Eagle Invitational Junior High/C 3000M

Apple Valley High School

Sept. 20, 2005

Rain off and on
Results by Apple Raceberry Jam

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for girls

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Lakeville South          40    2    5    6   12   15   21   45   12:10.8      41.2
  2   Eagan                    43    1    3    7   14   18   23   32   12:08.7      57.4
  3   Willmar                  83    4    8   10   30   31   37   40   12:36.6    1:20.3
  4   StMichael/Albertville   104   16   17   20   22   29   34   36   12:44.5      40.7
  5   Apple Valley            124    9   13   19   33   50   53   59   12:59.3    1:37.0
  6   Math&Science Academy    172   25   26   27   46   48   51   52   13:17.1      51.5
  7   Burnsville              188   24   35   38   44   47   49   69   13:29.9      53.7
  8   Cambridge-Isanti        251   11   41   62   64   73             14:30.5    4:24.1
  9   Robbinsdale Armstrong   262   28   39   55   68   72             14:35.7    3:32.4
 10   Shakopee                278   43   56   58   60   61   63   70   14:16.1      49.1
 11   Champlin Park           284   42   54   57   65   66   67   71   14:29.3    1:29.1

INCOMPLETE TEAMS:
St. Paul Harding
Jamestown
Robbinsdale Armstong

Individuals

1. Lakeville South
    2  Carson Mack, 8              11:50.0  
    5  Ben Ruth, 8                 12:01.4  
    6  Taylor Jans, 8              12:03.8  
   12  Mark Gallagher, 8           12:27.4  
   15  John Hilsen, 8              12:31.2  
   21  Chris Borgen, 8             12:45.8  
   45  Jeremy Serreyn, 7           13:44.3  
Time = 1:00:53.7     Places = 40

2. Eagan
    1  Mitch Nass, 9               11:38.8  
    3  Luke Olson, 9               11:52.5  
    7  Ryan Potocnik, 9            12:06.2  
   14  Eddie DeMasters, 9          12:30.1  
   18  Garrett Ramlet, 9           12:36.1  
   23  Stephen Seaberg, 9          12:48.8  
   32  Aaron Peterson, 9           13:22.5  
Time = 1:00:43.5     Places = 43

3. Willmar
    4  Garrett Erickson, 9         11:53.1  
    8  Matt Weitzel, 8             12:17.7  
   10  Derek Ballandby, 7          12:25.8  
   30  Phil Knutson, 9             13:12.9  
   31  Steve Kluver, 9             13:13.4  
   37  Danny Voss, 8               13:35.7  
   40  Ben Leitch, 8               13:37.5  
Time = 1:03:02.7     Places = 83

4. StMichael/Albertville
   16  Carl Salonek, 9             12:31.4  
   17  David Christenson, 9        12:32.3  
   20  David Arlt, 9               12:39.5  
   22  Nathan Robeck, 8            12:47.1  
   29  Ben Peltier, 9              13:12.1  
   34  Colin Schmidt, 9            13:25.7  
   36  Trevor Riles, 8             13:32.6  
Time = 1:03:42.2     Places = 104

5. Apple Valley
    9  Jens Peterson, 9            12:24.0  
   13  Adam Lund, 9                12:28.7  
   19  Eric Larson, 9              12:38.3  
   33  Cyle Stelljes, 9            13:24.6  
   50  Chris Steadman, 9           14:01.0  
   53  Tyler Hilgers, 9            14:09.6  
   59  Zack Stevens, 9             14:23.8  
Time = 1:04:56.4     Places = 124

6. Math&Science Academy
   25  Tanner Lee, 9               12:54.8  
   26  Corey Hannula, 8            12:57.9  
   27  Sam Speckhard, 9            13:01.0  
   46  Nathan Schroeder, 9         13:45.5  
   48  Caleb Williams, 8           13:46.3  
   51  Aren Siekmeier, 7           14:07.6  
   52  Kyle Osborne, 7             14:09.3  
Time = 1:06:25.3     Places = 172

7. Burnsville
   24  Shane Boeser, 7             12:52.3  
   35  Charlie O'Donnell, 7        13:31.4  
   38  Edward Maloney, 8           13:36.6  
   44  Cody Gilbert, 8             13:43.5  
   47  Erik Peterson, 7            13:45.9  
   49  Tim Rippelmeier, 9          13:50.7  
   69  Matt Schmeichel, 7          15:50.0  
Time = 1:07:29.5     Places = 188

8. Cambridge-Isanti
   11  Timmy Holter, 7             12:26.8  
   41  Andy Fredricks, 9           13:38.2  
   62  Dan Evans, 7                14:34.7  
   64  James Larson, 9             15:02.0  
   73  Cody Anderson, 7            16:50.9  
Time = 1:12:32.3     Places = 251

