Milaca Mega Meet Boys 10th Grade 4000M

Stone Creek Golf Course

Sept. 20, 2005

Cloudy, 60s, calm
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for girls

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Stillwater               32    1    4    5    7   15   17   19   14:01.9    1:10.7
  2   Osseo                    53    2    3    6   13   29   30   33   14:15.8    2:05.9
  3   Northfield              114    8   23   25   27   31   37   41   15:15.8    1:24.9
  4   Big Lake                127    9   12   16   43   47   48   51   15:27.3    2:35.5
  5   Centennial              138   14   21   22   28   53             15:35.5    2:43.4
  6   Mound-Westonka          166   20   24   38   40   44   55   58   15:58.7    1:44.4
  7   Sartell                 167   10   11   42   50   54             16:01.4    2:54.3
  8   Hill-Murray             187   18   32   35   46   56             16:14.7    3:04.2
  9   Trinity at RiverRidge   237   34   39   49   52   63             17:41.1    5:52.3
 10   Totino Grace            266   36   45   59   61   65             19:20.0    9:07.7
 11   Park Cottage Grove      269   26   57   60   62   64             19:33.0    7:26.3

Individuals

1. Stillwater
    1  Josh Kaul, 10               13:25.6  
    4  Reid Gilbertson, 10         13:54.8  
    5  Dan Sandor, 10              13:55.7  
    7  Peter Corcoran, 10          14:17.2  
   15  Dietrich Wilke, 10          14:36.3  
   17  Ethan Secor, 10             14:42.6  
   19  Drew Nelson, 10             15:00.0  
Time = 1:10:09.4     Places = 32

2. Osseo
    2  Max Robinson, 10            13:31.2  
    3  Jason Unold, 8              13:40.0  
    6  Brian Schoenrock, 10        13:56.0  
   13  Jacob Gifford, 10           14:34.6  
   29  Tyler Dirks, 10             15:37.1  
   30  Aaron Driessen, 10          15:41.2  
   33  Kory Freeberg, 10           15:50.3  
Time = 1:11:18.8     Places = 53

3. Northfield
    8  Nick Swanson, 10            14:20.5  
   23  August Demann, 10           15:19.1  
   25  Daniel Sanderson, 10        15:25.8  
   27  Nick Ramsey, 10             15:28.2  
   31  Jacob Hargis, 10            15:45.4  
   37  Tom Pokorney, 10            16:11.2  
   41  Shaun Winegarder, 10        16:25.8  
Time = 1:16:18.9     Places = 114

4. Big Lake
    9  David Kringen, 10           14:23.7  
   12  Mark Hayes, 10              14:32.7  
   16  Michael Carey, 10           14:40.5  
   43  Nick Caouette, 10           16:40.5  
   47  Jordan Larson, 10           16:59.1  
   48  Josh Madsen, 10             17:12.0  
   51  Tee Baker, 10               17:15.0  
Time = 1:17:16.3     Places = 127

5. Centennial
   14  Ryan Fenner, 10             14:36.0  
   21  Kevin Walen, 10             15:15.4  
   22  Steve Eckert, 10            15:16.3  
   28  Kyle Dimke, 10              15:30.3  
   53  Matt Rieger, 10             17:19.4  
Time = 1:17:57.1     Places = 138

6. Mound-Westonka
   20  Dan Opheim, 10              15:06.5  
   24  Dustin McCormack, 10        15:19.4  
   38  Casey Block, 10             16:17.3  
   40  Evan Hewitt, 10             16:19.8  
   44  Scott Graphenteen, 10       16:50.8  
   55  A J Bly, 10                 17:28.7  
   58  Alex Milkert, 10            18:35.7  
Time = 1:19:53.6     Places = 166

7. Sartell
   10  John Wistrom, 10            14:26.4  
   11  Stephan Norman, 10          14:26.9  
   42  Michael Dewitt, 10          16:38.8  
   50  Austin Reischl, 10          17:14.2  
   54  Karl Koopmeiner, 10         17:20.7  
Time = 1:20:06.9     Places = 167

