 3 Kyle Brandon, Jr, St. Thomas 4:17.47 H3 4 Charlie Gamble, So, Carleton 4:22.89 H3 5 Mark Felice, Sr, Carleton 4:24.46 H3 6 David Green, Jr, St. Olaf 4:25.27 H3 7 Jonathan Lambert, Fr, St. Olaf 4:25.97 H3 8 Evan Schwartz, Jr, St. Thomas 4:26.35 H3 9 Darren Larsen, Sr, Saint John's 4:30.61 H3 10 John Davis, Fr, Carleton 4:30.75 H2 11 Jared Brandenburg, Fr, Saint Mary's 4:32.84 H2 12 Ryan Noack, So, Saint John's 4:33.38 H2 13 Erik Bostrom, Sr, Bethel 4:35.38 H2 14 Tim Barnaby, Sr, St. Thomas 4:36.23 H2 15 Jimmy Backes, Fr, Saint John's 4:37.26 H2 16 Tom Brenner, Jr, Carleton 4:37.87 H2 17 Brian Anderson, Jr, Bethel 4:39.10 H1 18 Meeks Brucker, Jr, Carleton 4:40.01 H1 19 Andrew Johnson, Fr, Hamline 4:40.89 H1 20 Dale Dybvig, Fr, Macalester 4:42.99 H2 21 Zach Ley, Fr, Hamline 4:43.57 H1 22 Steve Babcock, Sr, Saint John's 4:43.66 H1 23 Shane Wyborny, So, Augsburg 4:45.01 H1 24 Mike Jaeger, So, Saint John's 4:46.03 H1 25 Andrew Rath, Jr, Saint Mary's 4:59.36 H1 Jacob Marotz, So, St. Olaf DNC H1 Chris Marshall, So, Carleton DNF H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

3000 Meter Run 1 Brandon Gleason, Sr, Hamline 8:35.58 H2 McNeely Spectrum record Was 8:41.65; Andy Sherman, Carleton, 2001 2 Carl Gladitsch, Jr, Bethel 8:37.13 H2 Betters old McNeely Spectrum record 3 David Swanson, Sr, St. Olaf 8:38.90 H2 Betters old McNeely Spectrum record 4 Charlie Gamble, So, Carleton 8:43.60 H2 5 Dan Greeno, So, Bethel 8:46.32 H2 6 Ian Bauer, So, Hamline 8:49.46 H2 7 Mike Connell, So, St. Thomas 8:49.70 H2 8 Matt Boumeester, Jr, St. Thomas 8:51.92 H2 9 Patrick Lowder, So, Saint John's 8:53.16 H1 10 Doboul Ruon, Fr, St. Olaf 8:53.96 H2 11 Brady King, Sr, Saint John's 8:54.03 H1 12 Eamon Monaghan, Sr, Carleton 8:55.11 H1 13 Matt Wegmann, Sr, Macalester 8:55.31 H1 14 John Davis, Fr, Carleton 8:56.00 H1 15 Quentin Kennedy, Sr, Carleton 8:57.51 H2 16 Brent Haglund, So, Augsburg 8:57.59 H2 17 Zach Hunter, Jr, Saint John's 8:58.53 H1 18 Martin Mudry, Jr, Macalester 9:01.51 H1 19 Adrian Swanson, Fr, St. Olaf 9:03.29 H1 20 Ryan Noack, So, Saint John's 9:06.12 H1 21 Seth Rosvold, So, St. Thomas 9:09.72 H2 22 Jonathan Lambert, Fr, St. Olaf 9:12.66 H1 23 Andy Jahn, Sr, Carleton 9:15.82 H1 24 Tim Burns, Jr, Macalester 9:18.43 H1 25 George Williams, So, St. Thomas 9:19.64 H1 26 Dale Dybvig, Fr, Macalester 9:31.57 H1 Andrew Stevens, So, Saint John's DNC H1 Joe Sepe, Sr, Carleton DNC H2 Chris deLaubenfels, Sr, Gustavus DNC H2 Chris Erichsen, Sr, Saint John's DNC H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