9. Robbinsdale Armstrong
   28  Matt McManus, 9             13:03.4  
   39  Ben Robertson, 9            13:37.0  
   55  Josh Villa, 9               14:15.7  
   68  Ren O'leary, 9              15:26.6  
   72  Evan Cushen, 9              16:35.7  
Time = 1:12:58.2     Places = 262

10. Shakopee
   43  Nick Thorsen, 7             13:42.3  
   56  Aaron Colton, 8             14:18.4  
   58  Robbie Whitcomb, 9          14:23.4  
   60  Ryan Meloche, 7             14:25.0  
   61  Ryan Rognrud, 9             14:31.4  
   63  Mark Root, 7                14:52.2  
   70  Nate Clay, 7                15:51.0  
Time = 1:11:20.4     Places = 278

11. Champlin Park
   42  Caleb Pheneger, 9           13:41.2  
   54  Josh Stuelke, 9             14:10.3  
   57  Evan Justin, 9              14:20.9  
   65  Matt Henningsgaard, 9       15:03.8  
   66  Cooper Foyt, 10             15:10.3  
   67  Josh Haugen, 8              15:20.9  
   71  Kellen Parkinson, 8         15:59.7  
Time = 1:12:26.4     Places = 284
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Mitch Nass, 9               11:38.8    Eagan
    2     2  Carson Mack, 8              11:50.0    Lakeville South
    3        Ben Larson, 9               11:51.3    Jamestown
    4     3  Luke Olson, 9               11:52.5    Eagan
    5     4  Garrett Erickson, 9         11:53.1    Willmar
    6     5  Ben Ruth, 8                 12:01.4    Lakeville South
    7     6  Taylor Jans, 8              12:03.8    Lakeville South
    8     7  Ryan Potocnik, 9            12:06.2    Eagan
    9     8  Matt Weitzel, 8             12:17.7    Willmar
   10        Spencer Kamoni, 8           12:20.6    Jamestown
   11     9  Jens Peterson, 9            12:24.0    Apple Valley
   12    10  Derek Ballandby, 7          12:25.8    Willmar
   13    11  Timmy Holter, 7             12:26.8    Cambridge-Isanti
   14    12  Mark Gallagher, 8           12:27.4    Lakeville South
   15    13  Adam Lund, 9                12:28.7    Apple Valley
   16    14  Eddie DeMasters, 9          12:30.1    Eagan
   17    15  John Hilsen, 8              12:31.2    Lakeville South
   18    16  Carl Salonek, 9             12:31.4    StMichael/Albertville
   19    17  David Christenson, 9        12:32.3    StMichael/Albertville
   20    18  Garrett Ramlet, 9           12:36.1    Eagan
   21    19  Eric Larson, 9              12:38.3    Apple Valley
   22    20  David Arlt, 9               12:39.5    StMichael/Albertville
   23    21  Chris Borgen, 8             12:45.8    Lakeville South
   24    22  Nathan Robeck, 8            12:47.1    StMichael/Albertville
   25    23  Stephen Seaberg, 9          12:48.8    Eagan
   26        Derek Barnett, 9            12:51.0    Robbinsdale Armstong
   27    24  Shane Boeser, 7             12:52.3    Burnsville
   28    25  Tanner Lee, 9               12:54.8    Math&Science Academy
   29    26  Corey Hannula, 8            12:57.9    Math&Science Academy
   30    27  Sam Speckhard, 9            13:01.0    Math&Science Academy
   31    28  Matt McManus, 9             13:03.4    Robbinsdale Armstrong
   32        Mike Johnson, 7             13:11.4    Jamestown
   33    29  Ben Peltier, 9              13:12.1    StMichael/Albertville
   34    30  Phil Knutson, 9             13:12.9    Willmar
   35    31  Steve Kluver, 9             13:13.4    Willmar
   36    32  Aaron Peterson, 9           13:22.5    Eagan
   37    33  Cyle Stelljes, 9            13:24.6    Apple Valley
   38    34  Colin Schmidt, 9            13:25.7    StMichael/Albertville
   39    35  Charlie O'Donnell, 7        13:31.4    Burnsville
   40    36  Trevor Riles, 8             13:32.6    StMichael/Albertville
   41        David Joseph, 7             13:32.8    StMichael/Albertville
   42        Kyle Salonek, 8             13:34.7    StMichael/Albertville
   43    37  Danny Voss, 8               13:35.7    Willmar
   44    38  Edward Maloney, 8           13:36.6    Burnsville
   45    39  Ben Robertson, 9            13:37.0    Robbinsdale Armstrong
   46    40  Ben Leitch, 8               13:37.5    Willmar
   47    41  Andy Fredricks, 9           13:38.2    Cambridge-Isanti
   48        Nick Larson, 9              13:40.5    Eagan
   49    42  Caleb Pheneger, 9           13:41.2    Champlin Park