8. Hill-Murray
   18  Jon Welle, 10               14:45.3  
   32  Mike Kochevar, 10           15:47.3  
   35  Zach Arney, 10              15:52.5  
   46  Steve Nichols, 10           16:58.7  
   56  Matt Hanrahan, 10           17:49.5  
Time = 1:21:13.1     Places = 187

9. Trinity at RiverRidge
   34  Parker Fox, 10              15:52.3  
   39  Nate Gerdes, 10             16:19.0  
   49  Dominic Mueller, 10         17:12.3  
   52  Nathan Gabriel, 10          17:17.5  
   63  Michael Caldwell, 10        21:44.5  
Time = 1:28:25.4     Places = 237

10. Totino Grace
   36  Andrew Million, 9           16:02.4  
   45  Andrew Jacobs, 10           16:51.7  
   59  Dylan Meade, 9              18:44.8  
   61  Jason Sandquist, 9          19:51.2  
   65  James Blake, 10             25:10.0  
Time = 1:36:40.0     Places = 266

11. Park Cottage Grove
   26  Steve LaTour, 9             15:26.6  
   57  Mitch Elsmore, 10           18:14.0  
   60  Nate Christansen, 10        19:35.5  
   62  Jonathan Halbur, 7          21:35.8  
   64  Andrew Treadway, 8          22:52.9  
Time = 1:37:44.6     Places = 269
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1        David Hafferty, 10          13:15.3    MarshallSchool Duluth
    2        Chris Hassing, 10           13:15.7    Owatonna
    3     1  Josh Kaul, 10               13:25.6    Stillwater
    4     2  Max Robinson, 10            13:31.2    Osseo
    5        Zac Faith, 10               13:34.1    St. James
    6        Jordan Radel, 10            13:35.2    New London-Spicer
    7        Aaron Jasken, 10            13:38.3    Detroit Lakes
    8     3  Jason Unold, 8              13:40.0    Osseo
    9        Mark Bartley, 10            13:50.7    Blue Earth Area
   10     4  Reid Gilbertson, 10         13:54.8    Stillwater
   11     5  Dan Sandor, 10              13:55.7    Stillwater
   12     6  Brian Schoenrock, 10        13:56.0    Osseo
   13        Zeb Spry-Scanlon, 10        14:08.7    Milaca
   14        Dan Carlson, 10             14:09.9    Owatonna
   15        Jonathan Leitzke, 10        14:11.0    Blue Earth Area
   16     7  Peter Corcoran, 10          14:17.2    Stillwater
   17     8  Nick Swanson, 10            14:20.5    Northfield
   18     9  David Kringen, 10           14:23.7    Big Lake
   19    10  John Wistrom, 10            14:26.4    Sartell
   20    11  Stephan Norman, 10          14:26.9    Sartell
   21        Cory Crowell, 10            14:28.1    North Branch
   22        Sam Hemmerich, 10           14:31.0    Milaca
   23        J D Hill, 10                14:31.3    Milaca
   24    12  Mark Hayes, 10              14:32.7    Big Lake
   25    13  Jacob Gifford, 10           14:34.6    Osseo
   26    14  Ryan Fenner, 10             14:36.0    Centennial
   27    15  Dietrich Wilke, 10          14:36.3    Stillwater
   28        Sean Karvonen, 10           14:36.8    Rush City
   29    16  Michael Carey, 10           14:40.5    Big Lake
   30        Taylor Zinnel, 10           14:41.4    St. James
   31    17  Ethan Secor, 10             14:42.6    Stillwater
   32    18  Jon Welle, 10               14:45.3    Hill-Murray
   33        Dylan Himle, 10             14:50.7    Kingsland
   34        Chris Tengwall, 10          14:52.6    New London-Spicer
   35    19  Drew Nelson, 10             15:00.0    Stillwater
   36        Matt Trcka, 10              15:03.3    Montgomery-Lonsdale
   37        Pat Hlavacek, 10            15:04.4    Stillwater