5000 Meter Run 1 Chris Erichsen, Sr, Saint John's 14:31.02 McNeely Spectrum record Was 14:31.32; Chris Erichsen, Saint Johnís, 2007 NCAA automatic NCAA provisional 2 Brandon Gleason, Sr, Hamline 14:35.20 NCAA provisional 3 Kelly Fermoyle, Sr, Saint John's 14:39.60 NCAA provisional 4 Chris deLaubenfels, Sr, Gustavus 14:52.14 NCAA provisional 5 Dan Greeno, So, Bethel 14:52.14 NCAA provisional 6 Quentin Kennedy, Sr, Carleton 15:13.60 7 Brent Haglund, So, Augsburg 15:18.49 8 Dan Foley, Jr, Gustavus 15:31.67 9 Zach Hunter, Jr, Saint John's 15:32.50 10 Brady King, Sr, Saint John's 15:35.11 11 John Vallez, So, Saint Mary's 15:42.48 12 Adrian Swanson, Fr, St. Olaf 15:42.70 13 Jacob Marotz, So, St. Olaf 15:51.58 David Swanson, Sr, St. Olaf DQ Joe Sepe, Sr, Carleton DNC
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 7.83Q 2 Taylor Ferda, So, Bethel 7.84q 3 Matt Reeve, Fr, Saint John's 8.10q 4 Brian Welle, Sr, St. Thomas 8.38 5 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 8.39 6 Adam Horkey, So, Augsburg 8.42 7 Dan Anderson, So, Saint John's 8.83 8 Michael Mooney, So, Carleton 8.85 Round 1, Heat 2 1 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 7.84Q 2 Tom Ballinger, Jr, Carleton 7.97q 3 Dan Maxbauer, Fr, Saint John's 8.31q 4 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 8.34 5 Eric Atherton, So, Bethel 8.56 6 Alex Rosselli, So, Macalester 8.62 7 Curtis Van Asten, So, Saint Mary's 8.63 8 Jake Kurczek, Jr, St. Olaf 8.96 Round 1, Heat 3 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 7.87Q 2 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 8.17q 3 Drew Hood, Sr, Gustavus 8.34 4 David Nestrud, So, Augsburg 8.36 5 Mike Leither, Sr, Saint John's 8.38 6 Paul Shol, Jr, Concordia Moorhead 8.54 7 Ben Saunders, So, Concordia Moorhead 8.59 8 Cody Allen, Fr, St. Olaf 8.94 Final 1 Taylor Ferda, So, Bethel 7.62 McNeely Spectrum record Was 7.66; Eric Klinker, Macalester, 2001 NCAA provisional 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 7.70 NCAA provisional 3 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 7.79 4 Tom Ballinger, Jr, Carleton 7.96 5 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 7.96 6 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 8.08 7 Matt Reeve, Fr, Saint John's 8.21 8 Dan Maxbauer, Fr, Saint John's 8.44
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

800 Meter Relay 1 St. Thomas (Chris Bradford, Scott Mattke, Sam Moen, Matt Griswold) 1:30.43 H3 2 Saint Mary's (Josiah Ryks, John Kelly, Eddie Moore, Chris Fisette) 1:31.07 H3 3 Gustavus (Cole Carlson, Colby Citrowske, Tyler Geyen, Matt Leeb) 1:31.13 H2 4 Macalester (Andrew Yokom, Martin Andersson, Alex Rosselli, Kevin Williams) 1:31.22 H2 5 Hamline (Ryan Sunderland, Jeremy Sunderland, Dan Holmgren, Brant Luehman) 1:31.76 H1 6 Concordia Moorhead (Dusten Olejnicak, Perry Patterson, Michael Dunn, Jason Sather) 1:32.42 H2 7 Saint John's (Troy Clintsman, Ben Kitt, Jeremy Crowley, Ryan