Milaca Mega Meet Boys 8th Grade 3200M

Stone Creek Golf Course

Sept. 20, 2005

Cloudy, 60s, calm
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for girls

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Hutchinson               70    1    6   19   21   23   28   29   11:48.1    1:42.8
  2   Pequot Lakes             83    2    5    8   11   57   60   67   11:53.8    2:45.3
  3   Anoka                   103   12   14   15   22   40             12:13.6    1:07.1
  4   Benilde-St Margaret's   110    4    9   18   26   53   68        12:14.6    2:10.7
  5   St. Cloud Cathedral     138   16   24   27   30   41   48   49   12:29.7      53.6
  6   Centennial              163    7   17   38   42   59             12:41.4    2:13.1
  7   Northfield              170   10   13   20   58   69   76        12:52.5    3:02.3
  8   Foley                   206   34   35   36   46   55   70        13:01.4      55.6
  9   HillsBeavrCreek/Ellsw   214   25   32   39   56   62   65        13:08.0    1:37.0
 10   Bemidji                 223   31   33   47   51   61   63   64   13:10.9    1:23.2
 11   Minnehaha Academy       228   37   44   45   50   52             13:13.9      41.3
 12   Mankato Loyola          243    3   43   54   66   77             13:57.1    6:05.7
 13   Royalton                365   71   72   73   74   75             15:41.6    1:10.5

Individuals

1. Hutchinson
    1  Eric Schmidt, 8             10:38.3  
    6  Evan Borscheid, 8           11:31.0  
   19  Ted Getzke, 8               12:12.3  
   21  Mark Nissen, 8              12:18.0  
   23  Nick Clobes, 8              12:21.1  
   28  Andrew Paulsen, 8           12:27.8  
   29  Elijah Jarman, 8            12:28.1  
Time = 59:00.5     Places = 70

2. Pequot Lakes
    2  Kellen Braren, 8            10:56.2  
    5  Mike Goerges, 7             11:25.3  
    8  Jacob Headlee, 8            11:38.1  
   11  Adison Runberg, 8           11:48.0  
   57  Justin Kostecka, 7          13:41.5  
   60  Jay Blake, 8                13:54.5  
   67  Kevin Ryan, 8               14:33.5  
Time = 59:28.9     Places = 83

3. Anoka
   12  Andy Erickson, 8            11:51.4  
   14  Charlie Stangl, 8           11:58.2  
   15  Alex Miller, 8              12:01.0  
   22  Josh Abbott, 8              12:19.3  
   40  Tyler Wick, 8               12:58.4  
Time = 1:01:08.1     Places = 103

4. Benilde-St Margaret's
    4  Marty Schmidt, 8            11:23.4  
    9  Michael Sather, 8           11:39.9  
   18  Connor Gallagher, 8         12:11.9  
   26  J D. Quinby, 8              12:23.7  
   53  Sean Buckhorn, 8            13:34.0  
   68  John Hite, 8                14:39.2  
Time = 1:01:12.6     Places = 110

5. St. Cloud Cathedral
   16  Josh Johnson, 8             12:06.7  
   24  Michael Friebe, 8           12:21.7  
   27  Sam Burt, 8                 12:27.6  
   30  Andy Warzecha, 8            12:32.5  
   41  Will Harren, 8              13:00.3  
   48  Mitchell Hinnenkamp, 8      13:18.6  
   49  Alex Bossert, 8             13:20.2  
Time = 1:02:28.6     Places = 138

6. Centennial
    7  Zach Brintz, 8              11:33.1  
   17  Austin Unruh, 8             12:11.5  
   38  Kai Hauglid, 8              12:52.6  
   42  Matt Kolack, 8              13:03.7  
   59  James Hughes, 8             13:46.2  
Time = 1:03:26.9     Places = 163

7. Northfield
   10  Brandon Canedy, 8           11:41.9  
   13  Will Hardy, 8               11:57.3  
   20  Luke Ramsey, 8              12:14.9  
   58  Thomas Dunning, 8           13:44.1  
   69  Ted Meyer, 8                14:44.2  
   76  Ben Peters, 8               17:11.9  
Time = 1:04:22.3     Places = 170

8. Foley
   34  Chris Knutson, 8            12:42.8  
   35  Jon Thole, 8                12:45.9  
   36  Erik Oines, 8               12:48.7  
   46  Tyler Janson, 8             13:11.1  
   55  Travis Janson, 8            13:38.4  
   70  Andy Fiore, 8               14:57.1  
Time = 1:05:06.7     Places = 206

9. HillsBeavrCreek/Ellsw
   25  Luke Tiesler, 8             12:23.1  
   32  Heath Van Wyhe, 7           12:40.6  
   39  Colton Bass, 8              12:56.0  
   56  Karic Wiertzema, 7          13:40.4  
   62  Tyler Hanson, 8             14:00.0  
   65  Sam Luze, 7                 14:11.1  
Time = 1:05:39.9     Places = 214

