Eagle Invitational Varsity Girls 4000M

Apple Valley High School

Sept. 20, 2005

Rain off and on
Results by Apple Raceberry Jam

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for boys

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Apple Valley             59    2    3    4    9   41   47  103   15:46.8    1:42.1
  2   Jamestown                70   10   11   14   16   19   26   86   16:02.0      22.8
  3   Roseville Area           79    8   15   17   18   21   40        16:04.6      38.2
  4   Eden Prairie             94    6   13   22   23   30   39        16:11.1    1:03.4
  5   North High-Sioux City   155    7   20   28   33   67   75   89   16:29.5    1:42.4
  6   Eagan                   192   24   27   37   50   54   73   91   16:47.9      44.4
 7*   Willmar                 249   34   43   53   59   60   61   93   17:04.0      33.4
 8*   Lakeville South         249    1    5   36  101  106             16:45.1    3:15.5
  9   Edina                   260   25   48   51   64   72   80   87   17:04.2    1:00.4
 10   Rochester Century       270   31   32   56   63   88   98  107   17:07.1    1:08.4
 11   Fargo North             280   29   42   49   76   84  109  129   17:10.8    1:08.2
 12   Shakopee                319   45   46   70   77   81  114  119   17:19.2      35.4
 13   Sioux Falls Lincoln     323   12   55   65   94   97  123        17:16.4    2:08.5
 14   Burnsville              336   44   58   68   71   95   96  117   17:22.6      56.0
 15   StMichael/Albertville   349   38   52   82   85   92  115        17:26.8    1:00.9
 16   Robbinsdale Armstrong   383   35   57   78  102  111  112  124   17:35.7    1:33.3
 17   Robbinsdale Cooper      402   62   66   79   90  105  108  110   17:38.5      54.1
 18   Champlin Park           508   74   83  113  118  120  126  128   18:18.1    1:34.6
 19   Duluth Central          520   69  100  104  122  125  127        18:25.8    1:56.3
 20   Cambridge-Isanti        603   99  116  121  132  135  136        19:19.4    2:36.4
 21   St. Paul Harding        665  130  131  133  134  137  138        20:17.5    1:18.6

INCOMPLETE TEAMS:
Math&Science Academy
Laona-Wabeno
St. Louis Park

Individuals

1. Apple Valley
    2  Sierra McCauley, 10         15:16.3  
    3  Jenny Rogers, 10            15:23.2  
    4  Jen Lang, 11                15:29.1  
    9  Jessica Rogers, 9           15:46.9  
   41  Erin Schroeder, 10          16:58.3  
   47  Rachel Bratek, 9            17:02.5  
  103  Krista Geiken, 11           18:10.2  
Time = 1:18:53.7     Places = 59

2. Jamestown
   10  Madey Hornung, 10           15:52.5  
   11  Katie Conlon, 10            15:53.1  
   14  Lindsay Kautzman, 9         15:59.5  
   16  Kristi Falk, 11             16:09.4  
   19  Beth McMillan, 10           16:15.3  
   26  Lori Benke, 12              16:28.0  
   86  Breanna Zink, 12            17:45.0  
Time = 1:20:09.7     Places = 70

3. Roseville Area
    8  Margot Branigan, 12         15:39.7  
   15  Laura Kwong, 12             16:02.8  
   17  Katie Salvatore, 11         16:11.1  
   18  Toni Salvatore, 10          16:11.3  
   21  Ashley Pugleasa, 9          16:17.9  
   40  Megan Foss, 9               16:57.0  
Time = 1:20:22.7     Places = 79

4. Eden Prairie
    6  Paige Ties, 12              15:35.1  
   13  Cassy Opitz, 9              15:56.0  
   22  Kristen Monahan, 12         16:22.3  
   23  Taylor Bates, 9             16:23.8  
   30  Erica Borden, 10            16:38.4  
   39  Brittany Faber, 12          16:51.7  
Time = 1:20:55.3     Places = 94

5. North High-Sioux City
    7  Sarah Nelson, 12            15:37.6  
   20  Nicole Benzoni, 10          16:17.0  
   28  Hilary Rice, 11             16:32.2  
   33  Molly Lohry, 12             16:41.0  
   67  Katie Pursell, 10           17:20.0  
   75  Chelsie Stokes, 9           17:31.0  
   89  Cat Nelson, 12              17:49.2  
Time = 1:22:27.6     Places = 155