Vidrine) 1:32.85 H1 8 Augsburg (Nick Ward, David Nestrud, D J. Wendell, James Strand) 1:33.15 H1 9 St. Olaf (Zach Dahl, Adrian Hawkins, Cody Allen, Bobby Anderson) 1:36.20 H2 Bethel (Eric Bjorklund, Joel Quick, Eric Rhode, Josh Otto) DNF H3 Carleton DNC H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Joe DeFrance, James Ewer, Phil Bastron, Pj Theisen) 3:21.96 H2 2 Bethel (Joel Quick, Taylor Ferda, Eric Rhode, Josh Otto) 3:22.25 H2 3 Carleton (Michael Sanders, Nick Cesarek, Jack Delehanty, Tom Ballinger) 3:24.92 H2 4 Hamline 3:25.16 H2 5 Gustavus (Matt Leeb, Tyler Geyen, Colby Citrowske, Cole Carlson) 3:25.19 H2 6 Saint John's (Drew Goede, Justin Jurek, Tom Hoffman, Mitch Gesell) 3:25.55 H1 7 St. Olaf (Dan Monroe, Cullen O'Neill, Dan Varley, Ryan Doyle) 3:26.48 H1 8 Saint Mary's 3:31.34 H1 9 Concordia Moorhead (Dusten Olejnicak, Paul Westmark, Michael Dunn, Josh Smith) 3:31.54 H2 10 Augsburg (Nick Ward, James Strand, Jonathan Kramer, Josh Barsness) 3:32.28 H1 Macalester (Tyson Morgan, Andrew Yokom, Josh Springer, Alex Rosselli) DNC H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Distance Medley Relay 1 St. Olaf (Tim Drahn, Tom Marti, Dan Varley, Doboul Ruon) 10:20.56 McNeely Spectrum record Was 10:28.56; St. Thomas (Severson, Hilliard, Langer, Kollmann), 2000 Meet record Was 10:28.56; St. Thomas (Severson, Hilliard, Langer, Kollmann), 2000 2 Macalester (Tyson Morgan, Andrew Yokom, Josh Springer, Wade Eckstrom) 10:20.94 Betters old McNeely Spectrum record Betters old Meet record 3 St. Thomas (Nicholas George, Joe Rohlfing, Greg Dowe, Matt Boumeester) 10:26.66 Betters old McNeely Spectrum record Betters old Meet record 4 Saint John's (Jeremy Sutton, Drew Goede, Tom Hoffman, Andrew Stevens) 10:27.94 Betters old McNeely Spectrum record Betters old Meet record 5 Bethel (Tyler Hinrichs, Tony Hanf, Steven Strom, Dan Greeno) 10:31.66 6 Carleton (Ryan Martinez, Nick Cesarek, Mark Felice, Eamon Monaghan) 10:32.71 7 Hamline (Kevin Groh, Brant Luehman, Javier Rios, Adam Lippold) 10:51.12 8 Concordia Moorhead (Paul Lillehaugen, Michael Dunn, Rocky Jantzen, Justin Shobe) 10:52.89 9 Gustavus (John Kennedy, Colby Citrowske, Carson Smith, Jeremy Kuhn) 10:56.96 10 Augsburg (Keagan Marble, Jonathan Kramer, Shane Wyborny, Victor Sanchez) 11:09.91
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 James Ewer, Jr, St. Thomas 22-8 1/2 (6.92m)q 2 Eric Buss, Jr, Saint John's 22-3 1/2 (6.79m)q 3 Erik Diley, Sr, Saint John's 21-11 3/4 (6.70m)q 4 Sam Moen, So, St. Thomas 21-2 (6.45m)q 5 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 21-0 1/2 (6.41m)q 6 Jordan Zimmerman, Fr, Bethel 19-10 1/4 (6.05m) 7 Shane Pantila, Fr, Augsburg 18-7 3/4 (5.68m) 8 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 