   38    20  Dan Opheim, 10              15:06.5    Mound-Westonka
   39        Franklin Morley, 10         15:07.2    Stillwater
   40        Josh Richardson, 10         15:10.2    Foley
   41        Cory Hanenberger, 10        15:13.9    Byron
   42        Dylan Casey, 10             15:14.4    Stillwater
   43        Matt Hensel, 10             15:14.8    Henry Sibley
   44    21  Kevin Walen, 10             15:15.4    Centennial
   45    22  Steve Eckert, 10            15:16.3    Centennial
   46        Zac Libra, 10               15:17.3    Hinckley Finlayson
   47        Joshua Wells, 10            15:17.6    Anoka
   48        Robbie Jensen, 10           15:17.9    Bemidji
   49        Cole Howard, 10             15:18.6    Pequot Lakes
   50    23  August Demann, 10           15:19.1    Northfield
   51    24  Dustin McCormack, 10        15:19.4    Mound-Westonka
   52        David Peterson, 10          15:19.6    Stillwater
   53        John Leonard, 10            15:19.8    Stillwater
   54        Louis Hughes, 10            15:21.9    Milaca
   55        Ryan Doll, 10               15:24.9    St. James
   56    25  Daniel Sanderson, 10        15:25.8    Northfield
   57    26  Steve LaTour, 9             15:26.6    Park Cottage Grove
   58    27  Nick Ramsey, 10             15:28.2    Northfield
   59        Jay Giersdorf, 10           15:28.8    Minnewaska Area
   60    28  Kyle Dimke, 10              15:30.3    Centennial
   61    29  Tyler Dirks, 10             15:37.1    Osseo
   62        Max Bentley, 10             15:39.9    Detroit Lakes
   63    30  Aaron Driessen, 10          15:41.2    Osseo
   64        Carson Hruby, 10            15:42.2    Montgomery-Lonsdale
   65        Kent Marcussen, 10          15:42.4    Stillwater
   66    31  Jacob Hargis, 10            15:45.4    Northfield
   67    32  Mike Kochevar, 10           15:47.3    Hill-Murray
   68        Gunner Johnson, 10          15:49.8    Detroit Lakes
   69    33  Kory Freeberg, 10           15:50.3    Osseo
   70    34  Parker Fox, 10              15:52.3    Trinity at RiverRidge
   71    35  Zach Arney, 10              15:52.5    Hill-Murray
   72        Steven Murat, 10            15:54.4    Park Center
   73        Justin Long, 10             15:55.0    Stillwater
   74        Sean Kildahl, 9             15:57.1    Andover
   75        Ryan Miller, 10             16:00.4    Stillwater
   76        Jonathan Scharlemann, 10    16:02.2    Minn Valley Lutheran
   77    36  Andrew Million, 9           16:02.4    Totino Grace
   78        James Campbell, 10          16:03.9    Anoka
   79        Peter Enz, 10               16:07.2    Benilde-St Margaret's
   80    37  Tom Pokorney, 10            16:11.2    Northfield
   81        Brett Carlson, 10           16:14.7    Esko
   82        Colin Meenan, 10            16:15.2    Woodbury
   83        Jake Ginnaty, 10            16:15.5    Detroit Lakes
   84        Eric Foyt, 10               16:16.3    Anoka
   85    38  Casey Block, 10             16:17.3    Mound-Westonka
   86    39  Nate Gerdes, 10             16:19.0    Trinity at RiverRidge
   87    40  Evan Hewitt, 10             16:19.8    Mound-Westonka
   88    41  Shaun Winegarder, 10        16:25.8    Northfield
   89        Dan Mueller, 10             16:26.9    Northfield
   90        Alex Sohlen, 10             16:28.8    Benilde-St Margaret's
   91        Jon Grunhovd, 10            16:32.9    Owatonna
   92        Josh McDermott, 10          16:33.2    Park Center