6. Eagan
   24  Jenny Piskor, 11            16:24.6  
   27  Taylor Berg, 9              16:29.8  
   37  Jessica Dallager, 10        16:49.9  
   50  Caitlin Morse, 10           17:06.3  
   54  Tara Peterson, 9            17:09.0  
   73  Lauren Renneke, 10          17:26.0  
   91  Christine McIntyre, 9       17:50.8  
Time = 1:23:59.4     Places = 192

7*. Willmar
   34  Jayne Cole, 8               16:42.5  
   43  Rachael Nelson, 12          16:59.5  
   53  Brin Hanson, 11             17:08.8  
   59  Danielle Erickson, 8        17:13.3  
   60  Laura Torgerson, 9          17:15.8  
   61  Britta Pederson, 10         17:16.0  
   93  Katie Holmgren, 12          17:51.6  
Time = 1:25:19.7     Places = 249

8*. Lakeville South
    1  Michelle Volz, 9            14:58.4  
    5  Kayla Uphoff, 8             15:34.7  
   36  Taylor Donnelly, 7          16:49.3  
  101  Katie Stiles, 8             18:09.2  
  106  Lindsay Bjornstad, 11       18:13.9  
Time = 1:23:45.3     Places = 249

9. Edina
   25  Liz Greiter, 10             16:25.1  
   48  Meredith Altenhofen, 11     17:04.0  
   51  Kaitlyn Rodman, 12          17:08.0  
   64  Maddie Buck, 11             17:18.2  
   72  Molly Carter, 9             17:25.5  
   80  Cathy Reeves, 12            17:34.9  
   87  Anna Heinzerling, 12        17:46.4  
Time = 1:25:20.6     Places = 260

10. Rochester Century
   31  Courtney Marcoux, 10        16:39.4  
   32  Maren Jacobsen, 9           16:40.7  
   56  Jessie Husmann, 7           17:10.1  
   63  Danielle Heithoff, 9        17:17.8  
   88  Hillary Topazian, 9         17:47.7  
   98  Rachel Topazian, 8          18:05.1  
  107  Jessica Christy, 8          18:14.9  
Time = 1:25:35.4     Places = 270

11. Fargo North
   29  Tara Ness, 10               16:35.6  
   42  Toni Clarys, 12             16:58.7  
   49  Alyssa Dehne, 7             17:04.6  
   76  Samantha Johnson, 11        17:31.4  
   84  Abby Roche, 7               17:43.7  
  109  Haley Reinholz, 8           18:18.5  
  129  Sarah Reierson, 12          19:45.1  
Time = 1:25:53.8     Places = 280

12. Shakopee
   45  Kate Bendel, 8              17:01.2  
   46  Hannah Lemke, 9             17:02.2  
   70  Lindsey Cornelius, 7        17:24.1  
   77  Madelyn Bendel, 11          17:31.9  
   81  Chandler Roemer, 7          17:36.5  
  114  Janel Houston, 9            18:37.1  
  119  Jill Waldvogel, 10          18:53.9  
Time = 1:26:35.7     Places = 319

13. Sioux Falls Lincoln
   12  Kayla Jelen, 11             15:55.6  
   55  Kelsey Bean, 9              17:09.9  
   65  Marilyn Steinberger, 11     17:18.6  
   94  Natasha Marso, 11           17:53.7  
   97  Eileen Sorenson, 12         18:04.1  
  123  Meredith Wilsey, 10         19:10.1  
Time = 1:26:21.6     Places = 323

14. Burnsville
   44  Erica Hett, 9               17:00.2  
   58  Jane Lough, 12              17:11.2  
   68  Alyssa Sybilrud, 10         17:20.5  
   71  Sarah Daniels, 9            17:24.8  
   95  Cassie Johnson, 9           17:56.2  
   96  Lauren Schulberg, 10        18:02.0  
  117  Ellen Jesmok, 10            18:44.2  
Time = 1:26:52.6     Places = 336

15. StMichael/Albertville
   38  Sarah Gindele, 11           16:50.4  
   52  Lexi Thompson, 10           17:08.1  
   82  Emily Nygaard, 8            17:40.2  
   85  Amy Bruner, 9               17:44.1  
   92  Niki Cote', 8               17:51.3  
  115  Gina Bongaarts, 9           18:42.2  
Time = 1:27:14.0     Places = 349

16. Robbinsdale Armstrong
   35  Carly Rasmussen, 8          16:46.1  
   57  Shaina Rasmussen, 11        17:10.6  
   78  Rachel Froelich, 11         17:32.5  
  102  Heidi Hierman, 11           18:09.6  
  111  Hannah Rusch, 12            18:19.4  
  112  Sara Fossum, 12             18:22.2  
  124  Jill Manthey, 10            19:14.7  
Time = 1:27:58.1     Places = 383