18-5 3/4 (5.63m) Nick Jones, Jr, Concordia Moorhead DNC Round 1, Flight 2 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 21-11 1/2 (6.69m)q 2 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 21-0 3/4 (6.42m)q 3 Tom Menman, Jr, St. Thomas 20-8 (6.30m)q 4 Martin Andersson, So, Macalester 20-4 1/4 (6.20m) 5 Bradner Bond, Fr, St. Olaf 20-0 1/4 (6.10m) 6 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 19-11 3/4 (6.09m) 7 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 19-5 1/4 (5.92m) 8 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 17-7 (5.36m) Collin Rust, So, Gustavus ND Final 1 James Ewer, Jr, St. Thomas 22-8 1/2 (6.92m) (F, F, 6.92, 6.79, F, 6.55) 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 22-7 (6.88m) (6.46, 6.69, 6.61, 6.59, 6.78, 6.88) 3 Eric Buss, Jr, Saint John's 22-5 (6.83m) (6.79, F, F, 6.83, 6.72, F) 4 Erik Diley, Sr, Saint John's 22-3 3/4 (6.80m) (6.70, F, F, F, F, 6.80) 5 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 21-8 (6.60m) (6.10, 5.81, 6.42, 6.60, 6.41, F) 6 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 21-6 (6.55m) (6.30, 6.29, 6.41, F, F, 6.55) 7 Sam Moen, So, St. Thomas 21-4 (6.50m) (6.15, 6.45, 6.18, F, 6.50, 6.33) 8 Tom Menman, Jr, St. Thomas 20-8 (6.30m) (6.30, 6.12, 6.18, 5.90, 6.14, 6.20)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 44-11 (13.69m)q 2 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 43-11 1/4 (13.39m)q 3 R J Strand, So, St. Thomas 43-7 (13.28m)q 4 Jason Sather, So, Concordia Moorhead 40-0 3/4 (12.21m) 5 Jameson Siegert, Fr, Carleton 39-7 1/4 (12.07m) 6 Nate Wleczyk, Fr, St. Thomas 39-0 1/2 (11.90m) 7 David Rynda, Jr, Saint John's 39-0 1/4 (11.89m) 8 Shane Pantila, Fr, Augsburg 38-5 (11.71m) Bradner Bond, Fr, St. Olaf DNC Round 1, Flight 2 1 Eric Buss, Jr, Saint John's 45-8 (13.92m)q 2 Erik Diley, Sr, Saint John's 45-6 1/2 (13.88m)q 3 Darnell Clark, Fr, St. Thomas 43-10 1/2 (13.37m)q 4 Dan Johnson, Fr, Hamline 42-11 (13.08m)q 5 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 42-10 3/4 (13.07m)q 6 Bobby Anderson, Sr, St. Olaf 42-6 3/4 (12.97m) 7 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 41-2 1/4 (12.55m) 8 Collin Rust, So, Gustavus 38-6 3/4 (11.75m) Matt Leeb, Fr, Gustavus ND Final 1 Eric Buss, Jr, Saint John's 48-1 1/4 (14.66m) (13.92, F, 13.51, 13.80, 14.15, 14.66) NCAA automatic NCAA provisional 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 46-7 1/2 (14.21m) (13.31, 13.69, 13.15, 13.71, 13.26, 14.21) NCAA provisional 3 Erik Diley, Sr, Saint John's 45-6 1/2 (13.88m) (13.88, F, 13.45, 13.81, F, 13.74) 4 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 44-5 1/2 (13.55m) (F, 13.39, 13.26, 12.87, 13.55, F) 5 Darnell Clark, Fr, St. Thomas 43-10 1/2 (13.37m) (13.37, 