10. Bemidji
   31  Jacob Fisher, 8             12:35.3  
   33  Dan Will, 8                 12:40.9  
   47  Tanner Solheim, 8           13:12.2  
   51  Laramie Wieseman, 8         13:27.8  
   61  Joshua Kane, 8              13:58.4  
   63  Jordan Koepp, 8             14:07.0  
   64  Dylan Jones, 8              14:10.2  
Time = 1:05:54.5     Places = 223

11. Minnehaha Academy
   37  Calvin Ternes, 8            12:51.1  
   44  Alex Muscharra, 8           13:10.3  
   45  Travis Hunt, 8              13:10.7  
   50  Anthony Kwan, 8             13:25.1  
   52  Jake Hilborn, 7             13:32.4  
Time = 1:06:09.4     Places = 228

12. Mankato Loyola
    3  Joe Goettl, 8               11:21.8  
   43  Isaiah Stack, 7             13:06.5  
   54  Tom Volmary, 8              13:35.0  
   66  Ben Neyers, 7               14:14.7  
   77  Taylor Hiniker, 8           17:27.4  
Time = 1:09:45.1     Places = 243

13. Royalton
   71  Odin Guerard, 8             15:09.3  
   72  Tyler Scwanke, 9            15:23.1  
   73  Anthony Griffin, 8          15:39.9  
   74  Tyler Zabinski, 8           15:55.9  
   75  Cody Boody, 8               16:19.8  
Time = 1:18:27.8     Places = 365
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1        Alec Ausmus, 8              10:33.5    Hinckley Finlayson
    2     1  Eric Schmidt, 8             10:38.3    Hutchinson
    3        Jordan Smith, 8             10:46.8    Cromwell
    4        Aaron Handorff, 8           10:47.0    Andover
    5     2  Kellen Braren, 8            10:56.2    Pequot Lakes
    6        Mark Gilkerson, 8           11:01.1    Park Center
    7        Kenny St Marie, 8           11:02.3    Big Lake
    8        Michael Graff, 8            11:02.6    Adrian
    9        Jake Brown, 8               11:05.5    Providence Academy
   10        Tyler Haats, 8              11:21.2    New London-Spicer
   11     3  Joe Goettl, 8               11:21.8    Mankato Loyola
   12     4  Marty Schmidt, 8            11:23.4    Benilde-St Margaret's
   13        Greg Flinkinger, 8          11:25.0    Pillager
   14     5  Mike Goerges, 7             11:25.3    Pequot Lakes
   15     6  Evan Borscheid, 8           11:31.0    Hutchinson
   16        Joe Fleck, 8                11:32.2    Prior Lake
   17     7  Zach Brintz, 8              11:33.1    Centennial
   18        Jake Mason, 8               11:36.8    Osseo
   19     8  Jacob Headlee, 8            11:38.1    Pequot Lakes
   20     9  Michael Sather, 8           11:39.9    Benilde-St Margaret's
   21        Mike Unruh, 8               11:40.8    Henry Sibley
   22    10  Brandon Canedy, 8           11:41.9    Northfield
   23        Zach Runia, 8               11:42.5    Adrian
   24        Josh Schultz, 8             11:43.2    Blooming Prairie
   25        Ross Wieneke, 8             11:44.3    Adrian
   26    11  Adison Runberg, 8           11:48.0    Pequot Lakes
   27        Andrew Taverna, 8           11:51.1    Osseo
   28    12  Andy Erickson, 8            11:51.4    Anoka
   29        Kohl Nehowig, 8             11:54.9    Paynesville Area
   30    13  Will Hardy, 8               11:57.3    Northfield
   31    14  Charlie Stangl, 8           11:58.2    Anoka
   32        Brandon Hebig, 8            12:00.7    Mound-Westonka
   33    15  Alex Miller, 8              12:01.0    Anoka
   34        Brett Ubl, 8                12:03.3    StMarys-SleepyEye-NUC
   35    16  Josh Johnson, 8             12:06.7    St. Cloud Cathedral
   36        Drew Holmen, 8              12:09.7    Cook County
   37    17  Austin Unruh, 8             12:11.5    Centennial
   38    18  Connor Gallagher, 8         12:11.9    Benilde-St Margaret's
   39    19  Ted Getzke, 8               12:12.3    Hutchinson
   40    20  Luke Ramsey, 8              12:14.9    Northfield
   41        Will Miller, 8              12:15.4    Providence Academy
   42    21  Mark Nissen, 8              12:18.0    Hutchinson
   43    22  Josh Abbott, 8              12:19.3    Anoka
   44    23  Nick Clobes, 8              12:21.1    Hutchinson
   45    24  Michael Friebe, 8           12:21.7    St. Cloud Cathedral
   46        Andrew Crocker, 8           12:22.5    Big Lake