17. Robbinsdale Cooper
   62  Kelsey Hansen, 11           17:17.3  
   66  Shaina Wetherhead, 8        17:19.3  
   79  Jenna Smith, 12             17:34.4  
   90  Holly Johnson, 11           17:50.2  
  105  Erin Haefs, 11              18:11.4  
  108  Sara Barta, 12              18:16.0  
  110  Marissa Wetherhead, 11      18:19.1  
Time = 1:28:12.4     Places = 402

18. Champlin Park
   74  Rachel Simmer, 12           17:28.8  
   83  Alana Eason, 9              17:42.5  
  113  Sarah Scholl, 10            18:23.8  
  118  Cassie Van Houtan, 12       18:51.9  
  120  Mari Schlitter, 9           19:03.4  
  126  Stephanie Volk, 10          19:20.1  
  128  Heather Wyffels, 11         19:23.5  
Time = 1:31:30.4     Places = 508

19. Duluth Central
   69  Natasha Hinzmann, 11        17:23.5  
  100  Danielle Sohleim, 11        18:08.0  
  104  Dena Hunter, 12             18:10.4  
  122  Kaitlin Micheau, 10         19:07.3  
  125  Kelly Kohlbry, 10           19:19.7  
  127  Maggie Kucera, 8            19:21.2  
Time = 1:32:08.7     Places = 520

20. Cambridge-Isanti
   99  Nicole Heinks, 12           18:06.0  
  116  Marada Heinks, 10           18:43.1  
  121  Jashlyn Yang, 9             19:05.2  
  132  Bailey Peetz, 11            20:00.6  
  135  Brittany Letendre, 11       20:42.4  
  136  Katy Hoven, 11              20:42.7  
Time = 1:36:37.0     Places = 603