13.23, 12.86, F, 12.75, 12.98) 6 R J Strand, So, St. Thomas 43-7 (13.28m) (F, 13.28, 13.12, F, F, 12.88) 7 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 43-5 3/4 (13.25m) (13.07, F, F, F, 13.25, F) 8 Dan Johnson, Fr, Hamline 42-11 (13.08m) (13.08, F, F, F, 12.54, F)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 John Schantzen, So, St. Olaf 51-6 1/2 (15.71m)q NCAA provisional 2 William Oehlers, Jr, Concordia Moorhead 50-8 (15.44m)q 3 Derall King, Fr, Hamline 50-1 1/4 (15.27m)q 4 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 49-1 1/2 (14.97m)q 5 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 47-3 1/2 (14.41m)q 6 Brian Anderson, So, Gustavus 46-9 (14.25m)q 7 Nate Bell, So, Hamline 45-3 (13.79m)q 8 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 44-0 (13.41m) 9 Kyle Gilbert, Fr, Saint Mary's 43-7 3/4 (13.30m) Round 1, Flight 2 1 Derek Marks, Sr, St. Thomas 46-3 1/2 (14.11m)q 2 Tim Juba, Fr, Saint John's 45-1 1/2 (13.75m) 3 Josh Groll, So, Augsburg 44-3 1/2 (13.50m) 4 Evan Mitchell, Sr, Macalester 43-10 1/2 (13.37m) 5 Joey Twigg, Sr, Concordia Moorhead 43-9 1/4 (13.34m) 6 Blake Springman, Fr, Hamline 42-8 1/4 (13.01m) 7 Derek Wherley, So, Saint Mary's 42-8 (13.00m) 8 Giles Henry, Fr, Concordia Moorhead 40-3 1/4 (12.27m) Derek Peterson, So, Hamline ND Final 1 Derall King, Fr, Hamline 51-9 (15.77m) (14.97, 15.21, 15.27, 14.95, 15.77, 15.65) NCAA provisional 2 John Schantzen, So, St. Olaf 51-6 1/2 (15.71m) (14.80, 15.71, 14.66, F, F, F) NCAA provisional 3 William Oehlers, Jr, Concordia Moorhead 50-8 (15.44m) (15.44, 15.44, 15.39, 14.96, 15.20, 15.40) 4 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 49-1 1/2 (14.97m) (14.90, 14.46, 14.97, F, F, F) 5 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 47-3 1/2 (14.41m) (14.41, F, 14.36, 14.29, F, F) 6 Brian Anderson, So, Gustavus 47-3 (14.40m) (13.31, 14.25, 13.57, F, 14.40, 14.39) 7 Derek Marks, Sr, St. Thomas 46-3 1/2 (14.11m) (13.19, 13.82, 14.11, F, 13.43, 13.70) 8 Nate Bell, So, Hamline 45-3 (13.79m) (13.18, 13.19, 13.79, 13.39, 13.42, 13.11)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Derek Marks, Sr, St. Thomas 56-3 1/4 (17.15m)q McNeely Spectrum record Was 55-2 3/4 (16.83m); Matt McLaughlin, St. Thomas, 2006 NCAA provisional 2 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 55-5 (16.89m)q McNeely Spectrum record NCAA provisional 3 Patrick Mitambo, Sr, Hamline 53-8 1/4 (16.36m)q 4 Andy Norman, Fr, Hamline 52-6 3/4 (16.02m)q 5 Nate Bell, So, Hamline 49-1 1/2 (14.97m) 6 Evan Mitchell, Sr, Macalester 47-1 3/4 (14.37m) 7 Brian Anderson, So, Gustavus 43-10 3/4 (13.38m) 8 Tom Nickerson, Sr, St. Olaf 43-1 (13.13m) 9 Shane Pantila, Fr, Augsburg 37-7 3/4 (11.47m) Round 1, Flight 2 1 Colin