   47    25  Luke Tiesler, 8             12:23.1    HillsBeavrCreek/Ellsw
   48    26  J D. Quinby, 8              12:23.7    Benilde-St Margaret's
   49    27  Sam Burt, 8                 12:27.6    St. Cloud Cathedral
   50    28  Andrew Paulsen, 8           12:27.8    Hutchinson
   51    29  Elijah Jarman, 8            12:28.1    Hutchinson
   52        David Grow, 8               12:31.1    Sartell
   53    30  Andy Warzecha, 8            12:32.5    St. Cloud Cathedral
   54    31  Jacob Fisher, 8             12:35.3    Bemidji
   55        Tyler Onstad, 8             12:37.7    New London-Spicer
   56        Scott Mueller, 8            12:38.2    St. James
   57        Tyler Burnett, 8            12:39.2    Sartell
   58    32  Heath Van Wyhe, 7           12:40.6    HillsBeavrCreek/Ellsw
   59    33  Dan Will, 8                 12:40.9    Bemidji
   60    34  Chris Knutson, 8            12:42.8    Foley
   61        Joe Hill, 8                 12:43.7    Milaca
   62        Kyle Erickson, 8            12:44.8    Pillager
   63        Brent Bodie, 8              12:45.1    Esko
   64        Donald Neu, 8               12:45.4    Paynesville Area
   65        Isaac Fuhrman, 8            12:45.6    Staples Motley
   66    35  Jon Thole, 8                12:45.9    Foley
   67        Alec Otto, 8                12:47.8    Byron
   68    36  Erik Oines, 8               12:48.7    Foley
   69        Tim Garay, 8                12:50.2    Esko
   70        Jim Paskett, 8              12:50.6    Eveleth-Gilbert
   71    37  Calvin Ternes, 8            12:51.1    Minnehaha Academy
   72        Collin Cannon, 8            12:51.4    Hutchinson
   73    38  Kai Hauglid, 8              12:52.6    Centennial
   74        Elliot Hodgson, 8           12:53.9    Henry Sibley
   75        Levi Anderson, 8            12:54.4    Belgrade-Brootn-Elros
   76        Whit Allen, 8               12:55.3    New London-Spicer
   77    39  Colton Bass, 8              12:56.0    HillsBeavrCreek/Ellsw
   78        Matt Goodwin, 8             12:57.6    Belgrade-Brootn-Elros
   79    40  Tyler Wick, 8               12:58.4    Anoka
   80        Taylor Seifert, 8           12:59.5    LkCrystlWellcmMem/Nic
   81    41  Will Harren, 8              13:00.3    St. Cloud Cathedral
   82        Tim Boecker, 8              13:01.0    Blooming Prairie
   83    42  Matt Kolack, 8              13:03.7    Centennial
   84        Holden Page, 8              13:04.6    Hutchinson
   85    43  Isaiah Stack, 7             13:06.5    Mankato Loyola
   86        Cheyenne Connell, 8         13:09.1    St. James
   87    44  Alex Muscharra, 8           13:10.3    Minnehaha Academy
   88    45  Travis Hunt, 8              13:10.7    Minnehaha Academy
   89    46  Tyler Janson, 8             13:11.1    Foley
   90        David Ruprecht, 8           13:11.4    Paynesville Area
   91        Chris Streed, 8             13:11.8    Owatonna
   92    47  Tanner Solheim, 8           13:12.2    Bemidji
   93        Jon Sorenson, 8             13:14.4    East Grand Forks
   94        Michael Bergstrom, 8        13:15.1    Lyle/Pacelli
   95        Christian Goettsch, 6       13:16.7    Simley
   96        Andrew Gregor, 8            13:17.5    Maple River
   97    48  Mitchell Hinnenkamp, 8      13:18.6    St. Cloud Cathedral
   98        Nick Power, 8               13:18.8    MarshallSchool Duluth
   99        Zacharia Wood, 8            13:19.7    Tech
  100    49  Alex Bossert, 8             13:20.2    St. Cloud Cathedral
  101        Matt Schnettler, 8          13:23.2    St. Cloud Cathedral
  102    50  Anthony Kwan, 8             13:25.1    Minnehaha Academy
  103    51  Laramie Wieseman, 8         13:27.8    Bemidji
  104        Andy Henkemeyer, 8          13:28.9    Sartell
  105        Andy Worzala, 8             13:30.7    Sartell
  106        Brandon Richard-Webster, 8  13:31.1    New London-Spicer
  107        Jordan Gnerer, 8            13:31.5    Owatonna
  108    52  Jake Hilborn, 7             13:32.4    Minnehaha Academy
  109        Jake Springer, 8            13:32.9    North Branch
  110    53  Sean Buckhorn, 8            13:34.0    Benilde-St Margaret's
  111        Tom Simi, 8                 13:34.7    Cromwell