21. St. Paul Harding
  130  Yibai Lee, 12               19:46.8  
  131  CeCe Watkins, 11            19:47.5  
  133  Mai See, 11                 20:20.7  
  134  Emily Strong, 11            20:27.0  
  137  Amy Harris, 10              21:05.3  
  138  Samantha Thompson, 11       21:57.3  
Time = 1:41:27.2     Places = 665
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Michelle Volz, 9            14:58.4    Lakeville South
    2     2  Sierra McCauley, 10         15:16.3    Apple Valley
    3     3  Jenny Rogers, 10            15:23.2    Apple Valley
    4     4  Jen Lang, 11                15:29.1    Apple Valley
    5     5  Kayla Uphoff, 8             15:34.7    Lakeville South
    6     6  Paige Ties, 12              15:35.1    Eden Prairie
    7     7  Sarah Nelson, 12            15:37.6    North High-Sioux City
    8     8  Margot Branigan, 12         15:39.7    Roseville Area
    9     9  Jessica Rogers, 9           15:46.9    Apple Valley
   10    10  Madey Hornung, 10           15:52.5    Jamestown
   11    11  Katie Conlon, 10            15:53.1    Jamestown
   12    12  Kayla Jelen, 11             15:55.6    Sioux Falls Lincoln
   13    13  Cassy Opitz, 9              15:56.0    Eden Prairie
   14    14  Lindsay Kautzman, 9         15:59.5    Jamestown
   15    15  Laura Kwong, 12             16:02.8    Roseville Area
   16    16  Kristi Falk, 11             16:09.4    Jamestown
   17    17  Katie Salvatore, 11         16:11.1    Roseville Area
   18    18  Toni Salvatore, 10          16:11.3    Roseville Area
   19    19  Beth McMillan, 10           16:15.3    Jamestown
   20    20  Nicole Benzoni, 10          16:17.0    North High-Sioux City
   21    21  Ashley Pugleasa, 9          16:17.9    Roseville Area
   22    22  Kristen Monahan, 12         16:22.3    Eden Prairie
   23    23  Taylor Bates, 9             16:23.8    Eden Prairie
   24    24  Jenny Piskor, 11            16:24.6    Eagan
   25    25  Liz Greiter, 10             16:25.1    Edina
   26    26  Lori Benke, 12              16:28.0    Jamestown
   27    27  Taylor Berg, 9              16:29.8    Eagan
   28    28  Hilary Rice, 11             16:32.2    North High-Sioux City
   29    29  Tara Ness, 10               16:35.6    Fargo North
   30    30  Erica Borden, 10            16:38.4    Eden Prairie
   31    31  Courtney Marcoux, 10        16:39.4    Rochester Century
   32    32  Maren Jacobsen, 9           16:40.7    Rochester Century
   33    33  Molly Lohry, 12             16:41.0    North High-Sioux City
   34    34  Jayne Cole, 8               16:42.5    Willmar
   35    35  Carly Rasmussen, 8          16:46.1    Robbinsdale Armstrong
   36    36  Taylor Donnelly, 7          16:49.3    Lakeville South
   37    37  Jessica Dallager, 10        16:49.9    Eagan
   38    38  Sarah Gindele, 11           16:50.4    StMichael/Albertville
   39        Meghan Cornwall, 11         16:51.0    St. Louis Park
   40    39  Brittany Faber, 12          16:51.7    Eden Prairie
   41    40  Megan Foss, 9               16:57.0    Roseville Area
   42    41  Erin Schroeder, 10          16:58.3    Apple Valley
   43    42  Toni Clarys, 12             16:58.7    Fargo North
   44    43  Rachael Nelson, 12          16:59.5    Willmar
   45    44  Erica Hett, 9               17:00.2    Burnsville
   46    45  Kate Bendel, 8              17:01.2    Shakopee
   47    46  Hannah Lemke, 9             17:02.2    Shakopee
   48    47  Rachel Bratek, 9            17:02.5    Apple Valley
   49    48  Meredith Altenhofen, 11     17:04.0    Edina
   50    49  Alyssa Dehne, 7             17:04.6    Fargo North
   51    50  Caitlin Morse, 10           17:06.3    Eagan
   52    51  Kaitlyn Rodman, 12          17:08.0    Edina
   53    52  Lexi Thompson, 10           17:08.1    StMichael/Albertville
   54    53  Brin Hanson, 11             17:08.8    Willmar
   55    54  Tara Peterson, 9            17:09.0    Eagan
   56    55  Kelsey Bean, 9              17:09.9    Sioux Falls Lincoln
   57    56  Jessie Husmann, 7           17:10.1    Rochester Century
   58    57  Shaina Rasmussen, 11        17:10.6    Robbinsdale Armstrong
   59    58  Jane Lough, 12              17:11.2    Burnsville
   60    59  Danielle Erickson, 8        17:13.3    Willmar
   61    60  Laura Torgerson, 9          17:15.8    Willmar
   62    61  Britta Pederson, 10         17:16.0    Willmar
   63    62  Kelsey Hansen, 11           17:17.3    Robbinsdale Cooper
   64    63  Danielle Heithoff, 9        17:17.8    Rochester Century
   65    64  Maddie Buck, 11             17:18.2    Edina
   66    65  Marilyn Steinberger, 11     17:18.6    Sioux Falls Lincoln
   67    66  Shaina Wetherhead, 8        17:19.3    Robbinsdale Cooper
   68    67  Katie Pursell, 10           17:20.0    North High-Sioux City
   69    68  Alyssa Sybilrud, 10         17:20.5    Burnsville
   70    69  Natasha Hinzmann, 11        17:23.5    Duluth Central
   71    70  Lindsey Cornelius, 7        17:24.1    Shakopee