MacFarlane, Jr, Hamline 55-2 (16.81m)q NCAA provisional 2 John Schantzen, So, St. Olaf 50-9 1/4 (15.47m)q 3 Derek Peterson, So, Hamline 50-5 1/4 (15.37m)q 4 Aaron Wilkerson, So, Hamline 49-5 (15.06m)q 5 Andrew Salvato, Sr, Saint John's 49-3 (15.01m) 6 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 47-11 3/4 (14.62m) 7 Lucas Blodgett, Jr, Bethel 47-9 (14.55m) 8 Josh Groll, So, Augsburg 45-4 1/4 (13.82m) Tim Juba, Fr, Saint John's ND Final 1 Derek Marks, Sr, St. Thomas 56-3 1/4 (17.15m) (16.88, 17.15, 16.96, 17.08, 16.99, 16.91) McNeely Spectrum record NCAA provisional 2 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 55-5 (16.89m) (16.02, 16.89, 15.88, 16.05, 16.30, 16.05) McNeely Spectrum record NCAA provisional 3 Colin MacFarlane, Jr, Hamline 55-2 (16.81m) (15.89, 16.81, 16.03, 15.21, 15.40, F) NCAA provisional 4 Patrick Mitambo, Sr, Hamline 53-8 1/4 (16.36m) (16.23, 16.36, 16.10, 14.69, 14.77, F) 5 Andy Norman, Fr, Hamline 53-0 1/4 (16.16m) (F, 14.87, 16.02, 16.02, 16.16, F) 6 John Schantzen, So, St. Olaf 50-9 1/4 (15.47m) (14.75, 15.35, 15.47, 14.79, 15.43, 15.39) 7 Derek Peterson, So, Hamline 50-8 (15.44m) (12.74, 15.37, 14.50, 14.59, 15.44, F) 8 Aaron Wilkerson, So, Hamline 49-5 (15.06m) (15.06, F, 14.06, 13.83, 13.50, F)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

High Jump 1 Jay Quick, Fr, Bethel 6-7 1/2 (2.02m) (1.84[2], 1.89, 1.94, 1.97[2], 2.02[3]) NCAA provisional 2 Eric Atherton, So, Bethel 6-5 1/2 (1.97m) 3 Eric Buss, Jr, Saint John's 6-4 1/4 (1.94m) (1.84, 1.89, 1.94) 4 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 6-2 1/4 (1.89m) (1.74, 1.79, 1.84[2], 1.89) 5 Devin Swanberg, Jr, Hamline 6-2 1/4 (1.89m) (1.79, 1.84, 1.89[2]) 6 Ryan Doyle, Jr, St. Olaf 6-2 1/4 (1.89m) (1.84[2], 1.89[2]) 7 Brian Pink, Jr, St. Thomas 6-0 1/2 (1.84m) (1.79, 1.84[2]) 7 Joe Rohlfing, So, St. Thomas 6-0 1/2 (1.84m) (1.69, 1.74, 1.79, 1.84[2]) 9 Jameson Siegert, Fr, Carleton 6-0 1/2 (1.84m) (1.69[2], 1.74, 1.79, 1.84[3]) 10 Turner Tracy, Fr, Saint John's 5-10 1/2 (1.79m) (1.74, 1.79) 11 Jonah Shermer, Jr, St. Thomas 5-10 1/2 (1.79m) (1.79[2]) 11 Cody Allen, Fr, St. Olaf 5-10 1/2 (1.79m) (1.69, 1.74, 1.79[2]) 13 Zach Hylton, Fr, St. Olaf 5-8 1/2 (1.74m) (1.69, 1.74) 14 David Kosloski, Fr, Hamline 5-8 1/2 (1.74m) (1.69, 1.74[3]) 15 Mike Fredrickson, So, Bethel 5-6 1/2 (1.69m) (1.69[3]) Jake Peymann, Fr, Gustavus NH
