SWAIN INVITATIONAL SOPHOMORE BOYS CLASS A 4000M

Enger Park Golf Course, Duluth

Oct. 6, 2001

40, wind 2 mph, partly cloudy, dry cours
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for varsity boys

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Northwestern (Wis)       27    1    2    3   10   11   13   17   15:00.2    1:15.8
  2   International Falls      51    6    8    9   12   16   26   27   15:32.7      46.2
  3   Lake of the Woods       113   15   18   21   22   37   39        16:13.5    1:15.1
  4   Hinckley-Finlayson      116    5    7   29   30   45             16:28.5    3:33.5
  5   MarshallSchool Duluth   120    4   20   28   32   36   42   47   16:15.1    1:56.7
  6   Cook County/SilverBay   145   14   24   25   38   44             16:51.8    2:39.9
  7   Rush City               169   19   33   34   35   48             17:13.4    3:32.2
  8   Lake City               178   23   31   40   41   43   46   49   17:23.9    1:59.8

Individuals

1. Northwestern (Wis)
    1  Kyle Venier, 10             14:25.7  
    2  Matt Alholm, 9              14:31.1  
    3  Shane Hemphill, 9           14:43.1  
   10  David Teige, 9              15:39.8  
   11  John Koepp, 10              15:41.4  
   13  Shane Massier, 9            15:44.2  
   17  Jesse West, 9               15:52.0  
Time = 1:15:00.9     Places = 27

2. International Falls
    6  Derek Fisher, 10            15:04.7  
    8  Robert Youso, 9             15:26.9  
    9  Andy Olson, 10              15:38.2  
   12  Chris Bujold, 10            15:42.9  
   16  Tyler Krozska, 10           15:50.9  
   26  Tyler Anderson, 9           16:25.9  
   27  Drew Fisher, 9              16:32.0  
Time = 1:17:43.5     Places = 51

3. Lake of the Woods
   15  Matt Neilson, 10            15:48.8  
   18  Tyler Bredeson, 10          15:57.2  
   21  Garrett Ravndalen, 9        16:02.4  
   22  Darrin Becklund, 10         16:15.1  
   37  Jordan Block, 10            17:03.9  
   39  Chris Heinrich, 9           17:30.2  
Time = 1:21:07.3     Places = 113

4. Hinckley-Finlayson
    5  Dan Steinbrecher, 10        15:02.9  
    7  Spencer Bartz, 9            15:17.4  
   29  Corey O‚donovan, 9          16:41.2  
   30  Justin Gustafson, 8         16:44.9  
   45  Brian White, 9              18:36.3  
Time = 1:22:22.5     Places = 116

5. MarshallSchool Duluth
    4  Tyler Kjorstad, 10          14:57.7  
   20  Michael Dodd, 9             15:59.2  
   28  John Treacy, 10             16:32.4  
   32  Nathan Olson, 10            16:52.0  
   36  Derek Bromme, 9             16:54.3  
   42  Chris Seeling, 9            18:13.8  
   47  John Pokorney, 9            18:40.5  
Time = 1:21:15.5     Places = 120

6. Cook County/SilverBay
   14  David Orpen, 9              15:45.0  
   24  Leif Sande, 9               16:19.9  
   25  Tony Hegg, 10               16:24.1  
   38  Dan Hennessy, 9             17:25.3  
   44  Paul Johnson, 9             18:24.9  
Time = 1:24:19.1     Places = 145

7. Rush City
   19  Jared Dahlberg, 9           15:57.7  
   33  Justin Jacobson, 9          16:52.4  
   34  Mike Wuorinen, 10           16:53.3  
   35  Kevin Bengtson, 9           16:53.7  
   48  Chad Karlsson, 9            19:29.9  
Time = 1:26:06.8     Places = 169