   93        Andrew Swanson, 10          16:33.7    Coon Rapids
   94        Tyler Emberland, 10         16:34.9    Andover
   95    42  Michael Dewitt, 10          16:38.8    Sartell
   96    43  Nick Caouette, 10           16:40.5    Big Lake
   97        Jarid Wessels, 10           16:41.7    Kingsland
   98        Rick Martinez, 10           16:42.0    Tech
   99    44  Scott Graphenteen, 10       16:50.8    Mound-Westonka
  100    45  Andrew Jacobs, 10           16:51.7    Totino Grace
  101        Rory Rueger, 10             16:53.8    Hinckley Finlayson
  102        Josh Hervey, 9              16:58.2    South St. Paul
  103    46  Steve Nichols, 10           16:58.7    Hill-Murray
  104    47  Jordan Larson, 10           16:59.1    Big Lake
  105        David Dickey, 10            16:59.7    Maple River
  106        Ian McHale, 10              17:01.4    Coon Rapids
  107        Ian Thorson, 9              17:04.2    Bemidji
  108        Paden Chang, 10             17:04.5    Stillwater
  109        Stephan Johnson, 10         17:05.4    Mankato Loyola
  110        Shawn Boggen, 9             17:08.0    Bemidji
  111    48  Josh Madsen, 10             17:12.0    Big Lake
  112    49  Dominic Mueller, 10         17:12.3    Trinity at RiverRidge
  113        Klaus Hansted, 11           17:12.9    Sauk Centre
  114        Joe Tuzinski, 10            17:13.5    Coon Rapids
  115    50  Austin Reischl, 10          17:14.2    Sartell
  116    51  Tee Baker, 10               17:15.0    Big Lake
  117    52  Nathan Gabriel, 10          17:17.5    Trinity at RiverRidge
  118        Bryan Darst, 10             17:19.2    Esko
  119    53  Matt Rieger, 10             17:19.4    Centennial
  120        Kyle Geroux, 10             17:20.0    Big Lake
  121        Justin Nelson, 10           17:20.5    Big Lake
  122    54  Karl Koopmeiner, 10         17:20.7    Sartell
  123    55  A J Bly, 10                 17:28.7    Mound-Westonka
  124        Blake Rasmussen, 10         17:33.0    Sauk Centre
  125        Matt Hansen, 10             17:47.0    Big Lake
  126    56  Matt Hanrahan, 10           17:49.5    Hill-Murray
  127        Brian Kennedy, 10           17:54.1    Pequot Lakes
  128        Chris Bailey, 9             18:09.8    Andover
  129    57  Mitch Elsmore, 10           18:14.0    Park Cottage Grove
  130        Scott Kelley, 10            18:30.6    Coon Rapids
  131    58  Alex Milkert, 10            18:35.7    Mound-Westonka
  132        Rick Aubol, 10              18:37.0    Big Lake
  133    59  Dylan Meade, 9              18:44.8    Totino Grace
  134        Phil Han, 10                18:50.0    Stillwater
  135        Nick Manty, 10              18:59.2    Mound-Westonka
  136        Eric Ung, 10                19:07.1    Mound-Westonka
  137        Kyle Mason, 9               19:11.3    Bemidji
  138        James Bzdok, 8              19:22.7    Tech
  139    60  Nate Christansen, 10        19:35.5    Park Cottage Grove
  140    61  Jason Sandquist, 9          19:51.2    Totino Grace
  141    62  Jonathan Halbur, 7          21:35.8    Park Cottage Grove
  142    63  Michael Caldwell, 10        21:44.5    Trinity at RiverRidge
  143    64  Andrew Treadway, 8          22:52.9    Park Cottage Grove
  144        James Kurka, 10             23:12.8    Canby-Minneota-LincHI
  145    65  James Blake, 10             25:10.0    Totino Grace
  146        Matt Chesterton, 12             Big Lake
Top

Results also available for girls . Return to home page.