   72    71  Sarah Daniels, 9            17:24.8    Burnsville
   73    72  Molly Carter, 9             17:25.5    Edina
   74    73  Lauren Renneke, 10          17:26.0    Eagan
   75    74  Rachel Simmer, 12           17:28.8    Champlin Park
   76    75  Chelsie Stokes, 9           17:31.0    North High-Sioux City
   77    76  Samantha Johnson, 11        17:31.4    Fargo North
   78    77  Madelyn Bendel, 11          17:31.9    Shakopee
   79    78  Rachel Froelich, 11         17:32.5    Robbinsdale Armstrong
   80    79  Jenna Smith, 12             17:34.4    Robbinsdale Cooper
   81    80  Cathy Reeves, 12            17:34.9    Edina
   82    81  Chandler Roemer, 7          17:36.5    Shakopee
   83    82  Emily Nygaard, 8            17:40.2    StMichael/Albertville
   84    83  Alana Eason, 9              17:42.5    Champlin Park
   85    84  Abby Roche, 7               17:43.7    Fargo North
   86    85  Amy Bruner, 9               17:44.1    StMichael/Albertville
   87    86  Breanna Zink, 12            17:45.0    Jamestown
   88    87  Anna Heinzerling, 12        17:46.4    Edina
   89    88  Hillary Topazian, 9         17:47.7    Rochester Century
   90    89  Cat Nelson, 12              17:49.2    North High-Sioux City
   91    90  Holly Johnson, 11           17:50.2    Robbinsdale Cooper
   92    91  Christine McIntyre, 9       17:50.8    Eagan
   93    92  Niki Cote', 8               17:51.3    StMichael/Albertville
   94    93  Katie Holmgren, 12          17:51.6    Willmar
   95        Lisa Speckhard, 9           17:52.1    Math&Science Academy
   96    94  Natasha Marso, 11           17:53.7    Sioux Falls Lincoln
   97    95  Cassie Johnson, 9           17:56.2    Burnsville
   98    96  Lauren Schulberg, 10        18:02.0    Burnsville
   99    97  Eileen Sorenson, 12         18:04.1    Sioux Falls Lincoln
  100    98  Rachel Topazian, 8          18:05.1    Rochester Century
  101    99  Nicole Heinks, 12           18:06.0    Cambridge-Isanti
  102   100  Danielle Sohleim, 11        18:08.0    Duluth Central
  103   101  Katie Stiles, 8             18:09.2    Lakeville South
  104   102  Heidi Hierman, 11           18:09.6    Robbinsdale Armstrong
  105   103  Krista Geiken, 11           18:10.2    Apple Valley
  106   104  Dena Hunter, 12             18:10.4    Duluth Central
  107   105  Erin Haefs, 11              18:11.4    Robbinsdale Cooper
  108   106  Lindsay Bjornstad, 11       18:13.9    Lakeville South
  109   107  Jessica Christy, 8          18:14.9    Rochester Century
  110   108  Sara Barta, 12              18:16.0    Robbinsdale Cooper
  111   109  Haley Reinholz, 8           18:18.5    Fargo North
  112   110  Marissa Wetherhead, 11      18:19.1    Robbinsdale Cooper
  113   111  Hannah Rusch, 12            18:19.4    Robbinsdale Armstrong
  114   112  Sara Fossum, 12             18:22.2    Robbinsdale Armstrong
  115   113  Sarah Scholl, 10            18:23.8    Champlin Park
  116        Lea Griggs, 10              18:26.1    Math&Science Academy
  117   114  Janel Houston, 9            18:37.1    Shakopee
  118   115  Gina Bongaarts, 9           18:42.2    StMichael/Albertville
  119   116  Marada Heinks, 10           18:43.1    Cambridge-Isanti
  120   117  Ellen Jesmok, 10            18:44.2    Burnsville
  121   118  Cassie Van Houtan, 12       18:51.9    Champlin Park
  122   119  Jill Waldvogel, 10          18:53.9    Shakopee
  123   120  Mari Schlitter, 9           19:03.4    Champlin Park
  124   121  Jashlyn Yang, 9             19:05.2    Cambridge-Isanti
  125   122  Kaitlin Micheau, 10         19:07.3    Duluth Central
  126   123  Meredith Wilsey, 10         19:10.1    Sioux Falls Lincoln
  127   124  Jill Manthey, 10            19:14.7    Robbinsdale Armstrong
  128        Elysia Newton, 11           19:15.8    Laona-Wabeno
  129   125  Kelly Kohlbry, 10           19:19.7    Duluth Central
  130   126  Stephanie Volk, 10          19:20.1    Champlin Park
  131   127  Maggie Kucera, 8            19:21.2    Duluth Central
  132   128  Heather Wyffels, 11         19:23.5    Champlin Park
  133   129  Sarah Reierson, 12          19:45.1    Fargo North
  134   130  Yibai Lee, 12               19:46.8    St. Paul Harding
  135   131  CeCe Watkins, 11            19:47.5    St. Paul Harding
  136   132  Bailey Peetz, 11            20:00.6    Cambridge-Isanti
  137        Maria Zimmer, 12            20:10.5    Laona-Wabeno
  138   133  Mai See, 11                 20:20.7    St. Paul Harding
  139        Meagan Copeland, 11         20:25.3    St. Louis Park
  140   134  Emily Strong, 11            20:27.0    St. Paul Harding
  141   135  Brittany Letendre, 11       20:42.4    Cambridge-Isanti
  142   136  Katy Hoven, 11              20:42.7    Cambridge-Isanti
  143   137  Amy Harris, 10              21:05.3    St. Paul Harding
  144   138  Samantha Thompson, 11       21:57.3    St. Paul Harding
  145        Joy Sisler, 12              22:47.8    Laona-Wabeno
Top

Results also available for boys . Return to home page.