8. Lake City
   23  Kyle Kennedy, 8             16:19.3  
   31  Eric Denn, 8                16:45.3  
   40  Jason Yorde, 9              17:45.6  
   41  Mike Peterson, 10           17:50.2  
   43  Steve Sandberg, 8           18:19.1  
   46  Alec Vonier, 8              18:39.0  
   49  Caleb Meyer, 8              21:02.5  
Time = 1:26:59.3     Places = 178
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Kyle Venier, 10             14:25.7    Northwestern (Wis)
    2     2  Matt Alholm, 9              14:31.1    Northwestern (Wis)
    3        Kyle Schmidt, 9             14:42.1    Hermantown
    4     3  Shane Hemphill, 9           14:43.1    Northwestern (Wis)
    5        Rocky Jantzen, 10           14:52.3    Wadena-Deer Creek
    6     4  Tyler Kjorstad, 10          14:57.7    MarshallSchool Duluth
    7     5  Dan Steinbrecher, 10        15:02.9    Hinckley-Finlayson
    8     6  Derek Fisher, 10            15:04.7    International Falls
    9     7  Spencer Bartz, 9            15:17.4    Hinckley-Finlayson
   10     8  Robert Youso, 9             15:26.9    International Falls
   11     9  Andy Olson, 10              15:38.2    International Falls
   12    10  David Teige, 9              15:39.8    Northwestern (Wis)
   13    11  John Koepp, 10              15:41.4    Northwestern (Wis)
   14    12  Chris Bujold, 10            15:42.9    International Falls
   15    13  Shane Massier, 9            15:44.2    Northwestern (Wis)
   16    14  David Orpen, 9              15:45.0    Cook County/SilverBay
   17    15  Matt Neilson, 10            15:48.8    Lake of the Woods
   18    16  Tyler Krozska, 10           15:50.9    International Falls
   19    17  Jesse West, 9               15:52.0    Northwestern (Wis)
   20        Adam Lilyquist, 10          15:53.5    Hermantown
   21    18  Tyler Bredeson, 10          15:57.2    Lake of the Woods
   22    19  Jared Dahlberg, 9           15:57.7    Rush City
   23    20  Michael Dodd, 9             15:59.2    MarshallSchool Duluth
   24    21  Garrett Ravndalen, 9        16:02.4    Lake of the Woods
   25        Brandon Reiter, 10          16:04.0    Elgin-Millville
   26    22  Darrin Becklund, 10         16:15.1    Lake of the Woods
   27        Matt Bordson, 9             16:17.5    Hermantown
   28    23  Kyle Kennedy, 8             16:19.3    Lake City
   29    24  Leif Sande, 9               16:19.9    Cook County/SilverBay
   30        Tyler Pederson, 10          16:21.7    Wadena-Deer Creek
   31    25  Tony Hegg, 10               16:24.1    Cook County/SilverBay
   32    26  Tyler Anderson, 9           16:25.9    International Falls
   33        Eric Asfeld, 8              16:29.4    Wadena-Deer Creek
   34    27  Drew Fisher, 9              16:32.0    International Falls
   35    28  John Treacy, 10             16:32.4    MarshallSchool Duluth
   36        Corey Nistler, 9            16:35.4    Grand Rapids
   37        Trenton Kelly, 10           16:37.4    Queen Elizabeth (Ont)
   38        Ian Ford, 10                16:40.2    Queen Elizabeth (Ont)
   39    29  Corey O‚donovan, 9          16:41.2    Hinckley-Finlayson
   40    30  Justin Gustafson, 8         16:44.9    Hinckley-Finlayson
   41    31  Eric Denn, 8                16:45.3    Lake City
   42    32  Nathan Olson, 10            16:52.0    MarshallSchool Duluth
   43    33  Justin Jacobson, 9          16:52.4    Rush City
   44        Ken House, 9                16:52.7    Carlton/Wrenshall
   45    34  Mike Wuorinen, 10           16:53.3    Rush City
   46    35  Kevin Bengtson, 9           16:53.7    Rush City
   47    36  Derek Bromme, 9             16:54.3    MarshallSchool Duluth
   48    37  Jordan Block, 10            17:03.9    Lake of the Woods
   49        Jeff Anderson, 9            17:23.3    International Falls
   50    38  Dan Hennessy, 9             17:25.3    Cook County/SilverBay
   51    39  Chris Heinrich, 9           17:30.2    Lake of the Woods
   52        Willie Olson, 9             17:32.6    International Falls
   53        Bryce Hummel, 9             17:38.0    International Falls
   54        Chris Lilienthal, 9         17:44.4    Sibley East
   55    40  Jason Yorde, 9              17:45.6    Lake City
   56        Bill Mitchell, 10           17:46.6    Breck
   57        Jon Petersburg, 10          17:47.4    Northwestern (Wis)
   58        Steve Lien, 9               17:47.7    Mesabi East
   59    41  Mike Peterson, 10           17:50.2    Lake City
   60        Brian Wright, 9             17:59.8    Mesabi East
   61    42  Chris Seeling, 9            18:13.8    MarshallSchool Duluth
   62    43  Steve Sandberg, 8           18:19.1    Lake City
   63    44  Paul Johnson, 9             18:24.9    Cook County/SilverBay
   64        Jason George, 10            18:29.3    Rockford
   65    45  Brian White, 9              18:36.3    Hinckley-Finlayson
   66    46  Alec Vonier, 8              18:39.0    Lake City
   67    47  John Pokorney, 9            18:40.5    MarshallSchool Duluth
   68        Zach Wagner, 9              18:50.0    Elgin-Millville
   69        Tim Usset, 10               18:59.8    Rockford
   70        Kelvin Bagley, 9            19:08.3    Northwestern (Wis)
   71        David Whitehead, 10         19:10.3    Northwestern (Wis)
   72    48  Chad Karlsson, 9            19:29.9    Rush City
   73        Nick Schiroo, 9             19:30.2    Sibley East
   74        Patrick Tolar, 10           19:40.0    Queen Elizabeth (Ont)
   75        Todd Wermager, 10           19:55.5    Rockford
   76        Patrick Granholm, 9         19:57.2    Esko
   77        Mike Peterson, 8            20:08.1    East Central
   78        Kenny Legros, 10            20:59.4    Queen Elizabeth (Ont)
   79    49  Caleb Meyer, 8              21:02.5    Lake City
   80        Mike Sobczak, 9             21:49.5    Carlton/Wrenshall
Top

Results also available for varsity boys . Return to home page.