   50    43  Nick Thorsen, 7             13:42.3    Shakopee
   51    44  Cody Gilbert, 8             13:43.5    Burnsville
   52        Cory Goehner, 7             13:43.8    Jamestown
   53    45  Jeremy Serreyn, 7           13:44.3    Lakeville South
   54    46  Nathan Schroeder, 9         13:45.5    Math&Science Academy
   55    47  Erik Peterson, 7            13:45.9    Burnsville
   56    48  Caleb Williams, 8           13:46.3    Math&Science Academy
   57    49  Tim Rippelmeier, 9          13:50.7    Burnsville
   58    50  Chris Steadman, 9           14:01.0    Apple Valley
   59    51  Aren Siekmeier, 7           14:07.6    Math&Science Academy
   60        Mark Frank, 8               14:08.5    StMichael/Albertville
   61    52  Kyle Osborne, 7             14:09.3    Math&Science Academy
   62    53  Tyler Hilgers, 9            14:09.6    Apple Valley
   63    54  Josh Stuelke, 9             14:10.3    Champlin Park
   64        Mark Jensen, 9              14:14.7    Eagan
   65        Joey Thomas, 9              14:15.2    Eagan
   66    55  Josh Villa, 9               14:15.7    Robbinsdale Armstrong
   67    56  Aaron Colton, 8             14:18.4    Shakopee
   68    57  Evan Justin, 9              14:20.9    Champlin Park
   69    58  Robbie Whitcomb, 9          14:23.4    Shakopee
   70    59  Zack Stevens, 9             14:23.8    Apple Valley
   71    60  Ryan Meloche, 7             14:25.0    Shakopee
   72        Alex Bosch, 9               14:28.0    Math&Science Academy
   73        Corey Feiock, 9             14:29.9    Eagan
   74    61  Ryan Rognrud, 9             14:31.4    Shakopee
   75    62  Dan Evans, 7                14:34.7    Cambridge-Isanti
   76        Tanner Kemp, 9              14:42.3    Eagan
   77        Zac Vasquez, 9              14:48.7    Willmar
   78        Graham Gonzo, 9             14:51.3    Apple Valley
   79    63  Mark Root, 7                14:52.2    Shakopee
   80        Dan Runge, 7                15:01.3    Math&Science Academy
   81    64  James Larson, 9             15:02.0    Cambridge-Isanti
   82    65  Matt Henningsgaard, 9       15:03.8    Champlin Park
   83    66  Cooper Foyt, 10             15:10.3    Champlin Park
   84    67  Josh Haugen, 8              15:20.9    Champlin Park
   85    68  Ren O'leary, 9              15:26.6    Robbinsdale Armstrong
   86        Brian Rieck, 7              15:27.9    Math&Science Academy
   87    69  Matt Schmeichel, 7          15:50.0    Burnsville
   88    70  Nate Clay, 7                15:51.0    Shakopee
   89        Alex Scott, 8               15:51.2    Shakopee
   90        Thomas Carlson, 7           15:56.2    Burnsville
   91    71  Kellen Parkinson, 8         15:59.7    Champlin Park
   92        Shane Lally, 7              16:16.1    StMichael/Albertville
   93        Cory Landes, 9              16:18.2    Apple Valley
   94        Ben Kofalt, 9               16:18.6    Math&Science Academy
   95        Craig Dillard, 9            16:20.3    St. Paul Harding
   96        Adam Serbus, 7              16:28.3    Willmar
   97    72  Evan Cushen, 9              16:35.7    Robbinsdale Armstrong
   98        Clarence King, 9            16:44.1    Math&Science Academy
   99        Kevin Zenner, 9             16:45.0    Math&Science Academy
  100        Evan Frieler, 7             16:46.9    Burnsville
  101    73  Cody Anderson, 7            16:50.9    Cambridge-Isanti
  102        Nickolai Tuthill, 8         16:53.4    Math&Science Academy
  103        Elliot Peck, 7              17:03.9    Burnsville
  104        Tom Wallace, 7              17:05.5    Math&Science Academy
  105        James McCalvey, 8           17:33.3    Math&Science Academy
  106        Josh Hickman, 10            18:00.3    Eagan
  107        Chris Rieck, 10             18:22.3    Math&Science Academy
  108        Chris Zellman, 8            19:06.9    Burnsville
  109        Erik Bain, 7                19:10.0    Burnsville
  110        Chris Cohen, 7              19:20.3    Math&Science Academy
  111        Rob Vance, 9                19:24.0    Apple Valley
  112        Greg Martinetti, 7          19:28.9    Champlin Park
  113        Karl Grant, 8               19:39.1    Math&Science Academy
Top

Results also available for girls . Return to home page.