  112    54  Tom Volmary, 8              13:35.0    Mankato Loyola
  113    55  Travis Janson, 8            13:38.4    Foley
  114        Alex Berger, 8              13:39.1    North Branch
  115    56  Karic Wiertzema, 7          13:40.4    HillsBeavrCreek/Ellsw
  116        Zachary Liebl, 7            13:40.8    Redwood Valley
  117    57  Justin Kostecka, 7          13:41.5    Pequot Lakes
  118    58  Thomas Dunning, 8           13:44.1    Northfield
  119        Jeff Nelson, 8              13:45.3    Owatonna
  120    59  James Hughes, 8             13:46.2    Centennial
  121        Jackson Roeder, 8           13:47.8    St. Cloud Cathedral
  122        Paul Norgren, 8             13:48.6    Maple River
  123        Matt Jensen, 8              13:49.0    USC/AC
  124        Andy Royer, 8               13:50.1    Hutchinson
  125    60  Jay Blake, 8                13:54.5    Pequot Lakes
  126    61  Joshua Kane, 8              13:58.4    Bemidji
  127    62  Tyler Hanson, 8             14:00.0    HillsBeavrCreek/Ellsw
  128        Soren Peterson, 9           14:00.4    Blooming Prairie
  129    63  Jordan Koepp, 8             14:07.0    Bemidji
  130    64  Dylan Jones, 8              14:10.2    Bemidji
  131    65  Sam Luze, 7                 14:11.1    HillsBeavrCreek/Ellsw
  132        Justin Schlitz, 8           14:12.4    Prior Lake
  133    66  Ben Neyers, 7               14:14.7    Mankato Loyola
  134        Conrad Lenzmeier, 8         14:15.2    St. Cloud Cathedral
  135        Brandon Haus, 8             14:22.6    Tech
  136        Nick Gunn, 8                14:23.7    Osseo
  137        Christian Isaac, 8          14:32.1    Hinckley Finlayson
  138    67  Kevin Ryan, 8               14:33.5    Pequot Lakes
  139    68  John Hite, 8                14:39.2    Benilde-St Margaret's
  140        Dan Aubol, 7                14:40.6    Big Lake
  141    69  Ted Meyer, 8                14:44.2    Northfield
  142    70  Andy Fiore, 8               14:57.1    Foley
  143    71  Odin Guerard, 8             15:09.3    Royalton
  144        Ryan Ruttger, 8             15:10.1    Bemidji
  145        Charlie Geller, 8           15:19.4    Bemidji
  146        Jay Olson, 8                15:21.3    Plainview
  147    72  Tyler Scwanke, 9            15:23.1    Royalton
  148        Nathaniel Johnson           15:31.4    Staples Motley
  149        Myles Bates, 8              15:32.6    Tech
  150    73  Anthony Griffin, 8          15:39.9    Royalton
  151        Alex Evans, 8               15:44.1    Hutchinson
  152        Mark Anderson, 8            15:48.0    Paynesville Area
  153        Nathan Taylor, 8            15:52.8    Belgrade-Brootn-Elros
  154        Jeremy Salo, 8              15:55.5    North Branch
  155    74  Tyler Zabinski, 8           15:55.9    Royalton
  156        Jesse Panitzke, 8           16:00.5    Redwood Valley
  157        Mic Brunner, 8              16:01.3    Prior Lake
  158        Jared Arentson, 7           16:09.1    Redwood Valley
  159        Jordan Hackensmith, 8       16:10.8    Cromwell
  160        Nick Hodena, 8              16:16.1    Hinckley Finlayson
  161    75  Cody Boody, 8               16:19.8    Royalton
  162        Andy Stransky, 8            16:26.0    Eveleth-Gilbert
  163        Anthony McClellan, 8        16:26.4    Plainview
  164        Cody Koenen, 8              16:27.4    USC/AC
  165        skyler humuer, 7            16:33.6    Simley
  166        Aaron Bolton, 8             16:46.0    Montgomery-Lonsdale
  167        Will Ellenbecker, 8         16:48.7    St. Cloud Cathedral
  168    76  Ben Peters, 8               17:11.9    Northfield
  169        Sean Davich, 8              17:13.7    Pequot Lakes
  170        Sam Collins, 8              17:23.8    Hutchinson
  171    77  Taylor Hiniker, 8           17:27.4    Mankato Loyola
  172        Jason Mertens, 8            17:40.3    Blue Earth Area
  173        Sam Mahowald, 8             18:06.3    St. Cloud Cathedral
  174        Chandler Hassing, 8         20:04.4    Blue Earth Area
  175        Chris Sun, 8                21:47.4    Byron
Top

Results also available for girls . Return to home page.