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Pole Vault 1 Drew Hood, Sr, Gustavus 14-11 1/2 (4.56m) (4.16[3], 4.31[2], 4.46, 4.56[2]) 2 Chris Victor, So, St. Thomas 14-7 1/2 (4.46m) (4.01, 4.16[2], 4.31[2], 4.46[3]) 3 Ryan Blake, Jr, St. Thomas 14-1 3/4 (4.31m) (4.01[2], 4.16, 4.31) 4 Brandon Johnson, Sr, Bethel 14-1 3/4 (4.31m) (4.01[3], 4.16[2], 4.31[2]) 4 Andrew Norman, Fr, Saint John's 14-1 3/4 (4.31m) (3.86[2], 4.01[2], 4.16[2], 4.31[2]) 6 Brayden Wagner, Jr, Saint John's 14-1 3/4 (4.31m) (4.16, 4.31[3]) 7 Matt Kovisto, Fr, Hamline 13-7 3/4 (4.16m) (3.86, 4.01, 4.16) 8 Thomas Hillebrand, So, St. Thomas 13-7 3/4 (4.16m) (3.86, 4.01, 4.16[2]) 9 Evan Franco, So, Carleton 13-7 3/4 (4.16m) (3.86[2], 4.01, 4.16[2]) 10 Ben Michel, So, St. Thomas 13-1 3/4 (4.01m) (3.86, 4.01) 11 Dave Thomas, Fr, St. Thomas 12-8 (3.86m) (3.86[3]) 12 Jordan VanDorp, So, Gustavus 12-2 (3.71m) 12 Aaron Laine, Fr, Saint John's 12-2 (3.71m) Rocky Jantzen, Sr, Concordia Moorhead NH Anthony Kelly, So, St. Thomas NH
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

Heptathlon 1 Mike Leither, Sr, Saint John's 4753 (6.80, 6.48, 11.27, 1.74, 8.40, 3.78, 2:43.84) McNeely Spectrum record Was 4581; Evan Sundquist, St. Olaf, 2006 2 Drew Hood, Sr, Gustavus 4659 (6.79, 5.89, 10.22, 1.71, 8.21, 4.18, 2:47.47) Betters old McNeely Spectrum record 3 Ryan Doyle, Jr, St. Olaf 4585 (7.08, 6.12, 10.65, 1.92, 8.27, 3.48, 2:49.35) Betters old McNeely Spectrum record 4 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 4479 (7.08, 6.02, 10.13, 1.71, 8.41, 3.88, 2:44.31) 5 James Peterson, Sr, Saint John's 4345 (7.18, 6.14, 10.02, 1.83, 8.35, 3.28, 2:51.68) 6 Brayden Wagner, Jr, Saint John's 4203 (7.22, 5.64, 10.01, 1.71, 9.24, 4.18, 2:47.56) 7 Martin Andersson, So, Macalester 4183 (7.00, 6.29, 8.09, 1.71, 8.97, 3.58, 2:48.94) 8 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 3948 (7.20, 5.79, 10.66, 1.62, 8.32, 2.78, 2:58.32) 9 Anthony Kelly, So, St. Thomas 3845 (7.19, 5.79, 9.11, 1.68, 9.06, 3.78, 3:13.01) 10 Ryan Maciej, So, St. Thomas 3836 (7.16, 5.82, 9.95, 1.74, 9.05, 3.08, 3:07.29) 11 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 3707 (6.97, 6.13, 8.79, 1.53, 8.88, 2.78, 3:06.36) 12 Carl Stenoien, Fr, Gustavus 3685 (7.18, 5.35, 8.08, 1.68, 9.84, 3.78, 2:57.45) 13 Ben Millmann, Jr, St. Thomas 3511 (7.40, 4.74, 10.94, 1.59, 9.81, 3.58, 3:01.14) 14 Ben Loonan, Jr, Saint John's 3289 (7.19, 5.38, 8.44, 1.50, 9.75, 3.28, 3:15.20) 15 Dustin Weege, Sr, Concordia Moorhead 3097 (7.60, 4.97, 9.08, 1.41, 10.92, 2.98, 2:43.11) 16 Andrew Raske, So, Concordia Moorhead 2915 (7.42, 4.58, 9.04, 1.53, 10.90, 2.68, 3:00.67)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | HEP Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Yard Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 55 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Heptathlon 1 St. Thomas 235.5 2 Saint John's 114.5 3 Hamline 90.0 4 Bethel 82.5 5 Carleton 66.5 6 St. Olaf 61.0 7 Gustavus 43.0 8 Concordia Moorhead 35.0 9 Saint Mary's 26.0 10 Macalester 20.0 11 Augsburg 6.0
Click here for data on women

Return to home page.